Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.11.2005, 16:28:05
ecaterina ecaterina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Doamne ajuta!
Caut si eu, in masura in care cineva poate sa imi dea, ceva calauzire, cateva cuvinte referitoare la aceasta patima ingrozitoare. Fratele meu este dependent de droguri de cativa ani si, desi aproape doi ani a fost bine si e casatorit si are un copil (o fetita de 5 ani), acum pare ca nu mai are nici o scapare. Cum se ridica putin, cum cade si mai rau.
Daca cineva are ceva experienta in legatura cu rugaciuni anume pe care le-as putea face, daca aveti orice cuvinte de sfat pentru mine dar in primul rand daca mi-ati putea pune si numele meu la rugaciunea voastra, v-as fi foarte recunoscatoare si Domnul sa va rasplateasca.
Drama nu este numai a lui care aproape s-a pierdut complet, dar si a intregii familii, sotie, fiica, parinti si frati care suntem cu totii intr-o alergare continua de a-l pazi fie pe el fie toate lucrurile din casa sa nu isi vanda totul si sa ramana pe strada.
Sunt din ce in ce mai constienta, pe zi ce trece, ca numai Dumnezeu are putere sa faca ceva cu fratele meu, de va fi voia Lui. Si ma rog (altceva nu mai pot face) sa ii fie mila si de noi.
Astept raspunsuri si sper in rugile voastre.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2005, 10:47:56
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina
Doamne ajuta!
... cateva cuvinte referitoare la aceasta patima ingrozitoare...
Este o patima ingrozitoare... acum cativa ani am fost implicat in consilierea catorva tineri dependenti de droguri. Este o lupta grea si forta omului e limitata, organismul isi cere drogul si vointa e aproape nula, dar cu toate acestea Scriptura spune ca nu exista ispita mai mare decat puterea omeneasca si Dumnezeu care e drept da si calea de iesire din ea.
In primul rand trebuie ca fratele tau sa doreasca sa se elibereze de droguri. Fara acest lucru este imposibil de luptat. Imi amintesc de o fata care se apucase de distribuit droguri ca sa poata sa-si asigure doza de consum. Am stat mai multi langa ea timp de cateva saptamani(supraveghere totala)ca sa fim siguri ca nu are nici o sursa de drog si de cate ori simtea nevoia de droguri, ne adunam si ne rugam pentru ea. Foloseam de multe ori cuvintele noastre si ceream ca Sangele lui Iisus sa o protejeze. A fost multa munca si de multe ori deziluzie dar in final Dumnezeu a vindecat-o si astazi e libera, maritata si fericita. Stai cat mai aproape de el cere intelepciune si putere de la Dumnezeu, ma voi ruga si eu pentru el si Domnul sa dea biruinta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2007, 15:38:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Vestea ca cineva se drogheaza este o tragedie. Unii reactioneaza violent, se ajunge la bataie, altii ameninta: "de la mine nu mai vezi nici un ban. Te-am crescut degeaba. Du-te si stai cu drogatii tai!" Foarte putini sunt insa aceia care, cu rabdare si dragoste, incearca sa se apropie de cel in cauza si sa il convinga de faptul ca ceea ce face este o nebunie ce duce spre autodistrugere. Metodele de violenta si de abandonare, nu fac altceva decat sa agraveze situatia. Dragostea si rabdarea sunt cele care inving. Desi dependentii de droguri sunt considerati niste delicventi, ei sunt in realitate oameni bolnavi, ajunsi in stare de iresponsabilitate pentru faptele lor.
Sunt necesare masurile terapeutice si rugaciunea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.08.2007, 15:48:17
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina
Doamne ajuta!
Caut si eu, in masura in care cineva poate sa imi dea, ceva calauzire, cateva cuvinte referitoare la aceasta patima ingrozitoare. Fratele meu este dependent de droguri de cativa ani si, desi aproape doi ani a fost bine si e casatorit si are un copil (o fetita de 5 ani), acum pare ca nu mai are nici o scapare. Cum se ridica putin, cum cade si mai rau.
Daca cineva are ceva experienta in legatura cu rugaciuni anume pe care le-as putea face, daca aveti orice cuvinte de sfat pentru mine dar in primul rand daca mi-ati putea pune si numele meu la rugaciunea voastra, v-as fi foarte recunoscatoare si Domnul sa va rasplateasca.
Drama nu este numai a lui care aproape s-a pierdut complet, dar si a intregii familii, sotie, fiica, parinti si frati care suntem cu totii intr-o alergare continua de a-l pazi fie pe el fie toate lucrurile din casa sa nu isi vanda totul si sa ramana pe strada.
Sunt din ce in ce mai constienta, pe zi ce trece, ca numai Dumnezeu are putere sa faca ceva cu fratele meu, de va fi voia Lui. Si ma rog (altceva nu mai pot face) sa ii fie mila si de noi.
Astept raspunsuri si sper in rugile voastre.
Doamne ajuta!
Problema centrala este urmatoarea: Fratele tau vrea sa se elibereze de dependenta de droguri?

Daca el nu vrea...nu-s prea multe de facut... Ramane rugaciunea.



Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.08.2007, 16:03:24
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:(Doamne feri!Am lucrat ca si Abell la o fundatie..si acolo am incercat din toate puterile sa ajut un dependent de droguri,dar nu a fost posibil,l-am convins sa mearga si la Biserica,il luam aproape cu forta duminica,l-am supravegheat indeaproape ca si Abell,dar cand ma steptam mai putin..,cand paream mai convinsa ca se poate,...cand dadea semne sa-si revina ..a gasit din nou de cuviinta..sa se drogheze..avea dureri cumplite,nu manca,a intrat de vreo doua ori in sevraj.,era cianotic,ameninta ca se sinucide....e groaznic...daca ei nu inteleg gravitatea problemei si striga dupa ajutor,cu mila si rugaciunile noastre nu prea facem nimic.In primul rand el sa CREADA si sa se ROAGE,sa se caiasca...asa cred ca se poate.Dar a fost doar o mica experienta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2010, 15:23:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Numarul celor ce se drogheaza este in crestere. Si asta cred ca vine in primul rand din faptul ca familia si-a pierdut rolul de formator al personalitatii tinerilor. Pentru cei mai multi tineri, totul poate fi consumat, incercat, necunoscandu-se in detaliu consecintele. Primeaza teribilismul si se imita pe zi ce trece tot ce are conotatie negativa.

Indiferent cat de mult i-am ajuta pe cei ce se drogheaza, trebuie stiut ca noi doar le intindem mana, dar fara vointa lor nu se poate face nimic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.07.2010, 15:33:56
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

citeste povestea asta, poate va ajuta cu ceva....
http://www.harrdelos.com/2010/06/pov...a-de.html#more
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iadul rafella Generalitati 91 20.06.2011 20:23:40
Iadul ofurnica Generalitati 35 01.03.2010 22:46:47
BRAVO ROMANIA!!! Interzicerea drogurilor legale! andreicozia Generalitati 0 11.02.2010 17:26:32
Iadul exista Mihailescu_Daniel Generalitati 25 01.07.2009 15:40:54
Raiul sau iadul silverstar Generalitati 69 19.01.2009 21:11:38