Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 17.09.2010, 21:52:28
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit ORIGEN (c. 185 - 254 A.D.)

ORIGEN (c. 185 - 254 A.D.) - Contra Celsus, Book VIII

Chapter 33

From this it is evident that we have already met the next statement of Celsus, which is as follows: „We must either not live, and indeed not come into this life at all, or we must do so on condition that we give thanks and first-fruits and prayers to demons, who have been set over the things of this world: and that we must do as long as we live, that they may prove good and kind.“ We must surely live, and we must live according to the word of God, as far as we are enabled to do so. And we are thus enabled to live, when, „whether we eat or drink, we do all to the glory of God;“ and we are not to refuse to enjoy those things which have been created for our use, but must receive them with thanksgiving to the Creator. And it is under these conditions, and not such as have been imagined by Celsus, that we have been brought into life by God; and we are not placed under demons, but we are under the government of the Most High God, through Him who has brought us to God— Jesus Christ. It is not according to the law of God that any demon has had a share in worldly affairs, but it was by their own lawlessness that they perhaps sought out for themselves places destitute of the knowledge of God and of the divine life, or places where there are many enemies of God. Perhaps also, as being fit to rule over and punish them, they have been set by the Word, who governs all things, to rule over those who subjected themselves to evil and not to God. For this reason, then, let Celsus, as one who knows not God, give thank-offerings to demons. But we give thanks to the Creator of all, and, along with thanksgiving and prayer for the blessings we have received, we also eat the bread presented to us; and this bread becomes by prayer a sacred body, which sanctifies those who sincerely partake of it.

Sursa: http://www.newadvent.org/fathers/04168.htm
Reply With Quote
  #112  
Vechi 17.09.2010, 22:01:58
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Mai doctore mai,
Tu poate esti doctor si in limbi straine, mai, dar totusi noi traim in Romania, nu crezi ca ne-am prea englezit mai?

Avem o limba frumoasa. Hai sa o folosim, mai!
Observ ca ne-ai terorizat cu postarile tale englezite. Oare chiar s-au terminat toate sursele tale scrise in limba romana? Mai?
Reply With Quote
  #113  
Vechi 17.09.2010, 22:06:11
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit ST. GREGORY OF NYSSA (c. 335 - 394 A.D.)

ST. GREGORY OF NYSSA (c. 335 - 394 A.D.)

This Body, by the indwelling of God the Word, has been made over to divine dignity. Rightly then, do we believe that the bread consecrated by the word of God has been made over into the Body of God the Word. For that Body was, as to its potency, bread; but it has been consecrated by the lodging there of the Word, who pitched His tent in the flesh. From the same cause, therefore, by which the bread that was made over into that Body is made to change into divine strength, a similar result now takes place. As in the former case, in which the grace of the Word made holy that body the substance of which is from bread, and in a certain manner is itself bread, so in this case too, the bread, as the Apostle says, "is consecrated by God's word and by prayer"; not through its being eaten does it advance to become the Body of the Word, but it is made over immediately into the Body by means of the word, just as was stated by the Word, "This is My Body!" ...In the plan of His grace He spreads Himself to every believer by means of that Flesh, the substance of which is from wine and bread, blending Himself with the bodies of believers, so that by this union with the Immortal, man, too, may become a participant in incorruption. These things He bestows through the power of the blessing which transforms the nature of the visible things to that [of the Immortal]. (The Great Catechism 37)

sursa: http://www.bringyou.to/apologetics/num8.htm
Reply With Quote
  #114  
Vechi 17.09.2010, 22:09:05
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit ST. AMBROSE OF MILAN (c. 333 - 397 A.D.)

ST. AMBROSE OF MILAN (c. 333 - 397 A.D.)

You may perhaps say: "My bread is ordinary." But that bread is bread before the words of the Sacraments; where the consecration has entered in, the bread becomes the flesh of Christ. And let us add this: How can what is bread be the Body of Christ? By the consecration. The consecration takes place by certain words; but whose words? Those of the Lord Jesus. Like all the rest of the things said beforehand, they are said by the priest; praises are referred to God, prayer of petition is offered for the people, for kings, for other persons; but when the time comes for the confection of the venerable Sacrament, then the priest uses not his own words but the words of Christ. Therefore it is the word of Christ that confects this Sacrament....Before it be consecrated it is bread; but where the words of Christ come in, it is the Body of Christ. Finally, hear Him saying: "All of you take and eat of this; for this is My Body." And before the words of Christ the chalice is full of wine and water; but where the words of Christ have been operative it is made the Blood of Christ, which redeems the people. (The Sacraments 414; 423)

sursa: http://www.bringyou.to/apologetics/num8.htm
Reply With Quote
  #115  
Vechi 17.09.2010, 22:17:00
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
(The Sacraments 414; 423)
Ai luat-o razna :))
Reply With Quote
  #116  
Vechi 17.09.2010, 22:38:35
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Sfîntul Vasile cel Mare (c. 330 - 379 A.D.)

RÎNDUIALA SFINTEI ÎMPĂRTĂȘANII

RUGĂCIUNEA ÎNTÎI (a Sfîntului Vasile cel Mare)

Stăpîne Doamne, lisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Cel ce ești izvorul vieții și al nemuririi, Făcătorul a toată făptura văzută și nevăzută, Fiul Tatălui celui fără de început, Cel ce ești împreună veșnic cu Dînsul și împreună fără de început, Care pentru multa bunătate, în zilele cele din urmă ai purtat Trup și Te-ai răstignit, și Te-ai jertfit pentru noi cei nemulțumitori și nerecunoscători și cu Sîngele Tău ai înnoit firea noastră cea stricată prin păcat, însuți împărate, Cel ce ești fără de moarte, primește și pocăința mea, a păcătosului, și pleacă urechea Ta către mine și ascultă graiurile mele, că am greșit Doamne; greșit-am la cer și înaintea Ta și nu sînt vrednic a căuta spre înălțimea slavei Tale. Ci Tu, Doamne, fără răutate fiind, îndelung-răbdător și multmilostiv, nu m-ai dat pe mine să pier cu fărădelegile, în tot chipul așteptînd întoarcerea mea. Că Tu ai zis, Iubitorule de oameni, prin proorocul Tău: Cu vrere nu voiesc moartea păcătosului, ci să se întoarcă și să fie viu. Că nu vrei, Stăpîne, să pierzi făptura mîinilor Tale, nici nu voiești pierderea oamenilor, ci vrei ca toți să se mîntuiască și la cunoștința adevărului să vină. Pentru aceasta și eu, deși sînt nevrednic cerului și pămîntului și acestei vieți trecătoare, pentru că m-am supus cu totul păcatului și m-am făcut rob dezmierdărilor și am necinstit chipul Tău, dar fiind făptura și zidirea Ta, nu deznâdăjduiesc de a mea mîntuire, eu ticălosul. Ci nădăjduind la milostivirea Ta cea fără de margini, vin către Tine: primește-mă deci și pe mine, Iubitorule de oameni Hristoase, ca pe desfrînata și ca pe tîlharul, ca pe vameșul și ca pe fiul cel pierdut, și ridică sarcina cea grea a păcatelor mele, Cel ce ridici păcatul lumii și tămăduiești neputințele oamenilor; Cel ce chemi la Tine pe cei osteniți și împovărați și le dai odihnă; Cel ce n-ai venit să chemi la pocăință pe cei drepți, ci pe cei păcătoși, și mă curațește de toată necurăția trupului și a sufletului. învață-mă să săvîrșesc sfințenie întru frica Ta, ca, întru curată mărturisire a cugetului meu primind părticica Sfintelor Tale Taine, să mă unesc cu Sfîntul Tău Trup și Sînge, și să Te am pe Tine locuind și petrecînd întru mine împreună cu Tatăl și cu Sfîntul Duh. Așa, Doamne lisuse Hristoase, Dumnezeul meu, să nu-mi fie mie spre osîndă împărtășirea preacuratelor și de viață făcătoarelor Tale Taine, nici să ajung neputincios cu sufletul și cu trupul, împărtășindu-mă cu nevrednicie; ci dă-mi, pînă la suflarea mea cea mai de pe urmă, fără de osîndă să primesc părticica Sfintelor Tale Taine, spre împărtășirea cu Duhul Sfînt, ca merinde pentru viața de veci și spre răspuns bine primit, la înfricoșătorul Tău scaun de judecată, ca și eu, dimpreună cu toți aleșii Tăi, să fiu părtaș bunătăților Tale celor nestricăcioase, pe care le-ai gătit, Doamne, celor ce Te iubesc pe Tine, întru care ești preaslăvit în vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 17.09.2010, 22:45:52
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Sfîntul Ioan Gură de Aur (c. 344 - 407 A.D.)

Sfîntul Ioan Gură de Aur (c. 344 - 407 A.D.)

RÎNDUIALA SFINTEI ÎMPĂRTĂȘANII

RUGĂCIUNEA A DOUA (a Sfîntului Ioan Gură de Aur)

Doamne, Dumnezeul meu, știu că nu sînt vrednic, nici în stare ca să intri sub acoperămîntul casei sufletului meu, pentru că este cu totul pustiu și surpat și nu afli în mine loc potrivit ca să-Ți pleci capul. Ci, precum din înălțime Te-ai plecat pentru noi, pleacă-Te și acum spre smerenia mea. Și precum ai binevoit a Te culca în peșteră și în ieslea necuvîntătoarelor, așa binevoiește a intra și în ieslea necuvîntătorului meu suflet și întinatului meu trup. Și precum n-ai socotit lucrul nevrednic a intra și a cina împreună cu
păcătoșii în casa lui Simon cel lepros, așa binevoiește a intra și în casa smeritului, leprosului și păcătosului meu suflet. Și precum n-ai îndepărtat pe desfrînata cea păcătoasă, cea asemenea mie, care a venit și s-a atins de Tine, așa Te milostivește și de mine păcătosul, care vin și mă ating de Tine. Și precum nu Te-ai scîrbit de întinata și necurata ei gură ce Te-a sărutat, așa nu Te scîrbi nici de întinata și mai necurata mea gură, nici de buzele mele cele necurate și pîngărite, și de limba mea cea cu totul necurată. Ci să-mi fie mie cărbunele preasfîntului Tău Trup și al scumpului Tău Sînge spre sfințire și spre luminare, spre însănătoșirea smeritului meu suflet și trup, spre ușurarea greutății greșelilor mele celor multe, spre pază de toată lucrarea diavolească, spre îndepărtarea și mutarea răului și vicleanului meu obicei, spre omorîrea patimilor, spre plinirea poruncilor Tale, spre adăugirea dumnezeiescului Tău har și spre dobîndirea împărăției Tale. Că nu vin la Tine ca un nepăsător, Hristoase Dumnezeule, ci încrezîndu-mă în bunătatea Ta cea nespusă și ca nu cumva rămînînd departe prea multă vreme de împărtășirea Ta, să fiu prins de lupul cel înțelegător. Pentru aceasta mă rog Ție, Cel ce singur ești sfînt, Stăpîne: Sfințește-mi sufletul și trupul, mintea și inima, rărunchii și măruntaiele; înnoiește-mă tot și înrădăcinează frica Ta întru mădularele mele și sfințenia Ta fă-o neștearsă de la mine. Și-mi fii mie ajutător și folositor, îndreptînd în pace viața mea și învrednicindu-mă a sta de-a dreapta Ta, cu sfinții Tăi, pentru rugăciunile și mijlocirile Preacuratei Maicii Tale și ale slujitorilor Tăi celor fără de trup, ale preacuratelor puteri și pentru ale tuturor sfinților, care din veac au bineplăcut Ție. Amin.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 17.09.2010, 22:53:15
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Sfîntul Ioan Damaschin (676-749)

Sfîntul Ioan Damaschin (676-749)

RÎNDUIALA SFINTEI ÎMPĂRTĂȘANII

RUGĂCIUNEA A CINCEA (a Sfîntului Ioan Damaschin)

Stăpîne Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Cel ce singur ai putere a ierta păcatele oamenilor, ca un bun și iubitor de oameni, treci cu vederea toate greșelile mele cele cu știință și cu neștiință, și mă învrednicește să mă împărtășesc, fără de osîndă, cu dumnezeieștile, preaslăvitele, preacuratele și de viată făcătoarele Tale Taine, nu spre osîndă, nici spre adăugirea păcatelor, ci spre curățire și sfințire și spre dobîndirea vieții și împărăția ce va să fie, spre zid și ajutor, spre izgonirea celor potrivnici și spre pierderea greșelilor mele celor multe; că Tu ești Dumnezeul milei și al îndurărilor și al iubirii de oameni și Ție slavă înălțăm, împreună și Tatălui și Duhului Sfînt, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 17.09.2010, 23:00:25
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Sfîntul Ioan Gură de Aur (c. 344 - 407 A.D.)

Sfîntul Ioan Gură de Aur (c. 344 - 407 A.D.)

RÎNDUIALA SFINTEI ÎMPĂRTĂȘANII

RUGĂCIUNEA A OPTA (a Sfîntului Ioan Gură de Aur)

Dumnezeule, slăbește, lasă, iartă-mi toate greșelile cîte Ți-am greșit Ție, sau cu cuvîntul, sau cu lucrul, sau cu gîndul, cu voie sau fără de voie, cu știință sau cu neștință, toate mi le iartă ca un bun și de oameni iubitor. Și pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Tale, ale slujitorilor Tăi îngeri, ale sfintelor puteri și ale tuturor sfinților care au bineplăcut Ție din veac, binevoiește ca fără osîndă să primesc sfîntul și preacuratul Tău Trup și scumpul Tău Sînge, spre tămăduirea sufletului și a trupului și spre curățirea gîndurilor mele celor rele. Că a Ta este împărăția și puterea și slava, a Tatălui și a Fiului și a Sfîntului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 17.09.2010, 23:04:47
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Sfîntul Ioan Gură de Aur (c. 344 - 407 A.D.)

Sfîntul Ioan Gură de Aur (c. 344 - 407 A.D.)

RÎNDUIALA SFINTEI ÎMPĂRTĂȘANII

RUGĂCIUNEA A ZECEA (a Sfîntului Ioan Gură de Aur)

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul meu, slăbește, lasă, milostivește-Te și-mi iartă mie păcătosului, netrebnicului și nevrednicului robului Tău căderile în păcat, smintelile și greșelile
mele toate cîte am păcătuit față de Tine, din tinerețile mele pînă in ziua și ceasul de acum, fie cu știință, fie din neștiință, cu cuvîntul, sau cu fapta, sau cu gîndul, sau cu cugetul, cu deprinderile și cu toate simțurile mele. Și, pentru rugăciunile Celei ce fără de prihană Te-a născut pe Tine, ale Preacuratei și pururea Fecioarei Maria, Maicii Tale, singura nădejde neînfruntată și ocrotitoare și izbăvitoare a mea, învrednicește-mă fără de osîndă să mă împărtășesc cu preacuratele, nemuritoarele, de viață făcătoarele și înfricoșătoarele Tale Taine, spre iertarea păcatelor și spre viața de veci, spre sfințire, spre luminare, spre tărie, spre vindecare și spre sănătatea sufletului și a trupului și spre ștergerea și pierderea cu totul a cugetului, a gîndurilor și a deprinderilor mele celor rele, și a nălucirilor de noapte ale duhurilor celor viclene și întunecate. Că a Ta este împărăția și puterea, slava, cinstea și închinăciunea, împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfînt, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14