Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.02.2010, 17:49:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si ce sa mai zicem de nume: "Mantuirea Neamului", de parca s-ar mantui neamul romanesc printr-o constructie.
Iar in conditiile jalnice in care se afla ortdoxia romaneasca falsul triumfalism nu e bun deloc. Seamana mai degraba a auto-ironie.
Bine spus Alin
Ar trebui numita mai concret Catedrala Mintuirii Individuale. Care-i NEAMUL ala? cind neamul este "aparat" adica incatusat de Americanasi in toate porturile maritime, aeroporturile militare si civile, ii vezi pe texani peste tot prin tara si tot acest neam bate pas de defilare in fata gay-ilor si pedofililor cu acte in regula de prin UE.
Sau poate vorbim de doua neamuri si mai nou suntem divizati( dar atunci ce neam mai este asta?) ; cel inchipuit de BOR si cel incropit de Guvern prin aderare la neamul European

Last edited by andreicozia; 18.02.2010 at 17:51:45.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.02.2010, 18:00:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Termenul "Mântuirea Neamului" e de la Patriarhul Miron Cristea pe vremea căruia "neamul" însemna sociologic altceva. Oare nu majoritatea românilor (, adică "neamul") au votat pentru transformarea României în colonie americană? Iacăt-o ....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.02.2010, 18:00:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
http://g1b2i3.files.wordpress.com/20...mare-3-d-s.jpg

Cam asa va arata. Nu cred ca e vreo problema ca si Patriarhia Română să aibă un locaș de cult reprezentativ pentru jurisdicția sa. Să ne amintim de Aghia Sophia care și ea părea un monstru arhitectonic la vremea sa, probabil a stârnit multe patimi dar în final au accepta-o ca un simbol al Ortodoxiei ecumenice (adică "de pretutindeni", să nu înțelegeți cine știe ce prostii)
Parca Bisericile crestin ortodoxe se faceau in forma de corabie sau de cruce aceasta de ce nu se face asa?
Cand a aprobat Sfantul Sinod respectivul proiect?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.02.2010, 18:06:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Termenul "Mântuirea Neamului" e de la Patriarhul Miron Cristea pe vremea căruia "neamul" însemna sociologic altceva. Oare nu majoritatea românilor (, adică "neamul") au votat pentru transformarea României în colonie americană? Iacăt-o ....

Cred ca este asa cum spui tu. Ma gindeam ca PF la asta se si gindeste probabil la un singur neam( nu la doua, ai dreptate) care a aderat la UE si care-i obligat prin lege sa fie tolerant cu tot ce vin ei pachet
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.02.2010, 18:10:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Termenul "Mântuirea Neamului" e de la Patriarhul Miron Cristea pe vremea căruia "neamul" însemna sociologic altceva. Oare nu majoritatea românilor (, adică "neamul") au votat pentru transformarea României în colonie americană? Iacăt-o ....
Mai frate cred ca mai degraba stat catolicizat...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.02.2010, 18:16:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

E bine că se face o biserică patriarhală, dar nu cu șantaj. Mi-e teamă că statul va condiționa finanțarea proiectului de o atitudine mai soft legată de chestiuni cum ar fi prostituția, sodomia și alte haiducii ale postmodernității contemporane. Sper să nu se întâmple așa !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.02.2010, 18:27:20
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar in conditiile jalnice in care se afla ortdoxia romaneasca falsul triumfalism nu e bun deloc.
Da-mi voie sa nu fiu de acord. De bine de rau la noi bisericile chiar si in Bucuresti sunt pline duminica. Si vin si multi tineri, cam jumatate. Deci lucrurile nu stau chiar asa de rau. Problema nu e in biserici ci in jegul bagat pe gat romanilor de catre mijloacele mass-media. Acolo e o problema. Si alta problema e lipsa varfurilor. Tara aceasta duce mare lipsa de varfuri valabile. Pe la TV vezi mai mult tot felul de scriitorasi scarnavi la gura dandu-se drept mari intelectuali. Tot felul de oameni extrem de patati de toate mizeriile (coruptie, curvarie, avaritate, escrocherii) apar pe sticla dandu-se drept inaintasi ai neamului. Acestea sunt probleme grave. Totusi in conditiile de asalt concertat asupra ei, Biserica Ortodoxa Romana inca tine pozitiile destul de onorabil. Iar faptul ca la biserica vin si tineri (multi cu studii) este si meritul preotilor. Da, am spus-o! Eu am un respect mare pt preotul meu si daca era sa nu fie cum trebuie m-as fi dus la alta biserica. Scuze daca am dat-o si in off-topic in buna mea traditie ...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.02.2010, 18:31:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ziduri, ziduri, ziduri...

Dumnezeu are nevoie de inimile noastre in care sa-Si afle salas. Daca inimile noastre vor fi ,,ocupate'', nu stiu daca Iisus va accepta cele mai frumoase cladiri in locul acestora.

As fi mai incantata daca s-ar acorda mai multa importanta ,,zidirii" ,,bisericii'' din interiorul inimilor noastre.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.02.2010, 18:55:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Da-mi voie sa nu fiu de acord. De bine de rau la noi bisericile chiar si in Bucuresti sunt pline duminica. Si vin si multi tineri, cam jumatate. Deci lucrurile nu stau chiar asa de rau. Problema nu e in biserici ci in jegul bagat pe gat romanilor de catre mijloacele mass-media. Acolo e o problema. Si alta problema e lipsa varfurilor. Tara aceasta duce mare lipsa de varfuri valabile. Pe la TV vezi mai mult tot felul de scriitorasi scarnavi la gura dandu-se drept mari intelectuali. Tot felul de oameni extrem de patati de toate mizeriile (coruptie, curvarie, avaritate, escrocherii) apar pe sticla dandu-se drept inaintasi ai neamului. Acestea sunt probleme grave. Totusi in conditiile de asalt concertat asupra ei, Biserica Ortodoxa Romana inca tine pozitiile destul de onorabil. Iar faptul ca la biserica vin si tineri (multi cu studii) este si meritul preotilor. Da, am spus-o! Eu am un respect mare pt preotul meu si daca era sa nu fie cum trebuie m-as fi dus la alta biserica. Scuze daca am dat-o si in off-topic in buna mea traditie ...
Pai eu cred ca n-ai inteles despre ce vorbeam.
Daca tot vorbim de "Mantuirea neamului", neamul romanesc se afla intr-o situatie jalnica.

De ce o dam intoarsa, nu se poate da vina pe cateva zeci/sute de cozi de topor ci problema este la noi toti, cu rare exceptii.

Poate la biserica unde mergi tu (si prin orase in general) vin multi tineri.
Dar sa mergi la tara, acolo situatia e dezastruoasa.
Poate nu mai sunt multi tineri, dar nici din cei care mai sunt nici 10% nu mai dau pe la biserica si nici parintii lor macar.
Gasesti doar bunici sau mai bine zis mai ales bunicute, ca parte masculina mai putin.

Este nevoie de Biserici in Bucuresti? Foarte bine, cu doar 40 milioane de euro (in loc de 400) se pot face 200 biserici in Bucuresti in care sa incapa 20.000-30.000 oameni, nu 5000 cat in preconizata catedrala.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.02.2010, 18:58:11
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca este asa cum spui tu. Ma gindeam ca PF la asta se si gindeste probabil la un singur neam( nu la doua, ai dreptate) care a aderat la UE si care-i obligat prin lege sa fie tolerant cu tot ce vin ei pachet
frate poporul roman a fost totdeauna tolerant cu cei ce nu i-au cerut sufletul. a fost cu cei ce l-au tulburat intrasigent.nu legile ne fac toleranti ele ne obliga sa le respectam .toleranta vine din intelegere .catedrala e necesara avand in vedere ca 50 ani comunistii au incercat sa ne schimbe in liber cugetatori si nu a reusit nu ne va schimba nimeni chiar daca din cei 80 de procente doar 10 sunt practicanti .asta nu inseamna ca neam pervertit cu totii. sa ne aducem aminte de ilie PROOROCUL care a crezut ca e singurul ramas dar DUMNEZEU ia raspuns ca mai are5000 de credinciosi dar sa folosit doar de el sa intoarca poporul .daca va uitati in manastiri veti vedea ca sumt pline si in afara de cele istorice sau contruit altele noi care au vietuitori.va plingeti ca nu are cine sa vina in aceasta catedrala?daca nu veti merge voi nu inseamna ca nu se va duce nimeni.ce va deranjeazacel mai mult constructia sau ca se va ridica o noua biserica.are grija DUMNEZEU DE LUCRAREA LUI VOI VEDETIVA DE SUFLETUL VOSTRU.HRISTOS E CAPUL BISERICII AL CARUI TRUP ESTE SI EL IN CHIP NEVAZUT POARTA DE GRIJA EI CHIAR DACA NU-L VEDETI NU INSEAMNA CA NU E ASA.HAR PACE SI MILA DE LA HRISTOS DOMNUL TUTUROR
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 22:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41