Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2010, 12:05:08
anamaria.petre anamaria.petre is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 24
Implicit Copiii nebotezati, pe picior de egalitate cu sinucigasii ?

Doamne binecuvanteaza,

Pentru ca nu era suficient ca nu mai sunt in stare de nimic de cand cu incendiul de la maternitatea Giulesti si ca n-am mai dormit o noapte fara sa am cosmaruri, am aflat azi ca biserica nu permite familiilor sa-i inmormanteze crestineste pe copii si ca li se vor citit doar cateva pasaje din Biblie, sub forma unei asa-zise ceremonii de "mangaiere", urmand sa fie ingropati la marginea cimitirului, precum sinucigasii.

Ba mai mult, dintr-o discutie cu un prieten, care are un frate student la Teologie, am inteles ca bietii copii poarta cel mai greu dintre pacate - pacatul original - de care nu s-au lepadat prin taina Botezului si ca atare vor merge direct in iad.

Lamuriti-ma si pe mine ...

Cu drag intru Hristos,

Anamaria
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2010, 12:06:40
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Teoretic asa este,poarta pacatul stramosesc. Dar exista mai multe tipuri de botez: al dorintei,al sangelui etc. Poate micutii au primit si ei unul. Numai Dumnezeu stie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2010, 13:25:57
anamaria.petre anamaria.petre is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 24
Implicit

Tot rasfoiesc Biblia incercand sa gasesc un raspuns mai complet. Nu am reusit, momentan.

Raoul, exista un suport biblic pentru ce ai mentionat tu mai sus ?

Si este corecta atitudinea Bisericii in aceasta situatie ? Daca ei nu stiu ce a hotarat Dumnezeu in privinta copiilor, de ce nu presupun ca Dumnezeu i-a botezat deja si de ce nu le indeplinesc ritualul crestinesc al inmormantarii, atat pentru sufletul lor cat si pentru linistea parintilor greu incercati.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2010, 13:39:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Parintii nu trebuie sa fie nelinistiti in astfel de cazuri. O exceptie lasa loc pentru alte exceptii. Adica, daca un copil nebotezat ar putea fi partas slujbelor, s-ar putea dezvolta aceasta exceptie ajungand pana la a spune ca te poti impartasi si fara sa fi botezat.

Cel care nu a fost botezat nu a devenit membru al Bisericii, iar fara aceasta calitate nu poti primi Tainele si slujbele.

Cred ca ajungem sa pun accentul doar pe slujba si sa pierdem din vedere viata traita. Ce vreau sa spun prin asta - ca daca am dus o viata in pacate, rupt de Dumnezeu, nu voi ajunge in rai doar pentru ca mi s-a oficiat slujba inmormantarii. Iar in cazul copiilor nu avem de-a face cu pacate personale, ci doar cu pacatul stramosesc. Deci, nu putem spune ca ei merg in iad. Asa ca e nevoie de liniste si nu de neliniste in astfel de cazuri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2010, 13:45:59
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Copii nebotezati nu sunt membrii ai Bisericii. Asta inseamna ca nu se mantuiesc, ci ca mantuirea lor este doar intre ei si Dumnezeu.

Uneori, cand ma uit la Bisericile de astazi, imi spun ca e preferabil asa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2010, 14:03:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Copii nebotezati nu sunt membrii ai Bisericii. Asta inseamna ca nu se mantuiesc, ci ca mantuirea lor este doar intre ei si Dumnezeu.
Nu suntem noi in masura sa spunem cine se mantuieste si cine nu. Sunt de nepatruns adancurile dumnezeirii. Ne este de ajuns sa spunem ca cei care nu au fost botezati, nu au devenit membrii ai Bisericii. Asa ca ar fi cazul sa nu mai facem afirmatii de genul ca acesti prunci nu se bucura de fericire.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2010, 14:04:26
anamaria.petre anamaria.petre is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 24
Implicit

O prietena de-a mea (intamplarea face ca ea sa fi nascut prematur un copil tot ala maternitatea Giulesti), care se declara agnostica si cu care mai port astfel de conversatii, mi-a lasat un mesaj la care am ramas absolut blocata:

"Daca eu merg pe strada si vad o casa in flacari in care ard 3 copii, as sparge geamurile cu mana goala sau as intra cu masina prin perete ca sa-i salvez. Dumnezeu, care -fiind omniscient- stia inca dinainte de a crea lumea ca tragedia asta se va intampla, cum a putut sa treaca nepasator pe langa suferinta groaznica a acestor copii ? A stiut si a acceptat situatia. Uite o analogie: in dreptul penal as fi condamnata 100% daca as vedea asa ceva, as putea interveni (dumnezeu e omnipotent), dar nu as face nimic. Ca atare, afirm ca eu sunt mai morala decat un astfel de dumnezeu al tau."

Cum sa ii raspund ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2010, 15:20:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.petre Vezi mesajul
Tot rasfoiesc Biblia incercand sa gasesc un raspuns mai complet. Nu am reusit, momentan.

Raoul, exista un suport biblic pentru ce ai mentionat tu mai sus ?
Si dupa tine la ce a mai fost infiintata Taina Botezului? Asa,degeaba,de dragul de a fi,fara sa aiba niciun rol capital?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2010, 15:35:44
anamaria.petre anamaria.petre is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 24
Implicit

Iti pot spune pentru ce nu a fost infiintata. Nu a fost infiintata pentru a tine departe de Rai niste copii nevinovati.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2010, 15:40:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Un bun musulman nu ar putea și el să meargă în Rai ? Și dacă există o șansă cât de mică pentru ca musulmanii să meargă în Rai, Biserica nu ar trebui să-i înmormânteze creștinește ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea copiilor morti nebotezati. georgeval Generalitati 27 16.02.2011 14:19:22
Copiii nebotezati au parte de slujba inmormantarii? manuela_m Intrebari utilizatori 4 21.08.2010 18:23:53
Copil nascut cu un verset scris pe picior adelin Stiri, actualitati, anunturi 22 07.02.2010 10:14:31
Inmormantarea copiilor nebotezati huchohucho Slujba inmormantarii 0 06.02.2010 18:26:31
semnul de egalitate mirelat Generalitati 51 27.02.2009 12:16:16