Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.03.2017, 18:24:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
ba s-a identificat cauza.Reprezinta un dereglaj la nivelul neurotransmitatorilor:
adica serotonina, dopamina, etc. Atunci cand acest dereglaj se mentine apar bolile psihice.Vedeniile/halucinatiile apar pe fondul fie unui surplus sau deficit de astfel de neurotransmitatori.Si atunci se foloseste antidrepresive si antipsihotice care regleaza aceste derapaje.Si cam asta e in principiu.

Mai degraba sunt posedati cei care nu se pot lasa de patimi si au devenit sclavii patimilor decat cei care au boli psihice.

In cazul schizofreniei se ia in calcul si factorii de stres prenatali care pot determina schizofrenie la fat, ehehe multe chestii.Dar deh noi inca suntem in sec 6. Prinde-l, exorcizeaza-l si daca nu merge arde-l pe rug.

Nu inteleg de unde aceste concluzii pripite.Una, doua hop dracu' e de vina.
Nivelul neurotransmitatorilor redus -> Serotonina da, dereglari de comportament, altele, DEPRESIE.

Insa in cazul asta este vorba de cu totul ALT comportament si as vrea sa-ti atrag atentia asupra unul element absolut neglijat si care este critic pentru analiza fenomenului.


Asa zisii schizofrenici au o capacitate fenomenala: ei genereaza contexte, imagini, CUNOSTINTE, PERSONALITATI, absolut complet straine de ei.

Este absolut imposibil unei persoane limitate sa PRODUCA un astfel de set de imagini care sunt in afara lor.


Adica hai sa judecam drept: dereglare de neurotransmitatori -> depresie.
Lucrul cu dracul -> imagini noi, vedenii, chestii complet 'din afara'.

Eu cand aud de chestii 'din afara', noi, complet altfel, tulburare, iar omul ala de fapt nu are depresie si tulburare de comportament si este stabil pe partea de corp, atunci ma gandesc la dracu.

Care este printre noi. Si la botez noi cu gura noastra zicem: ne lepadam de dracu, si botezul il scoate din noi.

Adica suntem duplicitari - dracul este printre noi, duhurile rautatii, mandria, si restul sunt printre noi, inchipuirea si restul, dar cand e vorba sa le vedem atunci nu mai merge.

Razboiul gandurilor si al imaginatiei nu sunt povesti.

Am vazut posedati care nu stiau ce e cu ei, impatimiti de jocuri de noroc care aveau 'crize', isi inghiteau limba, cand se apropiau de balustrada ceva parca 'ii impingea' sa sara; ei erau bolnavi sufleteste, in patimi si demonizati. Dar mergeau la psihiatru care baga in ei ce stia si el. De departe boala parea sa fie duhovniceasca si nu trupeasca, dar si medicul trebuie sa puna ceva pe masa.

Last edited by gpalama; 03.03.2017 at 18:26:32.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.03.2017, 01:31:27
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nivelul neurotransmitatorilor redus -> Serotonina da, dereglari de comportament, altele, DEPRESIE.

Insa in cazul asta este vorba de cu totul ALT comportament si as vrea sa-ti atrag atentia asupra unul element absolut neglijat si care este critic pentru analiza fenomenului.


Asa zisii schizofrenici au o capacitate fenomenala: ei genereaza contexte, imagini, CUNOSTINTE, PERSONALITATI, absolut complet straine de ei.

Este absolut imposibil unei persoane limitate sa PRODUCA un astfel de set de imagini care sunt in afara lor.


Adica hai sa judecam drept: dereglare de neurotransmitatori -> depresie.
Lucrul cu dracul -> imagini noi, vedenii, chestii complet 'din afara'.
Hai sa ne jucam de-a psihiatria ca este o ramura medicinei si nu dat la zaruri neutrotransmitatori.Stai tu linistit.Este o facultate specializata numai pe asa ceva.Cand o sa faci si tu psihiatrie mai apoi poti sa-ti dai cu parerea asa lejer.
Pentru bolile psihice Dumnezeu a dat oamenilor medicii psihiatrii.Refuzul lor inseaman sa dai cu sutul ajutorului lui Dumnezeu.Dumnezeu il ajuta pe om asa cum crede EL si nu cum crede omul ca trebuie sa-l ajute.

Sa mearga la medic si sa ia tratamentul medicamentos.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.03.2017, 01:44:37
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul

Nu inteleg de unde aceste concluzii pripite.Una, doua hop dracu' e de vina.
iata, dle copacel, ca suntem in sfarsit pe aceeasi lungime de unda.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2017, 14:14:57
LordMada LordMada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2017
Mesaje: 2
Implicit

Deci prima oara sa mearga la psihiatru? Din ce am citit, spuneti ca ar fi probleme psihice, nu sufletesti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2017, 15:01:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LordMada Vezi mesajul
Din ce am citit, spuneti ca ar fi probleme psihice, nu sufletesti.
Da, subscriu (cu rezerva ca e vorba de putine elemente, intr-o relatare la a doua mana) la parerea ca, in acest caz, e vorba mai degraba de probleme psihice. Criteriile cheie de a banui un atac diabolic lipsesc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.11.2017, 20:15:59
IustinaIacob IustinaIacob is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2017
Mesaje: 2
Implicit Terapie ortodoxa

Doamne ajuta!
Sfatul meu e ca ruda sau cineva apropiat sa ia legatura cu dna Lelia Marcu, terapeut ortodox f bun. Am avut si eu, la randul meu, probleme emotionale si psihologice si dumneaei m-a ajutat sa le depasesc. Are multa experienta si am vazut ca e cautata de oameni din toata tara. Eu o recomand cu caldura pt ca a fost singurul doctor "de suflete" care s-a dedicat 100% insanatosirii reale a pacientului.
Sanatate multa va doresc!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.11.2017, 13:12:26
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LordMada Vezi mesajul
Deci prima oara sa mearga la psihiatru? Din ce am citit, spuneti ca ar fi probleme psihice, nu sufletesti.
Da, prima dată la psihiatru.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare