Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2015, 15:38:30
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit Trepte spre vindecarea-mi personala...

Doamne Ajuta! Citesc sfaturile de pe acest site de ani de zile. Mi-am facut cont abia azi pentru ca tot mai acut simt ca trebuie sa-mi impartasesc povestea de viata. Poate veti interveni si cu sugestii pentru mine, cu suport de orice fel.................

Last edited by oitza ratacita; 10.11.2015 at 23:32:47.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2015, 16:00:39
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

.................................................. ...............................

Last edited by oitza ratacita; 10.11.2015 at 23:33:55.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2015, 16:50:22
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Doresc sa va cer tuturor indrumare. Eu de o luna si putin, de cand am ales sa duc o viata curata in post si in rugaciune trec prin stari ciudate, oboseala, dureri fizice, uneori deznadejde si ganduri anapoda, felurite ispite, evenimente care ma opresc din rugaciune. Vi s-a intamplat? cum procedati?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2015, 22:07:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Doresc sa va cer tuturor indrumare. Eu de o luna si putin, de cand am ales sa duc o viata curata in post si in rugaciune trec prin stari ciudate, oboseala, dureri fizice, uneori deznadejde si ganduri anapoda, felurite ispite, evenimente care ma opresc din rugaciune. Vi s-a intamplat? cum procedati?
Parintele Cleopa avea o vorba care o repeta de atat de multe ori incat aproape ca aducea pe bietul mirean in pragul disperarii: "Rabdare; rabdare; rabdare; rabdare; rabdare..."
Dupa "o luna si putin", la ce mari schimbari ne putem astepta. E clar ca ele vor aparea si e si mai clar ca "simptomele" se manifesta deja, dar e nevoie de mai mult de-atat, pentru ca in trecutul nostru sunt acele "cutume" care ne trag inapoi. Prin nevointa si smerenie, Dumnezeu ne va da puterea sa trecem peste toate si mai ales, ne va darui "cele bune si de folos"! Nu te (mai) gandi ca cineva ti-ar fi facut "vraji"... Chiar de-ar fi asa, tu ramai in voia lui Dumnezeu si fii incredintata ca nimic nu poate egala vreodata mila, puterea si bunavointa Lui. Restul e... tacere. Incearca sa nu vorbesti despre ceea ce ti-ai propus, fiindca vei avea mari piedici in calea ta, si daca nu esti extrem de puternica in ceea ce faci, vei pierde tot si te vei risipi. Vrei sa ajuti, sa tii post, sa iubesti pe aproapele si pe Dumnezeu? Fie tie dupa voia ta, dar nu vorbi nimanui despre asta, fiindca vei avea ispite extrem de mari. Spune gandul tau, Preasfintei Fecioare, care stie bine ce-ti lipseste, si increde-te in ajutorul ei, fara sa faci un "troc" cu sfintii si cu Dumnezeu, in sensul "Vezi, Doamne, eu iti dau asta, iar Tu TREBUIE sa-mi dai asta!" In osteneala noastra, doar smerenia este cea care aduce izbanda si izbavirea, nicidecum parerea ca, pentru ceea ce facem... meritam sa primim. NU! Concret, ceea ce meritam este doar osanda, iar daca nu se intampla asa, este doar milostivirea lui Dumnezeu nicidecum vrednicia noastra. Priveste in interiorul tau cu toata onestitatea si vezi ceea ce vede Dumnezeu. Numai asa "poti tine mintea in iad"! Constientizand ca NU MERITI, vei primi insutit. NU ALTFEL!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2015, 22:39:38
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Va multumesc pentru sfaturile dvs. Sunt valoroase pentru mine.
Am rabdare, invat sa am si mai multa rabdare, merg inainte cu credinta in ceea ce mi-am propus, nu pt o zi, o luna ci pentru totdeauna. Asa este intentia mea. Si nu pentru ca astept ceva concret in schimb ci pentru ca aceasta e calea. Nu cer recompensa, in rugaciune caut linistea sufletului si doar asa o gasesc.
Aveti dreptate, ispitele sunt multe si uneori cad. O cumplita durere de cap nu-mi da pace decat rar. Intr-o zi apare irascibilitatea, alta zi lenevia, oboseala, alta zi cine mai stie ce...si ma abat uneori, pt cateva ore.
Am vorbit cu 2-3 apropiati despre framantarile mele, nu e bine deci.
Repet in gand la nesfarsit, pe drum sau in timpul lucrului ”Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa” ori ”Doamne, numai tu Singur ma poti ajuta, ajuta-ma sa-Ti slujesc Tie dupa voia Ta”.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.06.2015, 19:45:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Hristos a înviat, Ana, bucuria mea !

Știu că poate îți pare exagerat ce îți voi scrie, dar îți scriu din suflet.

Ana, te iubesc mult, și sufăr împreună cu tine, pentru suferința ta. Te iubesc, ca o surioară a mea, în Hristos.

Uite ce își spun eu ticălosul și nevrednicul:

Catisme să nu mai faci niciodată, decât cu binecuvântarea unui duhovnic la care să mergi cel puțin un an. Fiindcă demult ești sub asediu demonic și cu cât citești catisme, cu atât se vor abate mai puternic asupra ta, cerută fiind de ei, de la Dumnezeu. Dar toate sunt spre mântuirea ta, altfel, Dumnezeu nu le-ar permite vărjmașilor să te atace. Psaltirea, este "sabia și biciul Duhului Sfânt contra duhurilor necurate", spune Sfinții Părinți.

Fă rugăciunile dimineții și citește Paraclisul Maicii Domnului în fiecare zi. Duminica adaogă și un Acatist, care vrei tu, preferabil al Buneivestiri, al Sfinților Ioachim și Ana sau al Sfântului Nicolae. Să citești din Noul Testament câte un capitol pe zi, și când mai ai timp și poți, din cărți scrise de Sfinți canonizați, ai Bisericii celei fără erezie, Ortodoxe.

Ține post mai departe, miercurea și vinerea, și facă poți și lunea. În fiecare zi de post, (cel puțin, dacă nu chiar în fiecare zi) să ai bani pregătiți să dai la orice cerșetor care îl întâlnești în calea ta, sau boschetari sau oameni neputincioși, că sunt trimiși de Dumnezeu, și dacă îi miluiești, primești putere și har. În fiecare Duminică, să faci la fel. Câte un leu la fiecare, nu contează dacă îi bănuiești că sunt fumători, nu dai lor, ci la Hristos le dai, și Hristos îți va da folosul mântuitor.

Să mergi la preot, să îți citească rugăciuni de dezlegare de blesteme și de farmece, să ceri să vină preotul, să facă Sfințirea Casei, în fiecare an, obligatoriu, și să participi la fiecare Sfântă Liturghie de Duminică. Să nu mai lipsești de la niciuna, niciodată în viața ta. Niciodată în viață, orice ar fi ! Știu de ce îți spun asta.

Spovedește-te și Împărtășește-te, în fiecare lună. Neaparat, în fiecare lună.

Când vei cunoaște sufletul, pe care ți-l va trimite Dumnezeu în curând spre căsătorie, să urmezi aceste sfaturi simple și curate, spre mântuirea voastră:

Sub nicio formă, să nu te mai culci cu el, să nu mai aveți relații intime, înainte de nuntă, nici dacă e foarte frumos, nici dacă îți promite orice, nu, niciodată, cu orice risc, trebuie să împlinești acest lucru! Promiteți că vei împlini acest lucru, altfel, te vei despărți și de el.

Să nu-i zâmbești mult, să nu fi foarte deschisă cu el și să nu vorbești mult cu el. Neaparat și asta. Să-i dăruiești în fiecare săptămână, câte ceva material, un cadouaș, simbolic, orice, până la nuntă, să-i dăruiești câte ceva, mereu.

Să nu te aștepți la explozii de sentimente și de dragoste la prima vedere, la emoții și fluturi în stomac, acestea sunt înșelări demonice, la nivelul hormonal, care are ca scop desfrânarea, curvia și căderea din har și virtuți.

Încă de la primele întâlniri, să-i spui, că vrei să vorbești cu el în vederea căsătoriei, să-i spui că nu vrei aventuri, că nu vrei să îți bați joc de el, și că vorbiți în vederea căsătoriei, altfel, dacă nu vrea să fie creștin și nu vrea să vă căsătoriți, să nu mai vorbești cu el. Să-i spui să-ți confirme, că și el e de acord să vorbiți în vederea căsătoriei, să-i spui cp asta e foarte important pentru tine.

Să vă sărutați foarte rar pe gură, preferabil niciodată până la căsătorie, niciodată pasional și îndelung, și cât mai preferabil, să nu rămâneți mult timp singuri, ca să nu cădeți în desfrânare, că atunci se ruinează totul. Să vă rugați împreună, în genunchi, tu cu capul acoperit. Să nu porți haine mulate și haine provocatoare niciodată, nici înainte, nici după căsătorie, oricât de frumoasă ai fi, și orice ai vrea să arăți, să porți preferabil fustă, așa îl vei face să te iubească și mai mult, pentru cumințenia ta, feminitatea și gingășia ta.

Dacă timp de 3 luni de zile, nu te cere de soție, calcă-ți peste orgoliu și cere-l tu pe el de soț. Faceți nuntă mică, fără băuturi alcoolice, decât vin, invitați duhovnicul la nuntă. Luați-vă nași preferabil un preot și preoteasa lui. Nunta în Biserică să o cereți Duminica, nu sămbăta.

Să nu folosiți anticoncepționale și alte metode de oprire de sarcină, niciodată. Chiar dacă nu ești așa sigură, că el e pregătit să fie tatăl copilului tău cu el, să rămâi însărcinată, după nuntă, la prima voastră unire intimă. Să nu-l lași să lepede sămânța jos niciodată, ci întotdeauna să o primești tu înăuntru. După ce rămâi însărcinată, preferabil să nu mai aveți uniri intime, până după lăuzia ta, la 40 de zile, după naștere. Sfinții Părinți, spun chiar că primi 2 ani, cât alăptezi, să nu mai ai uniri intime. Dar dacă nu vei putea, măcar până la 40 de zile, după naștere și după citirea rugăciunilor de preot, ale dezlegării și curăției, de după naștere.
Dacă nu poate el, să reziste atât, e din cauza puținei lui credințe, că nu va-ți rugat mult împreună, atunci, doar cu multă rugăciune, să-l primești la unire intimă, doar primele 4 luni de sarcină. La începutul lunii a 5-a, până la 40 de zile după naștere, să nu-l mai primești, cu orice risc, sub orice circumstanțe, obligatoriu. Pentru sănătatea copilului vostru.

Înainte și după ce rămâi însărinată, (ambele după nuntă) să-i spui ca regulăa Bisericii, a Sfinților Părinți, de la Hristos lăsată, prin Duhul Sfânt, în Tatăl, Dumnzeu Treime, prăznuit azi, 1 iunie 2015, că unirea intimă, trebuie să fie DOAR și STRICT numai marți și joi. Niciodată în alte zile. De luni noaptea de după ora 12, când începe ziua de marți, până marți noaptea la ora 12 înainte de începerea zilei de miercuri și de miercuri noaptea de la ora 12, decând începe joia, până joi noaptea înainte de ora 12, când începe vinerea. Niciodată în cele 4 mari posturi de peste an. Să nu faceți sodomie și să nu spurcați gura, cu care vă rugați. Trupul vostru să-l faceți Templul Duhului Sfânt, cum spune Scriptura.

Să nu-l cicălești, să nu-l întărâți la ceartă, să nu insiști, să nu-l minți niciodată, să nu râzi de el, sau dacă râzi, să-l săruți să să-l mângâi, să-l încurajezi, să-l susții, să-l motivezi, să-i vorbești despre idealuri, țeluri, scopuri, pe care să le faci împreună cu el, pentru viitor, și să vă rugați pentru ele, să le cereți de la Dumnezeu. Împreună veți fi UNA, două suflete întrun singur trup. Să-l cinstești mai mult decât pe copilul vostru, căci copilul va crește și va pleca, dar voi veți îmbătrâni împreună și vă veți avea unul pe altul.

Să nu iei niciodată un bărbat divorțat, ci numai un bărbat văduv, sau singur, niciodată căsătorit, să aveți amândoi același duhovnic, la care să vă spovediți pe rând, dar de fiecare dată împreună. Vizitați Sfinte Mănăstiri, cu mașina sau trenul, dați pomelnice, pentru voi și familiile voastre, duceți milostenie la mănăstiri, făină, ulei, orez, și altele asemenea, continuaiți să miluiți pe săracii care-i întâlniți, preferabil să vă faceți canonul de rugăciune împreună, din Acatist, fiecare câte un condac și un icos. Rugăciunile de dimineață, separat.
Să nu te căsătorești, decât cu un ortodox.

Acestea sunt treptele de vindecare a ta personală. Acestea te vor ajuta la curățire. Mai sunt trepte, mai sus, după curăție, despătimire, luminare, neprihănire, îndumnezeire, dar nici eu nu le cunosc, decât puțin, teoretic, că și eu sunt la curățire.

Fă ce ți-am scris, surioară preaiubită, împlinește acestea și vei fi vie. Cu cât vei împlini mai puțin din ce și-am scris, cu atât mai departe vei fi de har, și de Împărăția Cerurilor. Cu cât nu vei urma acestea, cu atât îți va fi mai greu.

Iartă-mă dacă te-am smintit.

Al tău frate, împreună slujitor, de la Domnul, pomenește-mă. Dumnezeu să ne ajute și să ne ierte. Slavă Domnului pentru toate.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.06.2015, 22:24:19
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Hristos a înviat, Ana, bucuria mea !
Știu că poate îți pare exagerat ce îți voi scrie, dar îți scriu din suflet.
Ana, te iubesc mult, și sufăr împreună cu tine, pentru suferința ta. Te iubesc, ca o surioară a mea, în Hristos.
Va multumesc si va apreciez pt dragostea cu care ma intampinati si ma povatuiti.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Uite ce își spun eu ticălosul și nevrednicul:
Catisme să nu mai faci niciodată, decât cu binecuvântarea unui duhovnic la care să mergi cel puțin un an. Fiindcă demult ești sub asediu demonic și cu cât citești catisme, cu atât se vor abate mai puternic asupra ta, cerută fiind de ei, de la Dumnezeu. Dar toate sunt spre mântuirea ta, altfel, Dumnezeu nu le-ar permite vărjmașilor să te atace. Psaltirea, este "sabia și biciul Duhului Sfânt contra duhurilor necurate", spune Sfinții Părinți.
Ma speriu putin citind astaa. Ma credeti ca ma linistesc mult citind Psalmii? Citesc o singura Catisma seara. I-am zis parintelui caruia m-am spovedit dar nu a zis nici ca e bine nici ca nu. I-am zis si parintelui de la Manastirea Sihastria Raraului, nici dumnealui nu m-a oprit. Am citit pareri si pareri, dar eu de cand citesc Psalmii nici macar nu mai visez noaptea; ceea ce e bine pentru ca aveam vise care mai de care, uneori le credeam premonitorii.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Fă rugăciunile dimineții și citește Paraclisul Maicii Domnului în fiecare zi. Duminica adaogă și un Acatist, care vrei tu, preferabil al Buneivestiri, al Sfinților Ioachim și Ana sau al Sfântului Nicolae. Să citești din Noul Testament câte un capitol pe zi, și când mai ai timp și poți, din cărți scrise de Sfinți canonizați, ai Bisericii celei fără erezie, Ortodoxe.
Asa voi face. Dar mi-e drag sa citesc cate un Acatist zilnic. Sper ca nu gresesc.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ține post mai departe, miercurea și vinerea, și facă poți și lunea. În fiecare zi de post, (cel puțin, dacă nu chiar în fiecare zi) să ai bani pregătiți să dai la orice cerșetor care îl întâlnești în calea ta, sau boschetari sau oameni neputincioși, că sunt trimiși de Dumnezeu, și dacă îi miluiești, primești putere și har. În fiecare Duminică, să faci la fel. Câte un leu la fiecare, nu contează dacă îi bănuiești că sunt fumători, nu dai lor, ci la Hristos le dai, și Hristos îți va da folosul mântuitor.
Postesc si lunea, uneori in toate zilele ca nu mi-e greu deloc cu asta. Cu datul la cersetori, sa stiti ca rar de tot le-am dat bani, ca sa nu incurajez cersetoria mai ales in randul copiilor rromi. Mi se rupe sufetul cand copiii cersesc iar gasca ii asteapta in spate. De fapt, acum imi vine ideea ca dandu-le si eu putin, ii salvez de la o bataie. Obisnuiesc sa duc paine, lapte si haine unor copii saraci ce locuiesc in satele de langa orasul meu.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Să mergi la preot, să îți citească rugăciuni de dezlegare de blesteme și de farmece, să ceri să vină preotul, să facă Sfințirea Casei, în fiecare an, obligatoriu, și să participi la fiecare Sfântă Liturghie de Duminică. Să nu mai lipsești de la niciuna, niciodată în viața ta. Niciodată în viață, orice ar fi ! Știu de ce îți spun asta.

Spovedește-te și Împărtășește-te, în fiecare lună. Neaparat, în fiecare lună.
Nu stiu daca la noi in zona Ardealului se citesc rugaciuni de dezlegare altele decat cele de la Sf. Maslu. La Sf.Maslu am fost de 4 ori in ultima luna.
Sfintirea Casei, aceasta este necesitate avand in vedere ca nu s-a facut niciodata.
Sfanta Liturghie de duminica e cea mai puternica stiu.
Da, referitor la Spovedanie si Impartasanie, la fel am fost indrumata.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Când vei cunoaște sufletul, pe care ți-l va trimite Dumnezeu în curând spre căsătorie, să urmezi aceste sfaturi simple și curate, spre mântuirea voastră:

Sub nicio formă, să nu te mai culci cu el, să nu mai aveți relații intime, înainte de nuntă, nici dacă e foarte frumos, nici dacă îți promite orice, nu, niciodată, cu orice risc, trebuie să împlinești acest lucru! Promiteți că vei împlini acest lucru, altfel, te vei despărți și de el.
Aici iarasi ma speriu nitel. In zilele noastre, in lumea asta libertina, la varsta asta, dupa ani petrecuti cu obisnuinta in desfrau...pare tare greu; insa nu imposibil!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Să nu-i zâmbești mult, să nu fi foarte deschisă cu el și să nu vorbești mult cu el. Neaparat și asta. Să-i dăruiești în fiecare săptămână, câte ceva material, un cadouaș, simbolic, orice, până la nuntă, să-i dăruiești câte ceva, mereu.
Zambitoarei si vorbaretei din mine ii va fi tare greu. Daruirea de cadoase are o semnificatie aparte?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Să nu te aștepți la explozii de sentimente și de dragoste la prima vedere, la emoții și fluturi în stomac, acestea sunt înșelări demonice, la nivelul hormonal, care are ca scop desfrânarea, curvia și căderea din har și virtuți.

Încă de la primele întâlniri, să-i spui, că vrei să vorbești cu el în vederea căsătoriei, să-i spui că nu vrei aventuri, că nu vrei să îți bați joc de el, și că vorbiți în vederea căsătoriei, altfel, dacă nu vrea să fie creștin și nu vrea să vă căsătoriți, să nu mai vorbești cu el. Să-i spui să-ți confirme, că și el e de acord să vorbiți în vederea căsătoriei, să-i spui cp asta e foarte important pentru tine.

Să vă sărutați foarte rar pe gură, preferabil niciodată până la căsătorie, niciodată pasional și îndelung, și cât mai preferabil, să nu rămâneți mult timp singuri, ca să nu cădeți în desfrânare, că atunci se ruinează totul. Să vă rugați împreună, în genunchi, tu cu capul acoperit. Să nu porți haine mulate și haine provocatoare niciodată, nici înainte, nici după căsătorie, oricât de frumoasă ai fi, și orice ai vrea să arăți, să porți preferabil fustă, așa îl vei face să te iubească și mai mult, pentru cumințenia ta, feminitatea și gingășia ta.

Dacă timp de 3 luni de zile, nu te cere de soție, calcă-ți peste orgoliu și cere-l tu pe el de soț. Faceți nuntă mică, fără băuturi alcoolice, decât vin, invitați duhovnicul la nuntă. Luați-vă nași preferabil un preot și preoteasa lui. Nunta în Biserică să o cereți Duminica, nu sămbăta.

Să nu folosiți anticoncepționale și alte metode de oprire de sarcină, niciodată. Chiar dacă nu ești așa sigură, că el e pregătit să fie tatăl copilului tău cu el, să rămâi însărcinată, după nuntă, la prima voastră unire intimă. Să nu-l lași să lepede sămânța jos niciodată, ci întotdeauna să o primești tu înăuntru. După ce rămâi însărcinată, preferabil să nu mai aveți uniri intime, până după lăuzia ta, la 40 de zile, după naștere. Sfinții Părinți, spun chiar că primi 2 ani, cât alăptezi, să nu mai ai uniri intime. Dar dacă nu vei putea, măcar până la 40 de zile, după naștere și după citirea rugăciunilor de preot, ale dezlegării și curăției, de după naștere.
Dacă nu poate el, să reziste atât, e din cauza puținei lui credințe, că nu va-ți rugat mult împreună, atunci, doar cu multă rugăciune, să-l primești la unire intimă, doar primele 4 luni de sarcină. La începutul lunii a 5-a, până la 40 de zile după naștere, să nu-l mai primești, cu orice risc, sub orice circumstanțe, obligatoriu. Pentru sănătatea copilului vostru.

Înainte și după ce rămâi însărinată, (ambele după nuntă) să-i spui ca regulăa Bisericii, a Sfinților Părinți, de la Hristos lăsată, prin Duhul Sfânt, în Tatăl, Dumnzeu Treime, prăznuit azi, 1 iunie 2015, că unirea intimă, trebuie să fie DOAR și STRICT numai marți și joi. Niciodată în alte zile. De luni noaptea de după ora 12, când începe ziua de marți, până marți noaptea la ora 12 înainte de începerea zilei de miercuri și de miercuri noaptea de la ora 12, decând începe joia, până joi noaptea înainte de ora 12, când începe vinerea. Niciodată în cele 4 mari posturi de peste an. Să nu faceți sodomie și să nu spurcați gura, cu care vă rugați. Trupul vostru să-l faceți Templul Duhului Sfânt, cum spune Scriptura.

Să nu-l cicălești, să nu-l întărâți la ceartă, să nu insiști, să nu-l minți niciodată, să nu râzi de el, sau dacă râzi, să-l săruți să să-l mângâi, să-l încurajezi, să-l susții, să-l motivezi, să-i vorbești despre idealuri, țeluri, scopuri, pe care să le faci împreună cu el, pentru viitor, și să vă rugați pentru ele, să le cereți de la Dumnezeu. Împreună veți fi UNA, două suflete întrun singur trup. Să-l cinstești mai mult decât pe copilul vostru, căci copilul va crește și va pleca, dar voi veți îmbătrâni împreună și vă veți avea unul pe altul.

Acestea sunt treptele de vindecare a ta personală. Acestea te vor ajuta la curățire. Mai sunt trepte, mai sus, după curăție, despătimire, luminare, neprihănire, îndumnezeire, dar nici eu nu le cunosc, decât puțin, teoretic, că și eu sunt la curățire.

Fă ce ți-am scris, surioară preaiubită, împlinește acestea și vei fi vie. Cu cât vei împlini mai puțin din ce și-am scris, cu atât mai departe vei fi de har, și de Împărăția Cerurilor. Cu cât nu vei urma acestea, cu atât îți va fi mai greu.

Iartă-mă dacă te-am smintit.

Al tău frate, împreună slujitor, de la Domnul, pomenește-mă. Dumnezeu să ne ajute și să ne ierte. Slavă Domnului pentru toate.
La ultima parte nu am niciun comentariu acum; pana voi ajunge acolo. Va fi greu dar daca e spre binele meu, asa va fi. Nu stiu de unde ar putea rasari un barbat asa rabdator si credincios...nu am prea avut ocazia sa intalnesc.
Mii de multumiri, frate drag! Sa-ti dea Domnul multa sanatate si tot binele. Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.06.2015, 00:06:32
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ana, am spus ce era de spus, Domnul să te miluiască. Să nu aștepți alt răspuns de la mine, că nu mai am ce să-ți spun. Vei împlini ce ți-am scris, sau nu. Hristos nu mântuiește cu forța pe nimeni. Deci nici eu nu te pot ajuta la mântuire cu forța. Nici nu vreau asta.

Cu mila Domnului toate. Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.06.2015, 07:15:14
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Nu stiu daca la noi in zona Ardealului se citesc rugaciuni de dezlegare altele decat cele de la Sf. Maslu. La Sf.Maslu am fost de 4 ori in ultima luna.
Sunt rugăciuni puternice de dezlegare, de pilda Moliftele Sfântului Vasile cel Mare.

Dar ce boală aveti de ati fost asa des la Sf. Maslu în ultima lună??
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.06.2015, 07:35:50
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Să-i dăruiești în fiecare săptămână, câte ceva material, un cadouaș, simbolic, orice, până la nuntă, să-i dăruiești câte ceva, mereu.
Serios??! De când moda asta să facă fata cadou băiatului asa hodoronc-tronc în fiecare săptămână? Ceva material, neaparat! Adică la asta "pun botul" băietii? scuzati expresia.

Citat:
Să vă sărutați foarte rar pe gură, preferabil niciodată până la căsătorie, niciodată pasional și îndelung
Bănuiesc ca sfaturile astea le dai din proprie experientă, adică, le si pui în practică, nu?
Citat:
să rămâi însărcinată, după nuntă, la prima voastră unire intimă.
mda, de parcă e după cum vrea unul sau altul.
Citat:
unirea intimă, trebuie să fie DOAR și STRICT numai marți și joi. Niciodată în alte zile. De luni noaptea de după ora 12, când începe ziua de marți, până marți noaptea la ora 12 înainte de începerea zilei de miercuri și de miercuri noaptea de la ora 12, decând începe joia, până joi noaptea înainte de ora 12, când începe vinerea.
Ai uitat să-i spui că n-are voie mai mult de 1 (una) dată pe zi!!! că asa scrie nu-stiu-unde. Adică nu se poate marti la 12:30 noaptea + marti la 5:30 dimineata + marti la 10:30 seara :D

Apropo, era o pildă bună pe tema asta, cu o femeie care tinea cu dintii de reguli de-astea, de ajunsese bărbat-su să se ducă în grajd la animale... să văd dacă o găsesc să ti-o recomand..

Citat:
Să nu iei niciodată un bărbat divorțat, ci numai un bărbat văduv, sau singur, niciodată căsătorit
Si ăstia divortati ce să facă săracii? vezi că la noi, la ortodocsi, si ei se pot re-căsători.
Nu mai pune bete-n roate cu reguli de-astea, că nu stii peste cine dai!
Poate să fie pâinea lui Dumnezeu si să fie divortat, iar altul văduv sau neînsurat să fie o mare pacoste.

Last edited by mirela.t; 23.06.2015 at 07:38:28.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare