Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.12.2009, 12:27:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns, dar raspunsul ma face sa ma intreb: cum putem sti cand starea de bine vine de la Dumnezeu si cand nu?
Cred ca inteleg bine ce anume cauti sa afli. Nu iti pot spune decat faptul ca mie imi este tare greu sa il simt pe Dumnezeu neincetat. Adesea uit de El ore intregi, iar cand imi aduc aminte, simt ca nu eu mi'am adus aminte de El, ci El mi'a venit in gand.
De ce simt asta, nu stiu. Pur si simplu simt ca nu eu imi aduc acel gand de aducere aminte, ci ca imi este dat.

Iti dau un sfat, primit de mine acum ceva vreme: "Nu mai gandi atat, da'ti drumul cu incredere si Dumnezeu te va tine."
Cred ca tocmai cautarea aceasta a ta si intrebarile neincetate spulbera mult din farmecul lucrarii lui Dumnezeu.

Cand ne straduim sa facem binele, avem chipul senin si inima linistita. Acea liniste nu poate fi decat de la Dumnezeu.

A-L simti pe Dumnezeu ca persoana vie si pururea prezenta este o nevointa de zi cu zi.
Cum putem oare simti lumina trecand prin noi, daca inca nu ne'am curatit "ferestrele".
Avem nevoie de multa nevointa spre a putea taia in noi mandria. Cand mandria va fi infranta, vom putea simti ce cautam.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.12.2009, 15:08:57
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare cum s-ar putea raspunde la o asemenea intrebare? Daca simti ceva si este un pic mai deosebit decat a altora, poti cadea in preamarirea de sine si nu-i bine. Daca ascunzi ceea ce simti cu adevarat, inseamna ca te rusinezi de Cuvantul si Dragostea Lui Dumnezeu. Oricum, daca nu veghem indeaproape, ispitele sunt multe si mari.
Eu nu mai stiu de cand am intrat pe nesimtite intr-o anumita relatie cu Dumnezeu. STIU ca e acolo si nu ma parareste decat cand... Il alung. Da, pot spune ca, uneori am savarsit pacatul cu buna stiinta si pentru un timp mi-a fost rusine sa mai privesc catre sfanta icoana! Mi se parea ca nu sunt demn sa-mi mai stea alaturi. Cu toate astea sunt sigur ca nu pleca, ci ramanea rabdator sa ma intorc din nou cu fata catre El si sa-mi cer iertare.
In plus, nu stiu, parca este ca o obsesie, (dar o obsesie placuta) sa raportez TOTUL la cum I-ar placea Lui. De o vreme ma lupt cu morile de vant si risc sa fiu considerat nebun (poate ca asa o fi, mai stii?) incercand cu disperare sa schimb ceva in firea lucrurilor. Uneori nu reusesc decat sa fac furtuna intr-un pahar cu apa, alteori dimpotriva, parca ceva se pune in miscare. Cert este ca nu e moment din zi sau din noapte in care sa fac abstractie de Dumnezeu. Ma surprind noaptea intre doua vise, vorbindu-I in gand, iar in ultimul timp si visele sunt mai usor de controlat, in sensul ca imi pot stapani slabiciunile subconstientului.
Ma rog mereu sa ma ajute sa-mi desavarsesc menirea pentru care-am fost trimis. Imi inchipui ca daca mi-a dat harul de a scrie cu usurinta proza sau poezie, bine-ar fi sa nu-l folosesc in scopuri efemere, ci sa sensibilizez pe ceilalti asemeni mie (comentariile versificate la poezie sunt in josul paginii, iar eu sunt C. Roman- incepand din 15 Dec.) Iar cu "menirea" asta, poate ca fiecare dintre noi ar trebui sa-si puna aceeasi intrebare: care-i rostul nostru pe lume? Ce stim noi mai bine sa facem? Nimeni nu este total nefolositor, fiecare dintre noi are acel ceva care sa fie de folos in Natura inconjuratoare. Este bine sa fim in locul potrivit si la momentul potrivit, decat in locul nepotrivit la momentul nepotrivit. Eu asa cred!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.12.2009, 17:27:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Scuze pentru spamul in engleza de mai jos, dar mi se pare important continutul. Pe scurt, autorul (father Stephen, de care vorbeam pe alt topic) ne indeamna sa fim atenti la "sentimentele", "starea de bine" si eventuala exaltare pe care o simtim in relatia cu ceea ce am putea numi Dumnezeu - gresind.
"Those who speak a great deal about spiritual experiences are either in delusion or far worse. They should be avoided as guides for daily living. They can be the source of great confusion and sadness.

The experience of God is a sober thing and a sobering thing. It pushes us towards quiet and stillness and abhors the violation of intimacy. God is not a “high” (as in, “I am high on Jesus”), nor does God exist for the sake of our endorphins. "

Foarte bun citatul mai ales ultimul paragraf unde se explica ceea ce simt ADEVARATII DUHOVNICI!
" Experienta apropierii de Dumnezeu nu este neaparat ceva ce te unge pe suflet un fel de dolce farniente, asta de fapt este boala, si de cele mai multe ori inselare draceasca, ci este o experienta de TREZIRE la realitate, TREZVIE si MAI ALES DE SOBRIETATE in a vedea LUMEA DIN JUR!... nu stari de beatitudine, caldurica, de high ca in cazul drogurilor si alte prostii si partea proasta este ca mai si diseminam aceste IMPRESII si altora trimitindu-i pe cai false
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.12.2009, 19:09:32
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

N-am ajuns la masura ca Dumnezeu sa-mi vorbeasca direct. Totusi
azi mi-a facut o bucurie: mi-a vorbit prin voi si deja ma simt mai bine.
Pana acum Il simt pe Dumnezeu in altii, si asta ma bucura pentru ca
ma gandesc ca daca Il gasesc in aproapele atunci nu-I chiar asa
departe de mine, pacatosul.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.12.2009, 23:41:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Relatia mea cu Dumnezeu este cam ciudata.
Este mereu cu mine si eu cu El dar:
Am adeseori momente in care (din cauza necazurilor) ma intreb: oare ce vrea cu mine, de ce ma aflu pe pamant, care este rostul meu?
La fiecare lucru care nu-mi reusesc ma gandesc ca asa este voia Lui, dar nu reusesc atunci care este totusi voia Lui, daca asta nu si aia nu.
In fiecare zi comunic cu El si ii simt pezenta.
Ma deranjeaza oamenii care se afla intre noi si care ne perturba, organizarea credintei pe pamant.
Culmea este ca din pacate tocmai in biserica nu prea il simt.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.12.2009, 23:47:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Relatia mea cu Dumnezeu este cam ciudata.
Este mereu cu mine si eu cu El dar...)

Culmea este ca din pacate tocmai in biserica nu prea il simt.
Mda! E un mare semn de intrebare. Poate tocmai de aceea nu-ti prea ies lucrurile cum vrei tu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.12.2009, 23:58:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Acum nu stiu cat este vina mea in treaba asta si cat este vina bisericii (preot, lumea de acolo).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.12.2009, 00:39:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Acum nu stiu cat este vina mea in treaba asta si cat este vina bisericii (preot, lumea de acolo).
juma-juma , dar oare asta te incanta cu ceva ? Iti da liniste si alinare un raspuns in favoarea sau defavoare ta ? Nu, nu cred ! raspunsul trebuie sa-l cauti singura , cu toata luciditatea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.12.2009, 01:44:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Relatia mea cu Dumnezeu este cam ciudata.
Este mereu cu mine si eu cu El dar:
Am adeseori momente in care (din cauza necazurilor) ma intreb: oare ce vrea cu mine, de ce ma aflu pe pamant, care este rostul meu?
La fiecare lucru care nu-mi reusesc ma gandesc ca asa este voia Lui, dar nu reusesc atunci care este totusi voia Lui, daca asta nu si aia nu.
In fiecare zi comunic cu El si ii simt pezenta.
Ma deranjeaza oamenii care se afla intre noi si care ne perturba, organizarea credintei pe pamant.
Culmea este ca din pacate tocmai in biserica nu prea il simt.
Rugaciunile, cu cat le stii mai bine, cu atat te bucura si te ridica mai mult. Poate ca nu ai exercitiul rugaciunii si esti inca prea rationala, fara a da voie inimii sa participe. Poate. Incearca sa faci abstractie de oameni si cauta-L pe Dumnezeu, cand mergi la Liturghie, caci EL ESTE ACOLO!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.12.2009, 04:37:48
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Relatia mea cu Dumnezeu este cam ciudata.
Este mereu cu mine si eu cu El dar:
Am adeseori momente in care (din cauza necazurilor) ma intreb: oare ce vrea cu mine, de ce ma aflu pe pamant, care este rostul meu?
La fiecare lucru care nu-mi reusesc ma gandesc ca asa este voia Lui, dar nu reusesc atunci care este totusi voia Lui, daca asta nu si aia nu.
In fiecare zi comunic cu El si ii simt pezenta.
Ma deranjeaza oamenii care se afla intre noi si care ne perturba, organizarea credintei pe pamant.
Culmea este ca din pacate tocmai in biserica nu prea il simt.

Eu cred ca ai o relatie normala cu Dumnezeu, sau cel putin asemanatoare cu a multor crestini. Important este sa nu uiti sa comunici cu El, si sa iti dai seama ca El nu este doar in mintea ta, ci chiar este peste tot, inclusiv la biserica. Problema cu biserica cred ca se afla in locul in care esti, comunitatea, faptul ca tu, sau altii, vedeti biserica ca o modalitate de socializare mai mult. De asta spuneam mai demult in alta parte ca in experienta mea ca e bine sa mergi la o biserica "normala" , adica nu una care are ca idee centrala identitatea nationala, sau etnica, ci pe Dumnezeu, una in care oamenii care vin chiar vin sa se inchine lui Dumnezeu si nu pentru food fest, Romanian Week, scrierea revistei comunitatii, biblioteca comunitatii, si altele ca astea. Nu spun ca sunt rele, dar cumva devine greu sa il vezi pe Dumnezeu, sau cel putin asa a fost experienta mea.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
stare de bine



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatia fiu - parinte duhovnicesc dan73 Preotul 38 28.01.2012 19:37:44
Relatia cu ateii WhiteChakra Generalitati 25 27.09.2011 05:58:24
sa continui sau nu relatia... ada03 Nunta 50 14.01.2011 23:08:44
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39
Relatia dintre Dumnezeu si Holocaust. Tiberiu_Rusu Generalitati 35 21.09.2006 00:52:09