Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 03.09.2012, 16:14:11
luciamanta luciamanta is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Mesaje: 52
Smile Părintele Ciprian

Și eu am fost la Părintele Ciprian pentru îndrumare și spovedanie, vineri pe 31.08.2012 și dumnică, 02.09.2012, am schimbat câteva doar cuvinte cu dânsul, deoarece era o mare de oameni care aștepa de fiecare dată, iar eu aveam multe de spus. M-a chemat la spovedanie săptămâna aceasta, dar vreau să subliniez faptul că părintele s-a uitat atent și blând în ochii mei și apoi, de câteva ori la rând, mi-a strâns mult, mult de tot, aproape pâna la durere, mâna dreaptă. L-am rugat apoi să o primescă pentru îndrumare și spovedanie și pe mama mea si a fost de acord să vină chiar azi, la ora 9.00 la Bisericuța Paraclis care învecinează locul unde va urma să fie construită Catedrala Mântuirii Nemului.
După ce am revenit acasă, am avut multă energie și voie bună, iar starea mea de spirit a fost incredibil de îmbunătățită.
Stau și mă gândesc cu bucurie la vorbele spuse de părintele Ciprian și mai ales la strângerea de mână. Ce rol o fi avut?
Am lecturat cu mare interes tot ceea ce s-a discutat aici, am descoperit multe lucruri interesante, oameni diferiți, puncte de vedere diferite, dar fiecare face așa cum crede de cuviință, așa cum îl luminează Bunul Dumnezeu.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 03.09.2012, 19:24:49
andreea h's Avatar
andreea h andreea h is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Doamne ajuta!
Sa-ti fie de folos conversatia si sfaturile parintelui!
Sa intelegem ca parintele se afla la Bucuresti si va fi gasit si pe parcursul acestei saptamani la Paraclis?
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata."
Reply With Quote
  #83  
Vechi 03.09.2012, 21:05:09
luciamanta luciamanta is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea h Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Sa-ti fie de folos conversatia si sfaturile parintelui!
Sa intelegem ca parintele se afla la Bucuresti si va fi gasit si pe parcursul acestei saptamani la Paraclis?
Andreea, parintele Ciprian este pana joi, 06.09.2012, in Bucuresti, dupa care va pleca la Manastirea Sihastria. Incepand cu ora 9 poate fi gasit marti si miercuri la Paraclisul mentionat de mine in postarea anterioara.
Sanatate si spor in toate!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 03.09.2012, 22:26:35
andreea h's Avatar
andreea h andreea h is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Multumesc frumos pentru informatii!
Sanatate si multe bucurii!
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata."
Reply With Quote
  #85  
Vechi 05.09.2012, 19:54:01
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Pana la urma, joi, pe 6 sept 2012 va fi in Bucuresti sau va pleca spre Manastirea Sihastria? Ori va pleca vineri? Pana cand sta acolo? Stie cineva?

Multumesc!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 06.09.2012, 09:53:25
luciamanta luciamanta is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Mesaje: 52
Implicit

Tinutza, notează te rog, numerele de telefon ale dnei Petcu Carmen de la Paraclis: 0727278789 sau 0722275200. Dna Petcu iti va spune exact programul părintelui Ciprian.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 06.09.2012, 11:31:02
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Multumesc mult Luciamanta!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 10.09.2012, 11:35:13
marina1983 marina1983 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2012
Mesaje: 11
Implicit impresie Parintele Ciprian

Am fost si eu la Parintele, iar comentariile sau comentariul negativ dinainte mi se pare subiectiv. In niciun caz parintele nu are telefon de ultimul tip, raspunde la el pentru ca multi enorioasi din toate orasele tarii ii dau sms sau il suna pentru a-l intreba cand il gasesc la Paraclis.Da, stai f putin acolo, dar iti da un sfat, te impinge cumva spre mai multa rugaciune, mai mult post. Nu te duci acolo si ii insiri toate problemele tale si iti da solutia pentru toate. Din cate am observat eu, trebuie sa te duci de mai multe ori, la dezlegari, sa mai vorbesti cu dumnealui etc.

Asa ca, oricui are nevoie de un sfat, de o vorba buna, de o indrumare, Parintele Ciprian este persoana potrivita. Nu va luati dupa ce mai spune unul sau altul ca nu-i adevarat.

si da, bucurestenii ar trebui sa se simta norocosi ca un asemenea Parinte vine atat de des in capitala.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 11.09.2012, 11:20:50
marina1983 marina1983 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2012
Mesaje: 11
Implicit cand revine Parintele?

Am fost joia trecuta la Paraclis si doamna de la lumanari mi-a spus ca parintele se intoarce dupa 15, dar aici am citit ca altcuiva i-a transmis ca vine dupa 10. Daca stiti cumva daca este de acum la biserica, va rugam sa ne anuntati si pe noi aici, pe forum!Multumim
Reply With Quote
  #90  
Vechi 11.09.2012, 13:55:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marina1983 Vezi mesajul
Am fost joia trecuta la Paraclis si doamna de la lumanari mi-a spus ca parintele se intoarce dupa 15, dar aici am citit ca altcuiva i-a transmis ca vine dupa 10. Daca stiti cumva daca este de acum la biserica, va rugam sa ne anuntati si pe noi aici, pe forum!Multumim
Incercati incepand de joi .13 sept.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bolnav, ciprian, parinte, sihastria

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Ciprian Gradinaru de la Man Sihastria tinutza Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.04.2017 17:07:55
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 23:32:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 13:16:34
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 23:22:29