Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.02.2011, 13:42:51
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit si eu am problema

De cand sunt asa de multi chiar si la biserica cand merg nu stiu cui sa dau si cui nu.Cred ca gresesc pentru ca ma uit la ei si parca incerc sa le ghicesc povestea si care cred eu ca e mai necajit la ala ii dau.Nu am pentru toti asta e problema totusi ma inteb daca nu cumva am dat la cine nu trebuia si am trecut peste cel care avea cea mai mare nevoie.Ma rog Domnului sa ma lumineze.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.02.2011, 19:39:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
De cand sunt asa de multi chiar si la biserica cand merg nu stiu cui sa dau si cui nu.Cred ca gresesc pentru ca ma uit la ei si parca incerc sa le ghicesc povestea si care cred eu ca e mai necajit la ala ii dau.Nu am pentru toti asta e problema totusi ma inteb daca nu cumva am dat la cine nu trebuia si am trecut peste cel care avea cea mai mare nevoie.Ma rog Domnului sa ma lumineze.
Incearca sa treci de sentimentul de vinovatie!
Considera ca ce a tinut de datoria ta,ai indeplinit...ca doar nu ai sa faci un interogatoriu al tuturor cersetorilor,sau un dosar.
Stiu ca nu ai pt toti,insa daca ALTCINEVA vine din urma,si iti urmeaza exemplul de a darui ceva,atunci cel caruia tu nu i-ai dat(ca nu ai avut)a prins si el ceva de la alta donatie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.02.2011, 15:13:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Totusi unii Sfinti Parinti, Parinti si Invatatori Bisericesti ne indemna sa dam si la viciosi, pentru ca nu trebuie sa ne intereseze ce face cu banul, pur si simplu noi ne-am facut datoria .....

Pana unde putem merge cu aceasta explicatie? Unde e granita?

Har si Pace de la Domnul!
Nu-i chiar așa ! Trebuie să ne pese de cel de lângă noi, neâncurajând păcatul, patima prin gestul nostru ! De știm că banul dat , e folosit în alte scopuri mai puțin "ortodoxe", milostenia să fie , o pâine, o haină , chiar și un medicament la nevoie . Scriptura și Sfinții Părinți ne îndeamnă a nu căuta la fața omului când facem milostenie, dar asta nu înseamnă a fi indiferenți de cât de util și folositor este gestul nostru .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.02.2011, 08:51:57
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Incearca sa treci de sentimentul de vinovatie!
Considera ca ce a tinut de datoria ta,ai indeplinit...ca doar nu ai sa faci un interogatoriu al tuturor cersetorilor,sau un dosar.
Stiu ca nu ai pt toti,insa daca ALTCINEVA vine din urma,si iti urmeaza exemplul de a darui ceva,atunci cel caruia tu nu i-ai dat(ca nu ai avut)a prins si el ceva de la alta donatie.
Pai am judecat dupa mintea mea pe cine sa aleg ca sa dau si asta nu e bine.Acum nici nu ma mai uit la fetele lor.Data viitoare am sa dau in ordine pe cine intalnesc primii si cand se termina banii...gata ma opresc.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2011, 10:13:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Pai am judecat dupa mintea mea pe cine sa aleg ca sa dau si asta nu e bine.Acum nici nu ma mai uit la fetele lor.Data viitoare am sa dau in ordine pe cine intalnesc primii si cand se termina banii...gata ma opresc.
Da,asa faceam si eu,cand se terminau,spuneam"imi pare rau,atata am avut azi,mai vin si data viitoare".
Pai ce poti sa faci altceva?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2011, 10:37:58
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit nu stiu

Ma gandesc uneori ca poate ar fi mai bine sa ajut pe cineva din vecini o famillie nevoiasa sau un copil cunoscut despre care stiu mai multe si as avea o oarecare incredere ca ajutorul va fi cu folos.Sa ma ierte Dumnezeu pentru gandurile astea ca nu am apucat sa pe implinesc si acuma numai ma laud si mai e teama ca as avea responsabilitate pentru cei care imi sunt cunoscuti si i-as ajuta pe cand cu strainii dai banul si ai scapat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 20:39:41
Intrebare despre milostenie Adrianna Morala Crestina 37 13.08.2013 08:46:49
Despre milostenie ionut12 Generalitati 1 30.11.2010 15:14:45
Cum fac milostenie? clementia Preotul 51 16.01.2010 17:14:14
Cand facem pomeni? silverstar Generalitati 1 18.09.2008 10:30:53