Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.01.2014, 00:15:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadnZz Vezi mesajul
Cat despre homosexuali:
Eu personal cred ca daca unii oameni sunt lasati de Dumnezeu pe pamant Homosexuali, asa trebuie sa fie ei... Daca sunt oameni cu constiinta de Dumnezeu, care inteleg legile divine si le aplica, daca sunt Homosexuali e doar un mic lucru care ii trage in jos, comparativ probabil cu lucrurile marete pe care le-au facut, deci, probabil, si ei au dreptul lor la rai.
Știu pe cineva care vine la noi la biserică la fiecare slujbă, e credincios și toate le face după tipic, se spovedește și se împărtășește des. Însă de curând am aflat că este căsătorit cu un alt bărbat !!! Nici nu știu ce să mai cred... probabil de-asta ne zice Dumnezeu să nu judecăm...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.01.2014, 00:39:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Știu pe cineva care vine la noi la biserică la fiecare slujbă, e credincios și toate le face după tipic, se spovedește și se împărtășește des. Însă de curând am aflat că este căsătorit cu un alt bărbat !!! Nici nu știu ce să mai cred... probabil de-asta ne zice Dumnezeu să nu judecăm...
Se spovedeste si impartaseste des? Preotul la care face asta stie?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.01.2014, 01:36:00
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Se spovedeste si impartaseste des? Preotul la care face asta stie?
Eu cred că știe, vine de ani buni la biserica asta.
Mă gândesc că poate o fi vorba de o relație platonică, sunt acum oameni în vârstă 60+.

Last edited by mirela.t; 06.01.2014 at 01:46:24.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.01.2014, 22:36:04
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eu cred că știe, vine de ani buni la biserica asta.
Mă gândesc că poate o fi vorba de o relație platonică, sunt acum oameni în vârstă 60+.
Poate omul e bolnav de vreo boala incurabila, terminala; sau poate sunt doar buni prieteni, si neavand familie, s-au "casatorit" (s-a legalizat in NY, ca am vazut de curand niste vedete care ziceau ca s-au dus in Canada, parca la Toronto ?) pentru a nu fii obligat cel care ramane sa plateasca "taxa de mostenire" (cum spuneau si acele vedete). sau poate vorbeste lumea-n targ aiurea, ca sia aci si pretutindeni... oricum casatoriti "ortodox" n-au cum sa fie, logic, desi tot acele vedete ziceau ca s-ar fii cununat intr-o biserica. De asemeni am auzit ca tot in Canada ar fii si un episcop gay, casatorit. Ma rog, acum ma gandesc ca notiunea de 'cununie' (ca si cea de hirotonie, de altfel) e cam relativa la acele confesiuni reformate, care nu recunosc sfintele taine ca lucrari ale Duhului Sfant, dar asta deja e alta discutie, pe care ar trebui sa o discutam pe alta sectiune.

Ma intreb insa cati homosexuali au raspuns "provocarii" initiale lansate la inceputul threadului...De asemeni ma intreb de ce se crede ca toti acestia nu ar cred in Dumnezeu, si daca nu cred in Dumnezeu, ar putea crede in niste marturii halucinante ale unei persoane tulburate... De asemeni, daca cineva "alege' sa-i intoarca spatele lui Dumnezeu, din varii motive, obiective sau subiective, totusi doar un procent infim aleg aceasta cale, si special in acest scop, desi e impropriu spus 'alegere", pt ca s-a demonstrat ca nu e vorba pana la urma de o alegere voluntara. Sau, daca este, este doar in masura daca ii dai curs, sau te abtii. Ca si la alcoolici. Nici ei nu mai pot alege daca sa fie asa sau normali, ci doar sa faca un efort de autodisciplina, pentru tot restul vietii, ceea ce se pare ca nu e deloc usor.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.01.2014, 23:24:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Știu pe cineva care vine la noi la biserică la fiecare slujbă, e credincios și toate le face după tipic, se spovedește și se împărtășește des. Însă de curând am aflat că este căsătorit cu un alt bărbat !!! Nici nu știu ce să mai cred...
Eu zic sa nu crezi orice barfa.
Dar nu strica sa te uiti mai atenta, ca nu toate femeile se imbraca asa "fashion" si poate se mai fac confuzii in acest sens.

Dar daca e barbat si nu e barfa, si preotul stie de asta, sa verifici la ce biserica mergi ca deh, mai greste omul..

Am mai auzit povesti cum pleaca unii dupa paine si sfarsesc sub masa intr-un bar.

E drept, intr-un bar de homoexuali n-am auzit, dar nu se stie niciodata, ca mare e gradina..

Citat:
probabil de-asta ne zice Dumnezeu să nu judecăm...
Poi sa avem tare grija sa nu confundam judecata (osandirea) cu gandirea (discernamantul).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.01.2014 at 23:37:25.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.01.2014, 23:26:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eu cred că știe, vine de ani buni la biserica asta.
Mă gândesc că poate o fi vorba de o relație platonică, sunt acum oameni în vârstă 60+.
Sminteala numai platonica nu este.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.01.2014, 23:29:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Doar un "mic lucru"? Ai citit in Sfanta Scriptura despre Sodoma si Gomora? Sa nu ne culcam pe doua urechi in ce priveste "dreptul la rai". NU exista "lucruri marete" prin care sa castigi raiul daca nu exista ascultarea fata de Dumnezeu si implinirea voii Lui.
Taci bre, ce pui omul la asa chinuri cumplite inca inainte de Judecata?
E mai usor sa creada ce i se zice la tembelizor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.01.2014, 23:35:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Poate omul e bolnav de vreo boala incurabila, terminala; sau poate sunt doar buni prieteni, si neavand familie, s-au "casatorit" (s-a legalizat in NY, ca am vazut de curand niste vedete care ziceau ca s-au dus in Canada, parca la Toronto ?) pentru a nu fii obligat cel care ramane sa plateasca "taxa de mostenire" (cum spuneau si acele vedete). sau poate vorbeste lumea-n targ aiurea, ca sia aci si pretutindeni... oricum casatoriti "ortodox" n-au cum sa fie, logic, desi tot acele vedete ziceau ca s-ar fii cununat intr-o biserica.
Da, asta era, taxa de mostenire. Sa nu mosteneasca ala doar 60.000 dolari ci toti 100.000.

Sunt sigur ca trebuie sa fie o scuza valida la Judecata cand se ajunge la capitolul cu sminteala, pentru "milostenia" facuta la schimb, "partenerului" cu aia 40.000 sigur va castiga Raiul, macar asa, pentru sufletele alealate care poate s-au pierdut de banii aia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.01.2014 at 23:38:13.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.01.2014, 21:21:50
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Wink

Deci, doamna Mirela, faceti bine si mai stergeti-va ochelarii aia, sau scoteti-va scamele din ochi, ca uite, nu mai vedeti bine nici cine-i femeie sau barbat, nici daca intrati in biserica sau intr-un bar de homosexuali ! Nu va fie cu suparare, va sfatuiesc de bine...!!!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.01.2014, 00:22:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca puteai sa o spui altfel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare