Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.05.2013, 22:39:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Că poate ți-ar fi de folos să faci o rugăciune așa cum ai visat.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.05.2013, 02:27:12
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana-ancuta Vezi mesajul
Si eu am visat intr-o noapte ca am ajuns la mormanatul parintelui Arsenie Boca, am ingenunchiat acolo si m-am rugat. Oare ce sa insemne asta?
Te-ai gindit ziua ca vrei sa mergi acolo.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.05.2013, 04:12:48
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Sufletele care au afinități profunde se întâlnesc, se caută, se influențează nu doar în întâlnirile obișnuite, de pe stradă. Ci și prin intermediul unei cărți, al muzicii, al unei picturi, al unei rugăciuni...
Visele au multe rosturi, iar dacă visăm o persoană cred că putem fi siguri de un lucru: acea persoană e cu adevărat semnificativă pentru noi. În ce sens, asta e deja căutarea întru lămurire a fiecăruia.
În orice caz, când visăm un sfânt sau un cuvios la care avem evlavie, ne aflăm în cu totul altă stare sufletească decât atunci când visăm un monstru de om, se-înțelege...
Ce mă interesează pe mine atunci când am un vis luminos (nu neapărat numinos) este ce impact are visul asupra mea. Dacă visul mă face să îmi văd păcatele, defectele de caracter, neajunsurile și totodată îmi dă un zvâc oarecare de pocăință, de schimbare în bine, atunci sunt bucuros. N-am visat degeaba un mângâietor. Trist ar fi să visez un sfânt și să nu capăt pic de îmbunătățire a vieții mele...

În orice caz, cred că astfel de vise merită din plin să fie mărturisite duhovnicului. Nu neapărat pentru teama de înșelare, cât mai ales pentru a fructifica miezul lor trofic, binefăcător pentru suflet și pentru a lucra rodirea în faptele bune, în cele cuvenite vieții creștinilor.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 26.05.2013, 04:20:59
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Iată și 3 texte scurte care pot avea o legătură cu visul.
http://horvathliviu.wordpress.com/20...espre-numinos/

Dar mărturisirea sub epitrahil e de neînlocuit. E păcat ca visul acesta să fie lăsat să treacă topindu-se numai în gândurile noastre și prin fumul vremii...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.07.2013, 00:23:00
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Imi cer iertare daca gresesc, dar Parintele Cleopa spunea despre vise si vedenii, ca poate fi si inselare, un inger rau sub chipul unui Sfant, deci nu se poate sti sigur. Daca cititi se explica cum poate fi cu visele. De aceea trebuie si rugaciune.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 03.08.2013, 01:04:35
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Rugăciunea de dimineață a Părintelui Arsenie Boca

Doamne Iisuse Hristoase, ajută-mi ca astăzi toată ziua să am grijă să mă leapăd de mine însumi, că cine știe din ce nimicuri mare vrajbă am să fac, și astfel, ținând la mine, Te pierd pe Tine.

Doamne Iisuse Hristoase ajută-mi ca rugaciunea Prea Sfânt Numelui Tău să-mi lucreze în minte mai repede decât fulgerul pe cer, ca nici umbra gândurilor rele să nu mă întunece, că iată mint în tot ceasul.

Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi, că umblăm împiedicându-ne prin întunerec. Patimile au pus tină pe ochiul minții, uitarea s-a întărit în noi ca un zid, împietrind inimile noastre și toate împreună au făcut temnița în care Te ținem bolnav, flămând și fără haină, și așa risipim în deșertăciuni zilele noastre, umiliți și dosădiți până la pământ.

Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi. Pune foc temniței în care Te ținem, aprinde dragostea Ta în inimile noastre, arde spinii patimilor și fă lumină sufletelor noastre.

Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi. Vino și Te sălășluiește întru noi, împreună cu Tatăl și cu Duhul, că Duhul Tău cel Sfânt Se roagă pentru noi cu suspine negrăite, când graiul și mintea noastră rămân pe jos neputincioase.

Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi, că nu ne dăm seama ce nedesăvârșiți suntem, cât Ești de aproape de sufletele noastre și cât Te depărtăm prin micimile noastre, ci luminează lumina Ta peste noi ca să vedem lumea prin ochii Tăi, să trăim în veac prin viața Ta, lumina și bucuria noastră, slavă Ție. Amin.

Marturia părintelui Ghelasie Țepeș:
Parintii din manastire ne-au indemnat sa mergem civil, caci parintele era tare prigonit de Securitate, si nu-i mai trebuiau alte necazuri. Asadar, nu ne-am miscat din loc. Parintele a mai vorbit inca 10 minute, si a zis a doua oara: Mai calugarasilor haideti la mine!.Vazand ca nimic nu se intampla, ne-a strigat pe nume: Gherasim si Modest, voua va zic!.Cand am auzit asta, au inceput sa-mi tremure picioarele.In starea asta ne-am prezentat in fata parintelui. Eram foarte timizi, dar mai ales cand ne-a strigat pe nume si eu nu l-am vazut niciodata, am incremenit. Desigur ma stiam si pacatos in fata lui Dumnezeu si acestui om sfant, dar parintele s-a uitat asa la mine si mi-a zis: Mai, de ce tremuri?.Eu am tacut dansul a continuat: Nu-ti fie frica de mine.Uite, eu cunosc oamenii dupa chip, pentru ca am 3 facultati:medicina, teologia si artele plastice.Toate 3 licentele sunt strans legate una de cealalta. In timpul asta eu, ma gandeam exact asa (stiti, mintea omului nu sta o clipa): Pot sa fie toate scolile din lume, daca nu-i darul lui Dumnzeu, tot degeaba. Atunci parintele imi pune usor mana pe cap, ma mangaie si-mi spune: Asa-i mai, si darul lui Dumnezeu

Mărturie a părintelui Petru Vamvulescu din cartea Parintele Arsenie Boca Marturia mea:
Eram odată la Biserica din Drăgănescu pentru că numai acolo mi-a zis Părintele să-l caut și era multă lume. După ce am vorbit puțin cu părintele Arsenie, eu am rămas în spate, iar el s-a dus printre oameni, în față. Mă gândeam să alcătuiesc o rugăciune către Hristos și Maica Domnului, cu care să-i cuprind pe toți oamenii. Am formulat în gând așa: Doamne Iisuse, Hristoase miluiește-ne, pentru rugăciunile Sfintei Maicii Tale. Părintele a venit repede lângă mine și mi-a zis: Bine ai gândit. Și mi-a repetat rugăciunea, exact cum o spusesem eu în gând ! Eu săltam de bucurie ! Și m-am gândit să mai zic: Și pe mine, cel mai păcătos. Dar oare nu-i prea lungă ?, mă întrebam tot în gândul meu. Și Părintele iar a venit și mi-a zis ce am gândit: Poți să adaugi și pe mine, cel mai păcătos, deși îi cam lungă. M-am minunat ! Părintele s-a uitat la mine și mi-a zis: Am un telefon cu Dumnezeu fără fir

Last edited by tot-Laurentiu; 02.07.2015 at 19:41:27.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 04.12.2013, 17:31:22
mirel_b mirel_b is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2013
Mesaje: 12
Post sa ajutam la canonizarea parintelui Arsenie Boca

http://www.petitieonline.net/petitie/38760052
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca lore86 Mari Duhovnici si predicile lor 175 16.08.2023 13:17:46
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 18:02:21
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 12:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47