Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Vezi rezultatele sondajului: Ar trebui ca fiecare utilizator sa isi declare apartenenta religioasa?
Da 49 72,06%
Nu 5 7,35%
Imi este indiferent 14 20,59%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.04.2009, 17:04:38
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit Declararea apartenentei religioase

Am si eu o propunere.
Avand in vedere ca pe forum scriu si useri de alte religii, propun ca sa fie, la spatiul destinat avatarului (acolo unde scrie Data înregistrării:; Locație:;Mesaje:; etc) sa fie trecuta si o mentiune despre religie, sau jurisdictia bisericeasca din care face parte. Am vazut pe un forum ortodox strain ca acest lucru era trecut si fiecare persoana trebuia sa completeze sectiunea respectiva.
Problema este ca intrand pe forum, acesti useri de alta religie, incep sa dea sfaturi, care nu intotdeauna sunt conforme cu ortodoxia. Iar un user nou, sau inregistrat de curand, trebuie sa-i fie clar din prima faza cu cine sta de vorba, pentru a nu se creea confuzie.
E util, folositor si practic sa stim daca un mesaj vine din partea unui ortodox, catolic, protestant, ateu, etc.
In felul acesta vedem si cat de avizat este un individ sau altul sa se pronunte intr-o anumita tema.
Ar trebui sa fie obilgatoriu pentru toti userii, sa isi declare apartenenta religioase, inclusiv la inregistrare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.04.2009, 17:13:14
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O masura corecta, zic eu. Ramane de vazut daca administratorul forumului va dori sa o implementeze.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.04.2009, 17:14:14
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Lightbulb

PS: Nu uitati sa va si motivati alegerea din chestionar.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.04.2009, 17:21:06
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
PS: Nu uitati sa va si motivati alegerea din chestionar.
Pentru mine e o ocazie de a spune lumii ca sunt ateu, ca exist, ca sunt om si ca am opinii si idei despre viata si lume.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2009, 17:23:27
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Am si eu o propunere.
Avand in vedere ca pe forum scriu si useri de alte religii, propun ca sa fie, la spatiul destinat avatarului (acolo unde scrie Data înregistrării:; Locație:;Mesaje:; etc) sa fie trecuta si o mentiune despre religie, sau jurisdictia bisericeasca din care face parte. Am vazut pe un forum ortodox strain ca acest lucru era trecut si fiecare persoana trebuia sa completeze sectiunea respectiva.
Problema este ca intrand pe forum, acesti useri de alta religie, incep sa dea sfaturi, care nu intotdeauna sunt conforme cu ortodoxia. Iar un user nou, sau inregistrat de curand, trebuie sa-i fie clar din prima faza cu cine sta de vorba, pentru a nu se creea confuzie.
E util, folositor si practic sa stim daca un mesaj vine din partea unui ortodox, catolic, protestant, ateu, etc.
In felul acesta vedem si cat de avizat este un individ sau altul sa se pronunte intr-o anumita tema.
Ar trebui sa fie obilgatoriu pentru toti userii, sa isi declare apartenenta religioase, inclusiv la inregistrare.
Sunt perfect de acord cu aceasta propunere mai ales ca cei de alte confesini atunci cand aud ce nu le place lor inteapa si creaza un oarecare disconfort.
Mi-as dori ca pe viitor ca aceasta sectine cu declaratul apartenentei la o confesiune sa fie obligatoriu ca pe forumurile sau site-urile din strainatate
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2009, 17:31:05
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Sunt perfect de acord cu aceasta propunere mai ales ca cei de alte confesini atunci cand aud ce nu le place lor inteapa si creaza un oarecare disconfort.
Mi-as dori ca pe viitor ca aceasta sectine cu declaratul apartenentei la o confesiune sa fie obligatoriu ca pe forumurile sau site-urile din strainatate
Hector nu vorbeste de o sectiune anume a forumului, ci o informatie care sa apara in dreptul numelui fiecaruia.

(dar cred ca tocmai ai dat apa la moara celor ce doresc segregarea forumului pe criterii de apartenenta religioasa )
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2009, 17:37:07
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Hector nu vorbeste de o sectiune anume a forumului, ci o informatie care sa apara in dreptul numelui fiecaruia.

(dar cred ca tocmai ai dat apa la moara celor ce doresc segregarea forumului pe criterii de apartenenta religioasa )
nu dorim impartirea forumului ci pur si simplu sa sim cu cine stam de vorba,daca noi intram pe unele sit-uri staine se cere cpmlectarea acelui camp cu apartenenta religioasa apoi esti liber sa te misti in voie ! nu tebuie sa fim separati ci sa cunoastem acest lucru.atata tot.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.04.2009, 17:45:45
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
nu dorim impartirea forumului ci pur si simplu sa sim cu cine stam de vorba,daca noi intram pe unele sit-uri staine se cere cpmlectarea acelui camp cu apartenenta religioasa apoi esti liber sa te misti in voie ! nu tebuie sa fim separati ci sa cunoastem acest lucru.atata tot.
Exact
Nu m-am gandit la o secregare, sau un colt al ,,izolatilor", ci la o transparentizare a mesajelor si eliminarea anumitor confuzii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.04.2009, 17:55:17
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Exact
Nu m-am gandit la o secregare, sau un colt al ,,izolatilor", ci la o transparentizare a mesajelor si eliminarea anumitor confuzii.
Sigur ca da asa spun si eu .Multumesc Hector pt ajutor si intelegere!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.04.2009, 20:08:23
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Am si eu o propunere.

Problema este ca intrand pe forum, acesti useri de alta religie, incep sa dea sfaturi, care nu intotdeauna sunt conforme cu ortodoxia. Iar un user nou, sau inregistrat de curand, trebuie sa-i fie clar din prima faza cu cine sta de vorba, pentru a nu se creea confuzie.
E util, folositor si practic sa stim daca un mesaj vine din partea unui ortodox, catolic, protestant, ateu, etc.
In felul acesta vedem si cat de avizat este un individ sau altul sa se pronunte intr-o anumita tema.
Nu sunt de acord. Pai daca omu' e catolic c-asa a fost botezat si nu el a ales, dar urmeaza invataturile ortodoxe, rosteste rugaciuni ortodoxe, daca pot spune asa ceva, ce mai?! ortodoxia e "firul rosu" al vietii lui, unde se incadreaza?
Inseamna ca trebuie intai semnat si stampilat de un ortodox ceea de doreste sa posteze????
Nu mi se pare corect ! Caracterul si gandirea omului nu depind de religia acestuia asa cum, de exemplu, nu depind de zodia lui !!
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CD/DVD filme si documentare religioase ovid Pelerinaje la locuri Sfinte 13 03.09.2011 21:39:07
Materiale religioase Serghei_S Generalitati 5 19.05.2011 20:16:18
Tatuajele Religioase SebastianD Generalitati 12 17.04.2010 21:10:11
cantece religioase? Annamarria Generalitati 2 09.02.2008 11:36:11
CD/DVD cu documentare religioase ovid Biserica Ortodoxa si Massmedia 2 24.04.2006 22:24:30