Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.02.2016, 08:50:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Dacă m-ar putea lămuri cineva, sau sa ma îndrume unde sa citesc. Am găsit, nu știu cum căutând altceva pe google, un articol in care scria ceva de genul... Cum de evreii nu l-au recunoscut pe Iisus ca fiind Mesia cu toate Vechiul Testament e plin de profeții, preziceri referitoare la venirea Sa pe pământ. Recunosc ca credința mea e slaba, nici nu am vrut sa citesc articolul de teama ca sa nu ma tulbure. Era scris de un rabin si am bănuit ca sunt argumente împotriva creștinilor.
M-am mai întrebat acum ceva timp legat de lucrul acesta. De ce l-au recunoscut atunci ca fiind Dumnezeu întrupat ? Cu toate ca ei cunoșteau foarte bine Sfânta Scriptura
datorita contextului istoric si bineinteles al madriei de popor ales. Dupa o perioada destul de grea de stapanire romana (pax romana numai placuta nu era) evreii asteptau un nou David, un Mesia razboinic care sa-i elibereze din robia romana si sa intemeieze un imperiu evreiesc. Un Mesia dulgher, care ii invata sa-si iubesca dumanul (sa-i iubeasca pe romani) era de neconceput. Cum sa accepte asa ceva? Doar Moise i-a invatat "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" iar "noi știm că Dumnezeu a vorbit lui Moise, iar pe Acesta nu-L știm de unde este" ziceu fariseii. Cand unii farisei si-au dat seama ca s-au inselat in privinta lui Iisus Hristos, ca Acesta nu a fost cine au crezut ei ca este, din mandrie nu si-au recunoscut greseala. Biblia ne spune clar ca soldatii care au pazit mormantul, l-au informat pe marele preot si pe alcolitii lui, de cele intamplate la mormant cu ocazia invierii Domnului, si totusi datorita mandriei (asemenea faraonului din Exodul biblic), au refuzat sa creada, decat sa recunoasca ca au gresit
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde