Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2008, 21:35:46
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Evident ca Maria trebuie numita Theotokos pentru ca Cel care s-a nascut din ea a fost cu adevarat Dumnezeu, este foarte frumos sa ne rugam Maicii Domnului care dupa invatatura ortodoxa are mare trecere la Fiul Sau si se roaga pentru iertarea si ajutorul nostru o preafrumoasa si mult cunoscuta rugaciune este "Nascatoare de Dumnezeu Fecioara bucura-te cea plina de dar arie , Domnul este cu tine, binecuvantata esti intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau ca ai nascut noua pe Hristos Mantuitorul Sufletelor noastre, Preasfanta Marie Maica lui Dumnezeu roaga-te pt noi pacatosii amin" nimic rau si gresit pana acum, dar am gasit unele rugaciuni cu a caror forma de exprimare nu prea sunt de acord

Si acum... (a Nascatoarei...)
Ceea ce ai nascut izvorul nepatimirii, tamaduieste-ma pe mine, cel ce sunt ranit de patimi si din focul cel vesnic ma rapeste, ceea ce singura esti de Dumnezeu daruita, Fecioara
de ce tamaduieste-ma? nu trebuia sa fie "roaga pe Fiul tau sa ma tamaduiasca?


A Nascatoarei:
Norul cel luminos al soarelui, lumineaza-mi mie lumina ca sa risipeasca întunericul pacatelor mele. Da-mi mâna, celui cazut în noroiul pacatelor, ridica-ma de unde zac, ca tu singura esti îndreptarea lui Adam cel cazut.
--Nu Hristos ne-a eliberat de sub pacatul adamic? .cum sa zici ca "tu esti SINGURA (!!!) care ne-a scapat de pacatul adamic?

adresarea "
"lumineaza-mi mie lumina" adica cum poate Maica Domnului sa lumineze, poate ea face ceva de la sine? ar insemna sa fie un dumnezeu mai mic nu?

Si acum... A Nascatoarei:
Ceea ce primesti glasurile celor ce cu credinta cer de la tine folosinta, care singura esti scaparea credinciosilor, mântuieste, milostiveste-te Stapâna, pazeste de stricaciune si de toata asuprirea pe cei ce cu dragoste si cu credinta pururea te maresc.

de ce este numita "singura scapare a credinciosilor" Dumnezeu ce este?

Cu toata stima pe care o am la parintele Cleopa , nu imi dau seama cum poate afirma aceste lucruri "Daca nu ar fi Maica Domnului in ceruri, lumea asta s-ar fi pierdut de doua mii de ani. " Parca scria ca nici Fiul nu stie Ziua ci numai Tatal

nu stiu ce sa zic dar in multe chesti nu se respecta invatatura Bisericii, sau cel putin asa cum o cunosc eu in legatura cu Sfintii si Sf Fecioara
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2008, 21:52:38
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si eu am o nedumerire: in acatiste si in rugaciunile facute in timpu slujbei la biserica aud cantarea > "Prea Sfanta NAscatoare de Dumnezeu, MANTUIESTE-NE pe noi!"
Ce nu inteleg eu este de ce se spune "MANTUIESTE-NE" si nu "MILUIESTE-NE pe noi"?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2008, 22:42:35
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-ne pe noi" nu se refera la mantuirea in sine, care este prin Hristos, ci la rolul Maicii Domnului in iconomia mantuirii prin faptul ca dintr-insa S-a nascut Mantuitorului. Totodata, Maica Domnului mijloceste mantuirea celor ce i se roaga cu credinta, inaintea Fiului Sau. Insa, potrivit credintei ortodoxe, Maica Domnului nu este rascumparatoare sau co-mantuitoare cu Hristos, asa cum este considerata in romano-catolicism.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2008, 23:26:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Cu toata stima pe care o am la parintele Cleopa , nu imi dau seama cum poate afirma aceste lucruri "Daca nu ar fi Maica Domnului in ceruri, lumea asta s-ar fi pierdut de doua mii de ani. " Parca scria ca nici Fiul nu stie Ziua ci numai Tatal
Cred ca Printele se referea la mijlocirea Maicii Domnului, nu ca mantuire,ci ca pururea rugatoare. Se spune despre Maica Domnului ca nu mai cunoaste treapta de sfintenie pe care sa o parcurga- ca a ajuns la granita dintre creat si necreat- Sfantul Grigorie Palama, insa este pururea rugatoare pentru ca mai are fii duhovnicesti pentru care mijloceste inaintea Fiului ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.08.2008, 12:35:24
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Da bine am inteles ca mijloceste ca se roaga pentru noi, dar ce nu inteleg este modul in care ne adresam ei in unele rugaciuni, nu i cerem sa mijloceasca ci ii cerem ei ajutorul ca lui Dumnezeu , cum sa-i ceri Fecioare sa te ajute, sa te mantuiasca sa te lumineze?
dupa parerea mea cred ca depasind termenul "Preasfanta Feciara roaga pe Fiul tau sa mantuiasca sufletele noastre" si intrand in termeni de gen "Preasfanta Nascatoare mantuieste-ne" "tu esti singura ajutatoare si nadejde a neamului crestinesc" mi se pare idolatrie
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.08.2008, 13:40:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cand eu am scris de traducerea sectara a cantarii "Agni parthene" mi-au sarit o gramada in cap.
Fratele Danyel este membru OD (sau simpatizant).
Acum sper ca nu se mai indoieste nimeni ce fel de simpatii are OD.

Si ca sa fiu on-topic :
Ce poate sa faca Dumnezeu poate si Preasfanta Maica sa de Dumnezeu Nascatoarea si pururea Fecioara Maria cu rugaciunea.
Ca adica Dumnezeu asculta dar numai pe cel care il asculta pe dansul.
Asa il asculta pe Sfantul Prooroc Ilie si nu mai dadea ploaie peste Israel.
Si cum Preasfanta Maica de Dumnezeu Nascatoare si pururea Fecioara Maria nu a ne-ascultat vreodata de Dumnezeu nici macar cu intentia (adica cu gandul) asa si Dumnezeu asculta de Dansa cand se roaga pentru toate popoarele Pamantului.
Ca Dansa incontinuu se roaga pentru lume ca Dumnezeu "sa nu isi intoarca Fata sa de la noi" (Fata lui Dumnezeu este lucrarea lui Dumnezeu , asta inseamna) si sa lase lumea sa se autodistruga.Adica Dumnezeu pentru pacatele noastre drept ar fi sa nu mai poarte de grija acestei minunate lumi pe care Dansul a creat-o si o intretine.Dar pentru rugaciunele Preasfintei sale Maici si ale tuturor Sfintilor Sai nu face aceasta.
"Iar intorcandu-ti tu Fata Ta toate se vor tulbura" din nu stiu ce psalm de se citeste la Vecernie.

Uite mai frate Daniel ca Sfantul Grigorie Palama marele teolog se ruga in tinerete catre Presfanta Stapana , Nascatoarea de Dumnezeu "lumineaza-mi intunericul" si striga catre Dansa incontinuu pana ce Dansa a trimis pe Sfantul Ioan Evanghelistul ca sa il povatuiasca pe Sfantul Grigorie.
Daca vrei mata sa te vindeci de otrava ce au bagat cei de la OD in tine ia si citeste "Viata si invatatura Sfantului Grigorie Palama" de parintele Dumitru Staniloae.

Mata sa stii ca Maica Domnului nu a fost predestinata sa fie Sfanta asa cum nebuneste interpreteaza unii.
Dumnezeu astepta o fecioara curata , fara de pacat din care sa se intrupeze.
Aceasta stare putea sa si-o decida numai respectiva fecioara prin colaborarea ei cu Dumnezeu.
De aceea Dansa este supra-cinstita.

Idolatrie fac sectarii de la OD cand il considera pe ereticul Iosif Trifa sfant!
Credeti dvs. cei de la OD ca o sa puteti distruge Sfanta Ortodoxie din Romania!
V-atzi organizat blasfemiatoarea adunare de la Sibiu si ati atras o gramada de ierarhi in ereziile voastre.
Dar Bunul Dumnezeu va stinge si aceasta erezie asa cum a facut-o cu toate ereziile anterioare.

Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.08.2008, 14:28:15
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Cand eu am scris de traducerea sectara a cantarii "Agni parthene" mi-au sarit o gramada in cap.
Fratele Danyel este membru OD (sau simpatizant).
Acum sper ca nu se mai indoieste nimeni ce fel de simpatii are OD.

Si ca sa fiu on-topic :
Ce poate sa faca Dumnezeu poate si Preasfanta Maica sa de Dumnezeu Nascatoarea si pururea Fecioara Maria cu rugaciunea.
Ca adica Dumnezeu asculta dar numai pe cel care il asculta pe dansul.
Asa il asculta pe Sfantul Prooroc Ilie si nu mai dadea ploaie peste Israel.
Si cum Preasfanta Maica de Dumnezeu Nascatoare si pururea Fecioara Maria nu a ne-ascultat vreodata de Dumnezeu nici macar cu intentia (adica cu gandul) asa si Dumnezeu asculta de Dansa cand se roaga pentru toate popoarele Pamantului.
Ca Dansa incontinuu se roaga pentru lume ca Dumnezeu "sa nu isi intoarca Fata sa de la noi" (Fata lui Dumnezeu este lucrarea lui Dumnezeu , asta inseamna) si sa lase lumea sa se autodistruga.Adica Dumnezeu pentru pacatele noastre drept ar fi sa nu mai poarte de grija acestei minunate lumi pe care Dansul a creat-o si o intretine.Dar pentru rugaciunele Preasfintei sale Maici si ale tuturor Sfintilor Sai nu face aceasta.
"Iar intorcandu-ti tu Fata Ta toate se vor tulbura" din nu stiu ce psalm de se citeste la Vecernie.

Uite mai frate Daniel ca Sfantul Grigorie Palama marele teolog se ruga in tinerete catre Presfanta Stapana , Nascatoarea de Dumnezeu "lumineaza-mi intunericul" si striga catre Dansa incontinuu pana ce Dansa a trimis pe Sfantul Ioan Evanghelistul ca sa il povatuiasca pe Sfantul Grigorie.
Daca vrei mata sa te vindeci de otrava ce au bagat cei de la OD in tine ia si citeste "Viata si invatatura Sfantului Grigorie Palama" de parintele Dumitru Staniloae.

Mata sa stii ca Maica Domnului nu a fost predestinata sa fie Sfanta asa cum nebuneste interpreteaza unii.
Dumnezeu astepta o fecioara curata , fara de pacat din care sa se intrupeze.
Aceasta stare putea sa si-o decida numai respectiva fecioara prin colaborarea ei cu Dumnezeu.
De aceea Dansa este supra-cinstita.

Idolatrie fac sectarii de la OD cand il considera pe ereticul Iosif Trifa sfant!
Credeti dvs. cei de la OD ca o sa puteti distruge Sfanta Ortodoxie din Romania!
V-atzi organizat blasfemiatoarea adunare de la Sibiu si ati atras o gramada de ierarhi in ereziile voastre.
Dar Bunul Dumnezeu va stinge si aceasta erezie asa cum a facut-o cu toate ereziile anterioare.

Fratele meu, lasa OD in pace ca nu despre ea e vorba aici , nush de ce ai luat o atitudine atat de dura in fata unor intrebari normale,

ai zis:"Ce poate sa faca Dumnezeu poate si Preasfanta Maica sa de Dumnezeu Nascatoarea si pururea Fecioara Maria cu rugaciunea. "

Sper ca e parerea ta personala ca daca nu esti in mare erezie, prin ceea ce ai scris spui ca Preasfanta Fecioara este egala cu Dumnezeu, este si ea un Dumnezeu, fereste-ne doamne de astfel de ganduri
OD nu mi-a bagat nicio otrava, in OD este cinstita Maica Domnului si sunt cantari speciale pentru ea ex "o Maica Jertfei Salvatoare", dar nu vrem sa trecem granita de la a o venera si cinsti pe Preasfanta si a ne ruga ei sa se roage pt noi Fiului sau la a o considera "dumnezeu" care ea are putere singura sa mantuiasca, sa lumineze, sa conduca, poi atunci Dumnezeu ce este? nu era parca un singur Dumnezeu inchinat in Traime, si restul sfinti adica casnici a lui Dumnezeu care sunt impreuna rugatori cu noi si pentru noi, asa cum le spuneam tot timpul sectarilor, acum vad ca au devenit si sfintii dumnezei si pot ei sa faca lucruri pe care doar Dumnezeu le face, cum sa mai explic eu sectarilor ca nu-i consideram pe sfinti dumnezei, ca doar ii veneram , cand noi chiar asa ne rugam lor ca unor dumnezei, va rog si mai ales pe fratele mihailt sa nu-mi sariti in cap cu chesti de genu "esti sectar" "esti ratacit" ci sa deslusim frumos ce inseamna lucrurile astea si ce am inteles eu gresit, n-am pretentia ca am dreptate, numai ca deocamdata nu sunt de acord cu unele chestii care sunt in disciordanta chiar si cu invatatura Bisericii despre Sfinti si Preasfanta Fecioara
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.08.2008, 15:13:39
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Idolatrie fac sectarii de la OD cand il considera pe ereticul Iosif Trifa sfant!
Credeti dvs. cei de la OD ca o sa puteti distruge Sfanta Ortodoxie din Romania!
V-atzi organizat blasfemiatoarea adunare de la Sibiu si ati atras o gramada de ierarhi in ereziile voastre.
Dar Bunul Dumnezeu va stinge si aceasta erezie asa cum a facut-o cu toate ereziile anterioare.

Oastea Domnului nu-l considera sfant pe Iosif Trifa, el nu este eretic, a fost preot, a fost caterisit pe nedrept apoi reabilitat, nu cred ca BOR ar reabilita ereticii si din cate stiu nu e bine sa vorbesti de rau pe cineva inzestrat cu harul preotiei

OD nu vrea sa distruga ortodoxia ci s-o puna in aplicare , ideile tale scuza-ma dar sunt fanatice

Organizatia de la sibiu are binecuvantarea Mitropolitului Laurentiu,si este condusa de Par Prof Vasile Mihoc, care prin insasi infatisarea sa se vede ca e ortodox si totodata un renumit prof universitar desfasurandu-si activitatea la doua fac de teologie ortodoxa OD are binecuvantarea SF Sinod al BOR, deci totul e in legalitate, nimic nu e pe ascuns sau impotriva Bisericii
Ori Ierarhii BOR habar nu au despre ortodoxie si se aliaza cu "grupari dizidenta" ori dumneata ai o perceptie total gresita despre o organizatie duhovniceasca din cadrul BOR
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2008, 16:56:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


De ce tot timpul noi ortodocsii trebuie sa sarim in sus la orice nii se pare a provocare, de ce avem un aer de superioritate si nu discutam omeneste ci imediat aruncam etichete "sectari" "rataciti" etc

Sunt tanar (21 ani) deci inca pe calea intrebarilor nu am pretentia ca le stiu pe toate tocmai de asta intreb, intrebarea a fost cat se poate de legitima si nu am atacat nici vrednicia Maicii Domnului si nici n-am negat ajutorul ei in viata multor credinciosi, ceea ce nu mi se pare corect, sau cel putin asa deduc eu din invatatura Bisericii; este structura multor rugaciuni catre Maica Domnului, poate dintr-o prea mare evlavie s-a ajuns aici, dar eu cred ca ceva nu e in regula in aceste rugaciuni, cred ca cererile nu sunt chiar bine formulate, atata timp cat Bis Ortodoxa marturiseste ca crde in Unul Dumnezeu inchinat in Traime, nu poate cere prin rugaciuni lucruri pe care doar Dumnezeu ca Stapan si creator al universului le poate face, Nascatoarei sau Sfintilor, asta este deja idolatrie, deja intervin alti dumnezei pe langa Dumnezeu, ce pot intelege altceva?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.08.2008, 18:44:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
De ce tot timpul noi ortodocsii trebuie sa sarim in sus la orice nii se pare a provocare, de ce avem un aer de superioritate si nu discutam omeneste ci imediat aruncam etichete "sectari" "rataciti" etc

Sunt tanar (21 ani) deci inca pe calea intrebarilor nu am pretentia ca le stiu pe toate tocmai de asta intreb, intrebarea a fost cat se poate de legitima si nu am atacat nici vrednicia Maicii Domnului si nici n-am negat ajutorul ei in viata multor credinciosi, ceea ce nu mi se pare corect, sau cel putin asa deduc eu din invatatura Bisericii; este structura multor rugaciuni catre Maica Domnului, poate dintr-o prea mare evlavie s-a ajuns aici, dar eu cred ca ceva nu e in regula in aceste rugaciuni, cred ca cererile nu sunt chiar bine formulate, atata timp cat Bis Ortodoxa marturiseste ca crde in Unul Dumnezeu inchinat in Traime, nu poate cere prin rugaciuni lucruri pe care doar Dumnezeu ca Stapan si creator al universului le poate face, Nascatoarei sau Sfintilor, asta este deja idolatrie, deja intervin alti dumnezei pe langa Dumnezeu, ce pot intelege altceva?
Daniel, majoritatea rugaciunilor sunt alcatuite de catre Teologi (spre exemplu Sfantul Ioan Damaschin, in ele intalnim adevaruri teologice.
Obiectia ta, poate justificata, nu poate fi depasita decat printr-o invatarura clara despre Maica Domnului. Iata un text din Parintele Staniloae:
"De aceea Maicii Domnului îi cerem incomparabil mai des decat tuturor sfintilor sa se roage pentru noi si pentru toti ai nostri. Totdeauna, dupa doua tropare adresate lui Dumnezeu, al treilea e adresat ei. Daca fiecarui sfant i se dedica o zi principala în anul bisericesc pentru cinstire si lauda, Maica Domnului este laudata în fiecare zi, desi are si cateva sarbatori la fel de importante dedicate ei în mod deosebit. Apoi, ei nu i se cere numai sa se roage lui Hristos pentru noi, ci i se cer si ei însasi multe lucruri. Ei ne adresam cu cereri ca acestea: "Tu mantuieste pe robii tai de toate nevoile"; "Stapana, ajuta- ne, milostivindu-te spre noi"; "Alearga, Stapana, Nascatoare de Dumnezeu, si ne izbaveste pre noi de primejdii"; "Numai la tine nadajduiesc si alerg sub acoperamantul tau"; "Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, în vremea vietii mele nu ma lasa pe mine, ajutorului omenesc nu ma încredinta, ci tu însati ma apara si ma mantuieste". Necontenit se repeta refrenul: "Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-ne pre noi" (swson hma"). Niciodata nu i se spune însa: ”Miluieste-ne pre noi" (e*lehson hma"). Prin aceasta expresie, adresata numai lui Dumnezeu, se afirma credinta ca noi depindem întru totul de mila lui Dumnezeu. "Mantuieste-ne" adresat Maicii Domnului nu are sensul de mantuire, ca opera înfaptuita de Hristos, ci de "scapare sau "izbavire" din diferite greutati, necazuri, primejdii, ispite, care însa au si ele o legatura cu mantuirea.Dar orice i se cere Maicii Domnului, i se cere totusi pentru faptul ca este în unirea cea mai stransa cu Fiul ei, deci El este în ultima analiza izvorul a tot ajutorul pe care ni-i da ea. Numai pentru ca este Maica lui Dumnezeu Mantuitorul, i se cer si ei direct anumite ajutoare, nu pentru ca ea ar fi mantuitoare, sau comantuitoare (co-redemprix, cum se tinde a se socoti în catolicism), caci ea nu poate fi pusa pe acelasi plan cu Iisus Hristos, propriul autor al mantuirii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
Maria dorinastoica14 Umanitare 41 16.01.2013 20:42:30
Sfanta Maria este mama lui Dumnezeu Mihnea Dragomir Dogmatica 17 04.01.2012 10:41:27
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 19:42:59
Maria RoSSini Generalitati 3 27.11.2007 14:08:09