Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2007, 21:07:24
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Sunt atatia oameni singuri in jurul nostru. Cu siguranta, au nevoie de noi cei care ii putem ajuta intr-un fel sau altul. Singuratatea este o apasare mare, mai ales pentru cei batrani. Este foarte raspandita si de multe ori asociata cu tristetea. Ce remedii pentru singuratate ati tinerilor singuri pe de o parte si celor in varsta pe de alta parte?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2007, 12:44:13
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Iosif,cum te gandesti tu la toti...:)!Uite cate suflete bune gasesti pe acest Forum...:)!
Eu as spune asa.De fiecere data cand vezi pe cineva singur si tu ai putin timp liber,NU-L OCOLI.Opreste-te putin si da-i putina atentie,intreaba-l de sanatate,de tinerete daca e batran(batranilor le place sa-si aduca aminte de aceasta),de prieteni daca e tanar,incurajeaza-l daca vezi ca sufera,cauta sa-l ajuti intr-un fel sau altul,depinde de situatie.Daca e tanar,cauta sa vezi ce l-a facut sa ajunga la acest sentiment,de tristete,povesteste-i tu ceva(daca nu-ti poate spune ce-l doare)ca sa-i distragi atentia de la acele ganduri pe care le are,si CU SIGURANTA va uita si vei descoperi ca si tu ai facut ceva bun si ca si el se va simti mai bine...:).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2007, 10:36:33
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

exista multa lume singura.....e o viata dura, care il schimba pe om....din pacate de cat sa dau peste cine nu stiu...mai bine stai singur..totusi trebuie sa traim in societate si cam trist ca din cauza unora sau altora...oamenii se izoleaza:hmmm:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.06.2007, 10:36:34
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

:D:D:D Oamenii nu sunt niciodata intradevar singuri.Dumnezeu este pretutindeni cu ei daca fac voia Lui.Daca nu,oricum El este omniprezent.Poate fi mai greu de acceptat pentru unii ndedezvoltati spiritual,dar acesta e adevarul,si un parinte de pe muntele Athos spunea ca nu e niciodata singur,ci Dumnezeu si Ingerii si Sfintii sunt cu el.Desigur,si el este acum un sfant pentru ca s-a nevoit si a dus o viata de smerenie si inchinaciune si fapte bune.Iertati-ma dar nu mai stiu cum il cheama.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.06.2007, 13:10:14
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Oamenii se departeaza unii de altii tocmai pt. ca A DISPARUT DRAGOSTEA din sufletul fiecaruia...???.Cine se mai ocupa acum de aproapele,de cel de langa el,de copii,de frati,de parinti,de bunici...????
AVEM TREABA MULTA...;)!Avem nevoie de MAI MULTI BANI,AM ATATEA GRIJI...???!Ce mananc azi,cu ce ma imbrac azi,trebuie sa-mi schimb coafura,trebuie sa-mi cumpar masina noua,sa-mi fac alta casa,s.a.Cum sa mai am grija si de altii?Nu sunt destul de ocupat...????
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.06.2007, 13:24:44
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

E adevarat, cand esti cu Dumnezeu nu esti niciodata singur. Insa de foarte multe ori avem nevoie sa-L impartasim pe Dumnezeu. E ceva firesc, Dumnezeu a spus ca nu e bine ca omul sa fie singur.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.06.2007, 14:53:30
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Cui ii pasa de cei tristi si insingurati ?
Cati oameni sunt langa astfel de persoane ?
Cati inteleg astfel de persoane SI CAUTA SA-I AJUTE ?
Putini ,foarte putini sunt aceia care dau o mica atentie acestor persoane .
Am constatat acest fspt , urmarind astfel de persoane .
Cei tineri insingurati si tristi au nevoie de foarte mare atentie si de intelegere . Sa nu ii critici , nu sa incerci sa le dai sfaturi , ca de sfaturi sunt satui . Nu ?
Eu cred ca acesti tineri au nevoie de iubire , intelegere si cel mai mult au nevoie de un prieten adevarat si loial .
Datorita meseriei mele cunosc si persoane in varsta , care nu au pe nimeni . Cand merg la dansii acasa , ma asteapta ca pe un musafir si nicidecum ca pe o persoana care vrea sa le ofere serviciile cerute de ei .
Eu ma imprietenesc din start cu dansii si inecet , incet imi devin prieteni , nu numai simpli clienti .
Nu am profitat niciodata de un batran , dimpotriva am fost sensibilizata de varsta si de viata dansilor .
Cunosc suferinta si durerea multora ,dar nu le-am intors spatele niciodata si nici nu o voi face nici pe viitor .
Am cautat sa-i inteleg sa-i ajut cum pot .
Am fost in vizita cu ceva timp la un azil de batrani din Judetul Hinedoara .
Am vazut atatea durere in ochii acelor oameni , ca in ziua aceea nu am mai fost buna de nimic . M-a afectat tare rau situatia in care se aflau .
Au nevoie de multe lucruri , dar cel mai mult au nevoie de iubire si sa stranga pe cineva in brate .
Ati luat vreodata de mana sau ati imbtatisat vreodata un batran necunoscut ?
Daca nu , incercati s-o faceti si o sa vedeti ce simtiti .
Poate v-ati pus intrebarea . Oare simte acelasi lucru pt parintii ei ?
Da , dar numai pt mama mea , tata nu am . A murit cu mult timp in urma .
Doresc sa le fiu aproape si sa-i ajut cu ce pot , dar de la 500 de km ce pot face ?
Nu vreau sa credeti ca ma cred o sfanta , nu . Sunt un om obisnuit , asa cum ar trebui sa fie multi oameni din aceasta tara .
In primul rand orice om trebuie sa creada cu adevarat in Dumnezeu si apoi trebuie sa aiba un suflet curat si nobil .




Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.06.2007, 15:41:11
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cu ani in urma , cineva era singur si bolnav .Era iarna si ninsese mult , nici nu putea sa deschida usa , era in varsta .
N-a durat mult si cineva a batut la usa :

"Am venit , ti-am adus lemne si ceva de mancare , a zis femeia .
Am visat o femeie care mi-a spus sa vin la tine ca ai nevoie de multe si esti bolnava "

Frumos , ce ziceti ? Eu m-am cam tulburat cand am auzit :).

Asa ca am nadejde ca Dumnezeu si Maica Domnului nu ne va lasa .
Toti vom avea nevoie candva de cineva .

E bine sa ajutam si noi ,daca se iveste ocazia , sau ar trebui s-o cautam ,nu stiu !

maria
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.06.2007, 22:23:57
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

oamenii sunt de vina ca anumite persoane sunt singure. snguratatea este cel mai mare dusman al oamenilor. consider ca noi, societatea, suntem raspunzator pt fiecare suflet care se sinucide. din pacate statul nu da importanta acestui lucru...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.06.2007, 14:09:11
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Catalina,pot spune eu ce simt batranii din Azile cand sunt imbratisati,sarutati si transmitandu-le o parte din bucuria ta...:).Le dau lacrimile...???.Aceste lucruri ii impresioneaza PANA LA LACRIMI...???.Ce poate fi mai frumos,:)decat sa vezi ca ai bucurat macar pt.cateva momente pe cineva care se simte singur...???.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
singuratatea eudiana Generalitati 85 06.06.2012 22:28:59
Singuratatea Rodica50 Intrebari utilizatori 20 15.10.2010 16:57:44
singuratatea Bogescu Pocainta 6 22.11.2008 19:00:03