Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2007, 23:07:07
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Acest simbol de baza al barbatului a fost eliminat tot de influienta occidentului mai precis a Catolicilor, cu care de altfel nu am nimic, insa sa nu se bage cu regulile si cu obiceiurile lor in minastiri "straine"

Pina nu a venit Petru I din Occident cu apucaturi protestante, toti barbatii estici purtau barbi, sau aveau mustati(vedeti din tablouri, icoane, sculpturi) ...isi lasau ce putea fiecare sau genele lor(care erau de regula bune), insa rasul zilnic a venit de la anglo-saxoni si pedanteriile lor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2007, 21:38:24
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Din fericire barbatii au descoperit lama de ras, altfel majoritatea femeilor ar avea pielea iritata in jurul buzelor...un sarut cu un barbat neras de cateva zile nu e tocmai placut
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2007, 22:15:14
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Acest simbol de baza al barbatului a fost eliminat tot de influienta occidentului mai precis a Catolicilor, cu care de altfel nu am nimic, insa sa nu se bage cu regulile si cu obiceiurile lor in minastiri "straine"

Pina nu a venit Petru I din Occident cu apucaturi protestante, toti barbatii estici purtau barbi, sau aveau mustati(vedeti din tablouri, icoane, sculpturi) ...isi lasau ce putea fiecare sau genele lor(care erau de regula bune), insa rasul zilnic a venit de la anglo-saxoni si pedanteriile lor.
da cozia ai dreptate in principiu, petru cel mare a impus doar in rusia regula asta, dar in legatura cu barba sf ap. pavel spune ceva la 1 corinteni parca, nu stiu capitolul exact, dar il poti cauta sa vezi:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2007, 22:16:30
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Din fericire barbatii au descoperit lama de ras, altfel majoritatea femeilor ar avea pielea iritata in jurul buzelor...un sarut cu un barbat neras de cateva zile nu e tocmai placut
dragostea toate le rabda, chiar si o mica iritatie:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.12.2007, 23:14:04
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
un sarut cu un barbat neras de cateva zile nu e tocmai placut
Firul de barba dupa ce a depasit ~1cm are un efect exact invers iritarii...:D.

Interesant este ca in trecut mai toti barbatii purtau cite o barba "gospodareasca" si faceau minim cite 10 copii ...cu toata "iritarea" femeii pe cind acum tunsi zero si rasi zilnic cu aparenta lor de "sexy studs"(Mirela) nu mai fac nici macar unul.
Deci unde este logica crestina ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2007, 23:16:32
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.12.2007, 07:57:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ma rog, sunt gusturi si gusturi... mie una nu mi s-a intamplat sa ma indragostesc vreodata de un tip cu barba si par (semi)lung, dar de un englez, da! pacat ca era casatorit (si avea deja 2 copii) :p
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.12.2007, 15:38:27
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Intradevar "dragosta toate le rabda si toate le indura"
Daca iubesti persoana de langa tine o iubesti cu tot cu barba!
Bine ca trebuie sa fie si ingrijita:rolleyes: parerea mea!
Si sincer cred ca un barbat cu barba e mai barbat decat unul proaspat barberit :p
Doamne ajuta!


aaaaaaaaaaaaaa eu chiar m-am indragostit de un barbat cu barba insa el de mine nu!
trist!:(
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.12.2007, 19:53:23
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

si eu m-am indragostit de Mos Craciun dar nu datorita barbii!de ce e mai barbat unul cu barba?e mai natural sau ce?O rog pe Casiana sa-mi raspunda..sunt tare nedumerita...esti cumva studenta la teologie,declarata fana a barbosilor?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.12.2007, 19:57:16
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

risc sa fiu vulgara dar nu ma pot abtine ce are barba cu prefectura?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii nu trebuie sa-si tunda barba costel Preotul 61 20.10.2015 10:20:28