Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2015, 22:29:13
Chiriac Chiriac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2015
Mesaje: 3
Implicit Un îndumnezeit în viața

As vrea sa vorbesc cu un indumnezeit in viata.
Va rog sa imi spuneti daca stiti sa existe in Romania un astfel de om.
De asemenea, m-ar ajuta daca ati putea sa imi spuneti numele unui expert in subiectul indumnezeirii. Poate ma ajuta el sa gasesc o persoana indumnezeita.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2015, 22:35:13
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Eu sunt !

Acuma cateva zile, nefiind eu atent sa traversez suficient de iute pe trecerea de pietoni, un sofer amabil mi s-a adresat cu "te-n dumnezeul tau"sau cam asa ceva, oricum, ideea e ca m-a indumnezeit.

Deci, ce doresti sa stii ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.10.2015, 22:49:02
Chiriac Chiriac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2015
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eu sunt !

Acuma cateva zile, nefiind eu atent sa traversez suficient de iute pe trecerea de pietoni, un sofer amabil mi s-a adresat cu "te-n dumnezeul tau"sau cam asa ceva, oricum, ideea e ca m-a indumnezeit.

Deci, ce doresti sa stii ?
GMihai, fii dragut si retrage-ti mesajul. Nu ajuta cu nimic.
O gramada de oameni isi vor pierde timpul citind randurile tale.

Last edited by Chiriac; 03.10.2015 at 23:01:53.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.10.2015, 22:52:58
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Lectia unu: daca erai si tu indumnezeit (sau cel putin atent la scoala), ai fi stiut ca trebuie sa pui o cratima in "retrageti".

Lectia doi, pe care urmeaza sa o inveti relativ repede, este ca trolli au viata scurta pe acest forum.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.10.2015, 23:38:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista calugari plini de Duh Sfânt, există pustnici. Nimeni, însă, nu se laudă cu asta. Scopul viețuirii creștine este chiar dobândirea Duhului Sfânt. Fă niște pelerinaje și o să mai afli câte ceva. Pregătește-te sa-l asculți atunci când îl vei întâlni. Mântuire!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.10.2015, 16:32:54
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chiriac Vezi mesajul
As vrea sa vorbesc cu un indumnezeit in viata.
Oho, superb ideal.
Citat:
Va rog sa imi spuneti daca stiti sa existe in Romania un astfel de om.
Normal ca exista.Sunt multi.Din cauza asta Dumnezeu inca mai rabda pe romani.
Citat:
De asemenea, m-ar ajuta daca ati putea sa imi spuneti numele unui expert in subiectul indumnezeirii. Poate ma ajuta el sa gasesc o persoana indumnezeita.
Bineinteles.Expertul nr 1 in subiectul indumnezeirii: IISUS HRISTOS, DUMNEZEU-FIUL.
Cum te ajuta el:simplu.Te botezi crestin-ortodox, te lepezi de satana,
te spovedesti, si te impartasesti si apoi vine Duhul Sfant si iti arata ce inseamna indumnezeire.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.10.2015, 20:26:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citeste cartea urmatoare:

http://sfantulioancelnou.trei.ro/car...smereniei1.htm

E foarte utila.

Citeste si Vietile Sfintilor, Proloagele, Scara, Pelerinul rus etc.

Poti urmari si filmul:
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...ral-subtitrat/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.10.2015, 21:47:43
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Mantuirea (salvarea) sufletului mai este numita si indumnezeire. Acest "proces" tine din clipa in care te-ai nascut pana in momentul in care vei muri. Deci, este, oarecum, gresit sa spui "indumnezeit in viata", deoarece nu exista om pe acest pamant care sa fie deja indumnezeit. Procesul de "indumnezeire" se desavarseste la Judecata pe care o face Dumnezeu. Oameni indumnezeiti sunt sfintii.

Pe de alta parte, am vazut ca esti in cautarea unui "expert" in indumnezeire. Orice preot te poate ajuta in ceea ce priveste indumnezeirea (mantuirea), deoarece mantuirea este scopul fiecarui crestin iar preotul are datoria de a il indruma.

Last edited by bluester; 04.10.2015 at 21:59:07.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2015, 13:28:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chiriac Vezi mesajul
As vrea sa vorbesc cu un indumnezeit in viata.
Va rog sa imi spuneti daca stiti sa existe in Romania un astfel de om.
De asemenea, m-ar ajuta daca ati putea sa imi spuneti numele unui expert in subiectul indumnezeirii. Poate ma ajuta el sa gasesc o persoana indumnezeita.
In mod ciudat, desi acei oameni pe care-i cauti tu, sunt peste tot in jurul nostru, ei raman "nevazuti", atat timp cat noi ne folosim de ispita pentru a ne... ridica. Imi amintesc de orele de asteptare la anumite sfinte moaste, sau la chilia unui mare duhovnic... La sfinte moaste, sute, poate mii de suflete in asteptare. La duhovnic, zeci, poate sute... Fiecare cu gandurile lui, cu durerea lui, cu smerenia lui. Pe cei fara de smerenie, si in cautare de senzational, dar si pe cei stapaniti de anumiti demoni, ii vedeai extrem de usor. Nu aveau stare, vorbeau mult, aveau liste peste liste cu tot felul de banalitati "importante"... Privirea lor lasa impresia de "mult cunoscartori" ai sfintei scripturi, mandri ca stiu mult mai mult decat cei din jur... Astfel de persoane le mai vad si astazi prin biserici si nu stiu pe seama cui sa pun dereglarile lor: sunt demonice sau nu? Din vina lor sau a parintilor sau a altora care au avut putere si li s-a ingaduit sa-i sminteasca?
Dar altceva voiam de fapt sa spun: singura metoda prin care ni se ingaduie sa cunoastem oameni mult induhovniciti, este smerenia. Nimic altceva. Numai prin smerenie, reusim sa-L convingem pe Dumnezeu "sa lucreze". Nu noi intram in contact cu "acei" oameni, ci Dumnezeu ne pune in legatura cu ei. Noi putem afla informatii, si putem ajunge "acolo", dar sa nu se intample absolut nimic. De ce? Fiindca de fapt noi facem voia noastra, nu a lui Dumnezeu.
Imi amintesc cum l-am cunoscut pe Parintele-staret de la o manastire cu totul deosebita din tara si cum mersesem acolo dintr-o dorinta initiala de a ma lamuri asupra unor lucruri la care Vasile Danion le daduse o interpretare cel putin ciudata. Acel duhovnic, n-a dat nici cea mai mica importanta tulburarii mele de acel gen, fiindca a lamurit-o in cateva cuvinte simple si fara echivoc. Dar m-a luat in chilia lui (desi era foarte ocupat cu treburile manastirii), si mi-a descarcat TOATE poverile pe care le aveam eu pe suflet. De-atunci intre noi a ramas o relatie cu totul deosebita. In nenumarate randuri i-am simtit puterea rugaciunilor si ma rog la randul meu sa-l tina Dumnezeu sanatos si in har.
Apoi, o alta intamplare aparent ciudata, a facut sa ajung la Sihastria Neamt, doar asa, fara sa ne fi programat cand am plecat de-acasa, sa ajungem acolo. Iar cand am intrebat un calugar daca este cineva in manastire care sa-i fi luat locul Parintelui Cleopa, mi s-a spus ca suntem norocosi fiindca in ziua aceea, la Parintele Ciprian nu este asa multa lume ca de obicei si ca el este cel care a preluat aceasta sarcina... Si desi eram cu familia, am intrat singur. In 3 minute, omul acela URIAS in har, mi-a spus TOT ce trebuia sa-mi spuna, desi eu abia apucasem sa deschid gura. Cand am iesit, cred ca pluteam. Parca fusesem in audienta la Dumnezeu, iar El mi-a dat "solutia" iesirii din cerc!...
Apoi, altadata, tot la Sihastria (Parintele nu mai era deja acolo, fiind luat la Bucuresti) doua batrane s-au apropiat de mine si m-au intrebat daca am masina si daca nu vreau sa le duc la Manastirea Petru-voda, la Parintele Justin Parvu. Am luat-o ca pe un semn si ne-am inghesuit cu totii (sotia, cei doi baieti ai nostri si batranele care erau de undeva din Maramures) si am plecat intr-acolo. Asa l-am cunoscut prima oara pe Parintele Justin. Daca era sau nu un sfant in viata, atunci n-am putut sa-mi dau seama decat partial. Abia la a treia intrevedere, cand am ajuns fiindca altii mi-au cerut sa-i calauzesc, nu fiindca imi programasem sa merg, abia atunci am realizat harul si sfintenia lui, cand s-a intamplat sa ramanem in camaruta aceea, doar noi doi.
Dar... nu numai ei. Daca Dumnezeu vrea, si gaseste in noi un pic de bunavointa, oranduieste El toate cele bune si de folos. Sambata seara, dupa rugaciune, mi-a venit un gand: ce-ar fi sa mergem dimineata, la o manastire la care nu mai fusesem de aproape un an? Stiam acolo un preot cu totul deosebit si-mi era dor sa-l vad si sa-l aud slujind. Dimineata i-am cam surprins pe-ai mei. Fiul cel mic ar mai fi vrut sa leneveasca in pat macar o jumatate de ora, dar n-a avut incotro. Si-asa am ajuns cam tarzior, dar am fost rasplatiti din belsug. Predica a fost ca de obicei, minunata, parca avand pentru fiecare suflet in parte un mesaj special. Cand am ajuns la miruit, mi-a zambit spunandu-mi pe nume, bucurandu-ne reciproc de revedere. Fiul meu urma, si la fel, zambindu-i cald, i-a spus sa mai ramana pana termina de miruit, pentru ca vrea sa-i vorbeasca. Am ramas cu totii pana s-a golit biserica, apoi dupa ce a terminat de vorbit cu celelalte femei care ii cereau un sfat, ne-a facut semn sa ne apropiem. Cu noi, parintii mai putin avea sa ne spuna, dar baiatului i-a vorbit vreo 15 minute. Il stia de mic, iar acum a gasit de cuviinta sa faca un "upgrade"... Si la fel cum ii spuneam eu insumi de atatea ori, printre altele si Parintele repeta mereu: "Sa ai suflet bun si sa nu renunti niciodata la blandetea si bunatatea ta, oricate incercari vei avea."
Sunt convins ca aceasta scurta discutie, il va urmari pe fiul meu toata viata, pentru ca asa cum spuneam, Parintele are mult har in vorbele lui. Asadar, cu o zi inainte n-am stiut ca vom merge acolo si cu atat mai putin el, care desi voia sa mergem la biserica, ar fi preferat-o pe cea din oras unde merge de obicei si unde atatia ani fusese ipodiacon... La intoarcere, cu totii eram oarecum marcati de aceasta intamplare... Cum spuneam, nu depinde de noi, aflarea unui om cu mare har. Sigur, il putem afla, dar sa nu aiba acel efect pe care noi il dorim, nu si Dumnezeu. Cred ca e nevoie de niste ani, pana se ajunge acolo, daca se ajunge. Si chiar daca se ajunge, starea de mentinere este adeseori zadarnicita si niciodata nu vom sti cum vom sfarsi...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2015, 13:53:21
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chiriac Vezi mesajul
As vrea sa vorbesc cu un indumnezeit in viata.
Va rog sa imi spuneti daca stiti sa existe in Romania un astfel de om.
De asemenea, m-ar ajuta daca ati putea sa imi spuneti numele unui expert in subiectul indumnezeirii. Poate ma ajuta el sa gasesc o persoana indumnezeita.
nu ai vrea sa aiba si o diploma in cazul indumnezeirii?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
indumnezeit, sfant

Thread Tools
Moduri de afișare