Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 27.11.2009, 21:58:52
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
“… in ziua in care veti manca din el vi se vor deschide ochii si veti fi ca niste Dumnezei, cunoscand binele si raul” (Facerea 3, 5)
Ce inseamna dupa tine sa ti se deschida ochii si sa cunosti binele si raul? Dupa mine inseamna sa devii constient.
Am mai spus asta, dupa mine a trai in relatie cu Dzeu inseamna sa "traiesti" o stare de leguma.
cumva ai citit o carte despre faptul ca Lucifer este salvatorul omului pt. ca l-a scos din necunoastere prin ispitirea lui la incalcarea poruncii date de Domnul? am auzit de o astfel de carte da' nu stiu de cine este scrisa! cred ca la pereri impotriva filmului Zeitgeist pe alte forumuri sau chiar pe youtube.com.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 27.11.2009, 22:09:32
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Dumnezeu a permis ispita si din pacate Eva a fost mai slaba... Altfel am fi fost o civilizatie superavansata astazi, nu am fi fost limitati in cunoasterea Universului si a existentei in general, nu stiam de boli, de crime, de moarte, de RAU.
daca Eva a fost un pic mai slaba, ce poti sa-mi zici de Adam, care a fost manipulat de Eva?! ...tind sa cred ca nu te referi la Eva, ci la toate femeile!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 27.11.2009, 22:22:08
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu inteleg cum intr-o lume absolut buna, in care nu a existat vreodata raul, poate exista lauda si multumire. Lauda si multumire pentru ce? Ca nu e mai rau? Dar de ce ar fi mai rau intr-o lume absolut buna?
laude, multumiri si preamarie din simpla iubire! o iubire neconditionata!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 28.11.2009, 19:03:43
Valentina_00 Valentina_00 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2009
Mesaje: 3
Implicit caderea ingerilor

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu stiu daca realizezi absurdul situatiei: o fiinta omnipotenta, omniprezenta, omnibenevolenta creeaza ceva (inlauntrul sau, pentru ca e omniprezent), apoi mai creeaza ceva ca sa afle de la ei (omniscient fiind) daca e bine sau nu ceea ce a creat el.
Nu inseamna ca nu stie daca e bine sau nu ce a creat, inseamna ca ii pasa ce cred cei creati despre tot ce ii inconjoara si le cere dreptul sa isi spuna parerea.
Altfel cum trebuia sa faca? : sa spuna ce am facut eu e grozav si nici nu imi trece prin cap sa va cer voua parerea pt ca voi nu contati, sunteti niste nimicuri in comparatie cu mine!
Iar lauda si multumirea nu sunt ceva rau sau in comparatie cu ceva rau, tu compari cu rau ca stii ca exista. Daca ar fi numai bine si imposibilitate de rau, lauda si multumirea ar exista, nu ar exista hula si nemultumirea.

In afara de faptul ca le-a cerut parerea referitor la ce le-a creat in jurul lor, lucruri prin care le incanta auzul, vazul, mirosul si toate cu cate i-a inzestrat, le-a spus Eu va iubesc pe voi, dar voi ma iubiti pe Mine? Astfel a aparut si posibilitatea ca unii sa spuna nu te iubim, poate ca te uram. Sau dupa parerea ta, cum trebuia sa faca?: sa spuna eu am facut totul perfect (stia ca e perfect) , dar voi nu aveti voie sa aveti alta parere ca nu vreau eu, eu va iubesc pe toti, deci si voi trebuie sa ma iubiti fortat pe mine neaparat ,ca asa vreau eu!

Pedeapsa din iad nu e ca vine cineva sa te bata, sa te arda, etc pt ca te-ai opus lui D-zeu, ci e in genul: nu apreciati ce am creat Eu ramaneti fara, nu va dau ceea ce nu apreciati si sunteti impotriva. Iar fara inseamna sa nu poti nici in gand sa iti amintesti de o pasare, o floare, un peisaj, nimic. Noi nu putem crea nimic si daca nu avem acces la ce e deja creat suntem in iad (lipsa totala de orice inclusiv de vedere, auz, simt, lumina) mai groaznic ca orice puscarie pt ca ce exista nu dispare iar cel din iad nimic nu are in afara de gand si exista la infinit. Imaginati-va sa nu mai aveti nimic (adica orb, surd, paralizat, fara sa simti obiectele din jur fizice pt ca nici nu simti nimic, si memoria stearsa de tot ce ati vazut vreodata creat de D-zeu) si sa existati la infinit -adica sa stii sigur ca e definitiva starea, cam ce ganduri va vin in minte? Asta e iadul.
Nu luati dupa simbolurile exact cum sunt: marul, pomul oprit, sarpele. Daca ne-am lua dupa Apocalipsa cu invazia lacustelor exact simbolul neinterpretat corect, am crede ca apar lacuste in armuri de otel ce ies din pamant, cand de fapt e vorba de razboiul neutronic, al 3 lea mondial. Simbolurile nu trebuie luate ca atare, trebuie sa le interpreteze sfintii si cei inteleptiti de D-zeu pt noi.

Last edited by Valentina_00; 28.11.2009 at 19:55:11.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 28.11.2009, 20:04:21
Valentina_00 Valentina_00 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De exemplu, nu am spus ca Dzeu e rau sau ca nu e bun. Am insirat numai niste afirmatii ale voastre, anume ca Dzeu e omnibenevolent si ca nu el a creat raul, dar ele duc la niste contradictii logice. Singura solutie la ecuatia A=-A este A=0. Cu alte cuvinte ca nu exista Dumnezeu sau bine absolut. Nu pentru ca imi doresc eu asa ci pentru ca, urmind niste idei logice, ajungem la aceasta concluzie.
.
Din moment ce aici exista bine cu rau combinat, e clar ca undeva exista bine (rai, D-zeu cu ai Lui) si undeva exista rau (iad, Lucifer si ai lui) ca sa le poti si combina.
la fel ca la chimie daca exista apa, atunci exista sigur undeva hidrogen si exista sigur undeva oxigen. Ti se pare ilogic?

Last edited by Valentina_00; 28.11.2009 at 20:13:11.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 30.11.2009, 13:15:44
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Morala noastra, a oamenilor, e una relativa. e o diferenta!
Ce inseamna pentru tine o morala absoluta?
Reply With Quote
  #127  
Vechi 30.11.2009, 13:21:21
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dunnamite Vezi mesajul
si care-i ala? care-i pacatul primordial?
neascultarea de Domnul?
fuga de la fata Domnului?(9. Si a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam si i-a zis: "Adame, unde esti?" 10. Raspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tau in rai si m-am temut, caci sunt gol, si m-am ascuns".)
neasumarea vinei? (prin minciuna)
aruncarea vinei pe satan?
aruncare vine chiar si pe Domnul? (12.Zis-a Adam: Femeia care mi-ai dat-o sa fie cu mine, aceea mi-a dat din pom si am mancat)

atunci, Adam si Eva, au cunoscut rau! binele il stiau deja pt. ca traiau in el! cel care traieste in bine trebuie sa cunoasca si raul, ca sa poata realiza binele in care se afla.

numai ca Domnul le-a dat o sansa pt. pocainta, a stat de vorba cu ei si i-a intrebat de ce au mancat, de ce au incalcat porunca pe care El le-a dat-o!? numai ca ei s-au ascuns de Domnul, au mintit si au aruncat vina unu pe altul...


(offtopic)
****
de ce minte omul? de frica! as putea sa spun ca nu trebuie sa ne fie frica de Domnul, pt. ca Domnul este iubire, nu trebuie sa ne fie frica de iubire! daca mie mi-e frica de Domnul, atunci o sa-mi fie frica sa-i spun pacatele mele (cu toate ca le stie pe fiecare in parte de la primul pana la ultimul), o sa-mi fie frica sa-mi deschid inima catre El... nu vreau sa cred in Domnul de frica pt. ca asta nu-i credinta adevarata!
****

asadar, care-i pacatul primordial? frica, minciuna, necainta, neascultarea?
Abstractie facind de faptul ca omul nu minte numai de frica, intrebarea ta e una retorica?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 30.11.2009, 13:25:37
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dunnamite Vezi mesajul
cumva ai citit o carte despre faptul ca Lucifer este salvatorul omului pt. ca l-a scos din necunoastere prin ispitirea lui la incalcarea poruncii date de Domnul? am auzit de o astfel de carte da' nu stiu de cine este scrisa! cred ca la pereri impotriva filmului Zeitgeist pe alte forumuri sau chiar pe youtube.com.
nu m-ar interesa o astfel de carte
Reply With Quote
  #129  
Vechi 30.11.2009, 13:31:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valentina_00 Vezi mesajul
Nu inseamna ca nu stie daca e bine sau nu ce a creat, inseamna ca ii pasa ce cred cei creati despre tot ce ii inconjoara si le cere dreptul sa isi spuna parerea.
Altfel cum trebuia sa faca? : sa spuna ce am facut eu e grozav si nici nu imi trece prin cap sa va cer voua parerea pt ca voi nu contati, sunteti niste nimicuri in comparatie cu mine!
Iar lauda si multumirea nu sunt ceva rau sau in comparatie cu ceva rau, tu compari cu rau ca stii ca exista. Daca ar fi numai bine si imposibilitate de rau, lauda si multumirea ar exista, nu ar exista hula si nemultumirea.

In afara de faptul ca le-a cerut parerea referitor la ce le-a creat in jurul lor, lucruri prin care le incanta auzul, vazul, mirosul si toate cu cate i-a inzestrat, le-a spus Eu va iubesc pe voi, dar voi ma iubiti pe Mine? Astfel a aparut si posibilitatea ca unii sa spuna nu te iubim, poate ca te uram. Sau dupa parerea ta, cum trebuia sa faca?: sa spuna eu am facut totul perfect (stia ca e perfect) , dar voi nu aveti voie sa aveti alta parere ca nu vreau eu, eu va iubesc pe toti, deci si voi trebuie sa ma iubiti fortat pe mine neaparat ,ca asa vreau eu!
Omniscient=stie tot
De ce sa ne ceara parerea cind o stie foarte bine? Stie ca ne place sa ne auzim vorbind?
Reply With Quote
  #130  
Vechi 30.11.2009, 13:38:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valentina_00 Vezi mesajul
Din moment ce aici exista bine cu rau combinat, e clar ca undeva exista bine (rai, D-zeu cu ai Lui) si undeva exista rau (iad, Lucifer si ai lui) ca sa le poti si combina.
la fel ca la chimie daca exista apa, atunci exista sigur undeva hidrogen si exista sigur undeva oxigen. Ti se pare ilogic?
Nu e ilogic, doar ca nu e necesar.
Ilogic e cind pretinzi ca Dzeu e peste tot, e bun exclusiv, si totusi exista un colt de univers unde e ceva rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingerii, oameni, rau



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce sunt ingerii reprezentati cu aripi? sergiu Generalitati 21 13.03.2014 21:24:46
Ingerii pot face voia lor proprie? sergiu Din Noul Testament 23 03.08.2012 16:12:03
Nelu și ingerii ben_gal Intrebari utilizatori 2 22.03.2010 23:36:49
Despre îngerii cei căzuți nectaria Generalitati 4 26.02.2009 12:04:44
Diavolul la sfat cu ingerii sai patinina34 Din Noul Testament 0 02.01.2009 20:42:39