Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.12.2008, 18:58:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Rugaciunile si ascultatrea acatistelor Sfintilor alesi nu trebuie sa lipseasca chiar daca e si Apocalipsa.
Alin, incepi pe zi ce trece sa gandesti din ce in ce mai matur si profund. Simple si adevarate cuvintele tale. Ce bine de gandeam si eu la fel in urma cu 30 de ani !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2008, 06:44:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Miliarde de oameni sunt obisnuiti sa petreaca si sa deschida sampania la miezul noptii ,stiu si oameni credinciosi care fac asta.Evident este ca nu trebuie sarbatorit asa si manifestat asa.Acum sunt curios cum isi petrec crestinii de pe forumul acesta sau ce fac ei in ziua de revelion.Tare mult mi-as dori sa aflu si poate si cum ar trebui corect.Eu nu zic sa stam in biserica la 12 noaptea dar nici sa bubuim cu artificii.Doamne ajuta!
Anul trecut s-a organizat petrecerea dintre ani la noi la biserica in sala de festivitati, a fost f. frumos, ca in familie. Inainte de petrecere parintele a oficiat un Te Deum, slujba de multumire. In prima zi de Anul Nou a fost slujba cu Liturghia Sf. Vasile cel Mare si Moliftele. Am mai fost si in Romania la slujba din ziua de 1 Ianuarie, este un sentiment deosebit si este foarte bine zic eu sa iti incepi anul punandu-te sub aripa ocrotitoare a Domnului.

PS: anul acesta cred ca am sa stau acasa de Revelion, am auzit ca la biserica ar fi un fel de petrecere cu circuit inchis!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.12.2008, 13:36:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu sunt de parere ca e mai indicat sa nu ajungi in Biserica, in prima zi din an, daca ti-ai petrecut noaptea trecerii in noul an doar alaturi de verbul a bea. Imi este greu sa cred ca mai poti fi cu luare aminte la intreaga slujba.

Evident ca este indicat ca omul sa fie prezent in Biserica in prima zi din an, dar sa fie odihnit. Ce vreau sa spun prin asta? Ca e mai ziditor sa renuntam la jumatatile de masura. Multi stau pana dimineata la ospat si vin in Biserica sa motaie. Deci, de vom alege petrecere, atunci sa petrecem. Insa, de vom dori sa fim prezenti in Biserica, atunci sa renuntam la petrecere.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.12.2008, 00:35:15
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu sunt de parere ca e mai indicat sa nu ajungi in Biserica, in prima zi din an, daca ti-ai petrecut noaptea trecerii in noul an doar alaturi de verbul a bea. Imi este greu sa cred ca mai poti fi cu luare aminte la intreaga slujba.

Evident ca este indicat ca omul sa fie prezent in Biserica in prima zi din an, dar sa fie odihnit. Ce vreau sa spun prin asta? Ca e mai ziditor sa renuntam la jumatatile de masura. Multi stau pana dimineata la ospat si vin in Biserica sa motaie. Deci, de vom alege petrecere, atunci sa petrecem. Insa, de vom dori sa fim prezenti in Biserica, atunci sa renuntam la petrecere.


Da ,ai dreptate,totusi eu nu cred ca cineva credincios ,foarte credincios se imbata in seara de revelion si arunca artificii pe geam.Nu este nimic daca se bea un pahar de sampanie si se mananca o felie de tort dar de la asta si pana la manele si betie e drum lung.Ce parere aveti?
Eu voi asculta ca de obicei Acatistul Sf.Nectarie si Acatistul Mantuitorului Iisus Hristos dupa ce ciocnez un paharel de sampanie cu familia.

Mereu am avut un revelion linistit adica fara petreceri sau altceva cel putin eu,mi-a placut sa ma uit linistit la revelion la un cantec popular sau la o emisiune .

As vrea sa faceti un mic fragment cu activitatea voastra de Anul Nou,asa poate invatam unii de la altii.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.12.2008, 08:19:52
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oriunde isi va peterece noaptea dintre ani... cu mintea si inima la Domnul sa si-o petreaca!!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.12.2008, 05:43:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oare cum petrec isi noaptea de Anul Nou mai marii BOR? poate luam si noi exemplu, cat de cat.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.12.2008, 07:27:45
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Urare de anul nou

[COLOR=black]Priviti anul care a trecut cu sufletul unul om intelept si noul an cu ochi limpezi de copil reflectand uimirea si credinta. Sperand sa ne considerati prietenii vostri indraznim sa va trimitem gandul nostru protector ca noul an sa va aduca prosperitate, dragostea, armonia, stralucirea si lumina pe care le meritati din plin. Sarbatori fericite alaturi de cei dragi si La multi Ani ![/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]Aho , aho prieteni dragi,
Stati putin si ascultati
Maine anul se noieste
Livia si Marius va doreste
Mult belsug si sanatate
Numai reusite-n toate
Ce sa va aduca anul
Norocul sa umple carul
Pace si bucurie
Sanatate si iubire![/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]Ia sunati din zurgalai si pocniti din bice bai!![/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]La Anul` si La Multi Ani!![/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.12.2008, 07:35:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
[COLOR=black]Priviti anul care a trecut cu sufletul unul om intelept si noul an cu ochi limpezi de copil reflectand uimirea si credinta. Sperand sa ne considerati prietenii vostri indraznim sa va trimitem gandul nostru protector ca noul an sa va aduca prosperitate, dragostea, armonia, stralucirea si lumina pe care le meritati din plin. Sarbatori fericite alaturi de cei dragi si La multi Ani ![/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]Aho , aho prieteni dragi,
Stati putin si ascultati
Maine anul se noieste
Livia si Marius va doreste
Mult belsug si sanatate
Numai reusite-n toate
Ce sa va aduca anul
Norocul sa umple carul
Pace si bucurie
Sanatate si iubire![/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]Ia sunati din zurgalai si pocniti din bice bai!![/COLOR]
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]La Anul` si La Multi Ani!![/COLOR]
Va multumim ! Si la Topicul Pocainta - Cuvinte de folos- am postat si eu o mica urare ieri ce puteti a o considera un raspuns venit din suflet petru gandurile voastre bune. La multi ani !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.12.2008, 11:33:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Va doresc atitea clipe fericite cati fulgi de nea intr-o iarna ca-n basme. Un an nou mai bun, cu pace si liniste in suflet si cu multa dragoste in inima.
La multi ani,prieteni ortodocsi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.12.2008, 12:28:42
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

La multi ani! Fie ca-n anul ce vine sa invatam sa ne deschidem mai mult inima ca sa primim iubirea, sa ne deschidem mai mult mintea ca sa-I intelegem voia si sa ne deschidem mai mult sufletul in fata si pentru cei din jur. Bucurii!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre parintii copilului nu este crestin ortodox Persoana Botezul 33 01.10.2014 15:58:28
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 07:18:50
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14