Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.10.2011, 08:46:51
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Cipuri, razboi psihotronic, etc. etc. etc. = PARANOIA.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.10.2011, 09:32:58
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cipuri, razboi psihotronic, etc. etc. etc. = PARANOIA.
Corect. Iar inducerea fricii si a unei mentalitati paranoide, suspicioase pot fi folosite ca metode de manipulare, in detrimentul celor fricosi.

Crediinta adevarata in Dumnezeu elibereaza pe om din robia fricilor, din robia suspiciunilor si a mentalitatii paranoide.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.10.2011, 10:04:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este paranoia sa crezi ca numai altii pot avea paranoia.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.10.2011, 18:35:31
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Este paranoia sa crezi ca numai altii pot avea paranoia.
Nici vorba.

Paranoia este un proces de gândire puternic afectat de anxietate sau frică, de multe ori până la iraționalitate și delir. Gândirea paranoică este caracterizată de obicei neîncredere sau suspiciune față de ceilalți. - sursa- Wikipedia

Dupa cum puteti vedea, obsesiile de genul diavolul in cipuri, razboiul psihopupu, conspiratia mondiala a bubulilor si invazia serpilienilor se inscriu perfect in definitia clinica a gandirii paranoide: anxietate, frica, irationalitate, delir.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.10.2011, 22:04:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Corect. Iar inducerea fricii si a unei mentalitati paranoide, suspicioase pot fi folosite ca metode de manipulare, in detrimentul celor fricosi.

Crediinta adevarata in Dumnezeu elibereaza pe om din robia fricilor, din robia suspiciunilor si a mentalitatii paranoide.
Eu nu inteleg problema cu cipurile, din punct de vedere logic nu vad vreo legatura cu credinta. Dar stiu ca unii duhovnici au spus cate ceva si eu nu ma consider prea inaintat in credinta sa cred ca stiu prea multe. Asa ca nu prea sunt interesat, dar nici nu afurisesc pe altii. Cine stie, poate acei duhovnici vad ceva in viitor, ceva ce eu nu vad, nu are rost sa cred ca eu cu logica mea sunt cel mai bun.

Din tipurile in care eram preocupat de paranormal stiu ca sunt persoane, mai ales de tipul gurusilor, care pot controla in mare masura o persoana. Exista si dispozitive care pot controla cate ceva din gandire sau dispozitia sufleteasca, mai ales la cei nepregatiti.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.10.2011, 23:15:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am dat si eu de multe astfel de materiale, dar nu am capacitatea intelectuala/emotionala si nici destule cunostinte pt a "digera" asa ceva.
Unele lucruri sunt atat de incredibile incat mintea mea nu este dotata sa le insereze cumva in imaginea mea actuala despre lume.
In plus, multe materiale despre razboiul para-psihologic necesita cunostinte serioase de ocultism pt a intelege ceva (ai observat?).

Printre cele mai usor de inteles materiale, daca ai rabdare sa citesti, eu doar le-am traversat in diagonala, se numara: "The Illuminati Formula to Create An Undetectable Total Mind Controlled Slave" (aici sunt enumerate metode care chiar s-au aplicat in programe de spalare a mintii.. si teme care se regasesc in productiile moderne: filme, muzica etc..), carti ale lui Texe Marrs (fost ofiter in aviata militara), despre MK-ULTRA (nu mai caut link), HAARP, GWEN, iar acum si manipulare prin televizoarele digitale (vezi "Sound of Silence" sau "Silent Subliminal Presentation System"- denumirea produsului comercial - permite "sugerarea" de ganduri, senzatii, afecte etc..)

O iei razna daca te apuci sa intri in atatea informatii. Eu nu le-am gasit nicaieri sistematizate. Plus ca nu stii cat este informare si cat este manipulare in aceste materiale.

M-as bucura daca cineva patrunde mai bine ce se intampla, ce merita luat in seama si ce este balast.. si ne explica si noua.

Cum te feresti?
Nu stiu, dar sper ca ne fereste si Dumnezeu in moduri neasteptate.
Uite, de exemplu, purtarea de grija a lui Dumnezeu la Cernobal:
http://www.doxologia.ro/ortodoxia-lu...e-din-cernobil
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.10.2011, 22:20:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Raportul atrage atenția și asupra faptului că există mari riscuri ca cipul să se spargă în interiorul corpului. Unele cipuri conțin litiu, care este un material foarte toxic. Undele radio pe care cipul le emite constituie un pericol grav pentru sănătatea celui care îl poartă, mai ales pe termen lung. În plus, este dovedit faptul că la momentul actual comportamentul uman poate fi controlat de la distanță, acționându-se asupra neuro-transmițătorilor, proces numit psihotronie. Unele cipuri implantate sub piele au fost concepute special, cu scopul de a declanșa la cei implantați anumite reacții mentale, reflectate în stări, gânduri și mai ales comportament.



Microcipul este deci arma absolută care poate fi folosită împotriva unui opozant politic sau a unui oarecare contestatar. În definitiv, cipul poate stoca o infinitate de date, poate să aibă funcție de emițător-receptor, cu retransmisie prin satelit, utilizând frecvențe cunoscute doar de fabricanți. Poate servi drept card bancar sau card de sănătate, tichet pentru restaurant dar și ca aparat de control pentru toate activitățile cotidiene, inclusiv pentru cele mai intime gânduri. Numai un dictator ar putea visa la un asemenea sistem de control. Mai mult, prin inducerea unei cantități mult mai mari de energie decât cea la care funcționează uzual cipul, acesta poate exploda și va produce astfel răni mortale posesorului său. Având în vedere toate aceste pericole reale, asociația CASPIAN recomandă tuturor oamenilor să refuze categoric implanturile.


Nu vreau să fiu un număr!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.10.2011, 23:19:32
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

PARANOIA.


Ce legatura au toate elucubratiile de mai sus cu crestinismul ?!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.10.2011, 14:58:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
PARANOIA.


Ce legatura au toate elucubratiile de mai sus cu crestinismul ?!!
Dumnezeu sa te ierte, ca nu stii ce zici. Si nici nu stii ca nu stii. Un astfel de om trebuie ocolit si atat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.10.2011, 20:41:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cand se plictisesc unii de povesti cu Doamne-Doamne, o dau in politica, cipusoare, razbel psihotronic, obsesii masonice si anti-iudaice, etc.

Iar in unele cazuri nu este exclus sa existe si un substrat psihiatric.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Razboiul nevazut! alexdu Generalitati 17 09.02.2011 21:10:52
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 19:03:47
razboiul mithrandir Generalitati 6 10.08.2009 16:58:28
Razboiul din Georgia mirelat Stiri, actualitati, anunturi 14 14.08.2008 08:08:00
Razboiul Nevazut Mikhael Resurse ortodoxe on-line 1 20.08.2007 17:48:44