Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2009, 20:01:13
Desire Desire is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 2
Implicit Ce sa fac?Sectele-inselatorie pt.cei naivi

Cumnata mea s-a casatorit pt.a 2a oara,iar soacra ei a tot indemnat-o sa mearga la Adunarea unde umbla ea si fiica ei.Dupa un an de la casatorie,s-au mutat in Ungaria,iar soacra si cu fiica ei au cautat o secta apropiata de cea penticostala.Acestia i-au spalat creierul cu vorbirea in limbi,si cu botezul Duhului Sfant si alte idiotenii.Nu demult a nascut o fetita pe care nu vrea sa o boteze,ceillalti membrii ai failiei sunt catolici(sotul si cei 2 baieti).De cand umbla la secta asta paraca a innebunit...are apucaturi ciudate,vin oamneni la ea in casa sa se roage,canta,fac ceva ritualuri,adica sar cu mainile pe sus...striga,rad fortat,etc.ma ingrozeste gandul ca fetita aia ramane nebotezata...As vrea sa pot face ceva...Am tot incercat sa o conving sa nu mai meraga acolo,dar e deja fanatica,si imi spune ca ea nu mai crede in vechea ei religie,si ca in secta asta si-a gasit linistea.
Mai pot face ceva??Mama ei i-a dat afara pe toti care veneau sa se roage si sa cante in casa,a facut scandal cu ei,dar degeaba...Are scris pe pereti ceva versete din biblia lor,pe care le citeste zi de zi...isi obliga copii sa mearga in tabere biblice.Sotul ei e catolic,dar nu se amesteca...decat soacra ei...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2009, 20:19:49
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

roaga-te mult pentru ea... altceva n-ai ce face. doar Dumnezeu mai poate s-o scape din inselarea diavoleasca in care se afla.


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2009, 22:04:52
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Rugaciunea ca rugaciunea, dar daca aia au reusit s-o convinga, inseamna ca se poate si invers. Vino cu argumente mai puternice decat sectantii respectivi. Arata-i de ce nu e bine cum cred aia si de ce e bine cum crezi tu. Daca nu poti tu, vorbeste cu cineva care poate. Invit-o la o discutie. Daca e atat de sigura de ce crede nu are de ce sa-i fie frica. Daca, in schimb, te ignora sau se izoleaza si nu vrea sa mai aiba de aface cu tine, nu prea e nimic de facut, in afara de sfatul dat de ClaudiuT.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2009, 22:45:17
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Cineva credincios din rude sa ceara binecuvantare de la preot dupa spovedanie pentru a tine post (negru) si a citi pentru aceasta problema Paraclisul Maicii Domnului si Acatistul Sfantului Nectarie de Eghina. Plus Sf Maslu.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.09.2009, 00:21:37
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Personal cred ca lucrul acesta se intampla datorita faptului ca o mare parte din credinciosi nu cauta adevarul acolo unde il pot gasi, nu citesc Scriptura insetati sa vada ei cu ochii lor ce scrie acolo, ci se limiteaza la ce spun unii (in cazul asta sectanti - asa cum spui, desi trebuie facuta o diferenta intre secta si o religie acceptata de Statul Roman), sau rudele, vecinii sau alti oameni. Asa s-a nascut oameni buni "BABEOLOGIA" ( nu esti dispus sa cercetezi sa studiezi tu, ci lasi pe altii sa te indoctrineze cu ceea ce cred ei sau cu ceea ce au auzit la randul lor. Pacat pt ca printre aceste persoane sunt tineri sau oameni care stiu sa citeasca..nu sunt analfabeti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sectele te racoleaza din biblioteca Raphael Secte si culte 26 15.10.2010 15:55:41
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
Doctrina Sanctuarului-O MARE INSELATORIE!!! petrut-angel Secte si culte 23 18.04.2009 20:41:29
Despre sectele vechi si noi strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:27:22