Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.10.2006, 12:31:43
MrSlick MrSlick is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2006
Mesaje: 4
Implicit

spinu, gandeste-te la vechii egipteni, si blestemele lor...sau chiar si cele din ziua de azi(blestemele:D, nu egiptenii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.10.2006, 15:04:38
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MrSlick
spinu, gandeste-te la vechii egipteni, si blestemele lor...sau chiar si cele din ziua de azi(blestemele:D, nu egiptenii)
hei omule nu pot sa cred ca tu crezi in asa ceva, adica blestemele egiptenilor.Nu are nici o logica; egiptenii puneau tot felul de capcane in mormintele faraonilor pt ca acestea sa nu fie jefuite ,oh si bolile si tote cele pe care le lua un om cand intra in acel mormant se datoreza mucegaiului si a sporilor purtatori de bacterii mortale.Nu exista nici o baza logica in blesteme dar sar putea sa ai dreptate intr-un fel .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.11.2006, 20:57:08
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Blestemele sunt in stransa legatura cu diavolul de aceea produc atatea necazuri.Cum ne ferim?Prin credinta si fapte bune.Si mila lui Dumnezeu.Doamne apara,mantuieste si ne pazeste de rau!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.11.2006, 21:33:37
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Vraji... Adica farmace? Vrajitorii?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.01.2007, 11:20:39
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Cand eram intr-a 1 sau a 2, bunica a gasit cusut in pantalonii de la uniforma o masea! Daca e vraja, ce fel de vraja ar fi? :dontgetit: Sa aiba de-aface cu faptul ca nu pot sa am prieteni? :(
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.01.2007, 16:25:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Cand eram intr-a 1 sau a 2, bunica a gasit cusut in pantalonii de la uniforma o masea! Daca e vraja, ce fel de vraja ar fi? :dontgetit: Sa aiba de-aface cu faptul ca nu pot sa am prieteni? :(
Adica, cum nu poti avea prieteni? In ce sens? Si apropo de prietenie, e floare f. rara in ziua de azi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.01.2007, 19:08:01
tibis tibis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2007
Mesaje: 1
Implicit

cei care practica o astfel de indeletnicire urasc oamenii.urasc tot cea ce fac oamenii, mai ales pe cei care reusesc in viata prin munca si inteligenta.ura lor amplificata la dimensiuni cosmice ii duce la cele mai degradante ritualuri si practici,tinta fiind distrugerea definitiva a celui vizat.sa poti domina prin ritualuri si practici vrajitoresti nu este ceva nou, ceva aparut in zilele noastre.tot ce contine vrajitoria,de la practici,incantatii,etc. au un caracter arhaic,care ne duce cu gandul ca bolnavi mintali cu dorinta de a face rau,au fost din cele mai indepartate vremuri.nenorocirea este ca pot distruge vieti.eu,cel putin,cred ca vrajitoria este o stiinta malefica,a celor cu refulari, cu nerealizari,cu dorinte ascunse de marire si dominatie a celor din jur.ce om normal ar vrea raul altui om? daca cumva cunoasteti un astfel de om,uitati-va atent la el.ce o sa vedeti? un nimic!un om cu dorinta de inavutire pe orice cale,mincinos,rau intentionat,murdar pana-n aduncul fiintei.in general un adorator al raului bine intentionat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.02.2007, 11:15:41
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Dragiimmei eu nu pot crede in efectul asupra blestmatilor ale blestemelor care vin din partea oamenilor.Daca eu,de exemplu as blestema pe cineva(nu c-as face asa ceva, Doamn iart-ama!)cu formula :"Sa dea Dumnezeu sa....", logic gandind, cine sunt eu aicea?!Dumnezeu asculta de mine?!Categoric nu.Daca i impercatia mea as invoca pe d...ul, acesta nu poate avea putere asupra omului credinios.Dumnezeu are grija de asta.Poate efectul produs arv fi un rau abatut asupra mea atragand dupa mine osanada.In nici un caz blestem asupra celui pe care eu doresc sa-l blestem.CONCLUZIA:OAMENII NU POT BLESTEMA.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.02.2007, 11:22:34
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Inca ceva, pentru ca tot vorbiti de indraciti si de exorcizari.Nu va suparati, eu nu cred ca exista preoti care pot scoate draci. ASA CEVA NU A FACUT DECAT MANTUITORUL, IN NOUL TESTAMENT,deci cum poate 8un om pretinde ca face asa ceva?!NumaiIisus Hristos vindeca indraciti, orbi, diversi bolnavi si invia oameni din morti.Bineintels , mai tarziu si Sfintii Apostoli,dar contemporanii preoti sunt deca s oameni, NU SFINTI.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.02.2007, 12:28:51
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Sf apostoli ne indeamna in Scripuri :"Nu blestemati"Oare de ce ni s-a lasat scris??Eu spun ca asa cum sfintele Lui Hristos Taine in ascuns lucreaza(tainic,adica)asa si acele nefericite blesteme pot lucra si ele in taina,dar nu au durata...Oricum,Taina sf.Spovedanii si tzinerea Sf.Biserici de mâna sunt cele mai importante,chiar daca rana unui fost blestem inca mai dainuie.Astept si alte pareri!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Rugaciune puternica andrei_im Rugaciuni 29 26.01.2012 19:51:14
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Ce este deschiderea cartii si daca este justificata? LETYTIA Intrebari utilizatori 12 06.01.2011 22:00:25
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11