Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2015, 12:07:21
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit CONVERTIRI de la EREZIE, la ORTODOXIE

Doamne ajută.

Dedic acest topic, tuturor convertiților de la minciună la Adevăr, adică descoperitorilor de cale mântuitoare, care au ieșit din erezie, din minciună, întuneric și din iad și au venit Acasă, în Creștinism, la Viață, la Adevăr, la Ortodoxie.

Vă rog postați, oricine cunoaște convertiri de la erezie, la creștinism, adică la Ortodoxie.

Mărturia unui fost soldat al S.U.A., penticostal, fost pastor în America, care e devenit preot ortodox, în România, alături de soția lui, fostă penticostală și ea, care acum cântă în strană:

https://www.youtube.com/watch?v=pMj7qBG4Llg

Mărturia lui e foarte moționantă și vie. Să ne fie spre folos și îndreptare.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 12:09:56.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2015, 12:26:06
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Un tânăr neamț, din Germania, fost lutheran, s-a convertit la Ortodoxie și s-a călugărit, la Mănăstirea Radu-Vodă, din București:

Mărturia monahului Kyrill :

"Pentru tânărul Nimai Karthaus din Germania, (monahul Kyrill de astăzi), acest drum al regăsirii a fost lung.

L-a cunoscut pe Dumnezeu în urma unei călătorii. A făcut primul pas spre Dumnezeu când a cerut la vârsta de 10 ani să fie botezat în Biserica Luterană, religia mamei sale. A urmat apoi cursurile catehetice lutherane și a primit confirmarea (mirungere luterană) la 14 ani.

Însă luteranismul nu i-a potolit setea de Dumnezeu. Impresionat de seriozitatea cu care tatăl său își practica religia sa, mișcarea hindusă Hare Krishna, a călătorit alături de acesta în India.

Am participat la slujbe, am dansat înaintea idolilor, am rostit mantre, dar niciodată nu m-am simțit împlinit acolo. Totdeauna a rămas un gol înăuntrul meu. L-am întâlnit chiar și pe Dalai Lama. A fost o experiență unică, impresionantă și am rămas atras de budism. Însă Dalai Lama exportează budismul adaptat, nu este budismul autentic.
Ceea ce ajunge la noi este un budism de marketing, adaptat la nevoile noastre. Dacă se înțelege ce înseamnă budismul în fapt, eu nu cred că ar mai avea așa de mulți adepți în Occident, spune monahul Kyrill. (...)"

http://ziarullumina.ro/reportaj/am-g...s-la-ortodoxie
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2015, 12:56:22
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Seraphim Larsen, lutheran din Danemarca, convertit la Ortodoxie, L-a văzut pe Hristos, în apa botezului ortodox:

Serafim Larsen: În apa botezului, am văzut pe Hristos care m-a îmbrățisat! Mântuitorul Hristos m-a luat efectiv în brațe în cel mai real mod cu putință, în timpul Botezului, dat de Părintele de la Schit, la cufundare.

https://www.youtube.com/watch?v=Ck_kD7ZzzRE

(subtitrarea se poate adăuga din butoanele cc, Settings, apoi în stânga butonului Option, butonul cu săgeată în jos, și apoi Translate Captions, apoi selectați Romanian)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2015, 13:05:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Roland Vogel, din Sighișoara, fost luteran, convertit la Ortodoxie, inginer constructor: "Ortodoxia este trezire."

"Am înțeles, printr-o logică matematică și fizică (fiind inginer constructor de mașini), că lumina nu poate fi întreruptă. Cu alte cuvinte, dacă pleacă o lumină de la o sursă și parcurge un anumit timp, ea nu poate fi înlocuită de o alta.

Adică, dacă Hristos a venit pe pământ și a dat această lumină, și a pus această Biserică, spunând că Biserica este Una, Dumnezeu nu poate să se schimbe, că Dumnezeu nu e ca omul. Când face un lucru, îl face trainic și îl face perfect. La El nu se pune problema în termenii ăștia, stai că am greșit și trebuie acum să fac altfel.
Nu. Dumnezeu a făcut o Biserică și a dat o lumină. Atunci, nu poate să apară o lumină, peste 1.000 de ani, altă lumină, și apoi, peste alte 500 de ani altă lumină. Pentru că altfel, avem niște probleme. Undeva, ceva nu e în regulă. Deci Dumnezeu nu e ca omul, să facă șapte SRL-uri.

Nu. Dumnezeu una face, pentru că una știe că e bună. Restul nu sunt ale lui Dumnezeu. Sunt ale oamenilor.
“

http://www.ziarullumina.ro/reportaj/...zire-atata-tot
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 13:12:30.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2015, 13:19:22
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Părintele Sava, de la Mănăstirea Oașa, bancher american, convertit la Ortodoxie și călugărit la 40 de ani, în România, după ce își lasă o avere de sute de mii de dolari în SUA:

https://www.youtube.com/watch?v=ujpWXbozQ1k

http://www.formula-as.ro/2010/949/so...ele-sava-13221

La aceași mănăstire Oașa, este și părintele rasofor Seraphim, din Germania, fost calvin, mai tânăr ca părintele Sava, americanul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2015, 13:36:27
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Gary Summers, fost baptist american, convertit la Ortodoxie: Dacă biserica apostolică încă mai există, de ce eu nu fac parte din ea? De ce nu sunt ortodox?

Mărturie cutremurătoare:

În limba Romînă: http://www.doxologia.ro/ortodoxia-lu...spre-ortodoxie

În limba Engleză, site-ul americanului Gary Summers: http://journeytoorthodoxy.com/2012/1...sia-with-love/

Cunoștinele mele religioase proveneau de la diverse denominațiuni: de la baptiști, evangheliști și prezbiterieni, însă eram complet străin de Biserica Ortodoxă. Istoria bisericească nu a părut niciodată importantă în nici o biserică în care fusesem (de fapt ei îi urmăreau rădăcinile doar până în perioada Reformei). Gândul acestui vid istoric m-a urmărit în permanenă.
(...)

Cred că am stat în maină privind biserica de vreo trei ori până am reuișit să-mi adun curajul să particip la o slujbă. Într-o duminică dimineața, m-am trezit și mi-am spus: Azi e ziua cea mare. O să-mi fac curaj și o să intru în acea biserică.

Când am deschis ușile mari din lemn ale bisericii, mi se părea că deschid un nou capitol al vieții mele. Era altceva: ca raiul pe pământ. Candelele, icoanele, tămâia, lauda adusă lui Dumnezeu, statul în picioare și cântările erau copleșitoare din punct de vedere spiritual.

Atunci m-am gândit: Dumnezeu este aici, prezent cu adevărat!


Ce minunat ! :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 13:38:34.
Reply With Quote
Răspunde