Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 09.08.2016, 19:08:14
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Păi se pare că și psihoterapeuții întâmpină aceeași problemă: că omul nu vrea să lucreze, ci vrea să primească pastiluța magică. Și de-aia nu ne vindecăm nici în Biserică și nici la psiholog.
Nici la psihiatru. Pentru ca acesta, desi ofera si sprijin farmaco, face de fapt o munca serioasa in plan psihologic. Mai intai, pentru ca e vorba de o relatie de sprijin, de suport, de acceptare neconditionata (fara critica, ironie etc.). Apoi pentru ca are rabdare sa clarifice. Apoi pentru ca da o sumedenie de informatii, cu rol explicativ pentru pacient si pentru apartinatori, informatii explicative si indrumari care au mai intai un rol anxiolitic. Apoi pentru ca iti ofera, uneori, un adevarat camin: clinica, oamenii de acolo, hrana, linistea de care ai mare nevoie cand esti cu totul zguduit si neputincios. Mai mult chiar, pentru ca te incurajeaza sa mergi la preot, sa te spovedesti, sa intri intr-o comunitate de credinta.
Dar unii o tin mortis p-a lor! Stiu ei mai bine, ce si cum. Desigur, ei stiu totul pentru ca au o relatie mai speciala, asa, mai personala cu Dumnezeu. Noi cestilalti, muritorii de rand, fireste ca nu-i intelegem.
Ce poti sa faci?
Diverse... Daca tot ai ales, candva, sa ai de-a face cu oameni razvratiti, foarte...
Reply With Quote
  #402  
Vechi 09.08.2016, 19:23:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Am mai găsit un text, care e... expresiv:

.................
Aș zice că textul e foarte subiectiv și că e făcut de un amator... habarnist cu pretenții de mare teolog ortodox.

Citat:
''În pustnicie, au ajuns, asemenea lui Malpas, la cea mai vârtoasă înșelare demonică și Francisc de Assisi și Ignațiu de Loyola si alții ca ei, nevoitori latini, după căderea Apusului, de la Biserica din Răsărit, dar recunoscuți de latini ca sfinți.
Păi așa cum susțin cei din răsărit, după marea schismă, despre cei din apus că sunt înșelați de demoni sfinții apusului tot așa cei din apus susțin despre cei din răsărit că sunt înșelați de demoni. Aruncarea de anateme și de ''demonstrații'' a continuată și continuă pînă astăzi. Avem noi dreptul să judecăm pe cineva?

Citat:
Atunci când Francisc de Assisi a fost rapit la cer, spune scriitorul vieții acestuia, că Dumnezeu Tatăl, văzându-l pe Francisc, S-a întrebat Domnul: cui să dea întâietate, Fiului Său Celui după Fire, Hristos sau fiului Său după har, Francisc?" Iată ce cumplită este această hulă, ce poate fi mai întristător decât această amagire?" - Sfântul Mitropolit Ignatie Briancianinov, "Despre Înșelare".
Cine a făut această hulă? Tatăl?.. căci despre El se spune că a grăit. scriitorul vieții lui Francisc?... căci el a scris. Sau Francisc?.. care poate că i-a povestit.

Dar dilema rămîne: Cui să dea Tată întietate în om: Fiului Său după fire? căci creștinul împărtășindu-se des cu Hristos devine prin metanoie, după Fire, asemena cu Iisus adică asemnea Tatălui sau poate că mai bine ar fi să dea întietate fiului credincios înduhovnicit prin har care are un nume de botez creștin?... în cazul acela Francisc?

Știe cineva răspunde Tatălui?


Citat:
Însă eu zic să ne rugăm ca Biserica Ortodoxă să rămână cu hotărârile în Adevăr, să ne rugăm să fim feriți de ereziile de tot felul și să mulțumim Domnului.
Bine spui... dar ferește-te să judeci tu pe aproapele tău.

Citat:
Dumnezeu să-l odihnească pe Arsenie Boca, că a fost destul chinuit pe pământ... eu asta spun...
După ce ai dat toate linkurile compromițătoare și denigratoare și ai dat și textul unor amtori în ale ortodoxiei dar cu pretenții mari de mari analiști ai Fenomenului A.B. vii să spui să-l odihnească Dumnezeu compătimindu-l pentru cele ce a suferit de peste tot? Bine faci... și mă bucur că măcar la sfîrșit ți-a venit mintea la cap... de aia e și zicala romînului:

''Dă-mi Doamne mintea cea de pe urmă a romînului'', asta pentru că înainte de ea e în stare să scrie și să susțină după mintea lui, foarte ''ortodoxă'' toate nebuniile gLumii pe bază de zvonuri, de bîrfe, de pîre și să osîndească el așa cum a citit ''înșelările'' în cărțile unor sfinți. Le aplică ei de nu te vezi... pînă și lui Iisus... dovedindu-i că e înșelat de demoni. :)))))

Sper că nu te superi iarăși... bunul și dragul meu prieten... Nu-i așa?
Dacă te superi, atunci înainte să-mi răspunzi așteaptă să-ți treacă supărarea.

Last edited by vsovi; 09.08.2016 at 19:25:24.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 09.08.2016, 19:27:11
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
În VT scrie de exemplu că regele Saul înainte de ultima lui bătălie, știind că i se proorocise moartea, s-a dus la o ghicitoare care i-a făcut legătura cu sf. prooroc judecător, dreptul Samuel, ca să-l întrebe ce să facă.

Regele Saul, prigonitorul lui David, l-a ascultat pe judecătorul Samuel trecut la cele veșnice, adică s-a dus a doua zi la luptă ca să apere Israelul și a murit pentru țară așa cum prorocise Dumnezeu și așa cum confirmase Samuel.

Hai să discutăm problema lui Bublișor.


Draga "vsovi",

Confuzia lui Pavel cu Petru, nu este o greseala dogmatica.O simpla neatentie.
Dar ca sa dai exemplu vrajitoria si spiritismul ca pe niste lucruri demne de urmat in ortodoxie, pe motiv ca asa a facut si Arsenie Boca... nu dovedeste ca ai recunoscut singur ratacirea?

Macar stii cine era judecatorul Samuel din vedenie? Daca nu stii: diavolul (nu eu am spus-o, ci hermeneutica textului, pe care ar fi bine sa o citesti, deoarece nu este ceea ce crezi tu ). Sau iti inchipui ca vrajitoarea avea putere sa "scoale" suflete de oameni din iad?



Vorba lui Cristian : feed back.

Nu cred ca se poate "discuta" ceva serios cu tine.
Sa fii sanatos!

Last edited by nacu simona; 09.08.2016 at 19:44:20.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 09.08.2016, 19:29:13
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Bublișor are dreptate. Hai să ne luăm jucăriile și să ne mutăm pe alte topice, că poate n-a terminat ce avea de spus/cerut pe tema ei.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 09.08.2016 at 19:33:18.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 09.08.2016, 19:39:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Surioară nu băga în seamă, așa se mai întâmplă pe unele topicuri... Așa-i pe forum... când n-ai ce face, îți ucizi timpul mântuirii pe aici... e un rău mai mic, decât dacă mergi la discoteci de exemplu...

Aici pe topicul ăsta, de exemplu, userul "vsovivi" a dat foc la casă, iar ceilalți s-au adunat în jurul focului, unul c-o bere, altul c-o găleată de apă, altul c-o sarcină de lemne în spate, pentru foc... Cu ce poate fiecare...

Iartă-mă și iartă-ne.
Dragă Igor-Emilian, userul vsovivi e bannat demult... așa că nu e pe forum, ar intra el sărmanul să pună trinitrotoluen dar nu poate. Ar pune dar nu în discuții cum insinuezi tu ca să-l scoți vinovat mereu din pricina semnăturii mele ci ar pune el dinamită la zidul absurd pe care îl ridicați voi ca să vă separați de Hristos ca să formați o inchiziție ''ortodoxă'' exclusivistă.

Dar inchiziția măcar se străduia să spună adevărul și să facă dreptate... voi însă din interes străin de Dumnezeu (necredința aia oarbă care crede că vede și de aia se laudă și batjocurește) sunteți în stare să mințiți și să dezinformați cît mai mult... crezînd voi că slujiți cauza cea bună... a ortodoxismului ultra ortodox. Defap voi alunecați mai rău ca sectanții și ca ereticii de care vreți să ne feriți fiindcă nici pînă azi nu ați priceput ce este eresul, secta, înșelarea demonică... dar ridicați nonstop cu ele, ca să vă lăudați voi, furtuni și uragane într-o halbă de bere plină cu nisip.

Deci vsovivi nu-ți poate răspunde la calomnie așa că m-am încumetat să-ți răspund eu în locul lui.

Deci te rog să nu te superi ci te rog să mă ierți... iar și iar... deși știu că nu prea poți din pricina necredinței.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 09.08.2016, 19:46:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Draga "vsovi",

Confuzia lui Pavel cu Petru, nu este o greseala dogmatica.O simpla neatentie.
Dar ca sa dai exemplu vrajitoria si spiritismul ca pe niste lucruri demne de urmat in ortodoxie...

Macar stii cine era judecatorul Samuel din vedenie? Daca nu stii: diavolul (nu eu am spus-o, ci cei care au facut exegeza la text).

Nu cred ca se poate "discuta" ceva serios cu tine.
Sa fii sanatos!
Dacă astfel de exegeți aveți voi care vă învață că proorocul Samuel din VT era diavolul și că mucenicii gen A.B. sunt defapt niște vrăjitori-spiritiști... atunci nu-i de mirare că ortodoxia se duce de rîpă. Noroc cu Dumnezeu care ne păzește.

Mulțumesc de urare... crede-mă că eu ți-am răspuns mereu cît se poate de serios. Și așa este erorile sunt omenești. Oricine poate confunda pe sf. Petru cu sf. Pavel.... dar să-l confunzi pe Samuel cu diavolul... la asta crede-mă că nu mă așteptam să mai și crezi.

Am impresia că tu ești cea foarte simpatică și ''serioasă'' cu care se poate discuta la nesfîrșit... mă bucur că am stat de vorbă cu tine... așa că dacă te-ai supărat te rog să mă ierți.

Să ne ierte Dumnezeu pe toți și mai ales pe Bublișor care e nemulțumită de prietenul ei cu care este de 8 ani.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 09.08.2016, 20:38:50
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Oricine poate confunda pe sf. Petru cu sf. Pavel.... dar să-l confunzi pe Samuel cu diavolul...
..........:))))))))))))
Reply With Quote
  #408  
Vechi 09.08.2016, 21:14:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Aici pe topicul ăsta, de exemplu, userul "vsovivi" a dat foc la casă, iar ceilalți s-au adunat în jurul focului, unul c-o bere, altul c-o găleată de apă, altul c-o sarcină de lemne în spate, pentru foc... Cu ce poate fiecare...
Haha, tare postarea asta. Memorabila.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 09.08.2016, 21:15:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Nu va suparati,dar de la ce a inceput acest topic si unde s.a ajuns. Nu inteleg ce vreti sa va demonstrati unul altuia?!
Da' vazusi ca si din nebunia asta a fost ceva de invatat?
Nu simti ca te-ai mai maturizat in ultimele 2-3 saptamani, asa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 09.08.2016, 21:50:48
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Dacă astfel de exegeți aveți voi care vă învață că proorocul Samuel din VT era diavolul și că mucenicii gen A.B. sunt defapt niște vrăjitori-spiritiști... atunci nu-i de mirare că ortodoxia se duce de rîpă. Noroc cu Dumnezeu care ne păzește.

Mulțumesc de urare... crede-mă că eu ți-am răspuns mereu cît se poate de serios. Și așa este erorile sunt omenești. Oricine poate confunda pe sf. Petru cu sf. Pavel.... dar să-l confunzi pe Samuel cu diavolul... la asta crede-mă că nu mă așteptam să mai și crezi.

Am impresia că tu ești cea foarte simpatică și ''serioasă'' cu care se poate discuta la nesfîrșit... mă bucur că am stat de vorbă cu tine... așa că dacă te-ai supărat te rog să mă ierți.

Să ne ierte Dumnezeu pe toți și mai ales pe Bublișor care e nemulțumită de prietenul ei cu care este de 8 ani.

Incearca sa fii mai atent si incearca sa nu mai minti.Eu am scris despre vedenia lui Samuel. Vedenia lui Samuel era de la diavol. Deci "aratarea", "spiritul" chemat de vrajitoare, "vedenia", aceea nu era Samuel, nu era nici sufletul lui.Nu era nimic, era o infatisare demonica, o vedenie, un diavol care luase chipul lui Samuel. In ce limba sa-ti vorbesc, cum sa ma exprim? Ori ai...nu stiu ce, ori nu ai ... nu stiu ce, ori probabil o faci dinadins. Altfel nu-mi explic cum de reusesti sa le intelegi toate pe dos!


Nu ma superi, nu esti un om rau, e clar, dar ... nu inteleg cum reusesti ... in fine!

Last edited by nacu simona; 09.08.2016 at 21:53:44.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare