Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.04.2014, 00:43:10
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antiecumenism,pentru postarea de mai sus,ultima ta postare,mai precis pt finalul ei,ai report de la mine,pt ca partea de final este o mizerie fascista si antisemita,iar un om care are acel gen de discurs nu este cu nimic diferit de un criminal de razboi.Nu am nimic cu partea religioasa a discursului ci doar cu partea de final,care este o mizerie antisemita infecta.Am dorit sa-ti spun direct cine ti-a dat report pt postarea cu caracter fascist,pe un forum cu caracter ortodox,in plin Post.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.04.2014, 00:56:37
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Antiecumenism,pentru postarea de mai sus,ultima ta postare,mai precis pt finalul ei,ai report de la mine,pt ca partea de final este o mizerie fascista si antisemita,iar un om care are acel gen de discurs nu este cu nimic diferit de un criminal de razboi.Nu am nimic cu partea religioasa a discursului ci doar cu partea de final,care este o mizerie antisemita infecta.Am dorit sa-ti spun direct cine ti-a dat report pt postarea cu caracter fascist,pe un forum cu caracter ortodox,in plin Post.
-da multumesc
-era vorba de lupta impotriva bancherilor,masonilor,jidanilor care vroiau sa faca stat in stat,nu impotriva evreilor oameni obisnuiti
-miscarea legionara nu a fost antisemita
-nu e postare cu caracter fascist deloc,eu sunt impotriva fascismului,hitlerismului...dar si impotriva masoneriei jidanesti
-e vorba de apararea intereselor natiunii contra unor dusmani,in cazul asta jidanii,puteau sa fie de alt neam,orice popor isi apara tara

"Radu Gyr comandant Legionar și sef al regiunii Oltenia, conferențiar la Facultatea de Litere și Filosofie din București, laureat al mai multor premii ale Societatii Scriitorilor Români si ale Academiei Române, devine în 1941 director general al teatrelor, luând, în această calitate, inițiativa înființării Teatrului Evreiesc Barașeum. Acesta a luat ființă pentru că, în acea perioadă, actorilor evrei le-a fost interzis să joace în idiș sau să apară pe scenele teatrelor românești. A fost singurul teatru evreiesc din țările Europei din acea perioadă tulbure . "

-asa ca sa nu fim fraieri ca nu e cazul,legionarii nu au fost antisemiti

-oricum problema evreilor era de pe vremea lui Eminescu:

http://tubeclip.wordpress.com/2012/0...si-legionarii/

“Goniti din marea Imparatie ruseasca, persecutati in Germania, rau vazuti in Austro-Ungaria, evreii trec in carduri marginile tarii noastre”.

… nationalitatea romana ca oricare alta are dreptul innascut de a-si apara mostenirea istorica… Alegerea armelor si mijloacelor atarna de timp si imprejurari…”

“De cate ori se discuta cestiunea israelita, scriitorul roman are teama de a vedea vorbele sale interpretandu-se ca ura de rasa, ca prejuditiu national ori religios. Intrebam acum de ce folos, de ce necesitate pot fi evreii, economic si politic, pentru o tara a carei populatie se stinge din momentul in care ei intra in contact cu ea. Romanul e lenes, e imoral, e vicios. De ce insa nu e imoral si vicios acolo unde nu sunt evrei”?

(Citatele sunt extrase din Opera politica semnata de Mihail Eminescu, publicistica intre 1 Ian. -31 Dec. 1881 in ziarul Timpul, Ed. Academiei 1985).


“A. D. Xenopol”:

“… Romanii nu sunt primiti in casele jidovesti decat ca slugi sau hamali”.

“Jidanii practica deci fata de Romani exclusivismul economic cel mai riguros si nu pot renunta la el caci le este prescris de insasi religia lor”. (din La question israelite en Roumanie par A. D. Xenopol, Paris, pag. 17).



"Evreii n-au adus nici un mestesug care sa reprezinte o creatiune si o traditie a lor…” In domeniul micii industrii ei erau carpaci, in domeniul comertului, ei au fost numai mijlocitori, fara folos, nici-o tovarasie cu altii n-a fost admisa decat aceia pentru un act de coruptie”.

“Confundati politic cu noi, care am facut si marit Statul, ei, Evreii, aveau datoria de a iesi din ghetto. Au facut-o? Nu. Traiesc mai departe intre ei, ca natie navalitoare [...] ei ne dau, pur si simplu afara din tara noastra. Dandu-si seama de puterea lor in crestere, ei ne sugruma [...] si, ce e mai pierzator, ne falsifica sufletul, ne degradeaza moralitatea prin opiul ziaristic si literar…” (“Nicolae Iorga” din cartea Iudaica).

Last edited by antiecumenism; 11.04.2014 at 01:14:41.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.04.2014, 01:02:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asta este ce am considerat eu,ti-am spus direct ce cred despre aceea parte a discursului si doar despre aceea parte.Ce va decide admin nu este decizia mea,in sensul ca nu il pot influenta ce sa hotarasca.Eu ce am avut sa-ti spun ti-am spus,ca sa stim amandoi ce crede celalalt in mod direct,fara ocolisuri.In rest iti doresc numai bine,ura nu poate fi învinsă prin simpla iubire, ci printr-o iubire mai puternică decât ura.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 11.04.2014 at 11:35:28.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.04.2014, 01:19:33
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

“Mitropolitul Irineu Mihalcescu”

(Din cartea Teologia Luptatoare Ed. Episc. Rom. si Hus., 1994, pag. 165-174)

Despre Francmasonerie:


Originea sigura a francmasoneriei dateaza din anul 1717. Intemeierea apartine predicatorilor reformati al Curtii regale, Teofil Desaguliers, James Anderson si arheologul George Payne, sub denumirea unei societati of Free Stones Masons, cultivand o moralitate fara religie.

“Francmasoneria s-a schimbat insa la fata si a luat infatisari diferite si a urmarit alte scopuri, datorita elementului evreiesc care a patruns in ea si a aservit-o intereselor evreiesti”.

“Intr-adevar, evreii, care au pus stapanire in toate tarile, pe finante, industrie, comert, presa etc., nu puteau lasa sa le scape din mana un instrument de dominatie asa de minunat [...]. Astfel, in 1756, evreul Stefan Morin puse in ordine 25 de grade ale masoneriei templierilor, ridicandu-se pe parcurs la 33 de grade. Un alt evreu, Iosef Balsamo (1795) a infiintat francmasoneria coptica, cu 90 de grade, si a primit in loji si femei. Alti evrei, fratii Bedarride din Avignon au infiintat francmasoneria numita Misraim, cu 90 grade. [...] In tarile catolice si mai cu seama in Franta, au luptat impotriba Bisericii si a monarhiei. Enciclopedistii si mai toti fauritorii si capii marei revolutii au fost francmasoni. In revolutiile franceze [...] si dezastrul Frantei in al doilea razboi se datoreaza in intregime comunismului, care este opera masoneriei”. [...]

Francmasoneria este cu totul altceva decat ceea ce spune instructiunea masonica [...]. “Cum masoneria este organizata de evrei, razboiul dus de ea este indreptat cu indarjire speciala impotriva Crestinismului”.

“Evangheliile trebuie arse – scrie un rabin – fiindca paganismul e mai putin periculos pentru credinta evreiasca decat Crestinismul”.

Despre francmasonerie

(Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, aproba in 1937 studiul Mitropolitului Nicolae Balan despre francmasonerie)


Pretinsele principii ale intrajutorarii, prezentate a fi profesate de masoni, exista in crestinism. Crestinul care doreste sa practice aceste principii poate sa o faca in cadrul Bisericii, nu este nevoie sa se incadreze in organizatii secrete de provenienta evreiasca.

Biserica Ortodoxa Romana, ca si celelalte biserici crestine, a condamnat masoneria.

In 1937, Sfantul Sinod al BOR a aprobat studiul Mitropolitului Nicolae Balan al Ardealului, care arata: “Francmasoneria este o organizatie mondiala secreta in care evreii au un rol insemnat, luptand impotriva conceptiei religios-morale a crestinismului. Francmasoneria este dusmana a lui Dumnezeu si a natiunii”. Asupra acestei hotariri Biserica nu a revenit. Despre Mitropolitul Nicolae Balan evreii recunosc in scris ca in perioada lui Antonescu a intervenit pentu salvarea lor.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.04.2014, 01:22:37
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

“Nicolae Steinhardt -evreu”

(Jurnalul fericirii)


pag. 132: “N-a fost camera in care tinerii si mai ales legionarii sa nu-mi vie in ajutor”.

pag. 183: “Legionarii acestia care-si dau bucatica de paine bolnavilor, tinerii acestia care au trait ca fiarele ani de-a randul in munti, copiii acestia au injghebat o Liga Revolutionara Romana…”

“Ioan Ioanid”

Din cartea Inchisoarea noastra cea de toate zilele, vol. I, Ed. Albatros, 1991, p. 52.

Ca si N. Steinhardt, nu a fost legionar. I-a cunoscut doar in temnita. Si-a asumat raspunderea de a judeca singur si a scris despre legionari urmatoarele: “Din toate gruparile sau categoriile de detinuti politici pe care le-am cunoscut de-a lungul anilor de puscarie, la ei am intalnit procentul cel mai mare de tinuta demna, comportare onorabila si caracter integru. Am convietuit cu ei in mai toate inchisorile, respectandu-ne reciproc si bucurandu-ma de increderea lor, ceea ce am considerat, nu fara mandrie, ca o apreciere a incercarilor mele de a avea o atitudine de care sa nu-mi fie vreodata rusine. Mi-au fost totdeauna de ajutor, mai ales moral, si taria de caracter a unora dintre ei mi-a fost exemplu, chiar daca eu nu am putut-o atinge”.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.04.2014, 09:46:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-de ce ca era prost informat,ce treaba are miscarea legionara cu satanisti de comunisti?
-ML a fost impotriva comunismului,nu e clar?
-bunicul meu a fost legionar,a fost in fratiile de cruce si i-a apreciat pe legionari si pe Corneliu Zelea Codreanu,a zis ca era un om deosebit,te impresiona numai daca il vedeai; isi amintea cu respect de el si dupa 50 de ani...
prost informat esti tu amice. Chiar la procesul intentat maresalului Antonescu de noua guvernare comunista, Iuliu Maniu chemat ca martor, a afirmat ca multi legionari au trecut si s-au inscris in partidul comunist. De aici a aparut afirmatia: Capitane nu fi trist, garda merge inainte prin partidul comunist! Pentru unul care are afinitati legionare, speram sa fi mai informat.
ps: spuneai ca Zelea Codreanu te impresiona numai daca il vedeai. La fel se spunea si despre Hitler. Hitler a reusit sa impresioneze o intreaga tara (Germania) si nu numai. Despre Zelea Codreanu nu poti sa spui acest lucru, nu a impresionat intreaga Romanie. Se poate spune ca Hitler a fost un om deosebit? Nu uita un lucru amice: APARENTELE INSEALA! Daca a fost un om deosebit Zelea Codreanu, nu stiu, nu am fost contemporan cu el

Last edited by stefan florin; 11.04.2014 at 09:48:43.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.04.2014, 10:41:25
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prost informat esti tu amice. Chiar la procesul intentat maresalului Antonescu de noua guvernare comunista, Iuliu Maniu chemat ca martor, a afirmat ca multi legionari au trecut si s-au inscris in partidul comunist. De aici a aparut afirmatia: Capitane nu fi trist, garda merge inainte prin partidul comunist! Pentru unul care are afinitati legionare, speram sa fi mai informat.
ps: spuneai ca Zelea Codreanu te impresiona numai daca il vedeai. La fel se spunea si despre Hitler. Hitler a reusit sa impresioneze o intreaga tara (Germania) si nu numai. Despre Zelea Codreanu nu poti sa spui acest lucru, nu a impresionat intreaga Romanie. Se poate spune ca Hitler a fost un om deosebit? Nu uita un lucru amice: APARENTELE INSEALA! Daca a fost un om deosebit Zelea Codreanu, nu stiu, nu am fost contemporan cu el
-macar ai citit ce am postat? ce au zis mari duhovnici despre Zelea Codreanu si legionari ?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.04.2014, 12:02:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-macar ai citit ce am postat? ce au zis mari duhovnici despre Zelea Codreanu si legionari ?
tot, dar asta nu scuza asasinatele facute de legionari. Despre aceste crime, ce au avut de spus acesti mari duhovnici? Stiu ca unele crime au fost facute de comunisti si trecute in contul legionarilor, cum ar fi asasinarea lui Iorga sau crimele de la abatorul din Bucuresti din 1941, dar au fost si asasinate facute de legionari cum ar fi cel al lui I.G. Duca
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.04.2014, 12:35:44
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
tot, dar asta nu scuza asasinatele facute de legionari. Despre aceste crime, ce au avut de spus acesti mari duhovnici? Stiu ca unele crime au fost facute de comunisti si trecute in contul legionarilor, cum ar fi asasinarea lui Iorga sau crimele de la abatorul din Bucuresti din 1941, dar au fost si asasinate facute de legionari cum ar fi cel al lui I.G. Duca
-pai nu stiu ce zic marii duhovnici despre acest asasinat,ma gandesc ca nu sunt de acord, cu toate acestea lucrurile raman la fel,ei l-au apreciat pe Zelea Codreanu si ML pt binele pe care l-au facut,pt orientarea lor crestina,tu vrei sa privesti aspectele negative,care totusi au fost putine in comparatie cu aspectele pozitive.
-deci ar fi bine sa luam ce e bun de la ML si sa ne folosim,faptul ca erau crestini,ca au construit biserici,ca duceau o lupta impotriva politicianismului ,a coruptiei,a comunismului,a masoneriei; ca au fost martiri si sfinti in temnitele comuniste,poate cei mai multi legionari ...si multe alte lucruri care sunt bune si de care ar trebui sa tinem cont si noi.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.04.2014, 17:00:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prost informat esti tu amice. Chiar la procesul intentat maresalului Antonescu de noua guvernare comunista, Iuliu Maniu chemat ca martor, a afirmat ca multi legionari au trecut si s-au inscris in partidul comunist. De aici a aparut afirmatia: Capitane nu fi trist, garda merge inainte prin partidul comunist! Pentru unul care are afinitati legionare, speram sa fi mai informat.
ps: spuneai ca Zelea Codreanu te impresiona numai daca il vedeai. La fel se spunea si despre Hitler. Hitler a reusit sa impresioneze o intreaga tara (Germania) si nu numai. Despre Zelea Codreanu nu poti sa spui acest lucru, nu a impresionat intreaga Romanie. Se poate spune ca Hitler a fost un om deosebit? Nu uita un lucru amice: APARENTELE INSEALA! Daca a fost un om deosebit Zelea Codreanu, nu stiu, nu am fost contemporan cu el
Si Hitler si ZC au facut cariera pe acelasi gen de discurs, antisemit, anticomunist.

Degeaba incearca sa o dea la intors neo-legionarii, ca stai sa vezi ca nu e vorba de orice evrei, bla bla, ca discursul era clar antisemit, si destul de indoielnic, ca atunci cand cultivi genul asta de ura impotriva unei intregi rase sa nu dea aceleasi rezultate care l-a dat antisemistismul lu Hitler.

Si sa nu zica cineva ca asasinatul politic nu statea in firea legionarului, pentru ca au facut un cult din asta, i-au ridicat imnuri, etc.si cand ii indoctrinezi si ca un ipocrit sustii ca jidanul e vinovat pentru toate relele tarii, nu desfranarea si necredinta romanului, e clar unde se ajunge.

Asa ca degeaba incearca unii sa mai salveze ceva aparente, ca asa ceva e posibil doar pentru naivii care nu stiu mai deloc istorie.

Si nu e nevoie sa ajungem la controverse gen asasinarea lui Iorga, pentru ca sunt alte asasinate, a lui Duca, Stelescu, facute sub Zelea Codreanu, nu doar ne-condamnate, ci chiar imbratisate de M.L. iar autorii lor ridicati la rang de mari eroi cand de fapt prin ei s-a dat lovitura de gratie M.L.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.04.2014 at 17:05:42.
Reply With Quote
Răspunde