Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.09.2010, 17:08:48
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Off topic: Ce parere aveti de semnul facut de mana "tatalui" in aceasta imagine? Oare chiar mana lui Dumnezeu e aceea? Vi se pare admisibil sa vedeti asa ceva in biserica?
Attached Images
File Type: jpg dumnezeu%20tatal%20-%20mana.jpg (55,1 KB, 37 views)
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 03.09.2010 at 17:11:05.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.09.2010, 18:43:52
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Off topic: Ce parere aveti de semnul facut de mana "tatalui" in aceasta imagine? Oare chiar mana lui Dumnezeu e aceea? Vi se pare admisibil sa vedeti asa ceva in biserica?
Ce inseamna admisibil?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.09.2010, 18:55:10
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Ce inseamna admisibil?
Care poate fi acceptat, admis.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.09.2010, 19:04:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Care poate fi acceptat, admis.
Arată foarte suspect ce-i drept.
Acela ar trebui să fie semnul binecuvântării.

Ca să nu se facă confuzie:


În partea stângă avem semnul binecuvântării, în partea dreaptă avem semnul coarnelor (fiarei).
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.09.2010, 19:12:54
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Arată foarte suspect ce-i drept.
Acela ar trebui să fie semnul binecuvântării.

Ca să nu se facă confuzie:


În partea stângă avem semnul binecuvântării, în partea dreaptă avem semnul coarnelor (fiarei).
Mie mi se pare ca seamana mai mult cu cel din dreapta. Ce e mai grav e ca poza e facuta intr-o biserica.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.09.2010, 19:55:47
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Mie mi se pare ca seamana mai mult cu cel din dreapta. Ce e mai grav e ca poza e facuta intr-o biserica.
Ai luat poza cumva din articolul acesta recent: http://saccsiv.wordpress.com/2010/09...hip-de-batran/ ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.09.2010, 21:10:59
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Ai luat poza cumva din articolul acesta recent: http://saccsiv.wordpress.com/2010/09...hip-de-batran/ ?

a dat link de la noi , dar este acelasi articol.
http://www.crestinortodox.ro/diverse...ca-120447.html

Interesant ca l-a dat la trei min dupa tine , doar ca tu ai scris pe saccsiv .. de ce-am intervenit ? Pentru ca si eu consider semnul acela nepotrivit , acum nu stiu daca gresim sau nu ...o fi gresit pictorul ?

Doame ajuta !

Semnul binecuvantarii este reprezentat in aceasta icoana.
Attached Images
File Type: jpg Domnul.jpg (39,9 KB, 7 views)
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.09.2010, 22:24:19
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul

Acum sa vorbim despre icoana de care pomeneai, de deasupra scaunului lui.Si ce daca apare triunghiul?? Nu ai vazut acelasi simbol si in icoanele ortodoxe?? Ia priveste la Dumnezeu tatal!!!!!!!!deci hai sa nu riscam a cadea in absurd cu afirmatii pripite.
Mi se pare mie sau aceasta este una din icoanele pictate de ierodiaconul Visarion Iugulescu? Mai are si altele. Unii se plangeau ca nu-s canonice, dar cand 2 dintre ele au plans nu a mai zis nimeni nimic.

Legat de topic am inteles ca omul despre care se discuta face spiritism. Cred ca e destul de clar cu cine lucreaza.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 03.09.2010 at 22:26:46.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.09.2010, 00:14:05
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Am dat de altă icoană cu semnul confuz:



Preluată de pe http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...viata-de-veci/
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.09.2010, 00:30:56
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
http://stirileprotv.ro/stiri/romania...-miracole.html


http://stirileprotv.ro/stiri/romania...hn-of-god.html





URMARITI ACESTE DOUA VIDEOCLIPURI de pe siteul oficial al PRO TV SI APOI SPUNETI-VA PAREREA!CREDETI CA O AFECTIUNE GRAVA SE POATE VINDECA IN ASA FEL ,CE PARERE AVETI?desigur o sa fie multi care o sa zica ca sunt lucruri necurate etc. dar eu ma gandesc ca sunt atatia oameni care spun ca se simt mai bine,ma gandesc ca necuratul nu ar face bine la nimeni si nu ar chema sa se roage la Dumnezeu.Doamne ajuta!
Diavolul intra si in biserica ,si incearca sa ispiteasca pe cei care au cea mai mare credinta catre Dumnezeu ,ca pe cei slabi ii ademeneste cum vrea el .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare