Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1731  
Vechi 14.11.2013, 13:33:18
dormarunt65 dormarunt65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.11.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria34 Vezi mesajul
Domnule dormarunt65,degeaba te speli dumneata pe maini si pe picioare .Degeaba mancarea pe care o mananci nu este ``spurcata``....daca sufletul dumitale este plin de sobolani la rotisor si viermi in sos.
Asa este. Daca sufletul meu este plin de necurartie... restul este degeaba. Dar, asta o va stabili numai Dumnezeu. Pana una alta, eu nu ma impotrivesc lui Dumnezeu si daca El a spus ca o mancare este necurata (ex: porcul) atunci eu nu mananc asa ceva.
Reply With Quote
  #1732  
Vechi 14.11.2013, 13:38:25
maria34's Avatar
maria34 maria34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Talking ignorati sectantii

O tampenie mai mare n-am auzit!Auziti si voi ...adventisti(cei de ziua a saptea ,a opta,a noua, reformistii ,vegetarieni si cati or mai fi ei) au fost primii apostoli!!
Deci au fost: rastigniti pe cruce , decapitati, jupuiti,strapunsi cu sulite,arsi de vii si omorati cu pietre.Hai sa fim seriosi...asta s-a intamplat,de fapt, cu adevarati apostoli. Cei care credeau in invierea Domnului nostru Iisus Hristos si care cinsteau ziua in care a inviat .
Adventistii au preluat ziua sambetei de la baptisti.Adica o copie proasta a jidanilor .
Oare dupa ei ...apostolii or fi fost baptisti sau adventisti?!Poate profetesa lor epileptica Elenica sau Ellen...care numai origini dacice nu avea, sa ne lamureasca si pe noi.
Reply With Quote
  #1733  
Vechi 14.11.2013, 13:40:02
dormarunt65 dormarunt65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.11.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
din punct de vedere alimentar DA
"Fie ca mancati, fie ca beti .... sa faceti totul spre slava lui Dumnezeu" (1 Corinteni 10:31)

Ai putea spune, "Doamne, spre slava Ta mananc acest sobolan sau vierme"?

Eu cred ca avem ceva nobil in noi. Suntem copii ai lui Dumnezeu, iar trupul nostru este Templul Duhului Sfant (1 Corinteni 6:19). Suntem datori sa pastram curat si sanatos acest trup.
Reply With Quote
  #1734  
Vechi 14.11.2013, 13:48:11
dormarunt65 dormarunt65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.11.2013
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria34 Vezi mesajul
Cei care credeau in invierea Domnului nostru Iisus Hristos si care cinsteau ziua in care a inviat .
Cei care cred in Invierea Domnului o cinstesc crezand cu tarie in revenirea Domnului si invierea mortilor. Citit cap 15 din 1 Corinteni. Sfantul Apostol Pavel scrie despre insemnatatea Invierii Domnului, fara sa pomeneasca nimic despre sarbatorirea vre-unei zile. In schimb, vorbeste incontinuu despre revenirea Domnului si invierea celor morti in credinta, pentru a mosteni viata vesnica.

Dvs. credeti in revenirea Domnului si invierea celor morti in credinta (marturisite in Sfanta Scriptura si Crezul crestin)? Sau, credeti in sarbatorirea unei zile despre care Domnul Iisus Hristos nu a spus nimic.


Citat:
În prealabil postat de maria34 Vezi mesajul
Adventistii au preluat ziua sambetei de la baptisti.Adica o copie proasta a jidanilor .
Adventistii au preluat ziua sambetei (ziua a saptea) din Sfanta Scriptura. Noi nu argumnetam ceea ce face decat cu Sfanta Scriptura (nu cu ce au facut baptistii sau jidanii).
Reply With Quote
  #1735  
Vechi 14.11.2013, 15:12:47
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit precizari si puneri la punct.

maria34, aveti niste atitudini cam legionaroid-fanatice. Se zice "evrei", nu "jidani". Antisemitismul la crestini e stupid: ceva din care transpira o "logica" de genul: "Domnul a fost, dupa trup, evreu. Noi ne inchinam Domnului. Noi ii urim pe evrei". WTF?!? Ca sa nu mai amintesc de realitatea, contestata de unii timpiti, a Holocaustului.
Inca ceva: sabatul adventistilor e o caricatura, nu are nici o treaba cu Sabbath-ul real al Israelului. Ei vor sa imite ceva glorios, dar devin ceva ridicol. Diferenta dintre ei si evrei e cam aceea dintre un papagal si stapinul sau: pasarea poate repeta, functie de specie, chiar texte lungi, cu intonatie cu tot chiar (corbii sunt mai buni la asta decit papagalii), dar ramine tot...pasare. =))
Adventistii sunt, dupa cum se vede, cam clone-like. Se exprima la fel, au aceleasi argumente...Nu cumva si arata la fel, ca si Cenusii?! :P
Adve, sa inteleg ca voi nu consumati fructe de mare? Daca intr-adevar urmati aceasta restrictie stupida pentru un crestin, nu stiti ce pierdeti. Am mincat aproape orice, de la viermi palolo si cicade si greieri rotisati, la universalele cotlete de porc. Ai dat la boboci, deja? :))

Last edited by Barsaumas; 14.11.2013 at 15:35:12.
Reply With Quote
  #1736  
Vechi 14.11.2013, 15:49:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.862
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dormarunt65 Vezi mesajul
"Fie ca mancati, fie ca beti .... sa faceti totul spre slava lui Dumnezeu" (1 Corinteni 10:31)

Ai putea spune, "Doamne, spre slava Ta mananc acest sobolan sau vierme"?

Eu cred ca avem ceva nobil in noi. Suntem copii ai lui Dumnezeu, iar trupul nostru este Templul Duhului Sfant (1 Corinteni 6:19). Suntem datori sa pastram curat si sanatos acest trup.
mda...ia uite ce scrie la Geneza amice:
"Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul ființe vii, după felul lor: animale, târâtoare și fiare sălbatice după felul lor". Și a fost așa.
A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, și animalele domestice după felul lor, și toate târâtoarele pământului după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că ESTE BINE".(Geneza 1:24-25)
Acum vin eu si te intreb: se va rusina (sa ma ierte Dumnezeu pentru acest cuvant) de propria sa creatie (sobolan sau un vierme) si primeasca asa ceva ca o ofranda? EL care este PERFECTIUNEA poate sa creeze ceva urat si dezgustator (cu toate ca la Geneza scrie CLAR ca TOATE au fost creeate BUNE FOARTE) si nu ceva perfect?
Reply With Quote
  #1737  
Vechi 14.11.2013, 15:50:14
maria34's Avatar
maria34 maria34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit ignorati sectantii

Eu zic sa-ti vezi de lungul nasului si sa stai pe forumul tau adventist.Doua tzepe cu venirea Domnului l-ati luat.Stai acolo cumintzel si asteapta a treia venire.Bine?!Pentru ca noi nu avem ce invata de la voi.Biserica noastra este de 2000 de ani ,iar voi ati aparut ca ciupercile dupa ploaie.Toti sectantii sunteti Made in America . Toti sectantii din Romania ar trebui sa plece in America....sa sape pamantul fermierului Miller si sa cumpere cartile lui E. White inspirate din crizele ei de epilepsie.Sunt convinsa ca multi nici nu stiti sa scrieti sau sa le pronuntati corect numele.Vii tu sa ne inveti pe noi alfabetul.http://www.crestinortodox.ro/credint...zul-79213.html
Bucura-te ceea ce esti plina de bucurie, Marie, Domnul este cu tine, a strigat Aglaida si a izgonit pe diavolul, care-i facea suparare in tot ceasul.
Cu deadinsul strig catre tine, Maica lui Dumnezeu, sa ma miluiesti si sa ma acoperi sub acoperamantul tau, cand va sedea Fiul tau pe scaunul cel infricosator.
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh
Cu cantari intreite strigam tie : Bucura-te ceea ce ai nascut Lumina lumii, bucura-te ceea ce ne mantuiesti de primejdiile noastre; bucura-te Maica lui Hristos, Dumnezeul nostru.
Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #1738  
Vechi 14.11.2013, 16:04:42
maria34's Avatar
maria34 maria34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit ignorati sectantii

Barsaumas ..n-am dat la boboci,dar mi s-a facut pofta de un cotlet de porc.:)))
Reply With Quote
  #1739  
Vechi 14.11.2013, 16:48:55
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dormarunt65 Vezi mesajul
Cei care cred in Invierea Domnului o cinstesc crezand cu tarie in revenirea Domnului si invierea mortilor. Citit cap 15 din 1 Corinteni. Sfantul Apostol Pavel scrie despre insemnatatea Invierii Domnului, fara sa pomeneasca nimic despre sarbatorirea vre-unei zile. In schimb, vorbeste incontinuu despre revenirea Domnului si invierea celor morti in credinta, pentru a mosteni viata vesnica.

Dvs. credeti in revenirea Domnului si invierea celor morti in credinta (marturisite in Sfanta Scriptura si Crezul crestin)? Sau, credeti in sarbatorirea unei zile despre care Domnul Iisus Hristos nu a spus nimic.




Adventistii au preluat ziua sambetei (ziua a saptea) din Sfanta Scriptura. Noi nu argumnetam ceea ce face decat cu Sfanta Scriptura (nu cu ce au facut baptistii sau jidanii).
vasinec iar ai venit pe forum sa iti pui placa? Nu te-ai saturat de cate restrictii ai primit?
Reply With Quote
  #1740  
Vechi 14.11.2013, 16:51:35
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Imi cer iertare daca am ''atras viespile sectare'' pe forum sau daca am creat vreo neplacere cuiva. Dar eu cred ca ei erau deja de mult timp pe forum (sau altii ca ei), nu cred ca i-am atras eu.

Eu pusesem doar niste intrebari, sunt simple curiozitati, dar n-am stiut ca ei abia asteapta sa intrebe cineva ceva, ca sa raspunda altceva. Mie nu mi-au raspuns, am ramas tot nelamurita, dar asta e, pot trai si fara sa stiu acele raspunsuri.

Eu nu vreau sa discut cu ei despre ''credinta lor'', dar nici despre credinta ortodoxa. Dupa parerea mea credinta ortodoxa se si invata, dar mai mult se simte si se traieste, nu se discuta. Nu am absolut nimic de demonstrat nimanui.

Nedumerirea mea era doar asta: de ce intra ei pe acest site/forum, de ce nu stau pe site-urile lor, sa discute acolo cu ai lor despre ''credintele'', ''invataturile'', ''adevarurile'' lor. Atat!

Eu n-as intra niciodata pe site-urile lor si sa mai port si discutii cu ei. Si cred ca cei mai multi ortodocsi nu intra. De aia eram curioasa, de ce nu stau la ei acasa! As intelege sa intre sa citeasca doar, poate, poate s-or lumina si ei, dar sa intre in discutii contradictorii si sa incerce sa arate ortodocsilor ca ''credintele'' lor sunt adevarate, asta nu inteleg. Daca ei nu vad ce s-a intamplat de-a lungul istoriei, daca nu-i intereseaza marii traitori ai ortodoxiei, sfintii, mucenicii, domnitorii nostri care au construit biserici si manastiri ortodoxe nu sali de adunare sectare, care au murit pentru credinta ortodoxa, atunci inseamna ca nu vor sa vada adevarul si la urma urmei daca asta vor, asta sa faca! Oare ce parere or avea despre Sfanta Liturghie a ''sectarului'' Ioan Gura de Aur?

Dumnezeu sa-i ajute si sa-i lumineze! Sa ne rugam pentru ei!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32