Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.02.2009, 22:17:56
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Din pacate,Romania a uitat sa se mai roage.Si mai ales la ce clasa politica avem....un presedinte betiv nu poate conduce o tara,alcoolul limitand gandirea-i puhaba.ne meritam soarta
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.02.2009, 23:02:54
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Unde a fost Dumnezeul meu cand m-au lovit atatea necazuri si dureri? Unde e Dumnezeul meu cand mananc paine cu gem pentru ca nu-mi ajung banii din salariu? [/COLOR]
[COLOR=green]Unde e Dumnezeul poporului acesta atat de greu lovit, chinuit, sarac, mizer, bolnav?[/COLOR]
[COLOR=green]Sunt destul handicapati mental care ti-ar crede spusele, eu - nu![/COLOR]
Eu stiu ca nu esti asa cum vrei sa pari !
Dumnezeul poporului este în sufletul meu și al lui si al tau. Ei...cei bogati nu sunt a Lui si de aceea au.E timpul lor.
Cat despre păine cu gem...cred ca manânci ca-ti place.Eu am o pensie modesta si manânc mult mai bine .Mai am niște rețete de pe vremea bunicii ( bureti...de exemplu !!)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.02.2009, 00:30:32
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

heei ,ce citesc eu aici ? ce-i cu voi ? eu va iubesc pe toti si voi ma mahniti ,parca era vb de Romania .incotro mergi ?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.02.2009, 01:43:50
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate ca e cazul sa focusati pe ce e bun in Romania, nu pe ce e rau. Raul se gaseste peste tot, indiferent unde te afli in lume.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.02.2009, 02:29:09
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Mi-as fi dorit sa spun acum ceva de bine despre Romania si despre noi, romanii.

Sigur, as putea aminti ca luptam de secole pentru a ne apara tara si numele de romani. Ca am fost muncitori si am cladit de atatea ori o noua Romanie, pe ruinele celei pe care ne-au distrus-o mereu "binevoitorii" nostri vecini sau chiar compatrioti. Ca intreaga noastra istorie e incarcata de figuri marcante in diverse domenii, de conducatori deosebiti, de monahi plini de har.

Dar privind atent prezentul si gandind sumbru la viitorul apropiat, pot afirma(chiar daca poate gresesc, si Doamne cat imi doresc sa gresesc aici), pot afirma ca suntem pe drumul spre pierzanie. Nu vreau sa judec, sa fiu pesimist sau sa atrag nemultumirea altora, insa e parerea mea si nu numai. Desi cred ca fiecare om in parte are o latura buna si una mai putin buna, iar noi, ceilalti, ar trebui sa observam intai calitatile lui, sincer, m-am saturat sa ma chinui sa gasesc aceste calitati. De ce oamenii nu-si arata mai intai latura buna? Nu ar fi oare mai usor sa convietuim? Nu ar fi mult mai usor sa implinim voia lui Dumnezeu de a trai in pace si in armonie, plini de credinta, iertare si iubire?

Nu spun ca nu sunt si exceptii, dar din pacate foarte putine. Observ cum oamenii sunt ghidati de idei meschine, cum se indeparteaza tot mai mult de Dumnezeu si de cei asemeni lor si ma intreb de multe ori "de ce?" Mi-as dori sa intalnesc tot mai des exceptiile alea. Este si unul din motivele pentru care am intrat pe acest forum. Si pana acum sunt multumit. Dar suntem inca putini. Mai trebuie.

Vreau ca intr-o buna zi sa pot afirma cu tarie, ca atunci cand eram copil: SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN !

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.02.2009, 09:44:08
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ioan_si.atat: problema e ca in lumea nebuna in care traim astazi, a fi bun cu cineva echivaleaza cu un semn de slabiciune, sau cel putin la asta se asteapta majoritatea oamenilor.

Capitalismul, cursa pentru un loc de munca mai bun, concurenta in afaceri, simtul proprietatii - toate astea ne-au facut sa fim un fel de soldati care luptam pentru familiile noastre, sa ne fie noua mai bine decat altora.

Daca intrebi pe cineva de ce n-a participat in viata lui la un program de voluntariat se uita crucis la tine: "pai care-i castigul?", ignorand faptul ca voluntariat nu inseamna munca pentru profit. Si adevarul este ca suntem indemnati din toate partile sa consumam si sa producem si nu mai avem timp pentru altceva. Si daca nu producem destul trebuie sa muncim si mai mult, ceea ce inseamna si mai putin timp pentru noi, pentru familie.

Asa ca a face un bine dezinteresat este pentru multi ceva de neconceput. De cate ori n-ati auzit compatrioti spunand ca "daca esti bun esti prost"? Intr-o lume in care se incearca manipularea noastra din toate partile (prin reclame, mass-media, s.a.m.d.), intr-o lume in care suntem invatati de mici ca nimic nu e gratis, este dificil sa ai incredere in cineva care-ti ofera ajutorul fara obligatii.

E o lume in care nu ne mai permitem sa nu fim precauti, circumspecti si sa nu ne indoim de motivele celorlalti.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.02.2009, 09:57:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Biserica Ortodoxa nu are o doctrina asupra cum a creat Dumnezeu lumea.
Accepta sa vada ce zice stiinta.
Cei care zic ca biserica ortodoxa sustine geocentrismul sa imi arate si mie Sfantul Sinod Ecumenic la care s-a stabilit ca pamantul e nemiscat.

Parintele Cleopa sustinea invers ca Pamantul se invarteste in jurul Soarelui.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.02.2009, 11:50:14
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de denissa Vezi mesajul
1. Poti sa ii multumesti lui Dumnezeu pentru painea si gemul pe care il mananci ... multi nu au parte de asa ospat!!

2. Nu Dumnezeu a adus poporul "atat de greu lovit, chinuit sarac, mizer, bolnav". Ci noi!!!
Noi suntem cei care din invidie, rautate furam tot de putem si ce putem. Noi suntem cei care am ajuns sa ne incalcam intimitatea si libertatea si apoi sa urlam ca nu ne convine.
Noi suntem cei care ne terfelim trupurile in atata perversitate si tot noi suntem cei care apoi suferim de boli.
Noi uitam de Dumnezeu, ducem o viata in pacate, nu ne pare rau dar batem cu pumnii in piept si cerem de la El orice... nemultumindu-i nici macar pentru o clipa din viata noastra.

3. La ce nevoie de bogatie daca avem sufletele mai sarace ca oricand?? Ne dam peste cap sa avem tot confortul pentru asa de putini ani.... si nu ne intrebam o secunda ce vom face o vesnicie!!!

4. Uite ca sunt si eu o "handicapata mental" si iti multumesc ca indirect m-ai numit asa. Prefer de o mie de ori sa fiu o nebuna care ravneste neincetat la iubirea lui Dumnezeu si Imaparatia Cerurilor decat "o normala" fara manturie...
Da, ai dreptate sunt de acord cu tine in tot ce ai spus. Dar vezi tu un om credincios are altfel de necesitati decât unul care este ateu si nu-si doreste decât sa se bucure de toate dulcetile vietii,acestuia neajungandu-i niciodata oricât de mult ar avea.
Pentru ei suntem o adunatura de prosti si de inculti!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.02.2009, 23:09:37
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Sunt multe necunoscute.Sa avem credinta
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.02.2009, 19:00:52
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[SIZE=3][COLOR=darkred]Țară de pripas[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Un vechi talboș de vorbe late,[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Om norocos din cale-afară[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]S-a pomenit pe neașteptate[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Stapân peste întreaga țară.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Din ea -si facu o pravalie,[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Și ca un negustor de treabă[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Pentru ca-n lume să se știe,[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Prinse-a striga de la tarabă.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]-Poftiți aici oricine are[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Obrazul fără de rușine[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Și-o conștiință de vânzare,[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Poftiți să faceți târg cu mine![/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Prostie,lene,lingușire[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Eu cumpăr tot! Veniți aici[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Și cei mai nărăviți din fire[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Mi -or fi tovarăși și amici.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Eu dau tot felul de noroace,[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Caci sunt a toate țiitorul.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Măriri,averi,să vie-ncoace[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Toți trântorii ce le duc dorul.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Așa...Sunt "douăzeci de ani"[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]de când[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Pe norocosul negustor[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Îl auzim mereu strigând[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Și mușterii vin de zor.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]În "douăzeci de ani"[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]....ce de lingăi [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Nu se văzură-n slujbe mari,[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Câți oameni fără căpătâi[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]N-ajunseră miliardari![/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Veniți și voi străini calici,[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Și srângeți tot ce-a mai rămas![/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]...................................[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Ce să mai faci? Ce să mai zici?[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=darkred]Sărmană țară de pripas![/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black]Cât de actual este Alecsandri![/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat sa mergi la strand sau la mare? alexya89 Generalitati 109 09.04.2011 13:46:57
Educatia tinerilor - incotro? romandragut Generalitati 22 09.02.2009 10:10:29
"Ecumenismul incotro?O noua viziune ortodoxa antiecumenism Despre Biserica Ortodoxa in general 70 21.04.2008 20:52:45
preotii misionari incotro? catalin_sovar Biserica Ortodoxa Romana 5 27.10.2007 17:19:42
ortodoxia... incotro??? dorinel78 Generalitati 79 31.03.2007 15:55:19