Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2010, 03:45:13
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Question Exista "limbo" in ortodoxie?

Va rog sa-mi scuzati ignoranta dar stie cineva daca in ortodoxie exista conceptul de "limbo" de la catolici? Unde merg sufletele copiilor care mor la nastere sau inainte de a putea fi botezati? Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2010, 09:19:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela Cristina Vezi mesajul
Va rog sa-mi scuzati ignoranta dar stie cineva daca in ortodoxie exista conceptul de "limbo" de la catolici? Unde merg sufletele copiilor care mor la nastere sau inainte de a putea fi botezati? Va multumesc!
Nu exista.
Este o taina despre care nu se vorbeste in dogme. Dar unii parinti au vorbit despre asta, de ex. sf Grigore de Nyssa in scriera lui despre copiii morti inainte de termen (se gaseste si pe net): pentru el, este evident ca acesti copiii ajung la Dumnezeu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2010, 09:42:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela Cristina Vezi mesajul
Va rog sa-mi scuzati ignoranta dar stie cineva daca in ortodoxie exista conceptul de "limbo" de la catolici? Unde merg sufletele copiilor care mor la nastere sau inainte de a putea fi botezati? Va multumesc!
In ortodoxie nu se vorbeste despre locuri intermediare- purgatoriu sau "limbo". Exista rai si iad, iar acestea sunt stari existentiale. Nu se vorbeste despre o uniformitate- ci despre trepte ale raiului si ale iadului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2010, 10:10:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Existența unui "limb al copiilor" (limbus infantum sau limbus puerorum) nu este, pentru catolici, o învățătură de nivel dogmatic (așa cum este existența purgatoriului), ci un construct teoretic, o învățătură de credință nerevelată, aparținând categoriei numită "de fide definita". Este imediat superioară unei teologumene și imediat inferioară nivelului apostolic (revelat). Mai pe românește, oameni care conduc Biserica și au deprindere avansată în a gândi despre cele de dincolo s-au străduit să găsescă în ce fel s-ar putea împăca dogma bunătății infinite a lui Dumnezeu, care nu ar putea să chinuie veșnic niște copii care nu au avut posibilitatea de alegere, cu dogma necesității absolute a Botezului pentru mântuire, transmisă nouă de Isus și de Apostoli. Și așa s-a ajuns la acest limb, în care copiii, deprivați de viziunea beatifică pe care o numim "mântuire", pot beneficia totuși de fericirea naturală, aceea pe care o întâlnim în cele mai bune momente pe pământ.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2010, 10:21:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai pe românește, oameni care conduc Biserica și au deprindere avansată în a gândi despre cele de dincolo s-au străduit să găsescă în ce fel s-ar putea împăca dogma bunătății infinite a lui Dumnezeu, care nu ar putea să chinuie veșnic niște copii care nu au avut posibilitatea de alegere, cu dogma necesității absolute a Botezului pentru mântuire, transmisă nouă de Isus și de Apostoli. Și așa s-a ajuns la acest limb, în care copiii, deprivați de viziunea beatifică pe care o numim "mântuire", pot beneficia totuși de fericirea naturală, aceea pe care o întâlnim în cele mai bune momente pe pământ.
Pe mine aceasta deprindere ma inspaimanta. Este o conceptualizare spre deosebire de raspunsurile duhovnicesti ale Parintilor Bisericii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2010, 20:43:56
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Conform Sfintilor parintii copii nebotezati nu merg nici in rai si nici in iad ( stau intr-un loc intunechat lipsiti de placerile iadului), iar cei care au fost avortati sau au murit nebotezati din ignoranta parintilor vor depune marturie la Judecata de apoi impotriva lor( pana atunci Dumnezeu se va gandi ce va face cu ei).
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.12.2010, 22:01:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
Conform Sfintilor parintii copii nebotezati nu merg nici in rai si nici in iad ( stau intr-un loc intunechat lipsiti de placerile iadului),
Acestui loc noi i-am dat un nume. Îi zicem "limb".

Tot un nume am dat și locului mai de deasupra al iadului, din care sufletele credincioșilor încă mai pot fi scoase cu ajutorul rugăciunilor Bisericii. Îi zicem "purgatoriu".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2010, 11:31:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
Conform Sfintilor parintii copii nebotezati nu merg nici in rai si nici in iad ( stau intr-un loc intunechat lipsiti de placerile iadului),
Care parinti? Asta nu e invatatura ortodoxa.
Placerile iadului, hi hi hi interesanta greseala Calin...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2010, 12:27:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Din cate am citit in literatura ortodoxa, am inteles ca exista mai multe Ceruri - cel putin noua revelate. Exista Rai, Imparatia Cerurilor, va fi si un Pamant nou dupa Judecata. Similar, exista mai multe feluri de existenta la groapa de gunoi a umanitatii, adica mai multe nivele de chin infernal. Dar despre conceptele de purgatoriu sau de limb nu am auzit la ortodocsi.

Cert este ca Dumnezeul iubirii si al dreptatii nu ii va condamna pe cei avortati sau nebotezati la un chin etern, deoarece Chipul divin este si ramane imprimat in orice fiinta care vine la existenta, una din caracteristicile esentiale ale acestui Chip fiind LIBERTATEA. Deci mantuirea [de cel rau si de imparatia lui intunecata] ramane accesibila orisicui, insa posibilitatea asemanarii desavarsite cu Hristos este conditionata de multe lucruri, dupa cu scrie in NT: de botez, de pocainta, de impartasanie, de nevinovatie, de lucrarea iubirii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 10.12.2010 at 12:32:00.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2010, 13:03:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cert este ca Dumnezeul iubirii si al dreptatii nu ii va condamna pe cei avortati sau nebotezati la un chin etern, deoarece Chipul divin este si ramane imprimat in orice fiinta care vine la existenta, una din caracteristicile esentiale ale acestui Chip fiind LIBERTATEA. Deci mantuirea [de cel rau si de imparatia lui intunecata] ramane accesibila orisicui, insa posibilitatea asemanarii desavarsite cu Hristos este conditionata de multe lucruri, dupa cu scrie in NT: de botez, de pocainta, de impartasanie, de nevinovatie, de lucrarea iubirii.
Exact această "mântuire" de cel rău și de împărăția lui întunecată, fără posibilitatea asemănării desăvârșite cu Hristos, o numim "limb".
Doar că nu dăm această învățătură drept certă, câtă vreme este un construct teoretic și nu este revelată, precum dogmele de credință.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.12.2010 at 13:09:11.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Doua scurte povesti despre ortodoxie" de Andrei Plesu Florin-Ionut Despre Biserica Ortodoxa in general 20 16.02.2013 17:07:52
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10