Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2010, 14:17:19
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit Întrebare sinceră

Am citit răzleț pe ceva thread-uri azi și un lucru m-a cam frapat...

Este Biblia o carte de știință?

Dacă nu, și e evident că nu, de ce unii neagă adevăruri simple care sunt cunoscute deja de multă vreme... Zic unii că pământul e plat că "așa scrie în Biblie". Cred că e destul exemplul ăsta.

Are rost îmbinarea științei cu spiritualismul? Unele lucruri există, sunt dovedite, nu știu ce rost are negarea lor crasă, doar pentru a da emfază unei religii. Acceptarea unor descoperiri științifice nu contravine credinței în Dumnezeu. Adevărul absolut nu e nici în Biblie, nici în știință. Acela e la divinitate, nu? Trebuie înțelepciune, minte deschisă, pentru a nu amesteca boi cu oi, ca la problemele de matematică din clasele primare.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2010, 17:33:09
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am citit răzleț pe ceva thread-uri azi și un lucru m-a cam frapat...

Este Biblia o carte de știință?

Dacă nu, și e evident că nu, de ce unii neagă adevăruri simple care sunt cunoscute deja de multă vreme... Zic unii că pământul e plat că "așa scrie în Biblie". Cred că e destul exemplul ăsta.

Are rost îmbinarea științei cu spiritualismul? Unele lucruri există, sunt dovedite, nu știu ce rost are negarea lor crasă, doar pentru a da emfază unei religii. Acceptarea unor descoperiri științifice nu contravine credinței în Dumnezeu. Adevărul absolut nu e nici în Biblie, nici în știință. Acela e la divinitate, nu? Trebuie înțelepciune, minte deschisă, pentru a nu amesteca boi cu oi, ca la problemele de matematică din clasele primare.
Intr-o oarecare masura poate fi considerata si o carte de stiinta. Scriptura nu spune ca pamantul e plat, asta inteleg unii care nu cerceteaza in profunzime. Biblia vorbeste despre "rotocolul pamantului" sugerand foarte clar ca este rotund.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.03.2010, 17:47:14
ofurnica
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

crede si nu cerceta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2010, 18:27:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am citit răzleț pe ceva thread-uri azi și un lucru m-a cam frapat... Este Biblia o carte de știință?
Biblia este o carte de stiinta in aceeasi masura in care, un tratat despre fizica atomica reprezinta o lucrare "ziditoare de suflet". Vorbim de lucruri care au origini si scopuri diferite.

Acest lucru nu inseamna ca nu putem studia Sfanta Scriptura dupa metode stiintifice (istorice, literare, exegetice etc.)

Crestinul afla din Biblie, in principal, CINE a adus totul la existenta, nu CUM a fost totul adus la existenta. De aceea, si scopul lui este bucuria vesnica si comuniunea cu acest CINE. Stiinta a ales sa se ocupe insa de CUM, si mai are cale lunga de strabatut pentru a-l deslusi. Daca, intr-un final, stiinta nu-L va afla pe Dumnezeu ca Izvor al existentei, isi va fi irosit timpul, in lucruri secundare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2010, 20:42:33
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ofurnica Vezi mesajul
crede si nu cerceta
Nici un Sfânt Părinte nu a spus aceasta și nici în Biblia noastră a ortodoxilor nu scrie așa ceva.
Vrei să ne spui și nouă cine a făcut această afirmație?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.03.2010, 23:20:24
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

http://dumnezeusistiinta.blogspot.com/
http://www.youtube.com/watch?v=PvO9h0Yjj3c
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biblie, credinta, pamant plat, stiinta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea sincera CristiArg Rugaciuni 40 22.01.2010 23:42:44