Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 20.11.2017, 23:15:34
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In istoriile gresite pe care te lauzi ca le citesti probabil nu scrie de rebeliunea legionara si evreii omorati de acestia. Adrian a spus si de Bucuresti, adica de aceste victime, care nu aveau nicio legatura cu Antonescu, de aceea am scris ce am scris.
acum vrei sa-ti tin un curs si despre asa zisa rebeliune legionara? nu a existat asa ceva, a fost o lovitura de stat a lui antonescu, care ceruse si obtinuse acordul german. evenimentele au inceput in piata palatului unde armata a deschis focul impotriva civililor, foc in plin, printre morti au fost copii si femei, mergi la biblioteca si citeste presa vremii, cenzura era draconica, dar n-au putut ascunde chiar tot. sunt date oficiale oferite de ministerul de interne. exista si pseudo-victime facute de legionari, 3 cadavre ale unor "soldati" inhumate cu onoruri militare, dar nu li se da nici numele si nici nu au participat familii ale acestora, evident falsuri teatrale.

legionarii si-au asumat crimele, cu doua exceptii, iorga si madgearu, dar asupra acestor doua asasinate planeaza si astazi multe incertitudini.
  #82  
Vechi 21.11.2017, 19:34:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Mi se pare ca nu au nici ei decat de vreo douazeci de ani, ca si cei din Romania.
Ma gandesc ca daca as fi fost un pic mai inspirat ziceam ca ala cu Antonescu e doar unul dintre motive, nu singurul.
Dar acum, asta e, ai castigat. E aiuristica.
Se pare ca nu a avut nicio legatura, se vede ca decizia a fost luata in alta tara, unde nici nu stiu daca auzisera de Antonescu.
  #83  
Vechi 21.11.2017, 19:55:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
acum vrei sa-ti tin un curs si despre asa zisa rebeliune legionara? nu a existat asa ceva, a fost o lovitura de stat a lui antonescu, care ceruse si obtinuse acordul german. evenimentele au inceput in piata palatului unde armata a deschis focul impotriva civililor, foc in plin, printre morti au fost copii si femei, mergi la biblioteca si citeste presa vremii, cenzura era draconica, dar n-au putut ascunde chiar tot. sunt date oficiale oferite de ministerul de interne. exista si pseudo-victime facute de legionari, 3 cadavre ale unor "soldati" inhumate cu onoruri militare, dar nu li se da nici numele si nici nu au participat familii ale acestora, evident falsuri teatrale.
legionarii si-au asumat crimele, cu doua exceptii, iorga si madgearu, dar asupra acestor doua asasinate planeaza si astazi multe incertitudini.
Era vorba de implicarea lui Antonescu in pogromul de la Bucuresti. Dar acele ucideri au fost facute de legionari, care se luptau cu trupele lui Antonescu. Nu stiu de ce negi rebeliunea legionara, nimeni nu o neaga, nici macar adeptii legionarilor. Eu am citit tot ce sustin acestia, ei neaga ca ar fi fost un pogrom. E fals ceea ce sustin, neaga evidenta. In schimb o parte din sustinatorii legionarilor nu neaga nimic, sustin ca e vina lui Horia Sima, care a schimbat in rau leguinea dupa moartea lui Codreanu.
Dar vorbim despre ale lucruri, era vorba doar de implicarea lui Antonescu in pogrom, lucru care nu a existat, evident.

Last edited by catalin2; 21.11.2017 at 21:28:34.
  #84  
Vechi 21.11.2017, 20:09:36
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca nu a avut nicio legatura, se vede ca decizia a fost luata in alta tara, unde nici nu stiu daca auzisera de Antonescu.
Din cate am auzit, si de la Vatican a venit o circulara. Prin 1997 sau 1998.
Pana atunci nicio biserica neoprotestanta nu avea cruce pe frontispiciu, insa de atunci incoace, aproape toate.

Last edited by Penticostalul Traditional; 21.11.2017 at 20:12:32.
  #85  
Vechi 21.11.2017, 20:13:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Din cate am auzit, si de la Vatican a venit o circulara. Prin 1997 sau 1998.
Pana atunci nicio biserica neoprotestanta nu avea cruce pe frontispiciu, insa de atunci incoace, aproape toate.
Pare un fel de gluma, dar nu inteleg deloc ce vrei sa spui.
  #86  
Vechi 21.11.2017, 20:25:18
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pare un fel de gluma, dar nu inteleg deloc ce vrei sa spui.
Stai liniștit, s-ar putea să fie doar că îți lipsește simțul umorului (în cel mai fericit caz).
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #87  
Vechi 21.11.2017, 21:06:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Stai liniștit, s-ar putea să fie doar că îți lipsește simțul umorului (în cel mai fericit caz).
Eu incerc sa te evit, de aceea nu-ti comentez aproape niciodata mesajele. Te rog sa te abtii d ela ironiile tale ieftine, eventual, daca nu poti rezista, sa le incerci pe familia ta sau apropiatii tai. Altfel o sa raportez fiecare mesaj de acest gen, asa cum o sa fac si cu acesta.
  #88  
Vechi 21.11.2017, 21:12:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Dar nu era o ironie, nici ieftină, nici scumpă.

Ci doar o constatare a unei stări de fapt.

Respectiv, că nu ai simțul umorului. Pe care, chiar, nu-l ai.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #89  
Vechi 21.11.2017, 21:21:39
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era vorba de implicarea lui Antonescu in progromul de la Bucuresti. Dar acele ucideri au fost facute de legionari, care se luptau cu trupele lui Antonescu. Nu stiu de ce negi rebeliunea legionara, nimeni nu o neaga, nici macar adeptii legionarilor. Eu am citit tot ce sustin acestia, ei neaga ca ar fi fost un progrom. E fals ceea ce sustin, neaga evidenta. In schimb o parte din sustinatorii legionarilor nu neaga nimic, sustin ca e vina lui Horia Sima, care a schimbat in rau leguinea dupa moartea lui Codreanu.
Dar vorbim despre ale lucruri, era vorba doar de implicarea lui Antonescu in progrom, lucru care nu a existat, evident.
nu exista niciun pogrom in timpul rebeliunii. dupa venirea comunistilor s-au facut mai multe procese inclusiv cel cu masacrul de la abator, a reiesit ca a fost o inventie si s-a renuntat la acuzatii.

oricine poate afla adevarul studiind presa vremii. la biblioteca academiei din bucuresti, dar din cate stiu si sectiile din cluj si iasi au colectiile, exista inca presa de atunci. trebuie cautate ziarele de centru, timpul si universul sunt cele mai importante, curentul lui seicaru a fost 100% cu antonescu si nu a publicat nimic. vezi cronologia faptelor, vezi ce a publicat ministerul de interne, vezi mortii. apoi incepi sa citesti marturiile celor implicati, memoriile altora, etc. e simplu, oricine a fost interesat si a studiat partea aceea de istorie intelege foarte repede ce a fost.

si bomboana, procesul lui antonescu cand el insusi, cu gurita lui, recunoaste tot.
  #90  
Vechi 21.11.2017, 21:34:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dar nu era o ironie, nici ieftină, nici scumpă.
Ci doar o constatare a unei stări de fapt.
Respectiv, că nu ai simțul umorului. Pe care, chiar, nu-l ai.
Al doilea mesaj raportat.
Subiect închis