Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.11.2011, 14:46:17
alexalinadita alexalinadita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2011
Mesaje: 11
Implicit un mic ajutor pentru Alex,Alin si Adita

Buna tuturor,numele meu este Elena ,sunt noua pe acest forum .Imi cer scuze daca topicul meu o sa supere anumite persoane,am citit multe-si bune si rele ''nu doresc sa supar pe nimeni'',vreau doar,daca se poate si cu sprijinul dv.sa facem 3orfani -sa zambeasca putin de sarbatori.
Pana acum 6luni,familia cerea ajutor pt.mamica Claudia-bolnava de cancer renal.Mai bine de un an a luptat cat a putut sa invinga boala si sa nu ramana copii orfani si de mama,dar,pe 5Mai,Claudia ne-a parasit...cancerul a invins din nou.Copiii au ramas in grija bunicilor si a unei matuse,stiu ca sunt n cazuri ce au nevoie de ajutor,nu vrem sa se interpreteze altceva.Pana acum,au avut ce sa le puna bunicii pe masa,cu greu,dar nu au rabdat de foame,problema cea mare este ca gemenii,Alin si Alex trebuie sa faca naveta la 23km,cand au fost banuti au mers cand nu au mai lipsit,dar,nu pot lipsi la infinit,mezinul fiind la scoala primara are scoala mai aproape,dar,oricat ar incerca bunicii singuri nu mai fac fata,au trebuit sa-i faca tot rostul Claudiei(toate pomenile),acum mai trebuie sa mai cumpere lemne,cu ce au nu iasa in primavara,sa incalte copii de iarna,tocmai au facut pomana Claudiei de 6luni,
Daca ii intreb ce-si doresc ,copiii spun ca o vor pe mami inapoi,nu vor nimic altceva si i-au promis la mami ca n-o sa renunte la scoala,dar,mai lipsesc cand nu au banuti de drum.
Daca este cineva ce poate(doreste) sa le dea un mic ajutor va rog sa ne contactati ori pe privat ori la :marimarin1975@yahoo.com
Contul in care ceream ajutor pt.mamica a ramas in continuare deschis:
Gisca Elena:Banca Comerciala Romana,Sucursala Tg-Jiu,cod iban:RO86RNCB0318041795310001ron
Rugamintea noastra este sa ne contacteze doar persoanele ce doresc cu adevarat sa ajute,au fost situatii f.jenante,vorbe si promisiui multe si ajutor deloc,copiii inca nu si-au revenit ,cuvintele sunt de prisos doar ei stiu ce este in sufletul lor.
Pe 1nov.a fost ziua mezinului,Adita,din nou si-a adus aminte ca nu mai este mami sa-i faca tortul,nici nu a mai vrut nimic de ziua lui,a aprins in schimb lumanarile la pomanaClauudiei.In dec este ziua gemenilor,mai vin si sarbatorile,daca nu mai este mami,poate il ajutam pe mosul sa vina.

Doamne ajuta!
multa sanatate la toata lumea

Last edited by alexalinadita; 18.11.2011 at 18:27:23.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.11.2011, 13:11:04
alexalinadita alexalinadita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2011
Mesaje: 11
Implicit

Buna ziua,v-as ruga pe cei care puteti sa spuneti o rugaciune si pentru bunicul copiilor,are probleme cu circulatia sangelui mai ales si in ultimele doua zile s-a simtit cam rau.Numele bunicului este Gheorghe.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2011, 12:00:18
alexalinadita alexalinadita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2011
Mesaje: 11
Implicit

Doamne!

Ajuta-ma sa le pot spune
celor puternici
adevarul in fata.
Sa nu mint
...doar pentru a castiga
aplauzele celor slabi.
Daca-mi dai noroc...
...nu-mi lua fericirea
Daca-mi dai putere...
...nu-mi lua ratiunea
Daca-mi dai succes...
...nu ma lipsi de umilinta...
Iar daca-mi dai umilinta
...nu-mi lua demnitatea.
Ajuta-ma ca intotdeauna sa vad
si reversul medaliei.
Nu ma lasa sa-i
invinovatesc pe ceilalti
pentru ca nu gandesc ca
mine.
Invata-ma sa
iubesc oamenii
ca pe mine insumi.
Invata-ma sa
ma judec ca pe
restul.
Nu ma lasa sa
alunec
in orgoliu.
...si nici in disperare sau esec.
Mai bine
aminteste-mi ca esecul
...este experienta
care precede triumful.
Invata-ma ca
in ciuda suferinrei
...sa merg inainte
Invata-ma ca
in ciuda deceptiilor
...sa nu-mi pierd increderea.
Invata-ma ca A IERTA este cel
mai important lucru
pentru cel puternic.
...si ca razbunarea este
semnalul primitiv al celui slab
Daca-mi iei norocul...
...lasa-mi speranta.
Daca imi iei succesul...
...lasa-mi puterea
de a trece peste esec.
Daca eu as gresi cuiva
...da-mi curaj
sa-mi cer iertare.
Daca cineva
mi-ar gresi mie...
...da-mi curaj sa-l
iert.

Doamne,

daca eu uit de Tine

TU

...sa nu uiti de mine!

Lacrimi,durere,suferinta,doar de astea au avut parte de cateva luni,nu ne dorim decat sa le alinam putin din durere ,sa aiba si ei un pic parte de...sarbatori fericite!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2011, 13:18:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Doamne ajuta !
As vrea sa vad si eu linkul despre situatia acestor copii.
Si d-voastra cine sunteti ,ar fi bine sa va legitimati ,sa spuneti cate ceva ,in ce calitate solicitati acest ajutor.
Noi suntem de buna credinta ,totusi sa nu va dati numele ,creaza suspiciuni ,mai ales ca nu am vazut sa scrieti pe forum.
Nici adresa de e-mail nu aveti
Ma iertati ,dar au mai fost situatii cand banii nu au ajuns la cine trebuie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.12.2011, 16:51:09
alexalinadita alexalinadita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2011
Mesaje: 11
Implicit

Eu trebuie sa-mi cer scuze,numele meu este Tudor Maria,am postat topicul in numele matusii copiilor,Gisca Elena.Eu sunt o fosta colega de serviciu cu mama copiilor.Din cand in cand ,noi colegii,mai ajutam si noi cu ce putem copii.Am scris aici,fiindca,tocmai vorbisem cu matusa si mi-au spus cat de greu fac fata ...au incercat sa-i faca Claudiei toate rosturile,dar,fiindca familia se lupta de mult timp cu boala,va dati seama ca le-a fost din ce in ce mai greu.Bunicii sunt si ei batrani si bolnavi,fac tot posibilul sa aiba copii cel putin strictul necesar,dar,le este din ce in ce mai greu.
Situatia lor multa lume o stie,la inceput au cerut ajutor pentru tratamentul Claudiei.In Martie anul trecut a fost diagnosticata cu cancer renal,pe 5 Martie a fost operata la Fundeni,au urmat apoi,tratamente peste tratamente +n drumuri facute la spital,s-a chinuit cu boala pana pe 5 mai anul acesta cand ne-a parasit,cancerul invingand si de aceasta data.
Imi cer scuze,dar,am spus ca cei care vor sa ajute copii pot cere informatii pe privat sau la adresa de mail mentionata.Au fost cazuri cand copii veneau plangand de la scoala,f.multe vorbe,discutii si tot nu-i ajuta nimeni.Inca nu si-au revenit bine .
Contul este pe numele matusii,a ramas de cand ceream ajutor pentru Claudia.
mail:marimarin1975@yahoo.com,
sau donatii la:Banca Comerciala Romana,Sucursala Tg-Jiu
Titular cont:Gisca Elena,cod iban:RO86RNCB0318041795310001ron


Doamne ajuta!

Last edited by alexalinadita; 06.12.2011 at 18:30:23.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2011, 09:52:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Doamna Tudor ,m-a impresionat povestea copiilor ,dar totusi nu sunteti destul de explicita.
Va dau un exemplu de topic unde ajutorul cerut nu creaza nici o urma de suspiciune:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=13983

Eu as fi vrut sa stiu mai multe ,de unde sunt copiii ,ce se stie despre tatal lor.
Vreau sa arat si la alte persoane ,dar totul mi se pare in ceata.
Fiti mai deschisa ,ca oamenii sa ajute cu sufletul deschis si sa fie adevarat ce scrieti.
Nici parintele meu duhovnic ,o persoana foarte caritabila nu mai ajuta fara acte ,a fost pacalit cu 1000 lei.
Daca ajutam sa ajutam pe cine trebuie ,va rog sa ma credeti sunt vremuri grele dar si multi excroci.Iar banutii nostri sunt numarati ,avem si noi obligatii in familie ,probleme.Sa nu va asteptati sa primiti de la cei care au ,iar aici ,pe forum nu cred ca sunt persoane prea avute.

Last edited by anita; 07.12.2011 at 09:58:57.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.12.2011, 23:20:30
alexalinadita alexalinadita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2011
Mesaje: 11
Implicit

Buna seara,am vorbit cu matusa copiilor,o sa incerce sa gaseasca pe cineva...mai priceput ,mai in domeniu pentru a cere ajutor pt.copii.Nu ca n-ar fi facut-o mai devreme,dar,doctorita care a urmarit si urmareste in continuare copii(ma refer la medic psiholog),a zis ca inca nu si-au revenit copii,ca sa-si aminteasca iarasi toata durerea prin care au trecut...le-ar face mai mult rau decat bine.Ne-a recomandat sa incercam sa-i ajutam,fara sa-i implicam prea mult pe copii,de aceea am cerut seriozitate.La nevoie ,va pot trimite(cine are suspiciuni),acte medicale de-ale mamei,poze de la inmormantare,...
Tatal copiilor a decedat in urma unui accident rutier.Nu ne-am facut iluzii ca strigatul lor de ajutor...sa fie si...auzit,sau obisnuit sa nu-i vada si sa nu-i auda nimeni de cand cereau ajutor pentru mamica lor,daca ii auzea cineva poate mai era si astazi alaturi de ei,poate erau impreuna de sarbatori,numai El stie.Va intreb ,insa,ce sa facem...sa ma fac ca nu-i cunosc,sa-i lasam sa lupte singuri,oricand putem ajunge intr-o situatie asemanatoare...pentru unii 10lei inseamna putin,pentru altii mult,pentru ei inseamna ''o zi de mers la scoala'',doar naveta,daca ar putea ar merge pe jos,dar distanta este prea mare.
Orice suma de bani n-o sa inlocuiasca pe tatal sau pe mamica lor,dar,le-ar incalzi putin cuibusorul...cel putin de sarbatori.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.12.2011, 09:13:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Va rugam sa ne dati numele copiilor ,de familie si prenumele si localitatea de unde sunt.
Vrem sa stim si anul nasterii de la fiecare copil
Adresa de internet marimarin75 e a d-voastra?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.12.2011, 10:17:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Anita are dreptate,draga autoare a topicului,este nevoie de date mai complexe ca oamenii sa se poata implica.O povestire emotionanta si un numar de cont oricine poate posta.

In plus,contul acesta mai figureaza si aici:

http://blog.4rev.net/2008-07/campani...i-din-moldova/
(culegere de fonduri pentru sinistratii din Moldova)

Sau in aceasta povestire de aici:

Citat:
"Ma numesc,Maria,sunt din Tg-jiu,Gorj si va cer ajutorul pt.mamica unui ingeras ce ''cancerul'' vrea sa-i desparta.I-am cunoscut in spital,si daca ia-ti fi vazut vi se rupea sufletul din cauza lor.Un ingeras de 14luni-Alinus si o mamica Elena-32ani,bolnava de ''cancer''.Va rog sa incercam sa-i ajutam ,sa-i sprijinim sa invinga cancerul,sa ajutam o mamica sa fie multi ani de acum inainte alaturi de sufletelul ei.Ne costa chiar asa de mult un mic gest de omenie?
Ne costa chiar asa de mult sa salvam o viata?,de fapt,doua fiindca ingerasul mai are nevoie de mami lui.
Pe Alinus mamica l-a asteptat mai bine de 5ani,iar acum 2ani doar ce si-a inmormantat tatal(bunicul) care n-a mai apucat sa-ti cunoasca nepotelul.

Pentru donatii a fost deschis un cont laBANCA COMERCIALA ROMANA -ROMANIA;Elena-Daniela
cod iban:RO86RNCB0318041795310001
pmery12@yahoo.com
O sansa si pt ei!
(http://forum.spaniaromaneasca.com/an...-ramana-orfan/)

Nu stiu,dar eu sunt cam confuza...ai cunoscut-o pe Claudia/Elena la spital sau a fost colega ta de servici?Are trei copii,iar mezinul e la scoala sau are doar "un ingeras de 14 luni"?
Numele defunctei este Claudia sau Elena?Tu te numesti Elena sau Tudor Maria??
Sunt n site-uri pe care ai pus acest gen de anunturi,inclusiv comenturi pe site-uri ale televiziunilor,care nici macar nu aveau legatura cu subiecte legate de caritate,cum e acesta:

Citat:
S.O.S.
O mamica bolnava de cancer la rinichi are nevoie de ajutor,singura nu mai face fata toate resursele s-au epuizat,copii inca mai au nevoie de mama.
Donatiile se pot face la :BCR:Gorj:cod iban:RO86RNCB0318041795310001.
Are de dus o cruce f.grea,cuvintele sunt de prisos,doar ea singura stie ce este in sufletul ei.
O zi in plus alaturi de copii este singurul strop de fericire de pe chipul ei.Noi n-o ajutam cu nimic?????????
(http://m.stirileprotv.ro/index.php?a...omments_page=4 )

Cred ca iti dai seama ca in lumea asta sunt multi oameni amarati care chiar poate sunt in situatii disperate,iar resursele noastre sunt limitate,asa ca oamenii au dreptate sa faca milostenia cu discernamant si nu orbeste.
Fara mai multe dovezi,greu de crezut ca va interveni cineva sa arunce cu banii pe geam si in plus,explicatia data de nu se stie ce psiholog,de nu se stie unde cum ca ar fi traumatizati copiii...mi se pare putin ciudata.Adica cu ce sa ii traumatizezi daca oferi donatorilor niste date mai complexe ce sa poata fi verificate?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 14.12.2011 at 10:30:57.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.12.2011, 17:04:25
alexalinadita alexalinadita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2011
Mesaje: 11
Implicit

Am spus si repet iarasi,cine doreste ...mai multe detalii despre acest caz le pot da ,dar nu le mai facem publice,de ce?,fiindca familia cand a fost Claudia bolnava a cerut ajutor cum am fi facut si noi(sau altii) in locul lor,inclusiv la fundatiile din judet,si,...surpriza,sau folosit de toate actele,de certificatele ei medicale,de ce s-a putut,dar ajutorul a ajuns in alte conturi.Cand a aflat familia ce s-a intamplat au dat-o la intors,ca sau incurcat cazurile,ca au gresit contul de la banca,ca o sa rezolve.Oricum ,ajutorul de la primit ea in tot acest timp abea a ajuns de un drum la control in Bucuresti,iar asta se poate dovedi cu un extras de cont.
Probabil de atunci a-ti gasit postarile pe net,insa nu inteleg de ce dati cu parul si apoi intrebati?,am vazut asta la multe topicuri.Daca aveam ceva de ascuns nu credeti ca schimbam contul la banca?Bunicii copiilor si matusa lor nu stiu nici macar sa deschida un calc. ,dar,sa ma faca si altceva pe el,nu vi se pare ca sunt prea multe ...pentru niste amarati crescuti la tara.Ce s-a intamplat,te-a pacalit cineva si acum toti sunt niste hoti pt tine?daca sunt de la tara,daca cer sprijin pt lemne,daca sunt bolnavi sau nu.Uite ca mi-ai deschis capul,o sa mai postez pt.copii si in alta parte,am facut topicul aici fiind crestin ortodox,dar,se pare ca m-am inselat.Eu am vrut doar sa le luminez putin sarbatorile copiilor,tu ce crezi ca ai rezolvat?
Pentru anumite persoane,va doresc Sarbatori Fericite,ca ale copiilor!

Doamne ajuta!

Last edited by alexalinadita; 18.12.2011 at 17:06:53.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutor pentru o sarmana N.Priceputu Umanitare 31 24.05.2012 10:08:24
ajutor pentru Andrei lady67 Umanitare 0 28.04.2010 13:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 16:07:44
ajutor pentru marius scristi Generalitati 2 17.08.2008 01:31:52