Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.10.2015, 11:32:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citește nuvela ,,Popa Tanda'', de Ioan Slavici. E o nuvelă psihologică din care poți învăța foarte multe. Părintele Porfirie recomanda celor care vor să schimbe pe cineva să se roage pentru acea persoană. Noi singuri nu prea putem face mare lucru. Iar daca tu te faci pentru ea pricină de sminteală, despărțind-o de Biserică, vei suporta consecințele, căci scris este: ,,Vai de cel prin care vine sminteala!''

Nu e bine sa aruncam cu pietre în Dumnezeu. Nu e bine nici să-L ignoram. Nu noi am făcut "cerul și pământul, ci El. Dacă tu ai fi împărat, ți-ar plăcea să fii batjocorit sau ignorat? Ce ai face în caz că vreun supus ar îndrăzni, totuși? Eu zic să mergi de urgență să te spovedești și să te împaci în primul rând cu Dumnezeu, căci pe El l-ai supărat cel mai tare. Apoi vei vedea că toate se vor aranja de la sine. Cecetează-te bine cu ajutorul unui îndreptar de spovedanie și scrie pe o foaie totul, ca să iei iertare. Acest lucru te va ajuta să te schimbi și tu. Apoi, primind înțelepciune de la Dumnezeu, vei lua decizii corecte. Și se vor schimba și alții în jurul țău.

Ești tânăr și-i poți influența în bine chiar și pe băieții de vârsta ta. Întâlniți-vă la biserica, de exemplu. Sfinții Vasile, Grigorie si Ioan Gura de Aur aveau niște minți de excepție. Ei și-au folosit darurile primite pentru Dumnezeu. Daca ar fi slujit lumii,ar fi rămas, poate, niște anonimi.

Cei care vor să schimbe lumea înainte de a se schimba pe ei iau multe bobârnace de la viață. Viața este cel mai exigent profesor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.10.2015, 12:50:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cei care vor să schimbe lumea înainte de a se schimba pe ei iau multe bobârnace de la viață. Viața este cel mai exigent profesor.
pentru prima data, sunt de acord cu tine doamna!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.10.2015, 12:58:20
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Silviu,

Toate se intampla, ni se intampla pentru a invata o anumita lectie.

Viata este o continua provocare, pana la ultima suflare.

Realitatea se asambleaza/re-asambleaza, nu la intamplare - interactionam la un moment dat cu acele persoane care reprezinta ceva semnificativ, care reflecta anumite lumini si intunecimi dinlauntrul nostru.

Se pare ca si parintii fetei, si tu si ea - fiecare in parte are cate ceva de invatat - din aceasta conjunctura existentiala.

Perspectiva potrivita nu se construieste usor - necesita timp, experienta si reflectie.

Din pacate realitatea curge in viteza pentru fiecare - situatiile de multe ori ne depasesc capacitatea de intelegere adecvata si evaluare corecta.

De aceea cerem sfaturi, cautam repere.

Adaptarea presupune inainte de toate intelegerea principiilor care duc la fericire. Fara aceasta omul ramane in confuzie, fara repere corecte.

Ulterior, prin experienta directa - principiile pot fi identificate si aplicate situatiilor concrete.

Este o procedura universal valabila.

-------

Toate certurile izbucnesc din patima.

Patima izvoraste din necunoastere.

Cunoasterea este solutia de fond, cea care vindeca cu adevarat.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 06.10.2015 at 13:57:38.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.10.2015, 14:33:13
OctavianAdrian OctavianAdrian is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2010
Mesaje: 30
Implicit Discutati cu un duhovnic. Apropiati-va de ortodoxie

Nu as vrea sa fiu expeditiv cu sfaturile. Dar problema aceasta are mai multe fatete, ca un diamant, si numai in discutia cu un duhovnic, se poate rezolva. Alegeti calea de mijloc, caci extremele sunt ale diavolului. Nu aveti un duhovnic, comun? Mergeti impreuna la o biserica/manastire si participati la slujbele de acolo. La un moment dat, Dumnezeu va va lumina sa faceti alegerea cea mai buna pentru voi, in privinta sfatuitorului(duhovnicului).

"Cine vrea sa se mantuiasca, cu intrebarea sa calatoreasca."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.10.2015, 22:58:15
mtn_silviu mtn_silviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2015
Mesaje: 4
Implicit Sfarsit...

Ce sa zic oameni buni,multumesc la toti pentru raspunsuri,am reusit sa invat ceva si de la voi toti,ceea ce e bine si nu se putea mai bine de atat.

Am inteles ca,e greu sa schimbi in asa scurt timp niste oameni care au mers pe o directie toata viata lor. E greu sa faci ceva asa complicat de unul singur,mai ales unul singur impotriva la multi. Si viata ne da lectii dure,ceea ce e foarte bine pentru ca inveti ceva ce nu te paote invata un profesor.(dar nu prea bine...cam doare) Ce pot sa fac eu de acum incolo,este sa ma schimb in cineva mai bun,daca nu eram bun pana acum.. Si,cand voi mai avea o alta incercare,o sa fiu mai pregatit.

As fi vrut sa fiu mai batran sa spunem asa,sa sar vreo 10 ani in viitor,pentru ca sunt sigur ca atunci as fi avut resursele si energia necesara sa fac ceea ce mi-am dorit,asa ca o sa am grija sa imi construiesc acele resurse pana fac 28. (casa,stabilitate,libertate mai mare,cunoastere,experienta...)

Astazi am mers cu ea acasa la parintii ei,am avut o discutie cu parintii ei,a luat toate lucruriile ei(caiete,cosmetice,haine..),si a plecat. Vreau sa va spun ca,inainte de a merge cu ea,am fost primul la ea acasa ,si am vorbit cu amandoi despre o solutie pentru ca ea sa se intoarca acasa. Am zis ca,parintii dar si fata,au gresit. Trebuie sa se ajunga la un compromis intre fata si parinti. Un compromis intre a opri libertatea fetei de a spune,de a face,de a crede,de a actiona cum vrea ea, si de a impune anumite lucruri. Asta a fost pe scurt ceea ce eu le-am spus,pentru ca ea nu s-ar intoarce niciodata in locul ala pana nu vede ca oamenii aia si-au schimbat radical modul de gandire. A fost foarte foarte greu sa ma inteleg cu oamenii astia,dar extrem de greu. Cateodata spun ceva,si peste 5 minute spun altceva ce contrazice complet ceea ce au spus inainte .(exemplu, mama ei a reprosat faptul ca ea a facut un lucru la scoala care i-a facut de ras familia,peste 5 minute imi spune ca nu i-a reprosat nimic niciodata. Tatal a spus ca au avut mereu bani pentru fata lor,eu le-am spus ca atunci cand ea avea nevoie de bani sa mearga la dentist nu a primit, si dupaia imi spuneau ca nu aveau bani pentru ca era neascultatoare si nu merita) Parintii,din pacate foarte orgoliosi,nu au vrut sa lase nici macar un pic de la ei,spunand ca ei sunt parintii si fata trebuie sa faca asa cum spun ei nu cum vrem noi. Nu mai vreau sa scriu sau sa imi aduc aminte de ce mi-au spus ca e o seara faina,nu merita stricata. In schimb am convins-o pe ea sa le mai dea o sansa si sa discutam cu totii,si atunci am mers cu ea sa discutam din nou,sperand ca si-au schimbat parerea sau ca o sa o schimbe..oricum nu aveam nimic de pierdut,pentru ca ea vroia sa plece 100%.. Totusi era ultima carte care puteam sa o joc,nu a iesit bine,asa ca a plecat. Presimt ca a plecat definitiv.

Vreau sa mai zic ca,are un loc unde sa stea in siguranta,desi nu stiu daca e tocmai ok..(ea mi-a spus minim 2 ani,si am incredere ca a fost sincera si stie daca e bine ce face) M-am gandit ca,pentru ca eu ii vreau binele si o sa-i vreau binele mereu,atata timp cat e in siguranta undeva,este ok. Acolo,nimeni cu o opreste sa fie asa cum vrea ea,este in siguranta,poate invata la scoala,sa faca facultate,sa nu duca lipsa de bani cand are nevoie.

Nu am fost suficient de matur sa o scot din casa aia,sa ii ofer anumite lucruri de care ea a avae nevoie. Am contribuit si eu la despartirea noastra,ceea ce a creat multa instabilitate in ea si in familia ei. Si stiam ca,trebuie sa suport consecintele actiuniilor mele,dar nu imi puteam imagina ca se putea ajunge pana aici.

Antonia, mi-ai urmarit aventura,si cred ca deja ma cunosti un pic. Nu pot sa fac altceva decat sa te contrazic, sper ca nu ma consideri rautacios :) O sa citesc Popa Tanda,o avem in program la scoala,si imi place psihologia in general. Desi cartile in general nu mi-au placut,prin simplu fapt ca eu sunt un om care invata din imagini vizuale,am nevoie sa vad s sa ating pentru ca eu sa invat si sa inteleg anumite lucruri. Imaginatia mea cam lasa de prisos atunci cand citesc, si trebuie sa imi imaginez cand citesc acele lucruri ceea ce e greu pentru mine si cand fac asta ma plictisesc foarte repede. Deasta nu prea citesc carti,dar e pentru bac,asa ca ne straduim. In legatura cu imparatul..Daca eu as fi un imparat unei tari,o tara frumoasa si prospera, si oamenii intr-un fel sunt buni si fericiti, si nu se plang la imparat. Sa zicem ca,daca lumea noastra ar fi tara unui imparat,nu prea vad ca lumea noastra in general este prea fericita si prospera, in general vorbind. Iar asta e din cauza oameniilor,care trebuie sa se schimbe sau sa-i schimbe cineva. Am vazut ca,oamenii singuri nu se schimba atunci cand sunt incapatanati,si daca incearca cineva sa-i schimbe e foarte greu. Asa ca,intr-o zi va trebui sa coboare si imparatul de pe tronul lui,satul bineinteles,si sa faca niste curatenie. Si abia astept sa vina zia,daca o mai apuc ,in care o sa vad cu ochii mei imparatul. Pentru ca multi,dar faorte multi imi spun ca este acolo. Iar eu,nu m-am nascut din prima zi pentru a fi un supus, pentru ca asta e ca si cum inhibi libertatea unui om de a fi ce vrea el. Intr-un fel oamenii sunt liberi sa fie incapatanati si sa se omoare,asta e realitatea.

Florin,mersii de raspuns. Si ce sa zic, iti dau dreptate in tot, cam asa am gandit si eu. Si eu tintesc cunoasterea. Poate daca ai avea o cunostinta infinita,ai putea deveni un fel de Dumnezeu,dar nu stiu daca cineva sau ceva a ajuns pana in punctul ala. Macar tintesc spre cunoastere,sper sa fie calea cea buna.

Octavian,am incercat sa fac in asa fel incat sa se aleaga calea de mijloc,intre parintii ei si ea,dar nu s-a putut. Asa ca fiecare cu drumul lui acum.

Foarte multi ati insistat sa merg la un duhovnic care sa imi spuna ce sa fac si ce nu,asa ca am sa incerc sa fac asta. Sa sepram ca o sa stam de vorba si sa dezbatem unele subiecte interesante. Orice merita incercat.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.10.2015, 04:55:53
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mtn_silviu Vezi mesajul
Salut! Silviu ma numesc si am 18 ani. Nu stiu daca e bine ca postez in Generalitati dar sunt nou pe forum,si mai ales nu am mare legatura cu religia ortodoxa,sper ca cineva care se pricepe mai mult ca mine sa ma ajute sa lamuresc si eu anumite lucruri care ma framanta. Merg la scoala,am o familie buna care ma ajuta mereu si de unde pot invata multe lucruri frumoase. Timp de 13 luni am fost impreuna cu prietena mea,si ne-am despartit acum o luna. Noi am avut o relatie frumoasa,care s-a terminat din cauza parintiilor nostri. S-ar putea spune ca si noi doi am fost de vina,ca nu am reusit sa avem o comunicare foarte buna, dar din cauza parintiilor nostrii am fost nevoiti amandoi sa ne despartim si sa mergem fiecare pe alte cai. De o saptamana amandoi aveam in gand sa ne impacam pentru ca amandoi am facut niste greseli(prea mult de scris si de explicat) si sa facem in asa fel incat parintii nostri sa accepte cu cine suntem impreuna. Parintii mei nu o plac pe ea, parintii ei nu ma plac pe mine si perintii ei cu ai mei se urasc.. ce situatie interesanta. Parintii mei sunt genul care muncesc mult,vor sa se distreze,sa vada lumea,sa experimenteze locuri noi,sa existe cea mai buna comunicare in familie. Parintii ei sunt amandoi crestini ortodocsi,treaiesc nu foarte comunicativ ,se cearta des,nu se iubesc,sunt violenti cand vine vorba de religie si sunt cam obsedati de Dumnezeu. Eu personal nu merg la biserica,nu am treaba cu biserica, nu cunosc lumea religiei asa cum o cunosc ei, imi place ideea de un Dumnezeu care ne vrea binele si care ne arata unde putem gasi fericirea,dar cand ii vad pe oamenii aia(parintii ei) ma apuca disperarea. Muncesc amandoi la uzine,si e greu sa muncesti si sa faci bani,dau foarte multi bani si mult timp pentru preoti si in general pentru biserica lor unde se duc. Isi petrec cel mai mult timp cu carti, rugaciuni, icoane, lumanari, merg in fiecare zi la biserica,vai de capul meu ce nu fac oamenii astia pentru Dumnezeu. In interiorul meu,ma gandesc ca daca ar exista un Dumnezeu care sa se uite la noi sa vada ce facem noi pentru el,ar ramane cam dezamagit de ce ar vedea. Ma gandesc ca,sa iti jignesti fiica, sa o tragi de par,sa o faci: prosta, tampita, necurata, egoista, idioata, mai stiu eu ce.. nu prea are legatura cu un om care vrea sa fie aproape de Dumnezeu,si nu are legatura cu ceea ce vrea biserica sa le spuna la oameni. Eu o iubesc foarte mult pe ea,si la fel si ea pe mine,am vrut sa fiu din nou impreuna cu ea si ea cu mine, si am vrut sa fac in asa fel incat parintii mei sa o placa, am vrut sa o scot din casa aia cat mai repede,sa fim fericiti si sa reparam defectele noastre si sa fim oameni ok. Nu am putut sa fac asta,pentru ca ea intr-o zi sa certat foarte mult cu parintii ei,si a fugit de acasa. intentioneaza sa nu se mai intoarca deloc si sa stea cat mai departe de ei. Nu o invinuiesc pentru asta,si eu as fi plecat de mult. Stiu unde sta,si e in siguranta acolo,are sprijin financiar, nu e in pericol sa fie abandonata. De 2 zile a plecat si oamenii astia nu s-au intrebat unde e fiica lor. Face 18 ani de curand,e libera dar asta ma ingreuneaza foarte mult pe mine. Cum fac ca parintii mei sa se inteleaga cu ea, cum fac sa vorbesc cu oamenii astia si ce sa le spun sa inteleaga ca nu pot sa se mai comporte asa cu fiica ei, cum rezolv problema cu fanatismul religios(daca exista sa imi spuneti), ce ar trebui sa fac sa fe totul bine? Multumesc ca ati citit pana aici,mentionez ca nu sunt bun la limba romana asa ca poate am gresit la scris..imi cer scuze. Si mai vreau sa spun ca,nu am scris foarte multe detalii despre parintii ei,despre parintii mei si despre mine si ea,pentru ca nu vroiam sa fie prea mult de citit si sa se plictiseasca cineva de la povestea mea. Dar pot sa scriu mai mult daca cineva cere. Nu cer multe,doar niste sfaturi, am posibilitatea sa fac foarte multe(muncesc mult pentru a obtine ceva) si de obicei ma descurc in asemenea situatii,dar cateodata mai am nevoie de niste sfaturi venite din afara cercului meu. Multumesc!
Deocamdata tu esti copil ar trebui sa nu te grabesti, fete sint destule si ai timp,iar parintii nu vor raul copiilor lor niciodata.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.10.2015, 11:06:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
iar parintii nu vor raul copiilor lor niciodata.
niciodata sa nu zici niciodata
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.10.2015, 14:55:02
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Sunt anumite situatii, bine determinate, când parintii au dreptul si este normal sa se opuna la relatiile copiilor lor. Aceste cazuri sunt cele in care baiatul este lenes, puturos, betiv, violent sau neserios, ori daca a facut infractiuni deosebit de grave, gen crima, viol, proxenetism, trafic de droguri, talharii.
Sau daca fata ar fi neserioasa sau profitoare.


Insa, din fericire, din ce a spus initiatorul topicului, nu este cazul de asa ceva.
Asadar consider in acest caz impotriva parintilor gresita si nefondata, mai ales ca din cele spuse pe topic ambii doresc a-si continuua studiile si nu se grabesc in directia unei casatorii incheiate peste noapte.

In primul rand, cred ca primul pas ar fi o atitudine calma si realista, si de a cauta sa discutati si cu parintii dumneavoastra si cu cei ai fetei, pentru a le putea spune civilizat si calm, dar in accelasi timp ferm si fara nici un echivoc, care sunt sentimentele si planurile de viitor care va leaga de respectiva fata.
Apoi amândoi cred ca ar trebui sa va ganditi (sau deja sa stiti) cam ce meserie v-ar place si a-ti dori sa practicati in viata, pentru a putea urma studiile corespunzatoare in aceasta directie si apoi pentru a aveea un serviciu decent si a va putea castiga si independenta financiara.
In fine, la fel de important este sa cautati a petrece mai mult timp liber impreuna, pentru a vedea daca (prin discutii, comportament) aveti acceleasi principii in viata, pentru a vedea daca exista o compatibilitate privind modul de gandire, aspiratiile si dorintele reciproce. Asta deoarece când veti spune ca iubiti pe cineva, trebuie sa fiti ferm convins de acest lucru, pe baza si a elementelor mentionate mai sus.

Oricum, eu va doresc mult succes sa realizati ceea ce v-ati propus iar daca veti aveea ferma convingere ca intradevar o iubiti pe fata respectiva, atunci sa actionati ca atare si sa fiti pregatit sa luati decizii responsabile.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.10.2015, 16:45:54
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de mtn_silviu Vezi mesajul

Am inteles ca,e greu sa schimbi in asa scurt timp niste oameni care au mers pe o directie toata viata lor. E greu sa faci ceva asa complicat de unul singur,mai ales unul singur impotriva la multi. Si viata ne da lectii dure,ceea ce e foarte bine pentru ca inveti ceva ce nu te paote invata un profesor.(dar nu prea bine...cam doare) Ce pot sa fac eu de acum incolo,este sa ma schimb in cineva mai bun,daca nu eram bun pana acum.. Si,cand voi mai avea o alta incercare,o sa fiu mai pregatit.
Nu e greu sa schimbi oamenii,e imposibil.Hristos poate,dar doar daca vor si ei...oamenii.Tu vrei sa te schimbi?

Citindu-ti comentariul de inceput am crezut ca esti doar un troll.Chiar daca esti troll sau nu, primul pas fundamental e apropierea de Dumnezeu.Tu decizi.


Citat:
În prealabil postat de mtn_silviu Vezi mesajul
Foarte multi ati insistat sa merg la un duhovnic care sa imi spuna ce sa fac si ce nu,asa ca am sa incerc sa fac asta. Sa sepram ca o sa stam de vorba si sa dezbatem unele subiecte interesante. Orice merita incercat.
Eu cand am inceput sa ma gandesc la a deveni crestin ...mi-au trebuit 2 ani "sa-mi iau inima in dinti" ca sa merg la un duhovnic.Dracu nu ma lasa ,nu voia sa-i scap din ghiare...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.10.2015, 16:55:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Deocamdata tu esti copil ar trebui sa nu te grabesti, fete sint destule si ai timp,iar parintii nu vor raul copiilor lor niciodata.
Probabil ai uitat cum se zice: "drumul spre iad e pavat cu intentii bune".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adolescenti, ajutor, certuri, famlie, rezolvare

Thread Tools
Moduri de afișare