Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2010, 13:48:58
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Un mare pacat

PLEDOARIE PENTRU VIAȚĂ

Ține-mă strâns mămico, ține-mi cald
Și cu toată dragostea ajută-mi să mă formez
Azi am șase săptămâni și cadoul pentru ziua mea
E o pereche de doi ochi albaștri, luminoși cu care odată o să te pot vedea
Deja am brațe și un nas cârn, iar la picioare niște lucruri mici: degete
Privesc acum înainte spre viață: înghețată, melci, ursuleți și basme lungi.
Mă întreb unde te duci azi, cu o mașină departe, departe?
De ce zaci întinsă, fiind dusă pe un cărucior?
Asta nu e ceva normal, nu se întâmplă tuturor!
Ce ciudat mă simt!
Trec printre niște uși, oamenii aceia în alb Dacă mă rănesc mămico?, țipă și nu te încrede!
Nu mămico, nu te duce să dormi, nu mă lăsa singur de-ți pasă!
Mi-e frică mămico și vreau să mă întorc acasă.
Ce se întâmplă mămico? încep să plâng de-al tău dor.
Fugi mămico, căci eu nu vreau să mor!
Ei mă omoară mămico, îmi taie brațul, piciorul și inima mi-o taie.
La revedere mămico și-ți mulțumesc că ai încercat
Dar eu nu voi vedea cerul, păsările, nici iarba, nici copacii
Nu voi auzi cântece tandre, nu voi simții briza apei, pitpalacii
Te iubesc dragă mămico cu adevărat și mai sper,
Că și tu m-ai iubit și nu m-ai uitat.- postat de Nico
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2010, 14:14:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

e o dramatizare a odioasei crime, menita sa induioseze.
dar ce adevar cumplit de dureros contine!
nu cred ca durerea micutei fiinte e atat de mare, pe cat este durerea celei care a ramas, dar care stie ca poate a ucis un sfant, sau un geniu, sau un mare om de valoare.
un om care i-si fi sters lacrima de obraz, care ar fi intrebat:mamico, de ce pangi?si care ar fi dat un pupic numai ca sa-i treaca mamicii supararea.sau care atunci cand mamica s-ar simiti rau, si ar durea-o burtica(sau capul) s-ar duce in fata icoanei si ar zice:Doamne ajut-o pe mamica mea sa se faca sanatoasa.(si parca Dumnezeu pentru ruga lor iti ia durerea).

Cat de minunate sunt clipele traite alaturi de aceste minunate fapturi!cu cate bucurii ne mangaie Domnul sufletele prin ei.
Vezi de aceea suntem atat de saraci.ptr ca ucidem tocmai acele fiinte prin care ne-ar veni prosperitatea.
de aceea suntem atat de tristi. ca ucidem tocmai acele fiinte prin care ne-ar veni bucuria.
de aceea suntem atat de singuri.ca ucidem tocmai acele fiinte care ne-ar umple existenta la modul cel mai frumos cu putinta.

asa ne-am degradat ca popor. saracia sufleteasca se oglindeste si in cea materiala.
dar cel mai rau este ca am saracit de dragoste.Am saracit de Dumnezeu.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2010, 14:49:45
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce ne-a spus Mantuitorul despre prunci si ce facem noi

Cred ca exista o explicatie,chiar in The Holy Bible,referitoare la acest ingrozitor aspect.Daca cautam explicatii prin intermediul ratiunii noastre este posibil sa gasim chiar scuze sau justificari.Dar Biblia ne transmite o idee si voi incerca sa o argumentez.

Daca va uitati in Sfanta Evanghelie dupa Matei,Capitolul 17,vei vedea o scena extrem de importanta dupa Schimbarea la Fata a Mantuitorului.Dupa ce Mantuitorul,Petru,Iacov si Ioan coboara de pe munte,se apropie un om de Mantuitor.Uitati-va la scena: ,,Și mergând ei spre mulțime, s-a apropiat de El un om, căzându-I în genunchi,Și zicând: Doamne, miluiește pe fiul meu că este lunatic și pătimește rău, căci adesea cade în foc și adesea în apă.Și l-am dus la ucenicii Tăi și n-au putut să-l vindece."(Matei 17:14-16).

Pentru acel om situatia era dramatica.Fiul sau prezenta simptome infioratoare iar una dintre sperantele sale se sfarimase:ucenicii nu au putut sa-l vindece.Cei ce mergeau alaturi de Hristos zilnic,esuasera.Omul a apelat atunci direct la Invatatorul lor.

Hristos ii cearta extrem de aspru:,,Iar Iisus, răspunzând, a zis: O, neam necredincios și îndărătnic, până când voi fi cu voi? Până când vă voi suferi pe voi? Aduceți-l aici la Mine." Mesajul Lui era:Cat mai credeti ca voi fi printre voi?De ce nu ascultati?De ce nu intelegeti?".Insa ceva intriga:cum adica neam necredincios?Cine erau necredinciosii?Ucenicii?Omul pentru ca nu venise direct la EL?Si unii si altii? Mantuitorul va lamuri situatia.

,,Și Iisus l-a certat și demonul a ieșit din el și copilul s-a vindecat din ceasul acela."(Matei 17:18).Ritmul actiunii este unul in secvente scurte si rapide ca efect:cearta divina-iesire a duhului-vindecare imediata.Uimiti probabil de rapiditatea vindecarii dar si de miracolul in sine ucenicii intreaba: ,,Atunci, apropiindu-se ucenicii de Iisus, I-au zis de o parte: De ce noi n-am putut să-l scoatem?"(Matei 17:19)

Observati reactia tipic umana.Nu au intrebat cum a reusit Hristos sau de ce ci cum de nu au putut ei.Nu metoda divina ii interesa ci neputinta lor umana,orgoliul ca nu au putut si ei.Hristos sanctioneaza comportamentul lor in mod extrem de clar:

,,Iar Iisus le-a răspuns: Pentru puțina voastră credință. Căci adevărat grăiesc vouă: Dacă veți avea credință în voi cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, și se va muta; și nimic nu va fi vouă cu neputință."(Matei 17:20)

Si le si spune metoda desi ei nu fusesera interesati sa intrebe:,,Dar acest neam de demoni nu iese decât numai cu rugăciune și cu post."(Matei 17:21).Dupa cum stiti,si acest lucru va este spus permanent de catre duhovnicii dvs,postul si rugaciunea sunt fundamentale pentru aceea caracteristica fara de care nu exista Credinta adevarata: semerenia.

Insa ucenicii tot nu intelesesera si revin cu o intrebare: ,,În ceasul acela, s-au apropiat ucenicii de Iisus și I-au zis: Cine, oare, este mai mare în împărăția cerurilor? "(Matei 18:1).

Atunci Mantuitorul le aduce cel mai clar exemplu chiar in fata lor:,,Și chemând la Sine un prunc, l-a pus în mijlocul lor,Și a zis: Adevărat zic vouă: De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor."(Matei 18:2-3).Simtind probabil confuzia(si veti vedea de ce spun asta)ce domnea printre ucenicii,Hristos insista si le spune si mai clar cauza: ,,Deci cine se va smeri pe sine ca pruncul acesta, acela este cel mai mare în împărăția cerurilor."(Matei 18:4). Si ca sa inlature orice dubiu,orice indoiala le si explica motivatia divina,pe care mintea umana nu o intelege ,,Și cine va primi un prunc ca acesta în numele Meu, pe Mine Mă primește."(Matei 18:5).

Multi dintre noi ar crede ca dupa o asemenea lectie,atat de clara,nu ar mai fi existat dubii.Ei bine ne inselam teribil.Ucenicii tot nu au inteles si vedeti dovada in Matei 19: 13 : ,,Atunci I s-au adus copii, ca să-și pună mâinile peste ei și să Se roage; dar ucenicii îi certau."

Preocupati cu rationamentele lor umane,poate dorind sa-L protejeze de multimi pt ca asa ar fi facut ei,ucenicii nu au inteles nimic si prin urmare incalcau tocami ce le spuse Mantuitorul cu putin timp in urma.Asa credeau ei ca il ,,protejeaza"dovedind ca logica lor umana nu avea nimic in comun cu adevarurile pe care Mantuitorul le propovaduia.

Mantuitorul insa nu i-a mai certat ci le-a spus iar: ,,Iar Iisus a zis: Lăsați copiii și nu-i opriți să vină la Mine, că a unora ca aceștia este împărăția cerurilor."(Matei 19:14)

Asa suntem si noi.Precum ucenicii.Nu intelegem vorbele Mantuitorului si credeam ca daca ii oprim sa vina in lumea noastra de fapt i-am protejat.In fapt ii ucidem pe cei pe care Mantuitorul i-a indicat direct drept un exemplu pentru noi toti.Am ajuns la o asemenea lipsa de smerenie incat ucidem chiar exemplul pe care ni l-a dat Hristos.Nu realizam ca de fapt ne ucidem chiar pe noi iar la final cand vom sta in Fata Lui si vom intreba ,,Doamne,de ce nu am putut sa ne vindecam copii?"poate vom auzi :,,Pentru ca i-ati ucis,lipsiti de smerenie si plini de stramba voastra judecata.Pentru ca daca am fi avut smerenie,fie si cat ,,un grăunte de muștar",atunci ati fi avut si puritatea,inocenta si Credinta acestor copii.Dar voi i-ati ucis"

Cred ca ne asteapta o Judecata atata de infricosatoare incat nici o crapatura a pamintului nu va fi suficient de adinca pentru noi.Ii ucidem pe cei pe care Hristos i-a aparat,pe care i-a dat ca exemplu.Si cu toate acestea ne socotim crestini si vrem mila Lui la Judecata....

Last edited by Scotsman; 22.11.2010 at 14:55:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21
Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat? Bogdan N Generalitati 9 31.05.2011 09:43:17
E pacat sa mergi la strand sau la mare? alexya89 Generalitati 109 09.04.2011 13:46:57
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 20:55:12
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56