Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2014, 18:07:47
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Conditii necesare pt a lua aghiazma /anafura /sf impartasanie

Afara de spovedanie, desigur, daca vrem sa luam intr-o dim aghiazma, mica sau mare, sau anafura si ..., si in seara precedenta, sau in timpul noptii, sau dimineata la prima ora cum ne trezim si scotocim dupa ele ( uneori tre sa le tinem dosite, sa nu se impiedice membrii familiei si sa dea cu ele cat colo, sau sa le arunce cu sau fara intentie), se intampla sa facem zgomot, sa trantim sau troznim ceva, ii deranjam pe ceilalti, si, trzindu-se din somn speriari, ne trimit....la naiba, mai putem atunci ( mai are rost) saconsumam acele produse care teoretic ne sunt spre sfintire? Sau poate se supara, in timpul zilei sau noptii, cu dreptate pe noi, pt ca facem vreo prostie, greseala, etc, atunci mai putem lua, e ok?

Sau, cand vrem sa mergem la spovedit sau impartasit, si se intampla ca cineva din familie chiar atunci in ziua aia sa aiba nevoie de ajutor ( nu de viata sau moarte, de treburi lumesti, in general) si ne reproseaza ca suntem egoisti pt ca ne preocupa mai mult propria mantuire decat intrajutorarea semenilor aflati in nevoie??? Ne mai e spre folos sfanta taina ce urmeaza sa o primim atata timp cat un semen e nemultumit ca nu l-am ajutat? ( de ex eu intr-o vineriseara ma grabeam sa ajung la spovedanie, si cand sa ies pe usa, terminasem tot, intra o clienta; ii dau repede ce voia, apoi ma intreaba daca am sa ii arat nu stiu ce...iar eu o rog sa vina maine dim ca acum trebuie sa inchid, sa ajung indeva...numai ca , ajungand la biserica, patesc acelasi lucru : parintele iesea pe usa ....zicand ca nu mai poate sta.... si ma gandesc daca nu cumva a fost rasplata pt ca si io la randu-mi am refuzat clienta...)

Last edited by fallen; 07.08.2014 at 18:21:18.
Reply With Quote