Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.04.2010, 21:12:53
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cum stii ca el/ea e alesul/a?

M-am rugat la Dumnezeu pt o casatorie binecuvantata,a aparut un el dar nu corespunde deloc,de unde stiu ca e de la Dumnezeu sau nu?
Daca ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?
Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el..... chiar daca am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.04.2010, 21:39:55
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Ai grija cum si ce ceri !!!


Si ceea ce ceri sa fie din punct de vedere ortodox.

Normal, iubirea exista la orice varsta.

Io zic sa mergi la manastire si sa vb cu o maicuta, ea te va ajuta mult.

Doamne ajuta !



Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
M-am rugat la Dumnezeu pt o casatorie binecuvantata,a aparut un el dar nu corespunde deloc,de unde stiu ca e de la Dumnezeu sau nu?
Daca ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?
Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el..... chiar daca am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.04.2010, 21:45:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Regretabil daca la 33 ani nu stii totusi ce este iubirea..
Atunci de unde ai putea sti ce sa cauti de fapt?

Totusi..ce cauti tu si cum este el?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2010, 22:38:03
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[Quote = AlinB; 232666] Regretabil daca la 33 ani Nu stii ce Este totusi iubirea ..
Atunci de Tier ai putea STI CE SA cauti de fapt?

Totusi .. ce cauti tu si el cum Este [/? QUOTE]

multumesc mirabela ,o sa merg sa vb si cu o maica!
Stiu ce este iubirea...daca nu mi-a fost dat s-o mai intalnesc..... incerc sa vad si ce vrea Dumnezeu, nu numai eu...
Nu conteaza ce caut eu sau cum e el ....eu am intrebat cum stii daca e de la Dumnezeu sau nu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2010, 22:53:25
unvames unvames is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Asta e o intrebare pe care s-o adresezi duhovnicului tau. Ai unul sau te-ai rugat singura?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2010, 22:59:18
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unvames Vezi mesajul
Asta e o intrebare pe care s-o adresezi duhovnicului tau. Ai unul sau te-ai rugat singura?
Am dar nu-l intreb chiar orice,nu stiu de ce dar cand intru in biserica nu mai am nevoie de nimic,nu ma mai apasa nimic ..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2010, 23:16:22
unvames unvames is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Mmm...pai asta nu e "orice", e un lucru extrem de important pentru tine si duhovnicul e cel mai in masura sa te indrume.
Acum nu stiu ce relatie ai tu cu duhovnicul tau, dar din experienta iti spun: conteaza enorm sa iti fie apropiat sufleteste, sa te cunoasca, sa se intereseze de ce ti se intampla, sa-ti fie in adevaratul inteles al cuvantului un parinte spiritual. Daca tu il vezi o data la vreo 2 luni si atunci stai de vorba cu el 15 minute, inteleg cum nu ti-ar fi la indemana sa intrebi ce te preocupa. Dar numai de la el poti afla asta, nu de pe forum. Incearca sa te apropii mai mult de dansul, spune-i cat mai multe din cele ce te framanta, cere-i sa vorbeasca cu tine, fa-l sa inteleaga ca ai nevoie de indrumarea lui mai indeaproape.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2010, 23:17:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

As spune ca simti asta pur si simplu. Simti ca el este.
In mod practic trebuie sa vezi asa:
1. cum este el raportat la tine dar si la altii
2. ce simti tu pentru el din toate punctele de vedere
3. ce aveti in comun, pe ce puteti construi
Mai ales sufleteste - sunteti compatibili, simtit la fel,etc.
E greu de explicat. Eu am avut impresia ca il stiu dintr-o viata anterioara, ca suntem ca fratii gemeni.
Oscilam intre doi si de fapt celalalt ma atragea mai mult din unele puncte de vedere. Vroiam sa fiu cinstita fata de ei si ma hotarasc repede la unul din ei.
M-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute si m-a ajutat. L-a indepartat pe celalalt si mi-a aratat calitatile celui cu care sunt acum casatorita.
Roaga-te la Dumnezeu sa-ti arate drumul.
Si fii naturala cu el, faceti cat mai multe impreuna, cunoasteti-va reciproc profesie, rude, prieteni. Si vezi cum evolueaza totul.
Curaj.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.04.2010, 23:36:31
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Nu corespunde cu ce? Cum adica daca e de la Dumnezeu? O spui de parca Dumnezeu daca ii cerem frumos ne trimite pachetel un sot.
Acum, daca vrei sa stii daca omul pe care l-ai intalnit ar fi potrivit pentru tine ca sot eu zic sa te chinui sa ii afli toate defectele si sa te intrebi sincer daca le poti rabda pe toate.
Aaaaaaa, din cate stiu eu dupa Taina Cununiei toate casniciile sunt binecuvantate... important e daca ne folosim sau nu de harul primit prin Sfanta Taina.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.04.2010, 23:38:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Florinna, este un barbat care te iubeste si te respecta? asta conteaza in primul rand. E om credincios si are un caracter curat? Incearca sa nu mai faci comparatii cu prima iubire... imi inchipui ca altfel iubesti la 16 ani si altfel la 33. Roaga-te lui Dumnezeu sa iti arate daca el este persoana potrivita! Sfaturile Sophiei sunt bune de aplicat... cerceteaza terenul, gandeste-te bine, nu zice nimeni sa va casatoriti maine, dar nici peste nu stiu cat timp! E bine ca nu esti indragostita orbeste de el si, fiind mai matura, poti analiza toate aspectele. Take your time! Si roaga-te!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alesul Anna Nunta 213 07.11.2017 18:40:17
cauta cu inima si cu tot ce stii, nu cerceta cu ochii Man Teo Generalitati 15 15.08.2011 19:17:52
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28