Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.06.2009, 19:59:07
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Crestinul din tara, vorba ta, e foarte obisnuit sa patimeasca in tacere. Sa nu supere pe nimeni. Sa nu deranjeze. Cred ca este de admirat aceasta atitudine. Ma duce cu gandul la monahii nostrii.
Sa nu fiu inteles gresit, poporul roman nu tace din smerenie, precum monahii. Poporul roman tace din lasitate, de frica sa-si asume afirmatile. Lipsa culturii determina si lipsa argumentelor, acestea ducand la etichetari jignitoare.
"Prost, protestant, stresant", bine dar vreau sa vad argumentele. Aceasta cred ca e teama romanului.... nu stiu daca am fost inteles.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.06.2009, 20:01:26
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

De fiecare data cant tipa romanul fie este manipulat din exterior, fie este sub influienta unei dogme inaplicabile si ineficiente in contexrul social actual fie pedepseste pe cineva care se abate de la acea dogma.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.06.2009, 20:41:41
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

pana va intelegeti intre voi si cadeti de acord asupra tacerii romanului,as vrea sa va scriu adresa unde am gasit prezentari pps nu doar frumoase ci si foarte reusite si imi permit sa va recomand astfel :

Buna Vestire in picturi http://www.power-point.ro/prezentare...turi-1864.html

Sergei Yaralov http://www.power-point.ro/prezentare...alov-1818.html


Petra Orasul de Piatra -IORDANIA http://www.power-point.ro/prezentare...dania-326.html

vizionare placuta !

ps:am o nedumerire in legatura cu Domul Galilean - ce este acesta? informatii pe google nu am gasit...???
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.06.2009, 21:15:56
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Poate unora dintre romani inca le este frica- doar am trait atat sub comunism- si multi dintre noi poate inca nu au cultura necesara sa argumenteze afirmatiile...dar sunt oare singuri de vina ca in trecutul apropiat, s-au cultivat non -valorile si toate lucrurile considerate de rusine de religia ortodoxa?

Ma uit la mine si vad ca nu de mult timp si eu eram la fel ca ei.

Decat sa-i aratam cu degetul cred ca am putea, fiecare in cercul nostru sa ne rugam pentru cei care inca nu-L accepta pe Dumnezeu asa cum Il acceptam noi, pentru salvarea lor si intrarea lor in marea turma a lui Hristos. Atunci ei se vor schimba, sub singura influenta sub care omul isi schimba total firea: mila Domnului.

Decat sa-i punem la zid, mai bine sa ne rugam pentru ei...

Doamne ajuta!
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.06.2009, 22:20:25
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Poate unora dintre romani inca le este frica- doar am trait atat sub comunism- si multi dintre noi poate inca nu au cultura necesara sa argumenteze afirmatiile...dar sunt oare singuri de vina ca in trecutul apropiat, s-au cultivat non -valorile si toate lucrurile considerate de rusine de religia ortodoxa?

Ma uit la mine si vad ca nu de mult timp si eu eram la fel ca ei.

Decat sa-i aratam cu degetul cred ca am putea, fiecare in cercul nostru sa ne rugam pentru cei care inca nu-L accepta pe Dumnezeu asa cum Il acceptam noi, pentru salvarea lor si intrarea lor in marea turma a lui Hristos. Atunci ei se vor schimba, sub singura influenta sub care omul isi schimba total firea: mila Domnului.

Decat sa-i punem la zid, mai bine sa ne rugam pentru ei...

Doamne ajuta!
Se spune că sfântul Vasile cel Mare a întâlnit odată o călugăriță care a început să se smerească pe sine și să spună "Părinte sunt o păcătoasă.sunt cea mai..."La care sfântul i-a spus:Da dar dacă totuși nu ești ca ceilalți,ești parcă un pic mai sus"
"Ei părinte,binențeles că da,din punct de vedere spiritual,sigur că există o doză de superioritate..."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.06.2009, 22:53:06
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Smile Draga Dorina

Nu-i falsa smerenie !

Asa gandesc eu.

Sau ar fi mai nimerit. . .sora Dorina?!- scuze pentru rautate.
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.06.2009, 00:21:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Se spune că sfântul Vasile cel Mare a întâlnit odată o călugăriță care a început să se smerească pe sine și să spună "Părinte sunt o păcătoasă.sunt cea mai..."La care sfântul i-a spus:Da dar dacă totuși nu ești ca ceilalți,ești parcă un pic mai sus"
"Ei părinte,binențeles că da,din punct de vedere spiritual,sigur că există o doză de superioritate..."
A te ruga pentru ca Dumnezeu sa-i dea credinta celui, care inca bajbaie in intuneric, nu este decat de dorit, fiind o dovada de dragoste pentru aproapele.
Mandria, de care pomeneste Dorina, o avem cu totii ascunsa in inima, ea manifestandu-se in cele mai rafinate feluri, tocmai atunci cand ai impresia, ca ai scapat de mandrie...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.06.2009, 12:56:29
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
A te ruga pentru ca Dumnezeu sa-i dea credinta celui, care inca bajbaie in intuneric, nu este decat de dorit, fiind o dovada de dragoste pentru aproapele.
Mandria, de care pomeneste Dorina, o avem cu totii ascunsa in inima, ea manifestandu-se in cele mai rafinate feluri, tocmai atunci cand ai impresia, ca ai scapat de mandrie...
Da Anca, așa m-am gândit și eu când am postat.Omul smerit cu cât se smerește se vede pe sine cel mai păcătos.
Nu este cazul meu care,sunt mândră și mi se pare că le știu pe toate!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.06.2009, 13:02:23
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Nu-i falsa smerenie !

Asa gandesc eu.

Sau ar fi mai nimerit. . .sora Dorina?!- scuze pentru rautate.
Ți se pare că ai fost răutăcioasă? Mie nu! Poți să-mi spui oricum.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.09.2009, 06:01:38
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit eu cand simt ca am ce spune dar nu am unde, citez pe cei intelepti:)

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Se intampla de multe ori, mai ales in ultima perioada, sa colind toate topicurile si sa nu ma regasesc niciunde, cu toate ca parca am ceva de zis.

Observ si la unii useri, o perioada mai activi, apoi se mai calmeaza si nu-i mai vezi pana ce nu se mai "inoieste" ceva... ii inteleg perfect. De regula suntem tot noi care ne stim intre noi, cu toate ca vad pe un topic sute de vizite, pareri sunt doar cateva... poporul asta roman are multe de spus, dar nu zice nimic.
Ideea asta imi vine in cap de fiecare data cand ma uit la raportul dintre vizionari si raspunsuri, idee insotita de cate un suspin, acompaniat si el la radul lui de speranta ca intr-o zi va fi mai bine.
Ii vad foarte activi pe romanii de "afara", au cu adevarat ceva de spus si nu se feresc, ii admir! Dar noi cei de aici din tara? Parca asa am stiut din totdeauna, sa privim si sa tacem. "N-ai cu cine" parca auzi pe la toate colturile... eu cred ca avem cu cine, doar sa zicem odata!
Nu stiu ce s-ar putea face, pana una alta am infiintat acest topic, pentru cei care nu-si "gasesc" locul cu toate ca au ceva de spus, ii invit sa se "refugieze" aici, pana ce se vor regasii undeva printre multimea de link-uri.
Va astept cu drag iubiti frati!


Har si Pace de la Domnul!

Doamne ajuta!

Uite mai jos un exemplu:


"Cu cât un eveniment are o mai mare încărcătură duhovnicească, cu atât este mai dificil să vorbesti despre el. Nu există cuvinte, nu există sensuri lingvistice care să-l poată exprima. De asemenea, nu există experiente sau imagini analoge din lumea materială în care trăim, astfel încât să poată face cineva apel la o cât de slabă comparatie.

Apostolul Pavel spune despre aceasta: ...a auzit cuvinte de nespus, pe care nu se cuvine omului să le grăiască (II Cor. 12, 4). Adică a auzit, a trăit, a înteles -cu puterea lui Hristos - lucruri pe care nu-i stă în puteri omului să le exprime prin cuvânt.

Intr-o după-amiază mă dusesem în curtea din spate a bătrânului, si am simtit în aer o mireasmă deosebită.

- Părinte, ai ars tămâie? l-am întrebat. Mi-am rotit privirile în stânga si în dreapta, încercând să localizez sursa miresmei. Nu era nimic. Mă aflam într-un spatiu deschis.

- Miroase frumos? m-a întrebat linistit bătrânul.

- Da, părinte, minunat! am răspuns în timp ce mă asezam lângă el.

Mă obisnuisem deja cu aceste întâmplări neobisnuite, inexplicabile, care se petreceau în jurul chiliei si persoanei bătrânului, asa încât am renuntat si de data aceasta la alte comentarii si întrebări. Mi-am amintit de sfatul pe care mi-1 dăduse în trecut:

„Nu trebuie să dai importantă acestor întâmplări, nici să te preocupi mult de ele, căci există primejdia să te amăgească Diavolul. Dacă o întâmplare este de la Dumnezeu si tu o treci cu vederea din precautie duhovnicească, atunci Bunul Dumnezeu va găsi o modalitate mai evidentă pentru a-ti vorbi“.

Asadar, am uitat repede evenimentul, fiind captivat de interesantele discutii cu părintele Paisie.

Intr-un sfârsit, m-am ridicat să plec. M-am aplecat să-i sărut mâna, nădăjduind să-mi dea vreo scatoalcă „duhovnicească“ si astfel să-mi umple de bucurie si pace mintea si inima. într-adevăr, asa s-a întâmplat.

Ajungând la usa din spate si fiind singuri, cuprins de o dorintă bruscă, i-am luat mâna si i-am sărutat-o. Bătrânul râdea. Era bucuros. Eu mă aflam deja în acea „betie cumpătată“.

A închis. El era pe dinăuntru, eu afară, ceva mai jos. îmi spunea glume despre „cofetăria“ lui Dumnezeu. Eu mă bucuram, si în acelasi timp mă sfiiam mult. Nu voiam să plec, să mă dezlipesc de lângă el. Unde să mă duc? Mi-era atât de bine în apropierea lui!

Si-a pus amândouă mâinile pe capul meu si si-a ridicat o clipă ochii spre cer. Un râu duhovnicesc s-a revărsat atunci înlăuntrul meu. Rămăsesem fără grai. Eram atât de plin de viată! Câtă pace! Câtă lumină! Câtă bucurie! - iar acestea sunt cuvinte foarte sărace. Rusinat, mi-am ridicat ochii si l-am privit. Avea o bucurie sobră. Si-a întins mâna si a rupt o crengută din tufa alăturată. Mă lovea alintător peste cap. Valuri-valuri se revărsa peste mine harul. Asa îl simteam, ca pe un râu dezlăntuit. Desi eram eu însumi, deplin constient de ceea ce mă înconjura, în acelasi timp mă „îmbătasem“ de Duh.

Aceste lucruri s-au întâmplat dintotdeauna în Biserica lui Hristos, după cum se întâmplă si în zilele noastre.

Iată ce spune în Evanghelie Sfântul Ioan înaintemergătorul, Botezătorul lui Hristos: Eu unul vă botez cu apă spre pocăintă, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine; Lui nu sunt vrednic să-I duc încăltămintea; Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt si cu foc (Matei 3, 11).

In multe rânduri Hristos făgăduise să îl dea pe Duhul Sfânt, Mângâietorul, celor ce vor crede în El, ca să-i călăuzească la tot adevărul. într-adevăr, în ziua Cincizecimii Dumnezeu Se uneste cu oamenii în Duhul Sfânt: Si li s-au arătat, împărtite, limbi ca de foc, si au sezut pe fiecare dintre ei. Si s-au umplut toti de Duhul Sfânt (Fapte 2, 3-4).

Mai târziu, iată ce se întâmplă prin Apostoli: încă pe când Petru grăia aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toti cei care ascultau cuvântul (Fapte 10, 44).

Iată si alt exemplu: Iar apostolii din Ierusalim, auzind că Samaria a primit cuvântul lui Dumnezeu, au trimis la ei pe Petru si pe Ioan, care, coborând, s-au rugat pentru ei, ca să primească Duhul Sfânt. Căci nu Se pogorâse încă peste nici unul dintre ei, ci erau numai botezati în numele Domnului Iisus. Atunci îsi puneau mâinile peste ei, si ei luau Duhul Sfânt (Fapte 8, 14-17).

Sunt astăzi încredintat că un dar asemănător am trăit si eu atunci, cu rugăciunile bătrânului Paisie.

Nu-mi amintesc cum am plecat de la usa bătrânului. îmi aduc aminte însă că am urcat într-un suflet cărarea către Sfânta Mănăstire Kutlumusi. Pe drum îmi scosesem puloverul, astfel încât am intrat în mănăstire numai într-o flanelută. Monahii erau rigurosi în ceea ce priveste vestimentatia. Nimeni însă nu mi-a spus nimic.

Mă priveau cu întelegere si uimire. Si-au dat seama ce mi se întâmpla.

Părintele A. a suspinat si mi-a zis: „Ah! Unii se ostenesc, iar altii primesc binecuvântări!“. Am râs, bucuros de gluma sa plină de bunătate.

Acest har a rămas asupra mea multe zile si era foarte intens. Am experiat această stare vreme de aproximativ o lună. Aveam în adânc pace si liniste, bucurie si satisfactie. Mi se transfiguraseră până si trăsăturile fetei, miscările, cuvintele. După zece zile m-am dus la altă mănăstire. îndată ce m-a văzut, un ieromonah a exclamat: „Iată un vizitator plin de har!"

__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 26.09.2011 23:19:57
nu este bine si nici util... victortiti89 Generalitati 2 10.06.2011 14:49:36
Cine nici nu știe, nici nu poate... NECTARIE Generalitati 0 26.01.2011 13:39:16
Nici casatorie,nici monahism florinna01 Generalitati 13 31.07.2009 14:56:42
In convietuire nu-i bun nici abuzul nici refuzul. Laurentiu Generalitati 24 31.07.2009 04:57:38