Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.10.2010, 19:30:59
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit preotul in ziua de azi

Voi ce parere aveti despre preotul din ziua de astazi?Eu unul cred ca preotul de azi nu trebuie sa asculte de toat canoanele Sfintilor Parinti pentru ca lumea asta este foarte vicleana si isi intorc repede spatele cand nu le convine ceva.De exemplu era odata un baiat care a facut pacatul desfranarii si s-a dus sa se spovedeasca la duhovnicul lui,ei bine acesta i-a dat canon 3 ani oprire de la impartasanie,el s-a suparat pentru ca tatal lui vine mai rar ca el si totusi este impartasit.Un alt exemplu este chiar duhovnicul meu care este unul din putinii preoti cu puterea harica de ascultare fiind foarte iubit de multi enoriasi cam in numar de 1000 si stiti de ce?pentru ca el are grija de ei ca sa nu cada in pacat sau sa se manie fara sa le dea canoane.Voi ce preferati?sa dati canon cuiva si apoi sa il pierdeti sau sa il spovediti cum se cuvine si apoi sa ramana cu Hristos?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2010, 19:53:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu cred ca preotul trebuie sa tina cont de canoane intrucat va da socoteala pentru fiecare pacat iertat; numai cine nu constientizeaza asta se supara la mustrarea duhovnicului si la indeplinirea canonului. Asa cum pentru trup cauti cel mai bun medicament ca sa te vindeci intocmai si medicamentul sufletesc(canonul) nu trebuie ignorat.
Sunt pacat care opresc de la Sfanta Impartasanie si nu inteleg de ce sa se supere penitentul daca mai inainte nu s-a rusinat a-l faptui? Pe Hristos nu Il putem minti!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2010, 20:02:53
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Vincentiu dai dovada de o gandire secularizata, adica sugerezi ca, canoanele Sinoadelor Ecumenice si ale Sfintilor Parinti ar fi expirate, ceea ce este total gresit, ceea ce spui, a nu da canon la spovedanie e ca si cum ai spune ca doctorul sa vindece bolnavul fara a folosi medicamente, canoanele fiind in felul lor niste medicamente care au rostul de a pregati sufletul bolnav pentru medicamentul suprem care este Euharistia, ca nu-i poti da unui pacient un medicament care sa-l omoare, intai ii intaresti organismul si apoi ii dai un medicament care sa-l vindece, nu din prima sa-l omori ci treptat sa-i faci bine, caci ce zice apostolul pavel despre impartasirea cu nevrednicie?(ar fi bine sa citesti epistola intai catre corinteni) apoi daca ia dat 3 ani, aceasta perioada se poate reduce cu mult daca duhovnicul constata pocainta din partea penitentului...supararea lu x si y nu poate fi un argument pt a numai da canoane la spovedanie, desigur preotul poate e vinovat ca nu la facut pe prietenul sa constientizeze valoarea canonului, iar prietenul tau probabil nu constientizeaza valoarea Euharistiei daca s-a suparat ca a primit canon, adica i-o fi fost greu sa se abtina de la pacat si sa-si implineasca canonul pe care l-a primit, sa tina legatura cu duhovnicul care sa-i supravegheze penitenta si astfel sa reduca din durata interdictiei...iar un preot care nu da canoane probabil ca nu le cunoaste si nici nu stie cum sa le aplice ceea ce e GRAV!!!
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2010, 20:58:28
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Voi ce parere aveti despre preotul din ziua de astazi?Eu unul cred ca preotul de azi nu trebuie sa asculte de toat canoanele Sfintilor Parinti pentru ca lumea asta este foarte vicleana si isi intorc repede spatele cand nu le convine ceva.De exemplu era odata un baiat care a facut pacatul desfranarii si s-a dus sa se spovedeasca la duhovnicul lui,ei bine acesta i-a dat canon 3 ani oprire de la impartasanie,el s-a suparat pentru ca tatal lui vine mai rar ca el si totusi este impartasit.Un alt exemplu este chiar duhovnicul meu care este unul din putinii preoti cu puterea harica de ascultare fiind foarte iubit de multi enoriasi cam in numar de 1000 si stiti de ce?pentru ca el are grija de ei ca sa nu cada in pacat sau sa se manie fara sa le dea canoane.Voi ce preferati?sa dati canon cuiva si apoi sa il pierdeti sau sa il spovediti cum se cuvine si apoi sa ramana cu Hristos?
Draga padreV , atata timp cat intrebi "Voi ce preferati?sa dati canon cuiva [...] ", am concluzionat ca este o intrebare adresata strict preotilor de pe forum, asa ca hai sa vedem! Zice fratia ta la inceput ca preotul nu trebuie sa asculte de toate canoanele Sfintilor Parinti (oops!)!!! Inteleg eu ca totusi tre' sa asculte de unele! Dă mai multe detalii, te rog, mai precis de care canoane crezi ca trebuie sa asculte si de care nu! Inteleg iar, din ce zici mai departe, ca preotul ar trebui sa se rupa de Sfintii Parinti ai Bisericii ca nu cumva sa se rupa "niste" oameni de el! Motivezi ca aceasta ar fi o pierdere pentru Biserica.

Hai sa-ti spun cum vad eu (deci, parerea mea) chestiunea in cauza, dupa ce am inteles ce am inteles: esti prea grabit in a-ti da cu parerea si astfel dai cu "bata-n balta". Pai cum, frate, sa nu asculti de canoane? Daca faci asa esti eretic! Cum se aplica insa un canon in cazul unei persoane, ai rabdare si pune burta pe carte si poate, intr-o zi vei afla ce trebuie sa faci! Atunci vei si intelege ca Sfintii Parinti nu sunt calai ci crestini sfinti, adica asemenea lui Hristos care a intemeiat aceasta Biserica, de grija careia spui fratia ta ca nu mai ai somn! Oare nu cumva incerci sa acoperi ceva cu aceasta dorinta de a renunta la canoane? Vreun pacat opritor la preotie sau (alt)ceva care te doare in mod personal?

Stii de ce cred eu ca nu am cum sa pierd pe cineva? Pentru ca stiu ca acei ce vin la mine nu pe mine ma cauta, ci-L cauta pe Hristos. Daca vine pentru mine si aflu asta, il cert si de nu intelege ma departez eu de el, pentru ca un astfel de om ma va pune sa fac ce vrea el, daca nu, se va supara, indiferent cat de bland as fi cu el la canoane! Iar daca vine pentru Hristos si totusi ajunge la "usa" mea, inseamna ca el cauta preotia nu preotul. Au nu stii tu inca despre preotie ca nu este a oamenilor ci este a lui Hristos? Astfel, prin preotie tot cuvantul il va afla ca din gura lui Hristos si-l va implini, oricat de greu i s-ar parea!

In concluzie (mai clar, nu ca pan-acum): Lasa preotii sa-si faca treaba asa cum le spune Duhul Sfant, iar fratia ta incearca sa asculti ce-ti spune acelasi Duh Sfant. Sigur vei auzi ca trebuie sa faci (inca) ascultare si smerenie si sa nu te lansezi in atacuri la adresa invataturii Sfintilor Parinti pana ce nu implinesti si tu toate cele ce ei au implinit.

Am vazut ca esti din Constanta! Oare ne si cunoastem? Cu dragoste in Domnul iti marturisesc ca m-as bucura daca ai alege ca inainte sa vorbesti despre unele lucruri in felul acesta hotarat si "ultracunoscator", sa incerci sa intrebi; poate pe duhovnicul fratiei tale, poate chiar si pe mine. Ce zici?

Sa nu intelegi cumva ca te-am certat, te rog! Sau mai bine zis, te-am certat un pic, da' cu dragoste sa stii, ca esti constantean! Iarta-ma de te-am mahnit cumva! Domnul sa te ocroteasca!

Last edited by Pr. Gheorghe; 11.10.2010 at 21:01:40.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.10.2010, 19:47:59
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

slava Sfintilor parinti care iti dau voie sa-ti schimbi duhovnicul daca se dovedeste a fi nepotrivit pentru sufletul tau!
mie daca Parintele are dragoste iau canon si pe viata cu bucurie.. dar daca-l vad ca ma judeca el, nu ma mai vede si simt ca Dumnezeu prin comportamentul lui rece imi spune ca nu el e potrivit pentru mine.. .. ieri m-am intalnit cu Maica Siluana.. m-a imbratisat, m-a pupat, m-a mangaiat, iarasi ma imbratisa, si atata dragoste mi-a aratat ca ma topisem langa ea , eram prizonier, beat de bucurie duhovniceasca si plin de recunostinta si de fierbinte dragoste.. din "binecuvantatule" nu m-a scos.. si multe altele care nu se pot falsifica.. stiti cum au intrat sfaturile ei? apoi aia e mustrare cu dragoste .. of.. daca am fi un pic mai atenti.. aiai e problema.. omul ala nu a plecat din cauza canonului.. s-a dus el la altul stati linistiti! Sfantul Ioan Scararul spune ca daca un preot e orb sufleteste va calauzi la naufragiu si pe bietul om.. ca nu lasa Duhul sa lucreze.. rog fratii mireni sa spuna daca simt vreun pic de Duh Sfant si de dragoste in postarile de mai sus.. se spun cuvinte mai reci ca mormantul si lipsite de viata.. simt ca vreau sa ies, sa ma indepartez.. vorbim de inima si tratam oamenii cu ratiunea..nu uitati fratilor ca sunteti slujitori si nimic altceva.. am avut un parinte care dadea niste ordine cu niste aere.. un abuz ucigator de suflete.. toti noriasii erau niste roboti cu sufletele sugrumate de deznadejde .. cam pe aici e de fapt buba.. nu e dragoste ..nu asa ar trebui sa fie.. desigur ca nu e o regula, dar ea e in prea multe din cazuri.. slava lui Dumnezeu ca nu sunt toti asa, dar aici comentam visavi de exemplele ce se scot singure in evidenta.. pe sine..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2010, 20:13:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Eu cred ca trebuie sa se intalneasca in mod fericit pocainta credinciosului si dorinta sa de a ispasi pacatul si a isi vindeca sufletul,cu asprimea duhovnicului,care insa trebuie sa tina seama si de puterea de a a duce canonul a celui caruia i-l da
Cel mai bine ,ideal,este sa dai canonul potrivit fiecaruia.
Dar nu facand compromisuri de la adevar.Ci tinand seama ca un om sanatos care urca un munte,si un om bolnav care de abia se ridica din carucior,de fapt depun acelasi efort.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.10.2010, 21:13:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Daca ne referim strict la Taina Spovedaniei atunci mi-as dori ca preotul sa fie asemenea medicului care ia atitudine de boala, nu asemenea unui judecator care iti pune inainte o lege inflexibila care nu cunoaste puterea iertarii ci se rezum doar la incriminare.
Daca am in vedere preotul in intregul misiunii sale, acesta necontenit trebuie sa "reactualizeze" intreita slujire a Mantuitorului- sa fie pedagog, jertfitor pentru comunitate si un conducator, al intregii comunitati incredintate la hirotonie, catre cereasca imparatie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2010, 23:49:35
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

tocmai am citit pe Sfantul Siluan "despre duhovnici" si regret ca am avut o parere.. ba inca si critica.. ma caiesc si imi cer iertare .. in special Parintelui Gheorghe.. Parinte rugati-va sa ma ierte Dumnezeu va rog si rugati-va sa-mi dea blandete si mila ca sa nu mai judec pe aproapele.. ma voi spovedi si rog Duhul Sfant sa ma ierte si sa nu ma paraseasca si ma pun exemplu si pentru cei ce vor mai intra.. este neplacut lui Dumnezeu care Singur lucreaza prin acestia.. cat despre subiect, nu cred ca te duci tu cu inima dornica de vindecare si Dumnezeu sa nu inmoaie pe preotul acela oricat de dur ar fi.. asa ca uitam acesti doi factori.. ca Dumnezeu e prezent, nu e o loterie ce spune un preot oricat de nepregatit ar fi.. doi, orice gand care condamna un slujitor al lui Dumnezeu instantaneu te lasa gol de harul Duhului Sfant.. spunea Sfantul Siluan ca daca un preot iti da binecuvantare sa-l vezi pe Hristos cand mori te duci in Rai.. asa ca daca iti da canon 400 de ani e spre binele tau.. sa nu uitam ca ,Cuvioasa Maria Egipteanca s-a impartasit doar de doua ori in toata viata ei! eu am primit 3 ani canon si a randuit Dumnezeu pentru ca nu am cartit probabil ca dupa un an sa aud cuvintele"vrei sa te impartasesti?" am izbucnit in plans.. trei zile dupa acea impartasanie parca eram in Rai, asa ma simteam..cat har am primit pentru ascultare.. asa ca nu preotul trebuie sa schimbe canonul ci pacatosul sa se socoteasca vrednic de 500 000 de ani de canon ba inca infinit mai mult.. vrednic sa arda in flacarile iadului si sa zica multumesc pentru ca a scapat cu 3 ani.. care 3 ani nu sunt pedeapsa ci inteleptire ,distantare spre o adevarata pretuire ,pocainta sincera si indurerata, medicament spre vindecarea sufletului..Doamne ajuta si sa avem mare grija sa nu judecam preotii.. mai bine ne dam cu un ciocan peste degete si ne va fi mult mai bine! iertati-ma si fiti binecuvantati su totii! sa dea Domnul sa ne mantuim ,cum o fi numai sa ne mantuim!

Last edited by GheronIosifIsihastul; 12.10.2010 at 23:55:53.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.10.2010, 16:16:46
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
tocmai am citit pe Sfantul Siluan "despre duhovnici" si regret ca am avut o parere.. ba inca si critica.. ma caiesc si imi cer iertare .. in special Parintelui Gheorghe..
"Mare este taina crestinatatii!" Multumesc Domnului ca m-a acoperit, pe mine nevrednicul si rog pe fratia ta sa nu ma uiti in rugaciune! Domnul sa te binecuvanteze, iubite frate!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.10.2010, 23:34:23
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu stiu ce sa zic..cu parere de rau spun ca am schimbat catziva duhovnici si....Eu cel putin sunt mai rabdator..Am fost invatat ca trebuie sa cred cu sufletul nu sa cercetez.Dar in acelasi timp sa nu fiu nici fraier.Dar pe prietena mea am convins-o sa mearga pentru prima oara la spovedit la 27 de ani.Si am dat peste un "parinte " (de la biserica de la Timpuri Noi) care la prima ora..ai mirosea guritza a bautura de seara..si ff grabit..ne-a expediat sa venim cand ne vom "legaliza" relatia pentru ca altfel nu ne poate impartasi..Asta dupa cateva intrebari sumare..pe tonul pe care intrebi in statie daca acolo opreste aurobuzul pentru anume directie.Eu eram pregatit oarecum pentru asa "spovedanie"..Dar ea nu prea.Practic ia dat apa la moara pentru parerea pe care o are despre multi din preotii romani.Acum sunt in "tratative" pentru a merge la spovedit in alta parte..la urmatorul post.Sa vedem.O coldega de munca a mers pentru prima oara la spovedit tot de gura mea..la 54 de ani..La care preotul cand a aflat ca nu a fost pana atunci la spovedit a tipat la ia "dar ce crezi cucoana ca Dumnezeu iarta pacatele en gros?" si i-a spus sa vina alta data..ia a promis ca nu mai merge...Nu stiu ce sa spun dar am sentimentul ca preotii de acest gen impreuna cu cei care cer taxa multe milioane pentru anumite "servicii" uitand ca de fapt ei slujesc oamenii si nu invers sunt intr-un numar pe care multi nu vor sa-l recunoasca.Nu continui din respect pentru PR Gheorghe pe care al consider un om deosebit in urma postarilor dumnealui si pentru ca alti forumisti binecunoscuti m-ar cataloga repede drept hulitor..sau mai stiu eu ce.Dar eu cred ca asta este principala problema a preotilor din ziua de azi.Restul implica lucruri mult mai usor de indreptat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul afacerist mau77mau Preotul 221 20.05.2016 12:02:55
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58