Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.02.2009, 22:57:11
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi shi-a dat seama ca a greshit cuiva shi in loc sa faca ce era drept, shti dumneata ce a zis in sinea sa?, asha ca o auto-barfa, poi a zis : -nu-i nimic, bine am facut ca shi asha o merita!... respectiva...
Ovidiule, nu degeaba se zice: "Da-i Doamne romanului mintea cea de pe urma!" Ca daca am sti mai bine, am face mai bine. Dar intelepciunea ne vine mai tarziu - mai bine mai tarziu decat niciodata - si ne minunam apoi ce am fost in stare sa zicem...sau sa facem...oare unde ne-a fost mintea atunci?!? Ne dam toata silinta in a aduna material pentru spovedanie...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.02.2009, 07:49:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb ce bine e cand ne mai luminam oleaca :)

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
"fereshte-tzi capul de frig shi de prostie" (pr. pro. Arsenie Boca, trambitza nr.3)

(frig= frica+strig ; prostie= pro-shtie ; Capul este cirtutza ori iotuza aia mica shi draga a ta, ca shi un giuvaer, un smarald, un margaritar ce se mai incurca in vorbire)
e super analiza asta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.06.2009, 15:28:22
icjulian icjulian is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Se instaleaza inconstienta , lipsa constintei de sine.
Explicati-mi sie mie ca tot nu inteleg . Situatie : eu merg la facultatea pe care au ales-o parintii mei pentru mine si imi spun ca ma pot duce indiferent ca e cu taxa sau nu . Deci fac ascultare . Dupa primul semestru , ei intarzie cu plata taxei la facultate si ma blesteama tot pe mine . Dupa aceea am o groaza de necazuri de la blestemul respectiv pana sa ajung sa-mi citeasca rugaciunea de dezlegare de blesteme preotul . Tot eu sunt vinovat sau ei ?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.06.2009, 15:29:43
icjulian icjulian is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Se instaleaza inconstienta , lipsa constintei de sine.
Am uitat sa specific , m-au exmatriculat pentru neplata taxei .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.06.2009, 16:08:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dragă Ijculian, dacă cele spuse de tine sunt întocmai, ai dreptate , iar blestemul de care vorbești va lovi cu putere asupra lor, dar poți avea și tu la rându-ți mici probleme. Te rog să mergi la un Preot sau la duhovnicul tău , dacă îl ai , și el este cel mai în măsură a te sfătui și ajuta în acest sens , și nu uita, viața nu se termină aici. Multă nădejde și : Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2009, 19:08:34
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am citit acum ceva timp o carte a cuviosului Paisie Aghioritul despre pacatul îndreptațirii. Este un pacat subțire acoperit din belșug de mândrie.
Eram într-o stare duhovnicească mai specială ca urmare a unei binecuvântate încercări prin care bunul Dumnezeu mi-a oferit șansa să trec.
Necajită de cele ce mi-a fost dat să trag mă tot frământam și nu-mi vedeam nici o vină până când citind această carte am priceput cât de mare este acest pacat și câtă stăpânire are asupra omului neânduhovnicit.
Și am mai înțeles prin propria mea trăire că "dreptatea noastră este înaintea lui Dumnezeu ca o cârpă lepădată".
Dar,ca orișice pacat acesta al îndreptățirii este unul care aduce mult profit unei societăți care functioneaza și prosperă prin pacate.
Caci, daca oamenii nu ar da vina unii pe altii și nu s-ar considera nevinovati ce rost ar mai avea politia,judecătoriile închisorile.
Dorina, cum se numeste cartea, de care vorbesti, ca sa o citim si noi.
"Binecuvantate incercari"! Asa ar trebui sa privim cu totii incercarile la care suntem supusi: ca fiind binecuvantate, nu sa ne para rau ca "tocmai eu" , sau "de ce eu?" trebuie sa sufar.
Cred ca ne-ar fi de folos sa citim aceasta carte a Cuv. Paisie Aghioritul, caci cunoasterea are roade multe:

6. La cunoștință: înfrânarea; la înfrânare: răbdarea; la răbdare: evlavia;
7. La evlavie: iubirea frățească, iar la iubirea frățească: dragostea.
8. Căci dacă aceste lucruri sunt în voi și tot sporesc, ele nu vă vor lăsa nici trândavi, nici fără roade în cunoașterea Domnului nostru Iisus Hristos.
9. Iar cel ce nu are acestea este slab văzător și orb și a uitat de curățirea păcatelor lui de demult. (II Petru,1)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.06.2009, 02:41:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Wink

Citat:
În prealabil postat de icjulian Vezi mesajul
Am uitat sa specific , m-au exmatriculat pentru neplata taxei .
Iuliane, spune-ne tu tata mai bine adevarul cu ce te ocupai tu in facultate de nu ti-au mai platit parintii taxele si ce i-a impins sa te blesteme(nu ca ar fi frumos ceea ce au facut)
Te rog nu veni cu jumatati de povestire deoarece mai stim si alte cazuri similare.
Hai spune sincer!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.06.2009, 07:01:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icjulian Vezi mesajul
Am uitat sa specific , m-au exmatriculat pentru neplata taxei .
Eu zic ca Dumnezeu ti-a dat o sansa nesperata poate: te-a scapat de o facultate nedorita, iar acum poti sa alegi tu singur la ce facultate sa mergi, sau sa faci altceva care te implineste. succes!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.06.2009, 18:36:28
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Dorina, cum se numeste cartea, de care vorbesti, ca sa o citim si noi.
"Binecuvantate incercari"! Asa ar trebui sa privim cu totii incercarile la care suntem supusi: ca fiind binecuvantate, nu sa ne para rau ca "tocmai eu" , sau "de ce eu?" trebuie sa sufar.
Cred ca ne-ar fi de folos sa citim aceasta carte a Cuv. Paisie Aghioritul, caci cunoasterea are roade multe:

6. La cunoștință: înfrânarea; la înfrânare: răbdarea; la răbdare: evlavia;
7. La evlavie: iubirea frățească, iar la iubirea frățească: dragostea.
8. Căci dacă aceste lucruri sunt în voi și tot sporesc, ele nu vă vor lăsa nici trândavi, nici fără roade în cunoașterea Domnului nostru Iisus Hristos.
9. Iar cel ce nu are acestea este slab văzător și orb și a uitat de curățirea păcatelor lui de demult. (II Petru,1)
Cred (nu sunt foarte sigură)că se numește "Despre îndrptățire" .O am împrumutată la cineva dar când mi-o va înapoia voi scrie titlui exact și poate o voi și arăta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.04.2011, 23:28:44
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Primii oameni, calcand porunca divina, au cazut din dragostea adevarata. Astfel, au socotit firesc sa-L invinovateasca pe Dumnezeu Insusi pentru caderea lor in pacat.
Aruncam vina unii pe altii pentru ca nu iubim. Daca am avea dragoste de semeni, ne-am asuma atat greselile noastre, cat si pacatele acelora. Dar, egoisti fiind, avem senzatia ca noi, cei drepti, suntem inconjurati de vinovati "vrednici" de pedeapsa.

Last edited by George.m; 14.04.2011 at 23:33:57.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lasati copiii si nu-i opriti sa vina la Mine Kyrie Eleison Arta bisericeasca in general 4 01.03.2012 19:20:04
''Dumnezeu este de vina'' Templier Knight Generalitati 22 14.09.2011 18:39:09
Vina pentru accidentul aviativ polonez andreicozia Generalitati 2 13.01.2011 20:56:32
Forumul nostru II (sau de ce se judeca ortodocsii unii pe altii) sophia Biserica Ortodoxa si Massmedia 362 28.04.2010 16:47:40
Unii pentru altii sa ne rugam! LapetiteMoc Umanitare 13 08.08.2009 16:34:44