Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2008, 22:31:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Postul +

Discutand cu cineva despre post, m-a surprins foarte tare atunci cand mi-a replicat : "Ce rost are , domnule, postul ?" Sa ne infometam de bunavoie si sa mai capatm si cine stie ce boli ? Pot sa mananc carne si sa fiu cel mai bun om. La fel pot sa mananc soia si sa fiu cea mai netrebtnica si mai pacatoasa persoana". Cel mai frumos argument in favoarea postului l-am auzit tot de la un amic, crestin: "smerenia patimilor trupesti, disciplinarea trupului si a sufletului" . Prin post incercam sa tinem patimile si poftele care ne cuprind. Pe de alta parte, prin post nu intelegem abtinerea doar de la anumite alimente considerate "de dulce".Fenomenul este mult mai complex. Desigur restrictia alimentara are folosul ei, dar nu este cea care da esenta si fundamentul postului. Urarea placerilor, adica asa-numitul post spiritual, abtinerea de la savarsirea faptelor rele si de tot ce ne poate indeparta de la Dumnezeu. Efortul material de a nu manca din alimentele prohibite isi gaseste implinirea doar in straduinta de a progresa pe calea virtutii. In perioadele de post nu ne subnutrim, periclitandu-ne astfel sanatatea, ci ne asumam un exercitiu de vointa autoimpus, dupa puterea si starea noastra spirituala.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08