Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 31.10.2010, 22:52:16
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

La nunta din Canaa Galileii oamenii s-au dansat si bucurat pt eternitate...Vinul l-a dat Hristos ! Sandwichurile le dati voi ?
Reply With Quote
  #372  
Vechi 31.10.2010, 23:06:15
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de credo 325 Vezi mesajul
casnicia este pentru nastere de copii. asta nu inseamna ca actul sexual trebuie sa fie o tortura nici pe departe.
Tot e ceva. Eu, unul, ma astept sa apara si punctul de vedere potrivit caruia actul sexual ar trebui sa fie neplacut, pentru a nu risca sa cadem in robia patimii. Eventual, sa evite sotii sa faca baie cu o saptamana inainte, si, daca se poate, sa se iubeasca pe un pat de scandura tare.

Citat:
În prealabil postat de credo 325 Vezi mesajul
la cununie daca te-ai pazit fecioria sau daca nu ai fost fecioara dar nu te-ai culcat cu barbatul pana in noaptea nuntii, te-ai spovedit curat si impartasit vne binecuvantarea Duhului Sfant asupra mirilor.
Aici nu mai inteleg nimic. Daca sotia a curvit cu alti barbati si s-a spovedit si impartasit, e ok, vine Sfantul Duh, dar daca a curvit cu viitorul sot, gata, nu mai vine Sfantul Duh ?!

Citat:
În prealabil postat de credo 325 Vezi mesajul
apoi sunt timpuri de impreunare, nu oricand si oricum, martea si joia doar dar nu si in timpul posturilor. sa stiti ca se poate. nu-mi inchipuiam a vom putea sa facem asta dar se poate. cu post si rugaciune nici nu te mai trage ata la sex. eu sunt casatorita de cateva luni si multumesc lui Dumnezeu cu darul Lui am reusit sa tinem.
Eu ma intreb de ce v-ati mai casatorit daca va repugna sexul. De "tinut" puteati sa va tineti ramanand necasatorita, ba chiar ar fi fost mai meritoriu.

Citat:
În prealabil postat de credo 325 Vezi mesajul
nu vreau sa par vreo incuiata ca inainte de a ma intoatrce bunul Dumnezeu cat a putut cu mine indaratnica la El am trait si eu o viata cum a trait toata lumea din ziua de azi. cam atat. Doamne ajuta!
Nu vreti....
Reply With Quote
  #373  
Vechi 31.10.2010, 23:50:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
si, daca se poate, sa se iubeasca pe un pat de scandura tare.
Păi și dacă le place ? În acest caz, trebuie folosite perne moi.

Asta îmi aduce aminte de celebrul banc cu sadicul și masochista:
masochista: "Hai, chinuiește-mă !"
sadicul: "Hmmmm...."
masochista (exaltată): Te rog, te rooooog, chinuiește-mă tare !"
sadicul: "Nț !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #374  
Vechi 01.11.2010, 16:15:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
M-ar interesa o astfel de carte. Este exact ceea ce am în plan să fac și eu pe situl catehism.ro. Dacă mi-ați putea furniza datele cărții (autor, titlu, ediție, an) mi-ar putea fi de ajutor.
DUMEIGE, Gervais, Textes doctrinaux du Magistère sur La Foi Catholique, Editions de l’Orante, Paris, 1975.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #375  
Vechi 01.11.2010, 17:18:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
DUMEIGE, Gervais, Textes doctrinaux du Magistère sur La Foi Catholique, Editions de l’Orante, Paris, 1975.
Aferim beaucoup !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #376  
Vechi 02.11.2010, 10:11:00
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit O pozitie mai avizata

Mai jos, o postare poate utila de la "Psihiatrul Dmitri Avdeev despre RELATIILE DINTRE SOTI si PUTEREA RUGACIUNII MAMEI PENTRU FIII PIERDUTI"

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...+International
Reply With Quote
  #377  
Vechi 03.11.2010, 16:26:53
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Fratilor si surorilor participanti la aceste discutii ! Cu aceasta postare a mea nu voiesc nici pe departe de a stimula, sustine sau incuraja nici una din tabere cum de asemenea nici sa inhib sau sa suprim atitudinea vreunui user. Doresc doar sa spun ca ortodocsii traditionalisti au aratat asa de frumos si in demonstratii limpezi ca la ceea ce nu este de la D.zeu nu i se da atentie decit pt. a fi cunoscut ca rau si a fi evitata. Nu toate lucrurile sunt de la D.zeu precum nici toate lucrurile nu sunt inchinate si oferite Lui chiar daca noi din nesocotinta noastra vehement sustinem sus si tare contrariul .
Lucrurile devin si mai limpezi atunci cind este vorba de sex , fie el normal sau variant. Cineva considera ca este excelent de potrivit ca si copii de la fragede virste(6-7 ani) sa inceapa sa invete ce este sexualitatea . Dar nu va mira si nu va intriga ca in aceste tari copii nu sunt invatati de la aceste virste cine si ce este D.zeu ? Fara sa ai o savanta cunoastere a sexului din frageda pruncie se poate trai f. bine ! Mii de ani omenirea nu a stiut (sau a stitut, si adevarul acesta este, dar nu a fost o ,,demnitate") asta si ea a continuat sa se perpetueze, fara sa sufere de boli genitale deosebite sau dezastruoase, fara sa dobindeasca depresii, frustrari , alienari si fara a accede la perversiuni pe o sacra atit de mare incit sa creada perversiunile o ,,virtute" binecuvintata de D.zeu !
Dar fara a sti si a-l cunoaste pe D.zeu, cine este el si de ce este important sa stim si sa traim cu el si in el este f. grav iar pierderea produsa de aceasta necunostinta nu afecteaza viata aceasta efemera , paminteana, ci ne afecteaza existenta eterna din cealalta lume deoarece D.zeu exista si se manifesta indiferent ca voim sau nu !
Pt. mine este curios sa fi un om scolit care sa ai pretentia ca meriti sa te numesti master sau doctor (doctor= atoate stiutor) dar sufletul tau sa fie pustiu de dumnezeire . Adica sa nu cunosti mai mult decit citeva notiuni , pe care sa le pui cap la cap prost si sa nu arzi de dorinta de a-l cunoaste si iubi cit mai bine din momentul in care te-ai convins ca El exista . Atunci la ce iti foloseste toata scoala ta ? Ce a facut scoala ta cu tine ? Sa te incuie in mofturile tale intelectuale si in savantlicurile ieftine si a te tine constant departe de dumnezeire ? Sfintii atunci cind se rugau , adica atunci cind cugetau si vorbeau cu D.zeu sunt descrisi adeseori ca luminindu-li-se fata cu o lumina care nu era paminteana; ca mireasma sfintelor moaste emana o mireasma de parfumuri combinate dar greu de descris in cuvinte si impresii pamintene; ca vedeniile avute de sfinti in care li se prezenta Raiul au o frumusete si o liniste ce nu poate fi descrisa in cuvinte si imagini pamintene . Nu am auzit insa de nici un profesor universitar ori de vreun academician sau savant sa fi fost daruit cu aemenea daruri, sa i se fi luminat macar o data fata cind perora la vreun congres de lumina dumnezeirii , desi si ei or fi muncit pt. a ajunge la rangul mindriei lor ! Deci stiinta este f. buna dar doar acolo unde este locul ei si nu mai ales in a-l cauta pe D.zeu prin stinta sau a-l masura pe el cu aceasta ! Asadar, D.zeu este neindoielnic prezent in toate lucrurile, mai putin in pacat (in imprejurarile si faptele de pacat) si pt. el ar trebui sa lasam libera inclinarea nativa de a-l cunoaste din ce in ce mai mult si mai bine ! Ar trebui sa ne dorim din tot sufletul sa traim cu adevarat duhovniceste , sa placem cit mai mult lui Hristos, sa ne ferim din ce in ce mai mult de pacat, sa il cautam si mai mult cu fiecare rugaciune si fapta buna marturisitosre de Adevar. Nu ar trebui sa ne rasvratim a primi canoanele asa cum ni le-au lasat sfintii, sa atentam la buna rinduiala si dreapta socoteala a postului, a slujbelor , a portului, a comportamentului in general ci sa cautam sa fim primii in a-i placea lui D.zeu fiind astfel exemplu intaritor si pt. cei incepatori sau aflati in ispite ori lapsi la primele lupte de marturisire.
Iar daca avem maturitatea de a sti si cunoaste multe despre lume si viata, despre om si sociatatea in care traieste , despre ce este familia, copii, scoala si care sunt rolurile lor de ce pierdem pe zi ce trece capacitatea de a mai recunoaste ce este pacat si ce nu ? Nu ne sperie o stare in care lucruri condamnate de morala laica (nu mai vorbesc de cea duhovniceasca !) noi nu le mai putem deosebi de cele bune si incercam constienti sa rasturman stari firesti si de normalitate doar din motivul ca nu voim sa luptam cu satana, cel ce isvoraste toata rasvratirea si razboiul cel rau impotriva firescului , impotriva lucrului cuminte, asezat duhovniceste. Ne spun parintii ca cel care se alinta si se ingina cu ispititorul nu mai scapa de el decit f. greu si de obicei salvat de altii !
Eu fratilor desi sunt medic nu am auzit sau citit pina in prezent sa fi existat cupluri atit de nestiutoare in ale vietii intime incit atunci cind a sosit sorocul femeii medicii sa trebuiasca sa-i faca incizia pt. cezariana la axila deoarece din nestiinta ei au gresit locul cind au facut dragoste . Despre sex toti afla si cunosc atit nativ cit si intentionat tot ce ii este necesar si inca si anomaliile de comportament sexual . Toti cunoastem dar cu parere de rau surorilor nu toti si facem asa ceva si inca si mai tare nu toti ne alintam cu diavolul si il lasam sa ne imputa imaginatia si gindirea cu idei si imagini patimase aruncindu-ne in pacat, in nefiresc, in animalic . Se spune ca in familiile induhovnicite omul firesc pune gura pe gura si inima pe inima pe cita vreme in familiile in care satana este seful gura se pune pe dos iar carnea pe carne , sufletului nemairaminindu-i decit sa fie haituit in senzatii dar fara a-si gasi odihna ! La primii postludiul este odihna sufletului de celalalt pe cind la cei din urma este incordarea carnii !

Am discutat aici lucruri uneori rusinoase dar sustinute cu atita vehementa mai ales , culmea, de femei , prefacindu-ne uneori cum ca D.zeu a ajuns sa fie depasit de stiinta(vai de el daca ar fi fost asa, ce dumnezeu ar mai fi fost ?!) iar alteori bagindu-i vina Lui insusi, vina ca ingaduie ca haina de lumina care ne-a daruit-o la botez sa o terfelim si sa o innamolim in obscenitati deosebit de nefiresti (asta nu ca ar exista si obscenitati mai firesti !) . Daca chiar si omul a ajuns sa faca asemenea gesturi animalice asta nu inseamna ca ele sunt firesti pt. om . Atunci le-am fi facu toti . Stiu ca foarte multi fac asa ceva dar tot nefiresc sunt si mai ales au plata grea la D.zeu ! Perversinunile mari si mici nu sunt de la D.zeu si nici nu il slavesc pe El, iar cei ce practica asa ceva se fac vinovati de 4-5 ori printr-un acelasi pacat deoarece nu cunosc si nu respecta canoanele, nu citesc pe sfintii parinti si nu procedeaza dupa invatatura lor, smintesc pe partenerii si semenii lor in loc sa se opuna la asa ceva , indrasnesc asa ,,murdari" cum se fac ei sa intre si sa calce in locurile sfinte sau chiar sa ceara unirea (impartasirea ) cu sfintele taine dar mai ales se fac vinovati de moarte prin faptul ca odata cu faptele lor si cu ei acestia il pun pe Hristos insusi sa se desferineze deoarece la botez si la impartasirile anterioare l-au primit pe Hristos in ei fiind purtatori de Hristos permanent ! Nu s-a auzit la botez cintarea : citi in Hristos v-ati botezat , in Hristos v-ati si-mbracat ?
Vai de cei care in cunostinta de cauza fiind indrasnesc sa practice asa ceva . Sau asa repede ati uitat cuvintele Mintuitorului care spune : ,,... daca nu ati fi stiut ati fi fost fara de pacat dar pt. ca stiti indoit va este voua osinda ! "

Asadar, spuneti fiecare cum si ce credeti dar dupa parerea mea zile bune pe ei si pe copii celor care practica si practica asa ceva , nu ii asteapta !
,, Nu cel ce-mi zice mie Doamne, Doamne, v-a intra in imparatia cerurilor , ci cei ce fac voia tatalui meu " Ori eu nu am auzit sa fie vreo porunca de la D.zeu ca sa facem desfrinare contra firii , ba din contra spune prorocul David ,, Omul in cinste fiind s-a alaturat dobitoacelor si s-a facut asemenea lor " !!

Si cita energie si vehementa depun fratii sustinatori ai sexului firesc si nefiresc sa ne convinga ca fara a sti si a practica asa ceva nu se poate trai f. bine ! Oare tot atit de asiduu se roaga in fiecare zi, si tot asa de asiduu fac poruncile lui D.zeu , si tin si posturile si mai fac si milostenie , precum bunii crestini ? Eu ma indoiesc suficient de mult ! Persistenta acestui comportament arata multul curaj pe care il au unii in lupta cu D.zeu . Dar nici nu stiu cu cine se lupta !!! Fereasca D.zeu cind v-a veni ceasu pt. plata pacatului !


Va multumesc pentru cele scrise!
Gura pe gura si inima pe inima - asta este dragostea intre soti, asa trebuie sa fie. Doar asa unirea este deplina si dragostea implinita.
Sper sa citeasca postarea dvs. toti, dar mai ales cei ce se balacesc in teorii dubioase menite doar sa le scuze inclinatia spre placeri sexuale, trupesti (concupiscența).
Reply With Quote
  #378  
Vechi 04.11.2010, 23:35:50
credo 325 credo 325 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Mesaje: 10
Arrow pt erethorn

erethorn, de cinism sunt satula. l-am parcaticat si eu cu oarecare succes o vreme.sunt oarecum imuna astazi la el. nu stiu unde ai vazut tu ca am afirmat ca imi repugna sexul. exista anumite reguli pe care trebuie macar sa incerci sa le respecti daca mergi pe drumul asta. regulile astea evident ca nu le-am facut eu ci sfinti parinti si evident ca nu incerc sa le urmez dupa capul meu ci sub indrumarea duhovnicului. cel mai usor lucru pe lumea asta, daca esti istet, citit si deprimat e sa fii cinic. cel mai greu e, evident, sa nu fii cinic.
Reply With Quote
  #379  
Vechi 04.11.2010, 23:44:27
credo 325 credo 325 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Mesaje: 10
Lightbulb la fel

am priceput vreti-ul ala de la sfarsit cu vreo cateva puncte dupa. imi asum faptul ca pot sa par o incuiata. fiecare e liber sa creada ce vrea. daca se va folosi cineva m-as bucura, daca nu, oricum nu conteaza.
Reply With Quote
  #380  
Vechi 05.11.2010, 00:04:41
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de credo 325 Vezi mesajul
nu stiu unde ai vazut tu ca am afirmat ca imi repugna sexul.
In postarea dumneavoastra. Atunci cand cineva utilizeaza expresia "sexul nu trebuie sa fie o tortura", din insasi asocierea de termeni (chiar daca in cadrul unei negatii) se pot trage cu usurinta niste concluzii.

Poate ca cinismul nu-i cea mai buna arma pentru a contracara habotnicia, dar asta e, folosim si noi ce avem. Mai ales ca am convingerea ferma ca sustineti public un punct de vedere profund daunator pentru Biserica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
permis biometric cosmin95 Generalitati 8 30.08.2009 16:11:12