Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2010, 14:30:12
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rozariul incalca cu ceva ortodoxismul?

Va rog spuneti-mi pentru ce se foloseste corect Rozariul si, cel mai important, incalca cu ceva ortodoxismul? Va rog frumos
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2010, 14:34:01
AlinNNN
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

uite daca vrei sa sti mai multe http://www.scribd.com/doc/3898205/Re...llo-Martinelli

nu cred ca incalca ortodoxismul deoarece si la ortodoxi sunt metanile
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.01.2010, 15:36:26
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Daca este vorba despre rugaciune, rozariul se pare ca aparut in sec. XII, deci este o rugaciune catolica, care nu are 'girul' nici unuia dintre Sfintii (Parinti) ai Bisericii Ortodoxe. Astfel ca, in conditiile in care avem atat de multe rugaciuni ortodoxe (acatiste, inclusiv catre Mantuitorul si Maica Domnului, pentru diferite trebuinte), cred ca ar fi nepotrivit sa le lasam pe acestea si sa ne rugam cu altele, in alt duh, din afara bisericii noastre.

Daca este vorba de obiect, la noi acesta se cunoaste sub denumirea de metanier si, ca deosebire, este facut din lana.

"Ce simbolizeaza metanierul ?

Siragul de metanii este negru, asemenea si hainele preotilor si ale calugarilor. Culoarea negru nu este suparare, nici ura pentru viata, ci bucurie intru moartea si invierea lui Hristos. Prin doliul hainelor, crestinii arata dorinta de a urma lui Hristos, urmanad ca si ei sa moara lumii, spre a invia cu El. Aceasta se arata si din faptul ca la capatul nodurilor, o cruce aminteste de rastignirea fata de lume si de ridicarea crucii de fiece zi.

Lana este materialul ce trebuie folosit in impletirea minunatelor noduri crestine, iar nu firul de plastic ori alte produse ale mainii omului. Lana este un produs natural, adus de ascultatoarele si cumintile oi, acestea din urma ducandu-ne si pe noi cu gandul la ascultarea crestina si la pilda cu Blandul Pastor, la Hristos cel numit "Mielul lui Dumnezeu Cel ce a ridicat pacatele lumii."

De aici: http://www.crestinortodox.ro/alte-ar...481-metanierul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.01.2010, 16:28:59
Mircea_pacatosul Mircea_pacatosul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2006
Locație: Toronto, Canada
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mircea_pacatosul
Implicit mica corectare, sa-mi fie cu iertare

Draga frate sau sora intru Hristos,


"Ortodoxism" nu exista asa ceva ! Este gresit spus. Denumirea credintei noastre este ORTODOXIE ! In limba greaca inseamna DREAPTA MARIRE sau DREAPTA CREDINTA !

Sa ma ierti

DOAMNE AJUTA !

Mircea
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.01.2010, 16:46:48
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Cand am inceput sa merg la biserica, am fost si eu atras de aceasta rugaciune a rozariului. In forma ei catolica, presupune rostirea unei rugaciuni in timp ce mintea mediteaza asupra unei intamplari Evanghelice, ceea ce nu prea are legatura cu rugaciunea adevarata. Ori te rogi, ori te gandesti la ceva din Evanghelie. in rugaciune sporesti atunci cand traiesti insasi cuvintele rugaciunii. Sfintii Parinti ne spun ca ORICE ne ispiteste gandul in timpul rugaciunii, CHIAR DACA AR FI UN LUCRU BUN, trebuie lepadat.
Rozariul presupune si rostirea la inceput a unor rugaciuni, printre care si CREZUL. NU ROSTITI CREZUL CATOLIC, caci marturisiti EREZIA FILIOQUE si plange Maica Domnului daca aude asa ceva!!!

si pentru ca nu pot sa-ti tai orice dorinta de rugaciune, care la tine se manifesta sub forma aceasta, nu pot decat sa iti recomand "varianta" ortodoxa a acestui rozariu:
Rugaciunea randuita in Biserica suna asa: "Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-Te ! Ceea ce esti plina de har, Marie, Domnul este cu Tine. Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau, ca ai nascut pre Mantuitorul sufletelor noastre."
exista si o pravila la care tinea mult Sfantul Serafim din Sarov. o gasesti aici

http://www.scribd.com/doc/14565988/P...Bogorodicinaia

Uite si aici niste cantari:
http://www.youtube.com/watch?v=HupwB...ayer_embedded#
http://www.youtube.com/watch?v=zmXdS...eature=related
oare nu iti misca sufletul din temelii aceasta cantare? :)

Rugaciunea se poate rosti si pe un sirag de metanii.
Poti sa incerci si tu, sa-ti dai seama singur ce iti foloseste mai mult. sa te rogi concentrandu-te la cuvintele rugaciunii, sau sa iti zboare mintea, meditand la altceva?
Nu e mai bine pentru ca asa e ortodox, ci pentru ca asa e mai bine pentru sufletul tau. chiar sufletul simte asta. frumusetea ortodoxiei nu inseamna vorbe goale, totul este confirmat de traire, de simtirea tainica a sufletului.

Maica Domnului sa iti ajute!

Last edited by andrei_im; 31.01.2010 at 16:49:30.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.01.2010, 17:46:37
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Multumesc

Azi l-am primit cadou. A fost al bunicii mele si am fost tare fericita. Apoi a venit gandul daca e bine sau nu. Acum nu stiu ce sa fac cu el. Vai, vai si-am spus ca-l voi purta mereu. Voi cumpara un metanier zilele astea. Multumesc.
Ai dreptate, Mircea. Nu e cu suparare.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.01.2011, 23:46:37
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ei

Deși cam tarziu ...e cea mai mare prostie pe care am auzit-o draga/ dragul meu !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2011, 13:34:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Eu zic ca nu.. Se pare ca originea rozariului vine dintr-o forma ortodoxa de rugaciune...

Cuviosul Ioan Scărarul vorbește de 30 de trepte în cele 30 de capete câte conține scrierea, deși corect ar fi fost 33. Se presupune că lucrarea s-a transmis incompletă sau că însuși autorul consideră că urmatoarele 3 trepte pot fi urcate luând îndrumare direct de la Dumnezeu. Cifra 33 reprezentă anii petrecuți de Mântuitorul pe pâmant și este considerată sacră. Sfântul Pahomie, întemeietorul monahismului sub forma comunitară, are o revelatie în timpul somnului, când cineva îi dă un șirag de metanii cu 33 de boabe , poruncindu-i să i le dăruiască oamenilor pentru a se ruga pe el Rugăciunea lui Iisus. Ulterior, acesta a luat o mare amploare, fiind cunoscut astăzi sub denumirea de komboskini.
Rozariul, care textual însemnă "grădina de trandafiri (a Fecioarei Maria)", romano-catolic își are originea în komboskini. În țările slave, în special Rusia, Rugăciunea lui Iisus rostită pe cele 33 de boabe ale șiragului de metanii, numit chotki cunoaște o mare răspândire și astăzi. În Occident komboskini și chotki mai sunt cunoscute sub denumirea de rozariul grecesc, respectiv, rozariul rusesc. Atât în rânduiala Bisericii grecești, cât și în cea a Bisericii ruse i se dă monahului un șirag de metanii. În Biserica rusă, duhovnicul îi spune cuvintele:"Primește, frate sabia Duhului , care este cuvântul lui Dumnezeu spre rugăciunea cea de tot ceasul către Mantuitorul Hristos. Că ești dator în toata vremea a avea în minte, în inimă, în cuget și gura ta numele Domnului Iisus și a zice "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul".[2]
În Rusia, ortodocșii de stil vechi folosesc și astăzi un tip special de chotki numit sugestiv lestovka (scara), cuvântul înrudindu-se cu slavonul leastvița. Este un șirag de metanii, cu boabele grupate astfel: 12, închipuind numărul apostolilor, 39, numarul săptămânilor în care Fecioara Maria L-a purtat în pântece pe Iisus Hristos, 33 numărul anilor petrecuti pe pământ de Iisus Hristos și 17, numărul proorocilor. Deși mai complicat, se folosește pentru recitarea Rugaciunii lui Iisus, considerându-se că credinciosul înainteaza , cu fiecare boabă, o treaptă spre rai.http://ro.orthodoxwiki.org/Leastvi%C5%A3a


The rosary was originally an Orthodox form of prayer that was later adopted by the Roman Catholics. It has since fallen out of common practice in the Church.

http://orthodoxwiki.org/Rosary

Exista si la noi rozariu :

"Inventarea metaniilor îi este atribuită Sfântului Pahomie. În secolul al IV-lea, acesta dorea să îi ajute pe monahii neinvatati, să țină numărătoarea rugăciunilor și a mătăniile pe care le făceau. Un Sf.Inger a invatat un calugar cum se impleteste nodul de metanier in forma Sf.Cruci prin mai multe cruciulite, caci el se chinuia sa faca noduri obisnuite dintr-o sfoara, dar pe care diavolul nesuferund rugaciunea lui Iisus spuse cu ajutorul nodurilor, i le desfacea, si astfel bietul calugar iar relua innodarea sforii!

La ce se foloseste el? Nodurile acestea folosesc pentru a ajuta la concentrarea la rugăciune și la numărarea rugăciunilor rostite sau mătăniilor făcute. Dand fiecare boaba in parte ea tine si de masuratoare dar si de ATENTIE, ca daca ti se rapeste mintea de la rugaciunea, vazand si simtind te readuce la atentia rugaciunii! Metaniile ne adună mintea, ne face mai atenți la rugăciune. Așa cum spune și Apostolul: „Lupta noastră nu este împotriva cărnii și a sângelui, ci este împotriva duhurilor răutății răspândite în văzduhuri“
Părintele Teofil Părăian: „Metanierul este un suport material pentru o lucrare spirituală care nu se face de la sine, nu se realizează de la sine. Și atunci, omul se ajută și cu ceva material, cu obiectul acesta pe care avându-l în mână, își aduce aminte mai repede că trebuie să zică rugăciunea, iar neavându-l în mână, de multe ori se întrerupe din rugăciune”!

Acestea fiind lamurite de metanier, mai adaugam una! Exista in traditia crestinilor din veacul al VIII - lea, aceasta practica a rugaciunii catre Maica Domnului cu Rugaciunea Ingerului „Nascatoare de Dumnezeu Fecioara Bucurat-te...”! Dar s-a uitat aceasta rugaciune! Insa s-a pastrat aceasta traditie prin Sf.Serafim de Sarov, caci dupa moartea sa, a fost gasit o carticica cu aceasta practica, numita BOGORODISNAIA si minunile facute de aceasta rugaciune in practicarea ei!!! Adica 150 de „Nascatori”! Aceasta randuiala fiind aratata crestinilor de Insasi Maica Domnului! Este foarte folositoare si mult ajuta Maica Domnului celui ce o face!

Acesta Bogorodsnaia e foarte asemanatoare cu practica Catolica spusa doar de 50 ori pe rozariu! Insa Ortodocsii o spun de 150 folosindu-se de metanier dar la fiecare 10 Nascatori se spune o rugaciune catre Maica Domnului pentru diferite trebuinte, la fiecare 10 tot alta, dupa randuiala aratata de Sf.Serafim, dar la inceput, inainte de a incepe cele 150 de Nascatori, este o rugaciune pentru Duhovnic, care lipseste din practica rozaliului la Catolici, precum si „Usa milostivirii”! Randuiala o voi arata in postarea urmatoare! "

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=24
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.01.2011, 13:35:37
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Pravila de rugaciune BOGORODISNAIA
(adica citirea de 150 de ori a cantarii aduse din ceruri de catre arhanghelul Gavriil ca inchinaciune Preasfintei Fecioare Maria, Nascatoarea de Dumnezeu)

"NASCATOARE DE DUMNEZEU FECIOARA, BUCURA-TE! CEEA CE ESTI PLINA DE HAR, MARIE, DOMNUL ESTE CU TINE. BINECUVANTATA ESTI TU INTRE FEMEI SI BINECUVANTAT ESTE RODUL PANTECELUI TAU, CA AI NASCUT PRE MANTUITORUL SUFLETELOR NOASTRE".

Aceasta Pravila a fost data de Maica Domnului insasi in veacul al VII-lea, si odinioara era savarsita de catre toti crestinii. Mai apoi insa, a fost data uitarii.
Preacuviosul Serafim de Sarov ne-a amintit de acea pravila. In chilia lui s-a gasit o carticica veche cu descrierea minunilor petrecute cu oamenii care implineau aceasta Pravila. Citirea de 150 de ori a rugaciunii "BOGORODISNAIA" ii aduce crestinului un mare folos. Domnul ne-a aratat cat este de puternica este rugaciunea Preacuratei Sale Maici inaintea Lui si cat de folositor este ajutorul dat de Ea: in imprejurarile cele mai dificile si cu totul pe neasteptate Ea ne intinde mana Sa izbavitoare...

Citirea de 150 de ori a rugaciunii "BOGORODISNAIA" indeparteaza mania lui Dumnezeu si uneori chiar verdictul Judecatorului Cunoscator-de-inimi este amanat.

Multi pastori cu inalta viata duhovniceasca s-au rugat dupa aceasta Pravila, dandu-le BINECUVANTARE si fiilor duhovnicesti ai lor pentru aceasta lucrare.
Episcopul Serafim (Zvedinski), proslavit in ceata noilor mucenici si marturisitori rusi, a cunoscut din proprie experienta puterea pravilei "BOGORODISNAIA". Iata ce scria vladica din surghiun: "Am luat calea pribegiei, cale grea cu stationari obositoare prin gari. Insa tot traseul la Melenkov pana la Moscova, de la Moscova - la Alma Ata, de la Alma Ata - la Uralsk si mai departe pana la Marea Caspica mi s-a parut o calatorie minunata si de neuitat. Pe scurt, a fost un drum presarat cu minuni de la citirea celor 150 de "Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-Te!" Cateodata ma gandesc ca Domnul inadins m-a indreptat pe aceasta cale, ca sa ma conving aievea cat de puternica este rugaciunea Maicii Preciste inaintea Lui si cat de lucratoare poate fi ingereasca bunavestire "Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-Te!" In locurile cele mai de nestrabatut aceasta cantare imi netezea drumul, trimitandu-mi insotitori credinciosi; in situatii aparent fara iesire imi prilejuia scaparea nesperata, iar pe cei dusmanosi ii imblanzea, inimile cele rele nu o data le imbuna si pe cei impietriti ii ardea si ii facea de ocara. Ca sa piara ei cum piere fumul".

O ce mare indrazneala! "BOGORODISNAIA" din focul patimilor ne scoate, din adancul beznei ne ridica; cu aceasta rugaciune nicicand nu vom pieri, in foc nu vom arde, cei tulburati sufleteste ne vom tamadui, cei intinati cu pacatele ne vom curati, cei omorati de patimi vom invia si vom canta cu bucurie: "NASCATOARE DE DUMNEZEU FECIOARA, BUCURA-TE!"

La inceputul acestei pravile se citesc rugaciunile: "Tatal nostru", "Usa milostivirii", rugaciunea pentru parintele duhovnicesc si de mantuire:

TATAL NOSTRU...

USA MILOSTIVIRII...

Mantuieste, Doamne, pre parintele meu duhovnicesc (numele) si pre toti fiii lui duhovnicesti si pre fratii nostri intru Hristos si pre toate rudeniile cele dupa duh si dupa trup, intareste-i, apara-i si miluieste-i, da-le mangaiere in scarbe si vindecare de boale. Doamne! Trimite-i lui harul Sfantului Duh si pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu ajuta-ne, Doamne, sa ne indreptam viata si sa ne mantuim sufletele noastre. Amin!

Apoi dupa fiecare 10 rugaciuni "Fecioara, bucura-Te..." citim "Usa milostivirii", dupa care ne rugam la Maica Domnului dupa trebuintele fiecaruia cu cuvintele noastre, adaugand urmatoarele cereri:

Dupa primele 10 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, mantuieste si pazeste pre toti crestinii dreptmaritori, sporeste-le credinta si pocainta, iar pre cei adormiti odihneste-i in vesnica slava a Domnului nostru.

Dupa 20 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, mantuieste-i si intoarce-i in Biserica Ortodoxa pre cei rataciti si cazuti robi ai Tai (numele).

Dupa 30 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, mantuieste-l si pazeste-l pre parintele meu duhovnicesc (numele) si cu sfinte rugaciunile lui miluieste-ma pre mine, pacatosul.

Dupa 40 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, potoleste intristarile noastre si trimite mangaiere celor scarbiti si bolnavi robi ai Tai (numele).

Dupa 50 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, izbaveste-ma de ispite si de tot raul si de toate napastuirile.

Dupa 60 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, ajuta-ma sa implinesc toate lucrarile mele intru slava lui Dumnezeu si spre folosul celor apropiati.

Dupa 70 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, pazeste-ma de tot raul si acopera-ma cu cinstitul Tau omofor.

Dupa 80 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, inviaza sufletul meu si daruieste-mi rugaciune statornica catre Tine.

Dupa 90 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, ajuta-mi cu milostivirea Fiului Tau si a Stapanului nostru, ca sa-mi trimita harul rugaciunii celei arzatoare si osardnice.

Dupa 100 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, indupleca-l pe Domnul nostru Iisus Hristos sa ma miluiasca pre mine, pacatosul, sa-mi ierte toate pacatele si sa mantuiasca pacatosul meu suflet.

Dupa 110 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, aprinde-ma cu iubirea Ta, intareste-ma cu credinta si lumineaza ochii mei intunecati cu pacatele.

Dupa 120 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, izbaveste-ma de ganduri desarte si daruieste-mi cuget si inima avantate spre mantuire.

Dupa 130 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, trimite-mi pace sufleteasca, odihna si sanatate trupeasca.

Dupa 140 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, daruieste-mi sfarsit pasnic si netulburat si calauzeste-mi sufletul prin vamile cele infricosatoare.

Dupa 150 rugaciuni:
O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, sa-mi fii mie, Maica a lui Dumnezeu, zid nebiruit si protectoare puternica. Nu ma respinge pre mine nevrednicul, care alerg la imparatescul Tau acoperamant, caci Tu esti nadejdea crestinilor si adapostirea pacatosilor.

La sfarsitul Pravilei de rugaciune rostim:
Cuvine-se cu adevarat sa Te fericim pre Tine, Nascatoare de Dumnezeu, Cea pururea fericita si preanevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii, si mai slavita fara de asemanare decat serafimii, care fara stricaciune pre Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pre Tine, Cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, Te marim.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si-n vecii vecilor. Amin!

Intareste, Dumnezeule sfanta si dreapta credinta a pravoslavnicilor crestini, si sfanta Biserica Ta in vecii vecilor!

RUGACIUNE CATRE PREASFANTA NASCATOARE DE DUMNEZEU

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, acopera-ma si ma pazeste pre mine, robul Tau, de toata rautatea sufletului si a trupului si de tot vrajmasul cel vazut si nevazut.
"Bucura-Te, Ceea ce esti cu har daruita, Marie, Domnul este cu Tine! Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau, ca ai nascut pre Mantuitorul sufletelor noastre".

Bucura-Te si Te veseleste, Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, si roaga-Te pentru robul Tau. Doamna si Stapana a ingerilor si Maica a crestinilor, ajuta-mi mie, robului Tau.

O, Marie, cu totul fara de prihana, bucura-Te, Mireasa nenuntita.
Bucura-Te, bucuria celor necajiti si mangaierea celor scarbiti.
Bucura-Te, hrana celor flamanzi si limanul celor inviforati.
Bucura-Te, Cea mai sfanta decat sfintii si decat toata zidirea mai cinstita.
Bucura-Te, sfintenia Tatalui, lacasul Fiului si umbrirea Duhului Sfant.
Bucura-Te, palatul de lumina al lui Hristos Dumnezeul nostru, Imparatul tuturor.
Bucura-Te, Maica sarmanilor si toiagul orbilor.
Bucura-Te, lauda crestinilor si ajutatoarea cea gata a celor ce Te cheama pre Tine.

Preasfanta Stapana mea, pazeste-ma sub acoperamantul Tau, caci in preacuratele Tale maini imi pun duhul meu. Fii ajutatoare si acoperamant sufletului meu in ziua cea infricosatoare a judecatii si roaga-te pentru mine, nevrednicul, ca sa intru curat si limpezit in rai. Sa nu ma lepezi, Doamna mea, pre mine, robul Tau, ci ajuta-mi mie si da-mi implinirea cererii. Izbaveste-ma de toata primejdia, bantuiala, nevoia si neputinta si daruieste-mi pocainta mai inainte de sfarsit. Ca prin mijlocirea si ajutorul Tau sa ma mantuiesti in viata aceasta de acum de tot vrajmasul vazut si nevazut, umbland cu placere de Dumnezeu in voia iubitului Tau Fiu si Dumnezeului nostru, iar la ziua cea infricosatoare a judecatii izbavindu-ma de vesnica si grozava munca, sa ma inchin, sa multumesc si sa slavesc intrutot sfant numele Tau in vecii vecilor. Amin!

Inchei cu Troparul:
"IN BISERICA SLAVEI TALE STAND, IN CER A STA NI SE PARE, NASCATOARE DE DUMNEZEU, CEEA CE ESTI USA CEREASCA, DESCHIDE-NE NOUA USA MILEI TALE."

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.01.2011, 13:36:44
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

deci sfatul meu e.. nu arunca rozariul acela cu atat mai mult cu cat e si mostenit.. ba chiar si roaga-te.. mie mie se pare o devotiune frumoasa..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rozariul. GeorgianaButan Generalitati 34 18.06.2010 18:05:10
Legionarii si ortodoxismul Radu32 Despre Biserica Ortodoxa in general 19 20.03.2010 09:20:12
Ati mai vazut asa ceva? dan_ion Rugaciuni 26 15.02.2010 00:02:51
rozariul monica.miholca Rugaciuni 4 11.09.2009 11:41:40