Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.07.2012, 12:17:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Zodiacul in pictura bisericeasca

Din cate stiu, primele reprezentari ale Zodiacului in pictura bisericeasca au avut loc la manastirile din nordul Moldovei (Voronet, Moldovita, Sucevita). Am ajuns intr-o biserica pictata recent si am vazut din nou Zodiacul pictat. Am gasit explicatia ca este prezent ca simbol al timpului - Dumnezeu fiind creatorul lui. Dar aceasta reprezentare nu intareste oare credinta in Zodiac? Daca noi spunem ca nu trebuie sa crezi in zodii si omul le vede reprezentate in biserica, cui va da crezare, noua sau celor ce sustin credinta in zodii?

Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2012, 12:39:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din câte știu, semnificația zodiilor în vechime era diferită de cea actuală, în sensul că ele constituiau doar un calendar stelar, numele zodiilor fiind dat de constelațiile corespunzătoare. Nu cred că se vorbea atât de mult, ca în zilele noastre, despre influențele anumitor astre asupra comportamentului sau destinului omului născut sub o anumită zodie. Probabil doar în ultimii ani cunoștințele astea au fost atât de mult popularizate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2012, 13:09:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Semnele zodiacale sunt reprezentate de regula in pronaos alaturi de scenele iconografice ce infatiseaza calendarul bisericesc in ordine cronologica. Simbolic, pronaosul devine astfel "locul" unde timpul cosmic nu numai intalneste dar este "imbratisat" de timpul liturgic sau de vesnicia lui Dumnezeu.

Biserica recunoaste rolul timpului cosmic, a rosturilor lui sadite de Dumnezeu in creatie, a ciclicitatii sale. In fond, asa cum acesta confera un ritm vietii noastre (noapte/zi, anotimpuri, ani ) in aceeasi masura ritmeaza viata liturgica a Bisericii (stabilirea datei Invierii Domnului).

Cred ca acesta este rostul reprezentarii zodiacului in biserici, ce arata imbisericirea timpului cosmic si a intregului univers prin om. Nicidecum nu trimite la preziceri ieftine si indoielnice asupra viitorului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2012, 10:40:39
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Mie imi pare un sincretism treaba asta.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2012, 11:24:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dumnezeu îi spune lui Iov așa:

32. Poți tu să scoți la vreme cununa Zodiacului și vei fi tu cârmaci Carului Mare și stelelor lui?
33. Cunoști tu legile cerului și poți tu să faci să fie pe pământ ceea ce este scris în ele?

Cine dintre marii Sfinți și teologi s-a încumentat să comenteze versetele astea?

Sper să nu smintesc pe nimeni dacă citez din Vechiul Testament, dar aceste versete necesită clarificare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2012, 11:34:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Mie imi pare un sincretism treaba asta.
Vorbim de sincretism, dar nu la modul peiorativ, pe care termenul l-a dobandit in ultima vreme.

Sa luam seama la cum sunt unite firea omeneasca si cea dumnezeiasca in Persoana lui Hristos. Mantuitorul a asumat prin intrupare firea omeneasca slabanogita de pacat pentru a o vindeca, pentru a o transfigura.

In acelasi sens, Biserica isi asuma lumea creata precum si numeroase elemente ale culturii si civilizatiei umane, in chip tamaduitor si transfigurator.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2012, 11:59:22
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
32. Poți tu să scoți la vreme cununa Zodiacului și vei fi tu cârmaci Carului Mare și stelelor lui?
33. Cunoști tu legile cerului și poți tu să faci să fie pe pământ ceea ce este scris în ele?
În versiunea Anania aceste versete (Iov 38; 32,33) sunt scrise așa:
Citat:
Au tu ești cel ce sparge, la vreme, Zodiacul
și-aduce jos, de chică, luceafărul-de-seară?
Ce zici?: cunoști tu oare schimbările din cer
și cele de sub ceruri, că laolaltă merg?
Iar explicația părintelui e următoarea:
Citat:
Versetul nu implică, neapărat, o doctrină astrologică, ci observația că anumite fenomene terestre sunt determinate sau condiționate de fenomene cosmice (cum ar fi atracția și fazele lunii asupra mareelor sau asupra ciclului sangvin al femeii).
Părintele Galeriu, de asemenea, vorbind despre zodiac, spunea că o influență de natură fizică, energetică, a astrelor există, însă nu trebuie văzut în asta o determinare asupra destinelor umane. Sunt doar niște manifestări firești (ale firii create).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.07.2012, 12:20:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu confundati zodiacul cu astrologia.

"În astronomie, zodiacul este cercul de constelații din ecliptică care este traiectoria aparentă a soarelui pe sfera cerească. În astrologie, zodiacul denotă semnele care împart ecliptica în douăsprezece zone egale numite zodii."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Zodiac

"Astrologia (din greacă: άστρον astron: stea, și λόγος logos: știință, teorie, studiu) înglobează un ansamblu de cunoștințe, tradiții și credințe, structurate, din punct de vedere geografic, în sisteme care acordă importanță și semnificație raporturilor ce se nasc din pozițiile relative ale corpurilor cerești și a altor detalii legate de acestea (semne zodiacale, case). Se presupune că aceste raporturi astrale ar cuprinde semnificații utile pentru interpretarea personalității a omului. Un practicant al astrologiei este numit astrolog.

Astrologii cred că mișcările și pozițiile corpurilor cerești influențează direct viața de pe Pământ sau corespund unor evenimente din viața umană. [1] Astrologii moderni definesc astrologia ca pe un limbaj simbolic,[2][3][4] un fel de artă sau o formă de divinizare.[5][6] În ciuda diferențelor de opinii, majoritatea astrologilor sunt de acord că poziționările corpurilor cerești folosesc la interpretarea evenimentelor trecute și prezente precum și la prezicerea viitorului. Comunitățile științifice consideră astrologia o pseudoștiință sau o superstiție."


http://ro.wikipedia.org/wiki/Astrologie
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.07.2012, 12:28:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În prealabil postat de Florin-Ionut
32. Poți tu să scoți la vreme cununa Zodiacului și vei fi tu cârmaci Carului Mare și stelelor lui?
33. Cunoști tu legile cerului și poți tu să faci să fie pe pământ ceea ce este scris în ele?

În versiunea Anania aceste versete (Iov 38; 32,33) sunt scrise așa:
Citat:
Citat:
Au tu ești cel ce sparge, la vreme, Zodiacul
și-aduce jos, de chică, luceafărul-de-seară?
Ce zici?: cunoști tu oare schimbările din cer
și cele de sub ceruri, că laolaltă merg?
Iar explicația părintelui e următoarea:
Citat:
Citat:
Versetul nu implică, neapărat, o doctrină astrologică, ci observația că anumite fenomene terestre sunt determinate sau condiționate de fenomene cosmice (cum ar fi atracția și fazele lunii asupra mareelor sau asupra ciclului sangvin al femeii).
Părintele Galeriu, de asemenea, vorbind despre zodiac, spunea că o influență de natură fizică, energetică, a astrelor există, însă nu trebuie văzut în asta o determinare asupra destinelor umane. Sunt doar niște manifestări firești (ale firii create).
Nu ar fi primul verset tradus greșit în Biblia Ortodoxă. Mă refer în special la textele sensibile, care nasc dileme dogmatice din cele mai dificile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
zodiacul

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Bisericeasca georgeval Intrebari utilizatori 30 09.11.2014 22:41:25
Presa bisericeasca catalinabalhui Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 09.04.2009 09:10:58
pictura bisericeasca a anilor 1860 panaghia Pictura si Sculptura Bisericeasca 0 11.08.2008 11:12:00
Zodiacul Florin-Ionut Generalitati 15 18.07.2008 11:55:38
SCULPTURA BISERICEASCA Xist Pictura si Sculptura Bisericeasca 0 30.05.2008 16:02:44