Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.01.2017, 17:12:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Deci ioan67 primi ban?
Pentru limbaj neadecvat in repetate randuri...
Reply With Quote
  #62  
Vechi 19.05.2017, 15:56:55
carmen 17 carmen 17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2017
Mesaje: 1
Implicit Femeia in familie un demers cu urcusuri si coborasuri

Calatoresc foarte mult deoarece colaborez cu o companie de echipamente B2B respectiv https://www.itdepot.ro/cititoare-coduri-de-bare-228 si https://www.itdepot.ro/scanere-coduri-de-bare-295 --> (adica un mediu destul de solicitant si concurential) si trebuie sa calatoresc foarte mult prin tara. Desi este greu pentru mine sa declar nu pot sa declar ca sunt o figura integranta in familie deoarece sunt constienta ca lipsesc la foarte multe evenimente si ratez momente importante care sunt esentiale de altfel : zile de nastere, iesiri in parc sau picnicuri, glumite etc. Este greu sa calatoresti pentru ca asa iti cere serviciul dar si sa participi la viata de familie si sa devii o figura esentiala pentru membrii ei. Este frustrant si devin in mod constant ganditoare la acest aspect insa incerc sa compensez cat se poate de mult. Ma gandesc foarte serios sa remediez aceasta situatie coplesitoare.

Last edited by carmen 17; 19.05.2017 at 16:08:21.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 19.05.2017, 17:10:15
Omul care rade Omul care rade is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel_iustin Vezi mesajul
Mi se pare ca si in randul tinerilor de astazi femeia este vazuta ca o supunere pentru barbat.
Ce fel de rol are femeia in ziua de astazi?

Ceea ce spune Necula este adevarat; imi place raspunsul lui; si eu m-as teme de barbatul care e gata sa moara pentru mine.

https://youtu.be/5-gwz1fdd_k
Raspunsul cel mai bun cred ca este chiar acesta:

'Fraților, mulțumiți totdeauna pentru toate, întru numele Domnului nostru Iisus Hristos, lui Dumnezeu și Tatăl. Supuneți‑vă unul altuia, întru frica lui Hristos. Femeile să se supună bărbaților lor ca Domnului, pentru că bărbatul este cap femeii, precum și Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor și este. Căci precum Biserica se supune lui Hristos, așa și femeile bărbaților lor, întru toate.

Bărbaților, iubiți pe femeile voastre, după cum și Hristos a iubit Biserica și S‑a dat pe Sine pentru ea, ca s‑o sfințească, curățind‑o cu baia apei prin cuvânt. Și ca s‑o înfățișeze Sieși, Biserică slăvită, neavând pată sau întinăciune, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără de prihană.'

Pacat ca de multe ori barbatii vor sa inteleaga doar prima parte si pacat ca femeile vad de multe ori doar a 2-a parte.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.05.2017, 20:25:04
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmen 17 Vezi mesajul
Calatoresc foarte mult deoarece colaborez cu o companie de echipamente B2B respectiv https://www.itdepot.ro/cititoare-coduri-de-bare-228 si https://www.itdepot.ro/scanere-coduri-de-bare-295 --> (adica un mediu destul de solicitant si concurential) si trebuie sa calatoresc foarte mult prin tara. Desi este greu pentru mine sa declar nu pot sa declar ca sunt o figura integranta in familie deoarece sunt constienta ca lipsesc la foarte multe evenimente si ratez momente importante care sunt esentiale de altfel : zile de nastere, iesiri in parc sau picnicuri, glumite etc. Este greu sa calatoresti pentru ca asa iti cere serviciul dar si sa participi la viata de familie si sa devii o figura esentiala pentru membrii ei. Este frustrant si devin in mod constant ganditoare la acest aspect insa incerc sa compensez cat se poate de mult. Ma gandesc foarte serios sa remediez aceasta situatie coplesitoare.
Da e o treaba buna ce vrei sa faci ,fiindca tot ceea ce vei investiii in relatii se va intoarce catre tine. Am un cumnat la fiecare Craciun sau Pasti face cadouri la toti ai casei,intalnirile cu toti sunt ceva special,el dadea tonul.Cadouri care de multe ori nu au mare valoare , dar e important gestul.Si crede-ma incercam sa nu ramanem datori,fiindca ii vedeam efortul,ii vedeam grija si apoi toti am facut acelas lucru. Intalnirile cu totii sunt o mare bucurie.
Domnul sa iti ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #65  
Vechi 05.06.2017, 08:58:18
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

In ziua de azi mamele lucreaza. Si inca stam bine, macar au ragaz sa-si alapteze copii, in comunism nici atata n-avea timp o mama. A rezultat "Generatia cu cheia de gat".
Reply With Quote
  #66  
Vechi 05.06.2017, 13:40:51
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Da,femeia,în familie sau în reclame pentru produse cosmetice,vânzând flori la colt de stradă sau plângând din nu stiu ce motive.O privești mereu,tu ca bărbat,o domini,o bati,o iubești si de ce cele mai multe ori sfarsesti prin a o urî,o fugi de ea sau a fi supus ei.E mai cald patul lângă o femeie,mai dulce somnul,mai bună mâncarea,dar si rănile lăsate de o femeie sunt mult mai dureroase decât oricare altele.Nu există familie fără femeie,ea le creează,ea le distruge.De ea fugim în mănăstiri,pe ea o căutăm mereu,si totuși .....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 05.06.2017, 19:04:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Da,femeia,în familie sau în reclame pentru produse cosmetice,vânzând flori la colt de stradă sau plângând din nu stiu ce motive.O privești mereu,tu ca bărbat,o domini,o bati,o iubești si de ce cele mai multe ori sfarsesti prin a o urî,o fugi de ea sau a fi supus ei.E mai cald patul lângă o femeie,mai dulce somnul,mai bună mâncarea,dar si rănile lăsate de o femeie sunt mult mai dureroase decât oricare altele.Nu există familie fără femeie,ea le creează,ea le distruge.De ea fugim în mănăstiri,pe ea o căutăm mereu,si totuși .....
Si totusi se poate trai si fara ele si inca bine :)

O femeie cumsecade iti alina sufletul si-ti face viata mai buna in timp ce una demonica te impinge pe rapa iadului.
Insa nu pot sa gasesc compasiune pt "victimele de familie",tu ti-ai ales langa cine vrei sa stai ,liber si nesilit de nimeni nu?

Serios acum,nu stiam ca monahismul este intemeiat pe fuga de femei(sau de barbati) ,eu ca o naiva credeam ca oamenii care aleg monahismul au daruri speciale pt a-si dedica viata Domnului,adica din dragoste si ardoare pt El.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 05.06.2017, 21:01:19
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si totusi se poate trai si fara ele si inca bine :)

O femeie cumsecade iti alina sufletul si-ti face viata mai buna in timp ce una demonica te impinge pe rapa iadului.
Insa nu pot sa gasesc compasiune pt "victimele de familie",tu ti-ai ales langa cine vrei sa stai ,liber si nesilit de nimeni nu?

Serios acum,nu stiam ca monahismul este intemeiat pe fuga de femei(sau de barbati) ,eu ca o naiva credeam ca oamenii care aleg monahismul au daruri speciale pt a-si dedica viata Domnului,adica din dragoste si ardoare pt El.
Eu încă nu am ales nici o femeie anume,sau cel putin cele pe care credeam că le iubesc,poftesc etc,sau cele care au crezut ca eu as fi alesul lor,oricum în ambele cazuri ne-am înșelat si unii si alții.Cât despre monahism,da,femeie poate lua multe forme,mai ales atunci când lipsește,poate lua chipul angelic,chipul mamei,al surorii,sau al tuturor poftelor cărnii,al disprețului fată de dorința,al dezamăgirii si refulări.Eu cel putin,doresc în primul rând sa găsesc împlinirea alături de femeie.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
femeia