Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2006, 16:23:33
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

Sa ne referim doar la Holocaustul din Polonia.

..poate ati uitat, sa va reamintesc..

6 milioane de cetateni, civili, nevinovati, au murit in conditii groaznice. batrani, femei, femei insarcinate, barbati, copii, nou-nascuti, copii cu parul blond si ochii albastri care visau sa devina doctori si pompieri. morti toti. 6 milioane.

dintre care 3 milioane de evrei.

...si 3 milioane de crestini.


hai sa intelegem ce s-a intamplat atunci per ansamblu. si de ce.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2006, 16:34:33
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

...si cel mai important, care e pozitia lui Dumnezeu cu privire la Holocaust ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2006, 17:18:00
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Pozitzia lui Dumnezeu? Poi, pot sa-ti zic pozitia cereasca, ca a vazut-o toata lumea, ca a aratat si in TV, la comemorarea la care a participat Papa si ceva Rabini, dar cred ca erau de fatza si altzi reprezentantzi ai culturilor crestine, dar si altzi invitati... si cand se rosteau discursurile si rugaciunile, nu mai stiu, s-a aratat curcubeul, mare si frumos in departare, iar in Vechiul Testament curcubeul, asa scrie in Biblie ca a zis Dumnezeu, este semnul Sau, semnul Sau cand se impaca cu oamenii, si este de pe vremea lui Noe acest lucru, dupa potop, ca si atunci s-a artat curcubeul dupa retragerea apelor... Dar esti "figura" sa intrebi pozitia lui Dumnezeu, probabil ai vrut sa intrebi pozitzia BORomane, sau mai bine, ia spune, pe cine ai vrut defapt sa intrebi? si ce anume? Ar fi culmea sa-ti raspunda Dumnezeu pe forum, cam ca in filmul cu Jim Carry, cand l-a lasat pentru cateva zile sa se ocupe de credinciosi, si trimitea mailuri in toata lumea... acuma doar nu vrei sa le facem munca la cercetatorii care cu asta se ocupa, sau nu stiai ca sunt atatea comitzii care deja se ocupa cu asta...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.09.2006, 17:32:14
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

ar fi o idee buna sa posteze chiar Dumnezeu pe forum.

..acum, intorcandu-ne la lucrurile reale... vreau sa aflu care e parerea oamenilor de pe aici despre legatura dintre Dumnezeu si Holocaust. care e logica din spatele exterminarii a 6 mil de oameni si unde sta Dumnezeu in ecuatia asta ? trebuie sa incercam sa intelegem unele lucruri. si cred ca e foarte important acest lucru.
parerea ta o vreau. a voastra.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.09.2006, 17:35:47
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

..stiu ca e enorm de greu sa-ti dai cu parere despre asa ceva. si da, sunt o "figura" ca am deschis subiectul asta. si trebuie aiba fiecare o parere. ne priveste pe toti si ne priveste direct atitudinea lui Dumnezeu de atunci. hai. curaj.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2006, 21:21:49
claudia claudia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2005
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tiberiu_Rusu
Sa ne referim doar la Holocaustul din Polonia.

..poate ati uitat, sa va reamintesc..

6 milioane de cetateni, civili, nevinovati, au murit in conditii groaznice. batrani, femei, femei insarcinate, barbati, copii, nou-nascuti, copii cu parul blond si ochii albastri care visau sa devina doctori si pompieri. morti toti. 6 milioane.

dintre care 3 milioane de evrei.

...si 3 milioane de crestini.


hai sa intelegem ce s-a intamplat atunci per ansamblu. si de ce.
Si eu m-am gindit de multe ori la subiectul acesta,imi vine in minte Sf Evanghelie de la Matei cap 27,versetele 24-25 "Si vazind Pilat ca nimic nu foloseste,ci mai mare tulburare se face,luind apa si-a spalat miinile inaintea multimii zicind:Nevinovat sunt de singele Dreptului Acestuia.VOI VETI VEDEA.Iar tot poporul a raspuns si a zis:Singele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostri!" Oare ce s-a intimplat este cumva si datorita acestui "blestem" al evreilor asupra lor si asupra copiilor lor? Nu este deloc usor sa fii raspunzator si partas la rastignirea Fiului lui Dumnezeu!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.09.2006, 08:47:19
claudia claudia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2005
Mesaje: 6
Implicit

Nu cred ca problema este ,totusi ,bine pusa.Un lucru este sigur: Dumnezeu este bun,blind,indelung-rabdator si mult-milostiv.Daca ni se intimpla lucruri rele vina o purtam numai noi.Judecatile lui Dumnezeu n-au nimic comun cu judecatile noastre ,omenesti.Daca noi nu-L intelegem pe Dumnezeu nu este vina Lui ci a noastra pt ca suntem opaci la dragostea si purtarea Lui de grija.Nu,Dumnezeu nu a dormit,nu a fost in vacanta,nu este dispretuitor si nici razbunator.Dumnezeu este Unul si Acelasi dintotdeauna,un Dumnezeu al IUBIRII.
Domnul sa ne lumineze mintea si sufletul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.09.2006, 10:34:09
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Eu nu cred ca a existat Holocaust !Cred ca este doar o minciuna evreiasca toata povestea asta cu Holocaustul.Inainte de cele 2 razboaie mondiale evreei nici nu aveau stat.Si ce s-au gandit ei hai sa inventam chestia asta ca Hitler ne-a omorat 6.000.000 de evrei si sa putem in acest fel sa stoarcem bani de la nemti si de la celelalte natii si astfel sa putem sa ne intemeiem si noi un stat.Si asa s-a si intamplat,dupa al doilea razboi mondial a aparut statul evreilor.Eu nu ii iau apararea lui Hitler (in nici un caz),oricumeste un dictator si un criminal,dar totusi ma simt lezat,nu ma simt liber.Adica cum domne’ eu nu pot sa zic in gura mare –pe strada-ca nu cred in Holocaust,ca nu a existat pt ca astia ma aresteaza !Si cand te gandesti ca de la revolutia bolsevica si pana in 1990 au murit pe tot pamantul cam 100.000.000-200.000.000 de oameni ,datorita regimurilor si terorii comuniste.Pai asta este intr-adevar un HOLOCAUST numai ca ROSU (COMUNIST).Cine vrea poate sa citeasca “Holocaustul rosu sau crimele in cifre ale comunismului international” de Florin Matrescu,este o carte f interesanta.Si mai exista o carte Introducere in gândirea revizionista
de Ernst Zundel pe care o gasiti la adresa http://www.angelfire.com/space2/carti/detalii/0904.htm in care Zundel-autorul-zice ca de fapt in lagarele lui Hitler au murit de fapt doar vreo 30.000 de evrei,si nu pt ca au fost gazati ci au murit –ca si ceilalti detinuti,de alte natii-di cauza foametei,bolilor etc.

Deci daca tot vroiai tu sa te iei de ceva trebuia sa te iei de comunisti si de crimele facute de ei,care sunt mai numeroase.Repet eu nu ii iau apararea lui Hitler,el cu Stalin ,cu Lenin si cu ceilalti au fost niste criminali care vor raspunde in fata lui Dumnezeu.Iar toate cu crimele care s-au facut pe pamant (sub comunisti si nu numai) Dumnezeu nu a fost si nu va fi niciodata de acord ,numai ca el a dat libertate omului (si nu i-o va incalca niciodata),si toti criminalii si dictatorii au fost liberi sa omoare numai ca vor raspunde in fata Judecatorului (cum de fapt vom raspunde toti pt tot ceea ce gandim,vorbim sau facem).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.09.2006, 11:33:20
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Eu nu neg holocaustul,eu neg cu vehementa holocaustul in Romania,dupa cum vor sa acrediteze ideea anumiti evrei,mi se pare o fapta grava ca statul roman a acceptat o asemenea ineptie.Dar,fiindca asta nu era de ajuns,l-au linsat a doua oara pe maresalul Antonescu,de data asta mediatic,decazandu-l din erou national in tradator national.Le-as recomanda celor ce sustin aceste ineptii sa mai se documenteze cu privire la istoria acelor vremuri si vor vedea ca Antonescu a scapat Romania de o invazie nazista,precum s-a intamplat cu Polonia,si in al doilea rand el a salvat si Romania a salvat de la exterminare mii de evrei de lagarele de exterminare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.09.2006, 11:54:06
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Eu nu neg holocaustul,eu neg cu vehementa holocaustul in Romania,dupa cum vor sa acrediteze ideea anumiti evrei,mi se pare o fapta grava ca statul roman a acceptat o asemenea ineptie.Dar,fiindca asta nu era de ajuns,l-au linsat a doua oara pe maresalul Antonescu,de data asta mediatic,decazandu-l din erou national in tradator national.Le-as recomanda celor ce sustin aceste ineptii sa mai se documenteze cu privire la istoria acelor vremuri si vor vedea ca Antonescu a scapat Romania de o invazie nazista,precum s-a intamplat cu Polonia,si in al doilea rand el a salvat si Romania a salvat de la exterminare mii de evrei de lagarele de exterminare.
Sustin cele scrise de Marius Daniel...din pacate adevarata istorie a Romaniei inca sta in umbra si este necunoscuta iar adevaratii eroi si patrioti sunt improscati si numele lor este murdarit cu acuzatii grave iar actualii istorici se fac ca nu aud si nu cunosc...se comporta precum strutii care isi baga capul in nisip cand vor sa se ascunda.
Deci mai studiati si mai luati aminte ca in ziua de azi nu tot ce se spune sau se publica mai este si adevarat...noroc ca mai avem bunici care au trait acele timpuri si marturisesc cam ce au trait...dar pt un om care doreste sa cunoasca nu este de ajuns...este necesara mai multa cautare si studiu pt a descoperi adevarul...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa continui sau nu relatia... ada03 Nunta 50 14.01.2011 23:08:44
Relatia mea cu Dumnezeu The_Fallen Despre Sfanta Scriptura 21 27.06.2010 18:40:35
Relatia dintre fotografie si iconografie cod_gabriel Generalitati 15 12.02.2009 12:17:19
Despre holocaust Thesalia Generalitati 4 19.10.2008 18:32:29
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39