Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.06.2011, 15:17:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana ana Vezi mesajul
Ar trebui sa spunem clar si raspicat: "DA citesc rugaciuni, merg la Biserica, postesc etc.!!! " , sau sa incercam sa ne ascundem ca suntem crestini si il marturisim pe Hristos?
Consider ca nu este firesc sa devenim nefiresti, adica sa fiu crestin si eu sa spun ca nu sunt.

Daca esti invitat sa iei o bomboana, o prajitura de dulce intr-o zi de post, depinde cu ce gand o faci? Daca iti spui tare mi-e pofta, si o iei, nu-i un castig. Dar daca o iei cu gandul de a nu-l intrista pe cel sarbatorit nu cred ca este un pacat. Iti poti continua dupa aceea postul.

La fel se poate intampla sa ai in fata o persoana care se bucura de prezenta ta si care nu se supara daca nu iei nimic. Ii este de ajuns urarea. A retinut ca pe viitor trebuie sa aduca si cateva produse de post, ca nimeni sa nu fie lipsit de daruri.

Asa ca faptele noastre depind si de intentii, dar si de persoanele pe care le avem in fata.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.06.2011, 22:20:36
Cristina Maria Cristina Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Știam-eu că ești și superficială și neglijentă... păi de ce crezi că dacă nu te cunosc înseamnă că nu te-am nimerit la fix? Mai citește odată mesajul și descoperă-i tâlcul, foarte adânc. A fost dres mesajul cu sare special pentru tine, dar tu acum ești și bosumflată... insinuând că te-am mințit și n-are gust. Păi de ce să te mint, ți-am răspuns pur și simplu la întrebare... Dar nu vreau să te fac să crezi că ce faci e rău ci e clar că e rău din moment ce lepezi și tu cu atât de multă ușurință pietrele taman ca zidarii. Nu uita că ea va ajunge în capul unghiului.

Nu ajunge acum la stadiul de victimă căci victimele ce se victimizează vor face multe victime... căci victimele fac victime, și nu există o mai mare victimă decât Iisus, dar El prin asta a biruit toate păpușile robotizate și toți maimuțoii programați ca să se potrivească ei cu fructele păcatului.

Iar m-a lovit cineva cu ceva. Cred ca am primit un șut în cap.
Vorbesti mult prea amplu pentru creierul meu mic, asteapta sa mai cresc. In orice caz, multumesc pt stradania ta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.06.2011, 00:28:40
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Pe mine ma inveseleste si ma binedispune; cum poate un om sa fie si vesel si aparent neserios si sa si spuna lucruri serioase si profunde in acelasi timp?!

El se straduieste din rasputeri sa se smeresca....Doamne ajuta!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.06.2011, 00:30:13
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Pe mine ma inveseleste si ma binedispune; cum poate un om sa fie si vesel si aparent neserios si sa si spuna lucruri serioase si profunde in acelasi timp?!

El se straduieste din rasputeri sa se smeresca....Doamne ajuta!
Si sa ne smereasca si pe noi! Multumim.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umilirea ca metoda de curatare de mandrie Traditie1 Pocainta 39 07.04.2014 20:22:26
Icoana - marturisirea intruparii lui Hristos georgeval Pictura si Sculptura Bisericeasca 16 19.03.2013 17:24:04
Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos laurastifter Morala Crestina 20 19.06.2012 01:04:52
Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români camy_d Generalitati 37 25.02.2011 14:46:51
Despre mandrie oni91 Intamplari adevarate 12 16.05.2010 14:30:41