Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 13.08.2012, 10:40:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Salut Eugen,

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Pamant plat!!!! Daca nu vreti sa studiati paradigma stiintifica actuala... macar priviti la luna si veti vedea in semiluna forma sferia ca planetei Pamant. Rusine celor ce inca sustin elucbratiile atat stiintifice cat si teologice ale pamantului plat. "Smintelile trebuie sa vina dar vai de cel prin care vine sminteala".
Ești sigur că forma Pămîntului se vede pe suprafața Lunii?

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Imi e "teama" sa va indemn sa studiati dispozitivele GPS... imi este "teama" sa va indemn sa studiati efectul geodetic sau efectul frame-dragging.
Poate vrei să spui dispozitivele PPS. :) Ce-i așa interesant la ele, ce demonstrează?

Efectul frame-dragging și teoria relativității rămîn valabile în modeul PP.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
"The experiment, launched in 2004, used four ultra-precise gyroscopes to measure the hypothesized geodetic effect, the warping of space and time around a gravitational body, and frame-dragging, the amount a spinning object pulls space and time with it as it rotates.
GP-B determined both effects with unprecedented precision"
http://www.nasa.gov/mission_pages/gpb/gpb_results.html

Site-ul oficial al universitatii Stanford:
http://einstein.stanford.edu/SPACETIME/spacetime4.html
"Many of nature's deepest mysteries come in threes. Why does space have three spatial dimensions (ones that we can see, anyway)? Why are there three fundamental dimensions in physics (mass M, length L and time T)? Why three fundamental constants in nature (Newton's gravitational constant G, the speed of light c and Planck's constant h)? Why three generations of fundamental particles in the standard model (e.g. the up/down, charm/strange and top/bottom quarks)? Why do black holes have only three properties—mass, charge and spin?"
De precizat că oranizații de genul NASA nu sînt surse credibile pentru mulți oameni, inclusiv pentru mine.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Asadar sa luam aminte! Spor la studiu adecvat atat stiintific cat si teologic caci...
"20. Vai de cei ce zic răului bine și binelui rău; care numesc lumina întuneric și întunericul lumină; care socotesc amarul dulce și dulcele amar!
21. Vai de cei care sunt înțelepți în ochii lor și pricepuți după gândurile lor!" Isaia 5,20.
1 Corinteni 8, 2

Iar dacă i se pare cuiva că cunoaște ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.

P.S. Iertati-mi tonul mai aprig... dar trebuie sa ne "trezim" din ingnoranta intelectuala: teologica, teopraxica, teognostica, stiintifica, filozofica...
Deocamdată nu sînt sigur că modelul PP este cel adevărat. Încă aștept să mi se demonstreze cu probe care nu provin de pe saiturile NASA și fără imagini artificiale că Pămîntul este de fapt un geoid.

Doamne ajută!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #502  
Vechi 13.08.2012, 11:14:28
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Salut Eugen,
Ești sigur că forma Pămîntului se vede pe suprafața Lunii?
Salut Florin-Ionut,
Da sunt sigur 100%, bazandu-m atat pe invatura stiintifica (diveresele paradigme stiintfice) cat si pe cea teologica a Sfintilor Parinti.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Efectul frame-dragging și teoria relativității rămîn valabile în modeul PP.
Aceste afrimatii sunt eronate (ca sa nu spun ilare, ridicole) din punct de vedere stiintific.

Te rog, daca sustii astfel de afirmatii, pretinzand pertinenta stiintifica, sa faci dovada inechivoca folosind demonstratii stiintifice (testabile conform metodei stiintifice).
Orice afirmatie stiintifica care nu respecta rigoarea metodei stiintifice este pesudo-stiinta.
Multumesc pentru intelegere.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De precizat că oranizații de genul NASA nu sînt surse credibile pentru mulți oameni, inclusiv pentru mine.
Dar nici univesitatea Stanford nu este o sursa credibila de studiat adecvat si inteles stiinta, pentru tine? Am oferit un link si catre site-ul oficial al universitatii Stanford.

Ar trebui sa fiti capabil sa treceti afrimatiile stiintifice ale NASA prin filtrul intelectual al unei pregatiri stiintifice de specialitate, daca face aceste afirmatii despre NASA.
Nu sustina ca ce spune NASA e "liera de lege", "dogma stiintifica infailibila" ci doar ca din punct de vedere stiintific afirmatiile si informatiile oferite sunt pertinente si elocvente.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1 Corinteni 8, 2
Iar dacă i se pare cuiva că cunoaște ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască.
Evident, de aceea studiam adecvat atat teologia cat si stiinta (diversele paradigme stiintifice).
De remarcat ca teologia nu pote fi separata de teopraxie si teognosie.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deocamdată nu sînt sigur că modelul PP este cel adevărat. Încă aștept să mi se demonstreze cu probe care nu provin de pe saiturile NASA și fără imagini artificiale că Pămîntul este de fapt un geoid.Doamne ajută!
Ai zburat vreodata cu avionul? ai vazut pamantul de la cateva mii de m altitudine?
Ai vazut vreodata cu binoclul o nava maritima aflata la orizont si venind spre tine? Daca da, cum poti nega ca intai se vede varful (catargul) si apoi corpul navei?

De sistemul GPS nu are rost se te intreb... desi orice inginer in telecomunicatii ar trebui sa cunoasca (sa inteleaga) inechivoc aceste lucruri.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.

P.S. Te rog sa ma ierti Florin-Ionut pentru tonul mai aprig. Nu te supara pe mine, nu am nimic cu tine personal ci doar cu atitudini de acest gen care neaga evidentele (fie teologice fie stiintifice)... incerc doar sa indemn sa ne trezim din ignoranta: teologie, teopraxie, teognosie, stiinta, filozofie...
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 13.08.2012 at 13:54:58.
  #503  
Vechi 14.08.2012, 09:23:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Salut Eugen,

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Salut Florin-Ionut,
Da sunt sigur 100%, bazandu-m atat pe invatura stiintifica (diveresele paradigme stiintfice) cat si pe cea teologica a Sfintilor Parinti.
Sînt tare curios unde ne explică Sfinții Părinți fazele Lunii. Știu că ai citit mult în domeniu și mă bazez că-mi poți da măcar o trimitere.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Aceste afrimatii sunt eronate (ca sa nu spun ilare, ridicole) din punct de vedere stiintific.

Te rog, daca sustii astfel de afirmatii, pretinzand pertinenta stiintifica, sa faci dovada inechivoca folosind demonstratii stiintifice (testabile conform metodei stiintifice).
Orice afirmatie stiintifica care nu respecta rigoarea metodei stiintifice este pesudo-stiinta.
Multumesc pentru intelegere.
De ce nu ar afecta un disc uriaș fabrica spațio-temporală din jurul său? De ce TR nu ar fi valabilă pentru un obiect non-sferic de dimensiuni mari?

Azi am înțeles ce susține de fapt acest frame-dragging, cum că Pămîntul ar cauza un vîrtej 4D din cauza rotației în jurul axei proprii. Într-adevăr, se pare că nu este posibil în modelul PP decît dacă discul s-ar roti. Totuși pot rămîne sceptic în ce privește acuitatea măsurătorilor efecutate, din cauza dificultății testului: e ca și cum ai încerca să vezi care este grosimea unei foi de hîrtie care este la 140 de km depărtare. Acest presupus vortex ar fi antrenat de mișcarea agale a Terrei și cercetătorii nu numai că deduc forma sa, dar demonstrează că este în mișcare...

Dacă zic ei, așa o fi. Doar că ei au folosit sateliți în experiment, or eu personal am mari dubii nu că sateliții ar exista, ci că modul lor de funcționare și că datele oferite de aceștia sînt cu totul altele decît cele făcute publice - și aici nu mă refer la acest presupus experiment care demonstrează cică predicțiile lui Einstein.
_____

Eu nu am cum demonstra științific aceste lucruri, nici că Pămîntul are o formă sau alta. Scopul meu a fost însă cel de a arăta că modelul de mii de ani al PP este posibil, cu alte cuvinte nu este imposibil. Atunci cînd va veni un argument care să infirme total această posibilitate, voi declara subiectul închis pentru totdeauna.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Dar nici univesitatea Stanford nu este o sursa credibila de studiat adecvat si inteles stiinta, pentru tine? Am oferit un link si catre site-ul oficial al universitatii Stanford.

Ar trebui sa fiti capabil sa treceti afrimatiile stiintifice ale NASA prin filtrul intelectual al unei pregatiri stiintifice de specialitate, daca face aceste afirmatii despre NASA.
Nu sustina ca ce spune NASA e "liera de lege", "dogma stiintifica infailibila" ci doar ca din punct de vedere stiintific afirmatiile si informatiile oferite sunt pertinente si elocvente.
Nu, nici marile universități ale lumii nu mai au credibilitate pentru mine atunci cînd vin cu demonstrații laborioase și imposibil de verificat de oamenii de rînd pentru fenomene imaginare pe care noi trebuie să le credem orbește pentru că ne apar "logice". Dacă marea masă a oamenilor le dau crezare, este alegerea lor.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Evident, de aceea studiam adecvat atat teologia cat si stiinta (diversele paradigme stiintifice).
De remarcat ca teologia nu pote fi separata de teopraxie si teognosie.
Nu-mi sînt familiari termenii de teopraxie și teognozie, deși înțeleg semnificația cuvintelor grecești care le compun.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
1. Ai zburat vreodata cu avionul?
2. ai vazut pamantul de la cateva mii de m altitudine?
3. Ai vazut vreodata cu binoclul o nava maritima aflata la orizont si venind spre tine? Daca da, cum poti nega ca intai se vede varful (catargul) si apoi corpul navei?

4. De sistemul GPS nu are rost se te intreb... desi orice inginer in telecomunicatii ar trebui sa cunoasca (sa inteleaga) inechivoc aceste lucruri.
Eugen, dacă nu aveam răspusuri la problemele respective, nu deschideam topicul ăsta. Vei găsi explicațiile în detaliu dacă vei căuta. Pînă atunci, îți răspund pe scurt:

1. De multe ori.
2. Da. Orizontul apare curb din cauza distorsiunii imaginii de către hubloul avionului și/sau din cauza imposibilității lentilei ochiului uman de a afișa corect pe retină o imagine de dimensiuni foarte mari ca cea a orizontului. De remarcat că am postat pînă două filme diferite luate de amatori și în ambele se vede clar cum obiectivul curbează orizontul în funcție de amplasarea camerei pe direcția sus-jos.
3. Cu binoclu sau fără, este o chestiune de perspectivă. Un obiect enorm care este foarte departe va fi eclipsat de un val de jumate de metru care este la 10m în fața ta. Apusul Soarelui se explică la fel deși astrul rămîne deasupra Pămîntului considerat plat.
4. GPS: da, există sateliți. Nu, nu fucționează cum crezi tu. Tu crezi că unii sînt geostaționari și alții orbitează în jurul Terrei, eu nu cred. Tu crezi că naveta spațială (și nu numai) se mișcă prin spațiu fîs-fîs aruncînd aburi pe ici pe colo, eu nu înghit așa ceva. Tu probabil crezi că americanii au pășit pe Lună, eu în veci n-o să cred așa ceva. Tu ai încredere totală în imaginile și filemle ce vin de la NASA, eu le consnider opere de artă ale angajaților ei. Șamd...

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.

P.S. Te rog sa ma ierti Florin-Ionut pentru tonul mai aprig. Nu te supara pe mine, nu am nimic cu tine personal ci doar cu atitudini de acest gen care neaga evidentele (fie teologice fie stiintifice)... incerc doar sa indemn sa ne trezim din ignoranta: teologie, teopraxie, teognosie, stiinta, filozofie...
La Judecată s-ar putea să rămîi mut de uimire în fața "evidențelor" înșelătoare ale lumii stăpînită de tatăl minciunii. Nu uita că diavolul este și inteligent, și viclean în același timp. Eu mă simt mai bine în postura de sceptic decît în cea a unuia ce este 100% sigur de tot ceea ce debitează știința lumii moderne, cu așa-zise argumente demonstrate experimental.

Dacă tot ești tu creștin convins și accepți argumentele teologice, spune-mi, ce a vrut să spună evanghelia cînd diavolul i-a arătat Lui Iisus toate împărățiile lumii de pe un munte înalt? Cum ar fi posibil așa ceva în modelul PS?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 14.08.2012 at 09:29:40.
  #504  
Vechi 14.08.2012, 17:14:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Știu că ai citit mult în domeniu și mă bazez că-mi poți da măcar o trimitere.
Conform dorintei explrimate in solicitare ofer o singura referinta, cu precizarea ca este prezentata paradigma stintifica a vremii respective.
Sfantul Ioan Damaschin - Dogmatica.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Într-adevăr, se pare că nu este posibil în modelul PP decît dacă discul s-ar roti.
:)
E un pas inainte.
Pamantul Plat e o elucubratie stiintifica, conform paradigmei stiintifice actuale. (Daca ai accepta metoda stiintifica si limbajul stiintific, demonstratia inechivoca ar fi relativ usoara)

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu nu am cum demonstra științific aceste lucruri, nici că Pămîntul are o formă sau alta.
In aceasta situatie te rog sa ii lasi pe cei care pot sa o faca.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Scopul meu a fost însă cel de a arăta că modelul de mii de ani al PP este posibil, cu alte cuvinte nu este imposibil.
Cum arati din moment ce nu accepti metoda stiintifica (si implicit limbajul stiintific) ca garant al obiectivitatii realitatii functionalitatii lumii fizice descris de stiinta?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Atunci cînd va veni un argument care să infirme total această posibilitate, voi declara subiectul închis pentru totdeauna.
Nu, nici marile universități ale lumii nu mai au credibilitate pentru mine
Traieste in lumea ta atunci... esti liber sa faci ce vrei.
Constiinta ma indeamna sa te asigur ca stiinta "nu crede", ea cerceteaza bazandu-se pe empirsim, avand la baza epistemologia.
Sfintii Parinti nu au blamant studiile stiintifice si filozofice din vremea lor. Multi Sfinti Parinti si Sfinti contemporani (precum Sfantul Luca al Crimeei) erau eruditi cu studii profane in universitati elocvente.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eugen, dacă nu aveam răspusuri la problemele respective, nu deschideam topicul ăsta.
Florin-Ionut, consider ca problema este ca nu doresti sa studiezi adecvat stiinta la nivel universitar, postuniversitar...
Caci daca ai studia adecvat, cu profesori buni, ai intelege. Nimeni nu s-a nascut invatat, harul Duhului Sfant potenteaza talantii fiecaruia (cunostinte, inteligenta, milostenie, dragoste...) si il ajuta pe om sa puna tot ce are in slujba lui Dumnezeu si a Sfintei Sale Biserici. Un exemplu elocvent contmeporan: Sfantul Luca al Crimeei, care a pus stiinta medicala (pe care o cunostea foarte bine, inclusiv genetica, arborele filogenetic) in slujba lui Hritos Iisus si a Sfintei Sale Biserici.
Asadar sa luam aminte.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă tot ești tu creștin convins și accepți argumentele teologice, spune-mi, ce a vrut să spună evanghelia cînd diavolul i-a arătat Lui Iisus toate împărățiile lumii de pe un munte înalt? Cum ar fi posibil așa ceva în modelul PS?
Draga Florin-Ionut dumneata intelegi "vederea duhivniceasca"?
Pentru intrebara ta vei gasi raspunsul in urmatoarea lucrare:
Sfantul Ioan de Kronstadt - Viata mea in Hristos
Nu ofer detalii caci idemnul meu (de la care nu ma exclud), asa cum am precizat in numeroase randuri, este lupta impotriva ingnorantei intelectuale: duhovnicesti, teologice, stiintifice, filozofice...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiascas Domnul Iisus Hristos.

P.S. Iarat-mi te rog tonul mai aprig. Nu sunt "suparat" pe tine ca persoana ci pe starea ta actuala (de negare a evidentelor stiintifice in primul rand) pe care nu o cosidier "normala" din puct de vedere filocalic. Dracoveniile filozofice materialiste ateniste nu se combat prin negarea stiintei, dimpotriva, asa cum spun Sfintii Parinti se combat prin foarte buna cunoastere atat stiintifica cat si filozofica. Sfintii Parinti au aratat inechivoc acesta prin exemplul lor, multi erau eruditi. Multi Sfinti contemporanti precum Sfantul Luca al Crimeei au fost savanti! Ei sunt modele de urmat si nu cei care in viclenia lor sunt asemnea "vulpii care daca nu ajunge la struguri zice ca sunt acri" pentru a induce in eroare si pe altii... din invidie, ca nici altii sa nu ajuga acolo unde ea nu poate...
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #505  
Vechi 14.08.2012, 22:40:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Cum arati din moment ce nu accepti metoda stiintifica (si implicit limbajul stiintific) ca garant al obiectivitatii realitatii functionalitatii lumii fizice descris de stiinta?
Eu pot susține numai teoretic modelul PP, cel puțin deocamdată. Alții au făcut-o și practic, a se vedea experimentele de pe rîul Bedford. Ar trebui să-mi dedic viața cercetării științifice asupra acestei probleme, ceea ce presupune timp și resurse materiale. Ar fi un hobby interesant... :)

Prima reacție a oricărui om modern cînd aude că există adepți ai modelului PP este că aceștia sînt niște ignoranți, inculți, nihiliști, naivi sau mai știu eu ce. La fel s-a întîmplat și cu mine, pînă ce mi-am petrecut o vreme cîntărind argumentele celor de pe http://www.theflatearthsociety.org/forum/index.php . Îți mărturisesc că am găsit pînă acum numai trei argumente care contrazic logic modelul PP, în favoarea modelului Pămîntului sferic. Rămîne să mai caut și altele.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Traieste in lumea ta atunci... esti liber sa faci ce vrei.
Constiinta ma indeamna sa te asigur ca stiinta "nu crede", ea cerceteaza bazandu-se pe empirsim, avand la baza epistemologia.
Sfintii Parinti nu au blamant studiile stiintifice si filozofice din vremea lor. Multi Sfinti Parinti si Sfinti contemporani (precum Sfantul Luca al Crimeei) erau eruditi cu studii profane in universitati elocvente.
Și acum există mulți Sfinți în lume, altfel am fi fost pierduți. Odinioară Sfinții erau convinși de realitatea PP, astăzi alți Sfinți sînt convinși de realitatea PS. Este imposibil ca și unii, și ceilalți să aibă dreptate. Deși unii au acceptat o minciună toată viața lor, acest lucru nu i-a împiedicat să devină prieteni cu Dumnezeu.

Pentru mine, cunoașterea este științifică atunci cînd îmi demonstrează sau descrie în mod concret, inechivoc, un anumit fenomen. Atunci cînd mi se predă modul de funcționare a unui circuit electronic, înțeleg și accept realitatea unor fenomene destul de complexe care au loc în fiecare componentă și în întreg sistemul. Iată matematica aplicată, iată știința autentică. Dar atunci cînd cineva susține că a demonstrat empiric fenomenul de frame-dragging venind cu calcule matematice plauzibile și cu pretenția ca eu să accept veridicitatea măsurătorilor făcute (dacă au fost într-adevăr realizate), atunci Florin-Ionuț devine un sceptic, punînd la îndoială ceea ce încearcă un anumit grup să ne transmită.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Draga Florin-Ionut dumneata intelegi "vederea duhivniceasca"?
Pentru intrebara ta vei gasi raspunsul in urmatoarea lucrare:
Sfantul Ioan de Kronstadt - Viata mea in Hristos
Nu ofer detalii caci idemnul meu (de la care nu ma exclud), asa cum am precizat in numeroase randuri, este lupta impotriva ingnorantei intelectuale: duhovnicesti, teologice, stiintifice, filozofice...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiascas Domnul Iisus Hristos.
Vederea duhovnicească nu are nevoie de un munte înalt pentru ca Fiul Omului să poată vedea toate împărățiile lumii. Dacă nu ar scrie acolo că Hristos a fost urcat pe acel munte (nu orice munte, ci unul înalt), atunci am fi putut vorbi despre vederea duhovnicească.

Doamne ajută!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 14.08.2012 at 22:42:50.
  #506  
Vechi 14.08.2012, 22:50:25
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
[Topic dedicat lui Ticu Ț.]

- Nu-i așa că Pămîntul e sferic?
- Nu știu ce să zic, domnule profesor.

Cine mai poate să creadă în 2011 în modelul de mai jos al Pămîntului? Există o comunitate a celor care sînt convinși de asta, vorbesc de theflatearthsociety.org. Nu sînt oameni religioși, nu sînt absurzi, dezbat foarte serios argumentele și contraargumentele care se aduc de către oponenții lor care au simțit nevoia să-și construiască un contrasait: http://theroundearthsociety.net . Consider polemica lor interesantă pentru public.


Mergeti pana la capatul pamantului "plat", de exemplu la est, si faceti un pas mai incolo ca sa vedeti ce se intampla si asa va lamuriti de cadeti in vid sau va treziti brusc la vest
  #507  
Vechi 14.08.2012, 23:12:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Mergeti pana la capatul pamantului "plat", de exemplu la est, si faceti un pas mai incolo ca sa vedeti ce se intampla si asa va lamuriti de cadeti in vid sau va treziti brusc la vest
Prietene,

Nu există est și vest în modelul PP. :)

Au fost susținători ai PP care au vrut să meargă la ceea ce numim noi Polul Sud. Ghici ce? Au fost împiedicați să ducă expediția la bun sfîrșit, parcă pe motivul că nu au acte necesare uneiasemenea excursii, acte cerute de autoritățile argentiniene dacă nu mă înșel. Deci degeaba s-au antrenat ei luni de zile, degeaba au strîns bani și au adunat resurse, li s-a cerut să facă, pardon, cale-ntoarsă.

Asta apropo de epistemologie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #508  
Vechi 14.08.2012, 23:13:16
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce argumente sunt alea nene? Stai sa vina vsovi sa-ti explice ce si cum, te lamureste imediat ca te afli in inselare..
:)) buna asta :))
  #509  
Vechi 15.08.2012, 01:04:02
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prietene,

Nu există est și vest în modelul PP. :)

Au fost susținători ai PP care au vrut să meargă la ceea ce numim noi Polul Sud. Ghici ce? Au fost împiedicați să ducă expediția la bun sfîrșit, parcă pe motivul că nu au acte necesare uneiasemenea excursii, acte cerute de autoritățile argentiniene dacă nu mă înșel. Deci degeaba s-au antrenat ei luni de zile, degeaba au strîns bani și au adunat resurse, li s-a cerut să facă, pardon, cale-ntoarsă.

Asta apropo de epistemologie.
Da' Romania exista in acest model PP? :)) Daca da, luati-o la dreapta si mergeti tot inainte pana ori cadeti in vid, ori ajungeti din nou in Romania. Am vazut intr-o zi un documentar despre o frantuzoaica atat de pasionata sa cunoasca pe marii guru spirituali de te miri unde, ca a reusit sa intre peste tot pe unde era interzis, facea ce facea si tot reusea chiar daca trebuia sa ocoleasca si sa piarda luni si luni de zile. La varsta de 100 ani ea cerea din nou pasaport la primarie sa o ia din nou la picior. Pacat ca nu i-am retinut numele, poate va inspira sa puteti sa-i pacaliti pe argentinieni. Daca nu, luati un avion personal si ne spuneti si noua cum arata "fundul" pamantului, adica pe partea aialalta nelocuita. Sau te pomeni ca acolo locuiesc de fapt extraterestrii :)) Sau poate Iadul sa fie lipit de partea aialalta? Off, si mie ce mult mi-a placut filmul Superpolitistul, care a gaurit pamantul si a ajuns in Japonia pe un balon de guma de mestecat, acum stiu ca nu era adevarat, ca pamantul era plat!! :))
Glumeam :)
  #510  
Vechi 15.08.2012, 18:41:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prietene,

Nu există est și vest în modelul PP. :)

Au fost susținători ai PP care au vrut să meargă la ceea ce numim noi Polul Sud. Ghici ce? Au fost împiedicați să ducă expediția la bun sfîrșit, parcă pe motivul că nu au acte necesare uneiasemenea excursii, acte cerute de autoritățile argentiniene dacă nu mă înșel. Deci degeaba s-au antrenat ei luni de zile, degeaba au strîns bani și au adunat resurse, li s-a cerut să facă, pardon, cale-ntoarsă.

Asta apropo de epistemologie.
ai exemple ?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43