Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.01.2011, 22:57:56
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate in romana traducerea corecta a predicii Sfantului Ioan Gura de Aur este "impotriva iudeilor" (a celor de religie iudaica adica) in engleza spre exemplu este "against Judaizers" adica "impotriva iudaizantilor".
Din ce zice parintele Cleopa,primi 14 patriarhi ai Ierusalimului,crestini ortodocsi au fost de neam evreu.
Aceste absurditati cu evrei care fac nu stiu ce conspiratii mondiale sunt scrise de dracii care prin unii de i-au inselat din Imperiul tarist.
Mai anume "Protocoalele inteleptilor sionului".

Sfintele canoane nu interzic sa intri in sinagoga,ci sa te rogi in sinagoga sau sa participi la sarbatori iudaiste.
Adica e vorba de crestini de a nu practica religia iudaista .
Asa ca asta cu cartile religioase ortodoxe care ii numesc jidovi,s-a tradus aiurea de la "iudaizanti" / "iudei" la "jidovi" da nu am vazut peste tot termenul "jidovi" in BOR.
http://www.orthodoxwiki.org/John_Chr..._the_Judaizers
Dracii care ii inseala pe cei antisemiti ii impiedica sa vada ca Sfantul Ioan Gura de Aur a zis ca cine ucide un eretic face un pacat de neiertat.

Adica Sfintii Apostoli au fost cu toti de neam iudeu,si au fost destui iudei crestini ortodocsi.
Sfantul Ioan Gura de Aur nu a fost "batjocorit" fiind obligat sa stea intr-o casa de evrei,nici nu scrie asa ceva in viata sa.


Basarbia a fost luata de unii inselatii de draci din Imperiul tarist,cu mult inainte de a veni bolsevicii in Rusia la putere.
Anume in anul 1812:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Basarabia
Au fost evrei aceia?

Tocmai ca dupa revolutia comunista de la 1917 din Imperiul tarist a putut Romania sa se uneasca cu Basarabia,din acest punct de vedere pentru Romania revolutia comunista din Imperiul tarist a fost ceva pozitiv,ca Imperiul tarist a fost slabit si Romania a putut capata Basarabia.
Bine scris Mihailt,nu stiu de ce dar tare mi se strange stomacul cand se da vina pe evrei,eu admir mult acest popor.Nu zic ca sunt toti buni dar...nici noi nu suntem usi de biserici.
  #22  
Vechi 10.01.2011, 10:39:36
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate in romana traducerea corecta a predicii Sfantului Ioan Gura de Aur este "impotriva iudeilor" (a celor de religie iudaica adica) in engleza spre exemplu este "against Judaizers" adica "impotriva iudaizantilor".
Din ce zice parintele Cleopa,primi 14 patriarhi ai Ierusalimului,crestini ortodocsi au fost de neam evreu.
Aceste absurditati cu evrei care fac nu stiu ce conspiratii mondiale sunt scrise de dracii care prin unii de i-au inselat din Imperiul tarist.
Mai anume "Protocoalele inteleptilor sionului".

Sfintele canoane nu interzic sa intri in sinagoga,ci sa te rogi in sinagoga sau sa participi la sarbatori iudaiste.
Adica e vorba de crestini de a nu practica religia iudaista .
Asa ca asta cu cartile religioase ortodoxe care ii numesc jidovi,s-a tradus aiurea de la "iudaizanti" / "iudei" la "jidovi" da nu am vazut peste tot termenul "jidovi" in BOR.
http://www.orthodoxwiki.org/John_Chr..._the_Judaizers
Dracii care ii inseala pe cei antisemiti ii impiedica sa vada ca Sfantul Ioan Gura de Aur a zis ca cine ucide un eretic face un pacat de neiertat.

Adica Sfintii Apostoli au fost cu toti de neam iudeu,si au fost destui iudei crestini ortodocsi.
Sfantul Ioan Gura de Aur nu a fost "batjocorit" fiind obligat sa stea intr-o casa de evrei,nici nu scrie asa ceva in viata sa.


Basarbia a fost luata de unii inselatii de draci din Imperiul tarist,cu mult inainte de a veni bolsevicii in Rusia la putere.
Anume in anul 1812:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Basarabia
Au fost evrei aceia?

Tocmai ca dupa revolutia comunista de la 1917 din Imperiul tarist a putut Romania sa se uneasca cu Basarabia,din acest punct de vedere pentru Romania revolutia comunista din Imperiul tarist a fost ceva pozitiv,ca Imperiul tarist a fost slabit si Romania a putut capata Basarabia.
La început poate că a fost bine că am luat Basarabia,da...Dar apoi, iar am pierdut-o și asta din cauza bolșevicilor...Deci revoluția bolșevică ne-a luat ceea ce ne-a oferit și apoi comuniștii ne-au și jefuit țara. Nu că n-ar fi făcut-o și naziștii la greu.
Dar n-am zis niciodată, frate, să ucidem unul din ei...Este un păcat de moarte. Dar oricum, mă refer la evreii de religie iudaică și la masoni (care nu trebuie neapărat să fie evrei, majoritatea nici nu sunt) sau indivizi de origini evreiești, convertiți la alte religii , unii chiar la ortodoxism, care au devenit între timp atei. Acum , dacă un evreu vine la ortodoxism și îl văd practicant, atunci e foarte bine, e mai bun ca noi de 10000 de ori. Dar un evreu ateu, sau de religie iudaică e periculos pentru noi, creștinii.
Oricum, am auzit că evreii ultraortodocși (nu în sensul de creștini, ci în sensul de practicanți ai religiei iudaice din Vechiul Testament, care nu urmează și scrierile talmudului) sunt prigoniți în Israel de guvernul lor. Ei chiar vor desființarea statului Isreal, deși sunt evrei. În fine, acum e un haos acolo. Nu avem noi de unde să știm ce și cum. Numai Dumnezeu poate ști. Doamne ajută!
  #23  
Vechi 10.01.2011, 10:42:06
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate in romana traducerea corecta a predicii Sfantului Ioan Gura de Aur este "impotriva iudeilor" (a celor de religie iudaica adica) in engleza spre exemplu este "against Judaizers" adica "impotriva iudaizantilor".
Din ce zice parintele Cleopa,primi 14 patriarhi ai Ierusalimului,crestini ortodocsi au fost de neam evreu.
Aceste absurditati cu evrei care fac nu stiu ce conspiratii mondiale sunt scrise de dracii care prin unii de i-au inselat din Imperiul tarist.
Mai anume "Protocoalele inteleptilor sionului".

Sfintele canoane nu interzic sa intri in sinagoga,ci sa te rogi in sinagoga sau sa participi la sarbatori iudaiste.
Adica e vorba de crestini de a nu practica religia iudaista .
Asa ca asta cu cartile religioase ortodoxe care ii numesc jidovi,s-a tradus aiurea de la "iudaizanti" / "iudei" la "jidovi" da nu am vazut peste tot termenul "jidovi" in BOR.
http://www.orthodoxwiki.org/John_Chr..._the_Judaizers
Dracii care ii inseala pe cei antisemiti ii impiedica sa vada ca Sfantul Ioan Gura de Aur a zis ca cine ucide un eretic face un pacat de neiertat.

Adica Sfintii Apostoli au fost cu toti de neam iudeu,si au fost destui iudei crestini ortodocsi.
Sfantul Ioan Gura de Aur nu a fost "batjocorit" fiind obligat sa stea intr-o casa de evrei,nici nu scrie asa ceva in viata sa.


Basarbia a fost luata de unii inselatii de draci din Imperiul tarist,cu mult inainte de a veni bolsevicii in Rusia la putere.
Anume in anul 1812:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Basarabia
Au fost evrei aceia?

Tocmai ca dupa revolutia comunista de la 1917 din Imperiul tarist a putut Romania sa se uneasca cu Basarabia,din acest punct de vedere pentru Romania revolutia comunista din Imperiul tarist a fost ceva pozitiv,ca Imperiul tarist a fost slabit si Romania a putut capata Basarabia.

Apropo, eu așa am citit de Sfântul Ioan Gură de Aur într-o carte luată de la biserica Sfânta Treime - Dudești, tipărită la Editura Bizantină. Așa scria acolo: că a fost obligat să stea în case de jidovi.
  #24  
Vechi 10.01.2011, 20:50:45
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
La început poate că a fost bine că am luat Basarabia,da...Dar apoi, iar am pierdut-o și asta din cauza bolșevicilor...Deci revoluția bolșevică ne-a luat ceea ce ne-a oferit și apoi comuniștii ne-au și jefuit țara. Nu că n-ar fi făcut-o și naziștii la greu.
Dar n-am zis niciodată, frate, să ucidem unul din ei...Este un păcat de moarte. Dar oricum, mă refer la evreii de religie iudaică și la masoni (care nu trebuie neapărat să fie evrei, majoritatea nici nu sunt) sau indivizi de origini evreiești, convertiți la alte religii , unii chiar la ortodoxism, care au devenit între timp atei. Acum , dacă un evreu vine la ortodoxism și îl văd practicant, atunci e foarte bine, e mai bun ca noi de 10000 de ori. Dar un evreu ateu, sau de religie iudaică e periculos pentru noi, creștinii.
Oricum, am auzit că evreii ultraortodocși (nu în sensul de creștini, ci în sensul de practicanți ai religiei iudaice din Vechiul Testament, care nu urmează și scrierile talmudului) sunt prigoniți în Israel de guvernul lor. Ei chiar vor desființarea statului Isreal, deși sunt evrei. În fine, acum e un haos acolo. Nu avem noi de unde să știm ce și cum. Numai Dumnezeu poate ști. Doamne ajută!
Tot ce am pierdut a fost din cauza noastra,sa nu mai dam vina pe altii.Stiai ca dupa razboi,daca am fi declarat razboi rusilor,ar fi cedat?Una din tarile nordice(Estonia,cred) a pus conditii bolsevicilor si acestia au acceptat pt ca nu mai puteau suporta cheltuieli de razboi.De acestea si-a dat seama Generalul Antonescu,de aceea l-au eliminat repede.
  #25  
Vechi 10.01.2011, 20:59:19
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Tot ce am pierdut a fost din cauza noastra,sa nu mai dam vina pe altii.Stiai ca dupa razboi,daca am fi declarat razboi rusilor,ar fi cedat?Una din tarile nordice(Estonia,cred) a pus conditii bolsevicilor si acestia au acceptat pt ca nu mai puteau suporta cheltuieli de razboi.De acestea si-a dat seama Generalul Antonescu,de aceea l-au eliminat repede.
Nu fi naiv, acestea sunt simple presupuneri D'ale lui dacă și parcă.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #26  
Vechi 11.01.2011, 19:53:46
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Tot ce am pierdut a fost din cauza noastra,sa nu mai dam vina pe altii.Stiai ca dupa razboi,daca am fi declarat razboi rusilor,ar fi cedat?Una din tarile nordice(Estonia,cred) a pus conditii bolsevicilor si acestia au acceptat pt ca nu mai puteau suporta cheltuieli de razboi.De acestea si-a dat seama Generalul Antonescu,de aceea l-au eliminat repede.
Polonezii ne-au propus să invadăm împreună Rusia după primul război mondial și cică puterile occidentale nu s-ar fi opus. Poate că am fi putut, poate că nu...Oricum invadarea unui stat comunist era motivată, zic eu. În fond, tot noi am eliberat și Ungaria. Dar poate că a fost mai bine așa.
  #27  
Vechi 20.09.2012, 09:41:00
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Holocaustul Rosu: 70 de ani de la primul mare val de exterminari si deportari in masa din Basarabia.
VIDEO: Romanii din Kazahstan

Citat:
În acest an (n.m. 2011), chiar ieri, s-au împlinit 70 de ani de la primul val al deportărilor în masă din Basarabia. În anii 1941 și 1949 au fost deportate 14760 familii (57698 persoane). 12360 de persoane au fost deportate din Basarabia în noaptea de 12-13 iunie 1941. Potrivit statisticilor oficiale, numărul total al represaților perioadei staliniste este de 22648 de basarabeni. Victimele deportărilor susțin, însă, că cifrele sunt mai mari. Ei motivează prin faptul că statisticile s-au făcut reieșind dintr-o componenta de 3 persoane a unei familii deportate.
Mai multe la: http://www.ziaristionline.ro/2011/06...din-kazahstan/
  #28  
Vechi 21.09.2012, 13:05:34
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

RAPORTUL MĂTRESCU
CRIMELE ÎN CIFRE ALE COMUNISMULUI INTERNAȚIONAL
http://redholocaust.org/matrescu.htm

Despre nazism, comunism și masonerie
Dialog cu dr. Florin Matrescu, autorul cartii "Holocaustul Rosu"
http://www.rostonline.org/rost/mar2007/masoneria.shtml

Vocea exilului românesc
http://monitorfg.ro/index.php?option...taje&Itemid=73

Last edited by Decebal; 14.10.2012 at 11:00:03.
  #29  
Vechi 12.02.2013, 09:39:16
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist

Intradevar, ce au facut unele regimuri comuniste (cel a lui I.V.Stalin, a lui Mao Tzedun sau a lui Pol Poth in Cambodgea) pot fi considerate crime impotriva umanitatii! Acesti indivizi erau indivizi psihopati, bolnavi de putere si paranoici! Probabil in nici un stat modern (cu exceptia regimului criminal a lui Hitler si Horthy) nu s-a mai practicat o asemenea politica de exterminarea a propriilor cetateni, chiar de autoritatilor statului respectiv!

In privinta regimului lui Gheorge-Gheorghiu-Dej, aici situatia se prezinta intrucatva diferita: intradevar, foarte multi cetateni romani au fost ucisi sau inchisi , fara a avea nici o vina! Insa atunci Romania se afla practic sub ocupatia URSS (pana in 1958)!
Ulterior, prin ce a inceput sa faca dupa 1958- distantarea de URSS si inceputul politicii de dezvoltare economica Gheorghe-Gheorghiu-Dej si-a mai spalat din pacate! Una dintre ultimile decizii luate de acesta a fost eliberarea detinutilor politici si celebra "Declaratie din aprilie"" (1964)

In privinta regimului lui Nicolae Ceausescu, acesta a fost intradevar un regim comunist cu fata umana. Pentru aceasta afirmatie aduc mai multe argumente:

- dupa 1964 (cu exceptia cazului Gheorghe Ursu) nu au existat in Romania detinuti politici, ci numai de drept comun;
- dezvoltarea economica si nivelul de trai atins- cel putin in anii 70'- erau destul de bune, iar cine a trait aceea perioada isi aminteste cu siguranta;
- dezvoltarea activitatii cultural-artistice- e adevarat, am avut norocul si de o "generatie de aur"" in cinematografie atunci;
- principalii indicatori economici- inflatie, putere de cumparare, rata de dezvoltare (comparativa atunci cu cea a Japoniei!) se prezentau destul de bine, la fel si sistemul sanitar (eradicarea unor boli ïstorice"") si cel de invatamant (lichidarea analfabetismului)!
- activitatea organelor de ordine publica- militia si de siguranta nationala si informatii- securitatea, se desfasura intr-un sistem normal, cu atributii bine definite si fara a leza viata sociala a populatiei! Se poate spune ca activitatea militiei romane de dupa 1964 era similara cu cea a politiei britanice sau franceze de exemplu, avand acceleasi atributii (ordine publica, criminalistica, judiciar, economic si rutiera), iar activitatea securitatii de dupa 1964 cuprindea sarcini normale pentru un serviciul de informatii dintr-un stat modern (contraspionaj economic si militar, protectie informativa, lupta antiterorista).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre regimul comunist din Romania Florinvs Generalitati 562 16.09.2016 18:36:38
Familia in regimul comunist florinbrasov0 Generalitati 40 11.09.2016 23:24:09
Holocaustul umilinta Iudaismul 597 16.06.2015 20:40:25
Ce credeti ca se intampla cand fiara ce de lumina ce se vede moare? Man Teo Generalitati 42 05.12.2011 14:45:36
fiara, a carei rana de moarte fusese vindecata bob2909 Din Noul Testament 0 19.12.2010 18:06:14