Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2006, 21:19:08
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Eugen imi dai un exemplu din sec IV... atunci biserica abia se forma, iar crestinismul inca nu divagase de la poteca sa initiala. Atunci nu exista Biserica Ortodoxa, sau Biserica Catolica...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2006, 23:45:03
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Eugen imi dai un exemplu din sec IV... atunci biserica abia se forma, iar crestinismul inca nu divagase de la poteca sa initiala. Atunci nu exista Biserica Ortodoxa, sau Biserica Catolica...
Secolul IV a fost secolul de aur al crestinismului, cu multitudine de sfinti si nevoitori (Sf. Ioan Hrisostomul, Sf. Vasile cel Mare, Sf. Grigorie de Nazianz, ca sa-i enumar doar pe cativa din cei mai importanti) si ca marturie stau scrierile lor (in lb. romana s-au tradus relativ putine, fata de multitudinea de scrieri existente). Nici nu se poate vorbi de o divagatie pana la 1054, cand, evolutia diferita a celor doua Biserici de Apus si de Rasarit, a dus la schisma. Daca Biserica Catolica a avut scaderi pe care nu vreau sa le enumar aici, unele indreptate ulterior la Conciliul II Vatican, Biserica Ortodoxa a avut o evolutie si o unitate de duh de invidiat. Exista confuzia in mintea unora, cum ca Biserica crestina initiala "a explodat" intr-o multime de denominatiuni, dintre care cea ortodoxa nu e decat o parte. Nimic mai gresit. Daca citesti scrierile sfintilor mai-sus amintiti, o sa vezi ca ceea ce era atunci este si acum, fara adaugiri sau ciuntiri, ceea ce nu mai gasesti la nici una din cele peste 33.000 de denominatii crestine existente, care de care mai sucite si toate pretinzandu-se "in duh si adevar". Deci faptul ca Biserica Ortodoxa a pastrat acuratetea Traditiei Apostolice, numita si Sfanta Traditie (din care NT este numai o mica parte), o indreptateste sa se considere urmasa fidela a Bisericii crestine primare, chiar daca acest fapt este deosebit de neplacut pentru celelalte "fragmente". De altfel este si promisiunea Mantuitorului ca aceasta nu va fi biruita "nici de portile iadului", adica va avea continuitate de la inceput pana la sfarsit, oricat de "subtire" va fi acea ramasita in final. Si e normal pe undeva aceasta "subtiere", pentru ca nu poti sa nu observi atacurile de toate felurile (ultima am vazut-o zilele acestea pe National Geografic - Biblia secreta) toate urmarind sa corupa, sa altereze, sa denigreze, sa creeze confuzii, sa puna la indoiala (la fel ca la prima cadere din rai: "oare" a zis Dumnezeu...?), toate urmarind distrugerea crestinismului autentic, singurul care mai are acea putere izvorata din Harul Sfintelor Taine fara de care nu este mantuire. Ar fi extrem de multe de spus, dar ma opresc aici.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.06.2006, 13:31:07
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Spuneai mai sus ca Mantuitorul s-a supus intru totul legii mozaice. Era permis in legea mozaica sa contesti ce zicea clasa monahala evreiasca? Nu cred, nici in crestinism nu e bine privita dezaprobarea gandirii preotilor, indiferent ca au sau nu dreptatea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.06.2006, 20:19:51
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Te exprimi confuz. Care "clasa monahala evreiasca"? Termenul mi-e necunoscut. Daca monahismul a aparut, ca organizare, deci in crestinism, in sec. IV, la care "clasa monahala evreiasca" te referi?
Ce e aceea "dezaprobarea gandirii preotilor"? Poate fi contestat ceea ce spune sau crede o anumita persoana (in speta un preot), intr-o anumita problema, dar a contesta de dragul de a contesta, fara a sti ce, e lipsit de logica.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.07.2006, 18:42:07
pacatosul84 pacatosul84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2006
Mesaje: 5
Implicit

Nu sunt de acord cu faptul ca "spurcata" a fost bannata, nu inteleg de ce, este opinia ei si trebuie sa o ajutam. Nu aparam noi Adevarul, Adevarul ne apara pe noi. Nu ma supar ca m-a facut ignorant... Si oricum nu este numai ea de vina pentru vorbele astea !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.07.2006, 21:08:45
pacatosul84 pacatosul84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2006
Mesaje: 5
Implicit

"Iubirea este cea mai puternica forta din lume si, in acelasi timp, cea mai simpla care se poate imagina"
Spune-mi tu cel ce scoti dracii din oameni cat de mult il iubesti pe cel ce spui ca l-ai eliberat, cu ce forta l-ai eliberat, cine ti-a dat aceasta forta si ce ai facut ca sa o meriti... Spune-mi tu cel care scoti dracii din oameni: te rogi in fiecare zi ? plangi pentru durerea altora ca si cand te-ar durea pe tine ? ai renunta la tot ca sa ajuti un om la nevoie ? ai reusit sa-ti invingi dorintele trupului, dorintele materiale, orice gand negativ ? Ai incetat sa-ti mai judeci aproapele ? Vorbesti din iubire ? Taci din iubire ? Viata ta e o lupta constanta cu tine insuti ? Ai gustat vreodata in aceasta lupta cadoul de pace si liniste interioara pe care ti-l ofera Dumnezeu doar pentru ca lupti ? Te simti neputincioas(a) in fata raului, a minciunii si ii ceri ajutor lui Dumnezeu sa poti invinge ? il poti iubi pe cel ce-ti doreste moartea ? Daca ai raspuns afirmativ la toate astea, atunci spune-mi prin cine te-a indrumat Dumnezeu pe calea mantuirii sau macar l-ai rugat pe Dumnezeu sa faca asta ? Lasa raul din alti oameni, scoate intai raul din tine si vei putea... sa vezi mai exorcistule ca fara oamenii incercati pe Calea Adevarului din Biserica, fara Vietile Sfintilor, fara Cuvant si talmacirea acestuia, fara rugaciune si spovedanie tu nu poti face decat sa-ti faci rau "in numele lui Hristos".Lasa-ti joaca de-a exorcistii ca va exorcizeaza Satana sufletul incet si sigur, treptat, trepat...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.07.2006, 17:17:45
floaredecolt floaredecolt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cat2kity
Adevarat spun,exorcismul inca se mai practica cu siguranta!Ca lupta dintre bine si rau care nu se va sfarsi,decat tunci cand Armagedonnul va veni,data de Anticrist,care la sfarsit va fii ucis de Dumnezeu!!Si se va sfarsi totul,dupa aceea lumea va fii lipsita de pacate!!!:satisfied:
care sunt semnalele celui ce va fi Anticrist? e adevarat ca va veni o armata alba din ceruri "pe cai" [ simbolic] si vor infrange fiara si Anticristul?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.04.2007, 21:01:41
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Asa este,atata timp cat duhurile rautatii si ale intunericului exista,intotdeauna va fi nevoie si de Sfintele Slujbe ale Sfantului Maslu,unde se fac dezlegari de legaturile celor rai si de fortele intunericului de catre Parinti Induhovniciti, pe care unii ii mai numesc si exorcisti si slujba o mai numesc Slujba de exorcizare dar este aceea a Sfantului Maslu,una dintre cele mari si 7 Sfinte Taine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.10.2010, 15:55:10
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de indiranikos Vezi mesajul
oare chiar e o practica ce nu isi mai are sens exorcismul? oare intr-atat de mult a evoluat lumea incat a scos pe de antregul diavolul din viata sa? eu cred ca nu nici pe departe, doar ca in ziua de azi nu mai e nevoie sa apelezi la exorcizari pentru a scoate demonii deoarece ei au gasit o modalitate in care sa coexiste cu noi oameni...lupta lor nu e de a ne arunca in bratele pacatului ca si in vechime...acum lupta lor e de a ne tine in pacat, de a nu ne lasa sa ne eliberam din ghearele faptelor celor rele, fapte ce duc la pierzanie...
demoni sunt cu duiumul si multi au intrat in oameni, exorcisti nu prea sunt!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.10.2010, 22:29:23
credo 325 credo 325 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Mesaje: 10
Implicit de la Hristos incoace se practica slujbele de exorcizare

ESTE UN RASPUNS PE CARE L-AM DAT LA ALT TOPIC DAR SE POTRIVESTE SI AICI. am vazut o gramada de mesaje sceptice cu privire la demonizare cu toate ca suntem pe un site crestin ortodox. dragii mei sfanta Scriptura abunda de exorcizari facute de catre Hristos insusi si apoi de catre sfintii apostoli in numele Sau. existe molitvele sfantului Vasile cel Mare sau ale sfantului Ioan Gura de Aur si o multime de dezlegari de vraji, farmece sau blesteme insuflate de Duhul Sfant marilor sfinti mentionati mai sus si altora. nu vorbim de texte cu nuanta oculta sau de cine stie ce ritualuri secrete de tip filme de groaza marca hollywood sau cunoscute numai anumitor preoti "initiati" sau certati cu ascultarea. SUNT PE FATA. in molitvelnic si in alte carti cu rugaciuni pentru fiecare nevoie in parte a crestinului. a contesta existenta demonilor si a exorcizarilor in biserica este echivalent cu a-l contesta pe Hristos, sfanta Scriptura si minunatii Sai sfinti. ceea ce inseamna pe scurt ca n-ai treaba cu crestinismul si cu biserica ortodoxa. eu sunt demonizata si merge de 3 ori pe saptamana la sfantul Maslu, una dintre cele 7 sfinte taine inaugurate de sfanta Biserica ortodoxa si la molitvele sfantului Vasile cel Mare. dupa ani de rau groaznic, de spitalizari si trecut pe la toti doctorii posibili de la endocrinolog pana la psihoterapie si chiar psihiatrie fara sa mi se stabileasca nici un diagnostic am ajuns la preot. ma simt incomparabil fata de acum 1 an de zile, m-am pus pe picioare desi nu-s vindecata complet. demonizatii sunt oameni care se chinuie cumplit, nu sunt demoni si nu-i nimic de speriat si nici de film de groaza. majoritatea celor pe care ii cunosc sunt oameni foarte cumsecade si intelegatori. este o lupta cumplita dar na cu Maica Domnului si Hristos alaturi totul este posibil. deci ideea este daca esti crestin accepti existenta demonilor si a exorcizarilor in biserica( nu vorbim de cine stie ce ciudati adunati prin nush ce case de "rugaciune" sau te miri pe unde si cica fac exorcizari), daca nu esti crestin oricum esti dispus sa crezi orice altceva numai asta nu. prima capcana a diavolului este sa ne faca sa credem ca nu exista. punct. iar pentru Crina: draga mea, din ce am citit eu sfintii parintii ai bisericii noastre contesta existenta stafiilor si a scenariilor de tip "sufletul nu-si gaseste linistea dupa moarte si se preumbla pe unde are el chef". sufletul nu merge aiurea, are un traseu clar dupa moarte instaurat de catre imparatul cerului si al pamantului, Iisus Hristos. Citeste Vamile vazduhului. dar o explicatie poate fi asta. am citi la parintele Ilarion Argatu nu mai stiu exact in care volum ca diavolii care locuiesc pe om raman in casa respectiva dupa ce omul trece in nefiinta de aceea se fac sfestanii dupa ce omul moare. si un om care are ideatie de suicid e chinuit de diavoli la greu trust me. dar orice ar fi totul este ingaduit de bunul Dumnezeu, chiar si demonizarea pentru indreptare si ispasirea pacatelor. daca nu ai gasit pana acum solutia iti recomand spovedanie curata de la 7 ani si na te indruma duhovnicul. cu bine, Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Practica Liturgica anonimos92 Preotul 4 14.10.2012 22:47:56
Rugaciune si practica AGabriela Generalitati 10 23.07.2012 13:22:41
Exorcismul Tudor Exorcismul 49 09.10.2010 20:31:13
exorcismul pacat sau nu? ANDREEA1987 Exorcismul 45 23.08.2009 15:15:18