Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.11.2008, 20:26:08
carmenutza05 carmenutza05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenutza05 Vezi mesajul
Pe langa visele mentionate anterior, de aproximativ 4-5 luni au mai aparut si altele. De data aceasta cu un altfel de context. Imi visez destul de frecvent bunica ce a murit in iunie. I primul vis eram impreuna cu familia in localitatea bunicilor. La un moment dat bunica ma tinea de mana si urma sa mergem undeva. Am ezitat. M-a chemat, am refuzat din nou. A plecat singura. Nu voiam sa merg cu ea pentru ca eram sigura ca nu e bine. In celelalte vise imi apare vie sau nu. Dar aproape mereu sunt constienta ca nu mai traieste. O visam cu o frecventa atat de mare incat parca nici macar nu a murit. Si asta nu-mi face bine. Chiar deloc, mai ales ca bunicii eu fost cei care m-au crescut pana la 7 ani. Ii visam pe amandoi inca inainte sa moara bunica. Visam chiar si nefericitul eveniment. Imi este dor de ea, nici acum nu m-am resemnat, dar parca o visez prea des.
Azi-noapte mi s-a intamplat acelasi lucru: mi-am visat din nou bunica. Momentul inmormantarii, insa intr-o alta forma. Am discutat, aveam o legatura destul de stransa cu ea desi fizic, nu arata ca om. Din nou aceleasi stari de transa. Am reusit sa ma trezesc, m-am rugat; insa, pentru prima data am fost din nou atrasa in somn ca si cand ruga ar fi fost inutila. Si, s-a intamplat un al doilea lucru neasteptat mie: brusc am capatat o oarecare imunitate la tot ceea ce-mi era frica pana in momentul respectiv. Nu am mai simtit presiunea aceea psihica pe care o aveam de fiecare data cand urma sa adorm (precizez ca aman cat mai mult ora de culcare tocmai de frica viselor). Mi se pare putin inexplicabila trecerea de la starea de frica/teama pe care am avut-o pana azi-noapte si ceea ce simt acum. Si cred ca incep sa obtin ceea ce am cautat mereu: linistea sufleteasca.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.11.2008, 20:39:22
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Foarte bine Carmenuta,acesta era si scopul,sa te detasezi de acea teama,gasindu-ti linistea interioara,care este precum stii si tu,cea mai importanta stare a omului.Este cazul sa ignori astfel de vise,pur si simplu sa nu le mai dai o atata importanta,chiar daca ele te vor mai incerca.Nu poti face altceva in priviinta lor decat sa le tratezi cu indiferenta,pe cat poti,iar dupa un timp aceasta stare va veni de la sine.
Mi-a placut un concept exprimat intr-un film asiatic,fata de cunoscutele arte martiale.Spunea ceva de genul ca in lupte,de fapt nu exista principii concrete care sa le diferentieze,luptele sunt aceleasi,si ele sunt menite sa ajugem a ne cunoaste pe sine mai mult decat,sa ne atingem scopul initial de intrare in lupta.Doar in lupta,pe parcursul atator lupte in viata,omul ajunge sa se cunoasca cu adevarat,si abia cunoscandu-se pe sine atat de bine,poate sa-si inteleaga sensul si scopul pamantean.
Eu cred ca lupta in viata,mai ales ca nimeni nu este absolvit de lupta,reprezinta cel mai important botez moral al fiintei noastre,prin ea ne slefuim si ne intelegem neputintele si scopurile importante,si nu prin dobandirea de privilegi din anumite confruntari inutile si atat de efemere.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.11.2008, 22:50:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenutza05 Vezi mesajul
Azi-noapte mi s-a intamplat acelasi lucru: mi-am visat din nou bunica. Momentul inmormantarii, insa intr-o alta forma. Am discutat, aveam o legatura destul de stransa cu ea desi fizic, nu arata ca om. Din nou aceleasi stari de transa. Am reusit sa ma trezesc, m-am rugat; insa, pentru prima data am fost din nou atrasa in somn ca si cand ruga ar fi fost inutila. Si, s-a intamplat un al doilea lucru neasteptat mie: brusc am capatat o oarecare imunitate la tot ceea ce-mi era frica pana in momentul respectiv. Nu am mai simtit presiunea aceea psihica pe care o aveam de fiecare data cand urma sa adorm (precizez ca aman cat mai mult ora de culcare tocmai de frica viselor). Mi se pare putin inexplicabila trecerea de la starea de frica/teama pe care am avut-o pana azi-noapte si ceea ce simt acum. Si cred ca incep sa obtin ceea ce am cautat mereu: linistea sufleteasca.
Cu siguranta cred ca ai primit indemnul de a merge la un duhovnic. Sfatul duhovnicului sustinut de post si rugaciune iti va aduce pacea sufleteasca de care ai nevoie. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.09.2009, 00:18:53
carmenutza05 carmenutza05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Exista acele carticele,fise sau pliante care iti arata semnificatia visurilor,adica daca visezi paianjeni nu stiu ce se va intampla,daca visezi bebelusi te imbolnavesti etc.Eu nu cred in acestea pentru ca e cam banal sa crezi in asa ceva.De unde dovezi? De ce cand visezi bebelusi e un lucru rau? De unde sunt scoase aceste semnificatii? Au studiat 600 de ani niste oameni si au dovedit ca asa este?
Nici eu nu cred in astfel de carti. Nu le rasfoiesc nici macar din curiozitate.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.09.2009, 00:25:27
carmenutza05 carmenutza05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 10
Implicit

Am revenit. Dupa o absenta de cateva luni, recunosc. Imi e mult mai bine. Ruga ajuta intr-adevar. Visele nu au disparut cu desavarsire, dar pot spune ca numarul lor s-a diminuat considerabil. Ma astept la diverse momente de neliniste in timpul somnului, dar stiu ca tratand totul cu indiferenta rezolv multe.
O seara linistita!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.09.2009, 13:29:06
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru fiecare dintre noi visele pot insemna altceva. Freud a facut o adevarata pasiune din studiul viselor si a ajuns la concluzia ca se pot face o serie de clasificari in raport cu simbolurile. Pe de alta parte nu stiu foarte sigur cati dintre subiecti erau voluntari si cati reprezentau cazuri patologice.
Visul a existat dintotdeauna in viata omului si chiar nu inteleg de ce unii spun sa nu credem in ele. Oare ce s-ar fi intamplat cu Maria Fecioara daca Iosif n-ar fi crezut in visul pe care l-a avut? Cred cu tarie ca fiecare dintre noi POATE face diferenta intre un vis premonitoriu si unul fara importanta. In plus se spune ca visele care se adeveresc sau au ceva de transmis se petrec in general in noaptea de joi spre vineri intre orele 4 si 6. Cred ca am mai spus-o pe un topic cu aceeasi tema, pentru mine visul face parte din viata si ii multumesc lui Dumnezeu ca, desi dorm, am amintiri frumoase cand ma trezesc.
De pe la 30 de ani am inceput sa "controlez" anumite situatii din vis, dar mai sunt si exceptii! Eram undeva intr-o casa din Londra si aveam impresia ca sunt treaz doar ca nu puteam misca nici dintr-un deget. Cineva (o entitate) incerca sa ma convinga sa locuiasca in acelasi trup cu mine iar eu cautam sa-l resping. Stiu ca m-am muncit mult cu el pana a plecat si m-am putut misca. Desi am constatat clar ca dormeam, impresia era de totala stare de veghe fiindca vedeam in jur toate detaliile in cel mai mic amanunt, chiar si pe mine intins pe pat! In cateva zile m-am mutat de-acolo si am ramas convins ca in acea camera, candva murise cineva.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.05.2011, 08:22:34
bogdan01 bogdan01 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2011
Mesaje: 2
Implicit

Buna ! Am vazut ca nu s-a mai postat de foarte mult timp,dar totusi am o nelamurire cu un vis.Bunicul meu e mort de 2 luni..azi noapte am visat ca eu ,taicamiu si fratimiu ne-am pus cu totii in patul in care dormea bunicul meu.M-am trezit pentru ceva timp scurt..vreo 1 minut cam asa,si dupa aceea era ca si cum il vedeam pe bunicul in patul sau si facea semne cu mana(de chemare).Eu l-am vazut pe bunicul si din spate si din fata(deci vedeam cum cheama si din spatele lui si din fata lui.).Eu stiu ca nu e bine cand un mort te cheama(dar in acelasi timp nu a vorbit cu mine,nu a vorbit..)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.05.2011, 09:08:26
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Smile

Citat:
În prealabil postat de carmenutza05 Vezi mesajul
Am revenit. Dupa o absenta de cateva luni, recunosc. Imi e mult mai bine. Ruga ajuta intr-adevar. Visele nu au disparut cu desavarsire, dar pot spune ca numarul lor s-a diminuat considerabil. Ma astept la diverse momente de neliniste in timpul somnului, dar stiu ca tratand totul cu indiferenta rezolv multe.
O seara linistita!
Buna Carmenuta! sfatul meu este sa mergi des la Biserica la Sfantul Maslu unde se citesc si rugaciuni de dezlegare, duminica la Liturghie, sa postesti, sa te spovedesti, sa tii canonul si daca duhovnicul iti da dezlegare, sa te impartasesti! Sa te rogi mult, sa porti o cruciulita sfintita la gat si in permanenta sa iti zici in gand: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa"! Dimineata pe nemancate sa iei Anafura si Agheasma si o data pe saptamana sa tamai, si sa stropesti cu Agheasma casa in care locuiesti.Daca ai o candela, sa o aprinzi cand poti tu .Eu zic ca acestea sunt cele mai bune arme impotriva diavolului!
Sper sa iti foloseasca sfaturile mele!
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.05.2011, 09:51:13
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Exista acele carticele,fise sau pliante care iti arata semnificatia visurilor,adica daca visezi paianjeni nu stiu ce se va intampla,daca visezi bebelusi te imbolnavesti etc.Eu nu cred in acestea pentru ca e cam banal sa crezi in asa ceva.De unde dovezi? De ce cand visezi bebelusi e un lucru rau? De unde sunt scoase aceste semnificatii? Au studiat 600 de ani niste oameni si au dovedit ca asa este?

Dupa cum bine ti-a raspuns Bogdan:


Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Atat Sfintii Parinti din vechime cat si Parintii zilelor noastre ne invata sa nu credem in vise. Nici in alea bune nici in alea rele. Majoritatea sunt de la diavol, care chiar daca nu poate vedea viitorul il poate ghici mult mai bine ca noi, si ne da uneori vise adevarate ca sa ne castige increderea si sa ne duca in eroare.

Bogdan.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.05.2011, 10:04:38
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin Vezi mesajul
......(ridici gandul sus/jos/stanga/dreapta). Si asa....
Nu te supara ca te intreb, de ce religie esti?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vise. Templier Knight Generalitati 13 04.03.2012 16:18:30
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 18:02:49
vise silana Generalitati 9 04.08.2008 21:26:37